Gazete Vatan Logo

EYT ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Bilgin duyurdu

Emeklilik için gün sayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren son dakika EYT açıklaması! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'nin 2023'e maliyetinin 150 milyar lira civarında olabileceğini söyledi. Bilgin, EYT düzenlemesinin haftaya Meclis'e geleceğini söyledi.

EYT ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Bilgin duyurdu

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

EYT teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilgin, teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis'e gelebileceğini ifade etti.

İçerikte bir değişiklik olmayacağını kaydeden Bilgin, EYT'nin 2023'e maliyetinin 150 milyar lira civarında olacağını tahmin ettiğini belirterek, "Özel sektör kısmı, 4A’lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var. Memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var" dedi.

Bilgin, "Yani ortada dolaşan rakamlar genellikle bazıları diyor ki 300 milyar, bazıları diyor 200 milyar EYT’yi diyor. Nasıl hesap yapıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… Ben 150 milyar diyorum ama, maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü bilmiyorsunuz kaç kişi müracaat edecek. Adama emekli olma ya da hemen emekli yapayım seni mi diyecek?" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"BÖYLE BİR BORÇLANMA YOK"

EYT kapsamındaki borçlanmaların yapılandırma içinde olmadığını aktaran Bilgin, "Onun borçlanması tamamen bizim meri, yaşanılan kanunumuza göre yapılan bir şey. Benim 5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." dedi.

"EYT'DE BİLFİİL ÇALIŞMIŞ OLMAK GEREKİR"

"İhya devreye girebiliyor mu Bağ-Kur'lular için?" şeklindeki soruya Bilgin, "EYT için giremez. EYT'de bilfiil çalışmış olmak gerekir." yanıtını verdi

Şu anda yazılıp çizilenlerin doğru olmadığını, herkesin aklına geleni yazdığını dile getiren Bilgin, şöyle devam etti:

"Nasıl hesaplıyorlar bazen şaşırıyorum. Gazeteciler yazıyor, kamuoyunda konuşuluyor falan… Onu da anlayabilirim, herkesin uzmanlık alanı değil. Uzmanım deyip çıkıp eline kalem alanlar tahtaya geçiyor televizyonda hesap yapıyor. O adamların çoğu yanlış yapıyor. Gerçek ortaya çıktıktan sonra öğrenirler."

Bakan Bilgin, yapılandırma kapsamına giren SGK prim borçları ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Haberin Devamı

EYT'LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAKLAR?

Öte yandan Milliyet'in haberine göre; Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız merakla yasanın çıkmasını bekliyor. Yapılan son açıklamalara göre şubat ayı içerisinde artık bu kanun yasalaşacak ve vatandaşlarımız ilk maaşların mart ayında almaya başlayacaklar.

Zaten EYT kapsamında kimin EYT'li olduğu kimin olmadığı bu kapsamda ortaya çıktı. Vatandaşlarımız da bu işin bilincindeler. Eksik prim günleri varsa borçlanıyorlar

Herkes merakla kanunun yasalaşmasını bekliyor. İlk maaş ise kanunun yasalaştıktan sonra EYT'lilerin dilekçe vermesini takiben ay başında yapılacak. Şubat ayında yasalaşırsa ve vatandaşlar şubat ayında dilekçe verirsek mart ayında emekli maaşı alabilecekler.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç'un açıklamasında 'EYT düzenlemesinde işlemler bir iki ay sürse bile emekli maaşları toplu olarak alınabilecek' ifadesinden şunu anlamak gerekiyor.

Haberin Devamı

'AYNI ANDA DİLEKÇE VERİLMESİ YOĞUNLUK OLUŞTURACAK'

Vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle hem kıdem tazminatlarına hem de emekli aylıkları almaya hak kazanacaklar. Emeklilik kişiye saklı kişinin bir hakkıdır. Bu kapsamda vatandaşlarımız dilekçe ile emekliliğe hak kazanacak ama 2 milyon 250 bin kişinin aynı anda dilekçe vermesi SGK müdürlüklerinde yoğunluk oluşturacaktır.

'KAZANILMIŞ HAK OLAN MAAŞLAR TOPLU ALINABİLECEK'

Burada başvuru tarihi esas olacak. Ola ki maaş mayıs ayında bağlanabildi. Burada kazanılmış hak olan mart ve nisan aylarına ilk maaşlar toplu olarak alınabilecektir.

'HEMEN E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURULMALI'

Emeklilik bir kazanılmış haktır. Ancak bir şartla, yasa çıktıktan sonra hemen e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapılması şarttır.

ŞUBAT AYINDA YASALAŞIR MI?

Açıklamalar şubat ayında yasanın çıkacağı yönünde. Meclis Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'a sevk edilecek. bunun uzun sürmesi halinde yasalaşma gecikir. Normal şartlarda bir yasa 2 gün komisyondan görüşülür. 3. gün Genel Kurul'a sevk edilir ve yasalaşır. 

Haberin Devamı

EYT YASASININ GECİKMESİNİN SEBEBİ NE?

EYT yasasının bu kadar gecikmesinin nedenlerinden birisi de Komisyonda görüşülecek hususların fazlalığıdır. EYT yasası çıkarken diğer geçmişten gelen mağduriyetlerin verilmesi gerekmekte. Bu mağduriyetlerin daha sonraya aktarılmaması gerekmektedir.

Stajyer ve çırakların mağduriyetleri, Bağkur'ların ihya ve intibak sorunları mevcut. Sanıyorum ki bunlar görüşülecek ve bir sonuca varılacak. Eğer gecikecekse bu nedenlerden dolayı gecikir. Seçimden önce bu yasanın çıkmasını ve emekli aylıklarını bağlanmasını öngörüyorum."