Gazete Vatan Logo

Ucuz domatese 10 gün var

Nisan ayının zam şampiyonu domatesin kilosu marketlerde 12 liraya kadar çıktı. Uzmanlar seradan tarla mahsulüne geçiş nedeniyle fiyatların aşırı yükseldiğini belirterek, “10 gün içinde tarlalardan gelecek domates fiyatları düşürecek” müjdesini verdi.

Ucuz domatese 10 gün var

Yemeklerin, salataların, kahvaltının kısacası sofraların vazgeçilmezi domates el yakıyor. Rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyatlar o kadar yükseldi ki, domates Nisan ayının zam şampiyonluğunu kimselere bırakmadı. İstanbul’da pazarlarda 6-7 lira olan domatesin kilosu markette 10-12 liraya kadar yükseldi. Vatandaşın bütçesini zorlayan domates hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmezi olan menemen keyfini bile bitirdi. Domates geçen yıl bu dönemde 2-2.5 liraya satılıyordu. Rusya’nın domates ambargosu hâlâ devam ederken fiyatların düşmesi yerine bu kadar yükselmesi vatandaşı daha da şaşırttı.

Antalya Hali’nde 6 lira

İstanbul Hali’nde ortalama sofralık domatesin çıkış fiyatı kilo başına 4 TL. Ancak salkım ya da çeri tabir edilen kahvaltılık küçük domateslerden istiyorsanız en az 10 lirayı gözden çıkarmanız gerek. Türkiye’nin diğer bölgelerindeki meyve ve sebze hallerinde de durum farklı değil. En büyük domates üretiminin yapıldığı Antalya Hali’nde en ucuzu 3.5 lira olan ortalama sofralık domatesin kilosu 6 liraya kadar çıkıyor. Türkiye’nin sofralık domates üretim merkezi olan Antalya’da salkım domatesin kilosu 7, çeri domatesin kilosu 10 lirayı buluyor.

Haberin Devamı

Ara döneme geldik

Domates fiyatlarının neden bu kadar yükseldiğini tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım’a sorduk: “Şu anda sera ile tarla domatesi arasında bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Her yıl bu dönemde fiyatlar yükselir. Tarla domatesi daha çıkmadı. Serada da yeterince üretim yok. Mayıs’ın ikinci yarısından itibaren tarla domatesi çıkmaya başlar. Fiyatların 10-15 güne kadar düşmesini bekliyoruz. 10-15 gün daha pahalı domates yiyeceğiz.”

Zarardan korkan seracı muz ekti

Ali Ekber Yıldırım, ihracat krizi ve turist sayısının azalması nedeniyle seracıların zarar ederim korkusuyla domates ekmediğini söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti: “Üretici geçen dönem Rusya krizi nedeniyle kaybettiği için daha az domates ekti. Domates üretimi azaldı. Antalya’daki seracılar muz ekmeye başladı. Öte yandan turist de gelmediği için insanlar domates satamam korkusuyla ekimden vazgeçti. Çünkü turist gelmeyince otellerin alımları çok düştü.” Yıldırım, Rusya dışında çevre ülkelere yapılan ihracatın da fiyatı yükselttiğini vurgulayarak, “İran ve Bulgaristan gibi çevre ülkelere ciddi oranda domates ihraç edildi. İçerde hem fiyat yüksek hem de kalitesiz domatesler kaldı. İyi domatesler ihracata gidiyor. Şu anda 11-12 liraya yediğiniz domates için hem çok pahalı hem de üretimin en kalitesizi diyebiliriz” dedi.

Haberin Devamı