Geri Dön

Vergi mükellefi milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Yeni dönem resmen başladı...

Vergi mükellefi milyonlarca kişiyi ilgilendiren son dakika gelişmesi! Vergi denetiminde yeni dönem! Bakan imzaladı, resmen değişti. Yeni birimler kuruldu; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere çok sayıda ilde başladı. Vergi Müfettişleri aracılığıyla denetim yapan Vergi Denetim Kurulu bünyesinde, verimlilik ve etkinliğin daha da arttırılması için uzmanlaşmanın bir sonraki aşamasına geçildi. Düzenleme ile etkin ve mükellef odaklı yeni bir yapıya geçiş süreci başlatıldı.

Vergi mükellefi milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Yeni dönem resmen başladı...

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde vergi denetimi yapan inceleme elemanları, 2011 yılında Vergi Denetim Kurulu çatısı altında 'Vergi Müfettişi' unvanında birleştirildi. Vergi Denetim Kurulu bünyesinde yapılan tüm çalışmalar, kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabet ile mücadele ederken 2020 yılında Vergi Denetim Kuruluna verilen görevlerin yerine getirilmesi amacıyla, sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşma ile iş bölümünün sağlanmasına yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Gaziantep ve Konya'da doğrudan Denetim, Vergi Kaçakçılığı Denetim, Vergi İadeleri Denetim ve Sektörel Denetim Daire Başkanlıkları kuruldu.

Vergi denetim süreçlerinde kurumsal risk analiz sistemlerinin kurulması ve uzmanlaşmanın artırılmasıyla birlikte; teknolojik imkanlardan, dijital araçlardan, veri bilimi ve yenilikçi analitik becerilerden daha fazla yararlanılarak bu noktada vergi incelemelerinde ileri uzmanlaşma; verimlilik, etkinlik ve nitelik anlamında hem mükellefler hem de vergi denetimi açısından olumlu sonuçlar vererek mükellefleri gönüllü uyuma yönlendirdi.

İLERİ UZMANLAŞMAYA GEÇİLİYOR

Vergi Müfettişleri aracılığıyla denetim yapan Vergi Denetim Kurulu bünyesinde, verimlilik ve etkinliğin daha da arttırılması için uzmanlaşmanın bir sonraki aşamasına geçildi. 2020 yılındaki yapısal değişiklikle birlikte, Vergi Denetim Kurulu bünyesinde Daire Başkanlıkları bazında sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşma sağlanarak yürütülen incelemelerde verimliliğin ve etkinliğin artırılması yönünde önemli bir adım atılırken bu defa, daire başkanlıkları bünyesinde farklı inceleme konuları ve sektörler itibarıyla ileri uzmanlaşma yoluna gidilerek, etkin ve alanında uzmanlaşmış ekipler oluşturulmaya başlandı.

Yeni süreçle birlikte vergi incelemelerinde tam anlamıyla uzmanlaşmaya gidilerek, mükelleflerin kendi haklarının bilinci içerisinde hareket etmesi ve öngörülebilir bir inceleme süreci geçirmesi hedefleniyor. Vergi müfettişleri aracılığıyla birçok önemli görevi yerine getiren Vergi Denetim Kurulu’nun vizyonuna uygun olarak oluşturulan bu yeni yapı ile mükellef haklarının korunması ve gözetilmesi konusundaki duyarlılık artırılarak daha adil, objektif ve etkin bir çalışma anlayışına sahip, maliye politikasına daha fazla katkı veren, sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşmayı sağlamış daha gelişmiş bir denetim modeli oluşturuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasını taşıyan 18 Nisan 2022 tarihli ‘Vergi İncelemelerinde Sektörel ve Fonksiyonel Uzmanlaşma Genelgesi’ ile Vergi Denetim Kuruluna bağlı Daire Başkanlıkları bünyesinde, belirlenecek inceleme konuları ve sektörler itibarıyla uzmanlaşmış, etkin ve mükellef odaklı yeni bir yapıya geçiş süreci başlatılmış oldu.