Gazete Vatan Logo

Togg'un açılışı dünya medyasına damga vurdu! 'Çılgın Türkler geliyor'

Togg ile Türkiye’nin 60 yıllık hayali gerçek oldu. Togg’un Bursa Gemlik’te bulunan ve birçok ilki barındıran fabrikası resmen açıldı. Görkemli açılış dünyaya damga vurdu. Çin ve Rus haber ajanslarının yanı sıra Amerikan yayın organı Bloomberg Türkiye'nin ilk yerli otomobilini sayfalarına taşıdı. Yunan medyası ise Togg'un yanı sıra Tayfun füzesini de öne çıkardı.

Togg'un açılışı dünya medyasına damga vurdu! 'Çılgın Türkler geliyor'

Bursa Gemlik'teki Togg fabrikasında gerçekleşen dev törenle, Türkiye'nin ilk yerli otomobili seri üretim bandından indirildi. Artık 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarda Togg'lar görülecek. Dünya medyası, Türkiye'nin otomobiline geniş yer ayırdı.

'Erdoğan seçimlere doğru ilk Türk elektrikli otomobilini görücüye çıkardı' başlığını seçen Bloomberg, Türk liderin bir de lityum iyon pil fabrikası kurulacağını duyurduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üretim bandından çıkan ilk aracı sürdüğünü kaydeden Bloomberg, lityum iyon pil fabrikasının birlikte kurulacağı şirketin ise açıklanmadığını aktardı. Yayın organı, Erdoğan'ın sözlerini sayfasına taşıdı:

"Türkiye'nin yerli otomobili, Togg, tüm modelleriyle Avrupa'nın yollarına çıkacak. Onlar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler."

ÇİN AJANSI: 1961'DEN BU YANA TÜRKİYE'DE İLK

Milliyet'in aktardığı habere göre; Çin haber ajansı Xinhua, 'Erdoğan, Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikasının açılışını yaptı' başlığıyla abonelerine geçtiği haberde, törenin Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştiğini öne çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlık günlerinden bu yana yerli otomobilin hayalini kurduğunu dile getiren Xinhua, Togg'un satışlarının Şubat ayında başlayacağını bildirdi. SUV model aracın İtalyan Pininfarina şirketi tarafından tasarlandığını kaydeden Çin haber ajansı, "Türkiye, bir prototipin seri üretime geçemeden iptal edildiği 1961 yılından bu yana yerli otomobil üretmedi" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

The Global Frontier internet sitesi, 'Türkiye elektrikli otomobil fabrikası Togg'u törenle açtı' başlıklı haberinde Bursa'daki açılış için binlerce insanın sabah erken saatlerde toplandığını belirtti. Site, bir başka haberinde ise 'Mega proje' tanımını yaptı, açılışın Cumhuriyet Bayramı'nda yapıldığını da hatırlattı.

Yunan Kathimerini gazetesi Togg töreninde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini haberleştirdi. 'Erdoğan'dan Tayfun balistik füzesi için: Devamı gelecek' başlığını kullanan gazete, Türk liderin Yunanistan'daki yankılara atıfta bulunduğunu aktardı. Kathimerini, Erdoğan'ın "Avrupa yollarında Togg elektrikli otomobilini gördüklerinde paniğe kapılacaklar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler" sözlerini sayfasına taşıdı.

Haberin Devamı

Yunan Proto Thema internet sitesi de, tıpkı Kathimerini gibi Erdoğan'ın Togg fabrikasının açılışında Yunanistan'a göndermede bulunduğunu bildirdi. Erdoğan'ın "Tayfun derhal Yunanistan'ın ve Yunan halkının gündemine girdi. Bundan sonrası da var" dediğini belirten internet sitesi, yerli otomobilin ise Avrupa yollarında görüneceğini ifade etti.

The Greek Reporter internet sitesi, 'Türkiye Cumhuriyet'in 99. yılında ilk yerli otomobilini tanıttı' dedi.

RUS HABER AJANSI: TÜRKİYE İLAN ETTİ

Rus haber ajansı Ria Novosti, 'Türkiye'de elektrikli otomobil fabrikası açılıyor' başlığıyla servis ettiği haberde projenin üç yıl önce ilan edildiğinin altını çizdi. 3,7 milyar dolarlık Togg projesi için Erdoğan'ın "Türkiye bu proje için 60 yıldır bekliyor" dediğini aktaran Ria, elektrikli yerli otomobilin 30 dakikada şarj olabileceğini ve 500 kilometre kadar mesafe kat edebileceğini yazdı. Otomobilin fiyatının henüz açıklanmadığını kaydeden Rus haber ajansı, önümüzdeki günlerde duyurunun yapılacağını belirtti.

Haberin Devamı

Bir diğer Rus haber ajansı TASS ise, 'Türkiye, yerli elektrikli otomobil Togg'un seri üretime başladığını ilan etti' başlığını seçti. Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yılında gerçekleşen açılışa vurgu yapan TASS, otomobilin beş model ve altı renkte piyasaya sürüleceğini ifade etti. 2030 yılına kadar 1 milyon araç üretilmesinin hedeflendiğini bildiren Rus haber ajansı, Türkiye'deki satışın yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihracat yapılacağını kaydetti.

'Erdoğan, ilk elektrikli yerli otomobil Togg'un fabrikasını açtı' diyen Al Jazeera, haberinde videoya da yer verdi.

El Arabiya, 'Türkiye ilk yerli otomobil üretimini kutluyor' başlıklı haberinde fabrika açılışının Cumhuriyet Bayramı'nda yapıldığını vurguladı.