Gazete Vatan Logo

Yedekler kolejlere hücum etti!

Kesin kayıtlarda kontenjan açığı oluşması üzerine yedek adayların hücum ettiği Robert Kolej, Alman Lisesi, Üsküdar Amerikan ve St. Joseph’in tüm kontenjanları doldu

Yedekler kolejlere hücum etti!

İçlerinde yabancı özel liselerin de bulunduğu kolejlere ön kayıtta yaşanan başvuru patlaması, kesin kayıtta kontenjanları doldurmaya yetmedi. İlk kesin kayıt döneminin ardından gözde kolejlerden bazıları olan Robert Kolej’de 97, Üsküdar Amerikan Lisesi’nde 122, Alman Lisesi’nde 98, Saint Joseph’te 138, Koç Lisesi’nde 66, Notre Dame de Sion’da 123 ve Saint Benoit’a da 162 kontenjan açıkta kaldı. Rekor sayıda gelen başvurular yüzünden bir çok okulda yedek listelere düşen tam puanlı ve taban puanının üstünde bulunan adaylar kolejlere hücum etti. İstanbul ve şehir dışından gelen yedek adaylar aileleriyle birlikte sabahın erken saatlerinde kesin kayıt yaptırabilmek için okulların önünde sıraya girdi.

Burs alamayan kayıt olmadı

Eğitim uzmanları, kolejlerin ilk kesin kayıt döneminde rekor başvuruya rağmen yüksek oranda kontenjan açığı oluşmasını, yüksek eğitim ücretleri nedeniyle burs hakkı kazanamayan birçok öğrencinin kayıt yaptırmamasına bağladı. Bunun dışında Robert Kolej gibi pansiyon hizmeti olan okullarda ise İstanbul dışından başvuru yapan ve yatılılık hakkı kazanamayan adayların kayıt yaptırmaktan vazgeçtiği belirtildi.

Haberin Devamı

Robert’in hepsi tam puanlı!

Ailelerin en geç saat 08.30’da okul önünde hazır olmalarını isteyen Robert Kolej, yedek listeden isimlerin saat 09.00’da okunmaya başlanacağını, ismi okunduğu sırada ailesi orada bulunmayan öğrenci kayıt hakkını kaybedeceğini duyurdu. Okulun girişinde yoğunluk oluştu. İçerde de aileler heyecanla kesin kayıt sonuçlarını bekledi. Robert Kolej saat 15.00 itibarıyla kesin kayıtları tamamladı. Boş kalan 97 kontenjanın tamamını dolduran Robert Kolej’e kaydolan öğrencilerin hepsi 1000 tam puanla girdi.

St.Joseph 15 puan düştü

Bu yıl 900 tam puan üzerinden 880 taban puanı ile kesin kayıt alacağını açıklayan Saint Joseph Fransız Lisesi’ne asil listeden 60 aday kayıt yaptırdı. 198 olan kontenjanda 138 kişilik açık oluştu. Dün yapılan yedek adayların kaydında ise kesin kayıt sayısı 198’e çıktı. Okul tüm boş kontenjanını doldurdu. Saint Joseph’i 900 tam puanlı iki öğrenci tercih ederken, kesin kayıttaki en düşük puanlı öğrenci 885 puan ile okula kaydoldu.

Haberin Devamı

St. Benoit’ya son 2 kişi

Saint Benoit Fransız Lisesi’nin 170 kişilik kontenjanına önceki gün 28 öğrenci kesin kayıt yaptırdı. 142 kontenjan boş kalmıştı. Taban puanı 860 olan okula 1. kesin kayıt döneminde en yüksek puan 895.0, en düşük puan 885 oldu. Dün kesin kayıt sayısı 168’e ulaştı. Sadece 2 öğrencilik yer kaldı.

Notre Dame De Sion’a 5 kişi

Toplamda 140 kişilik kontenjana 17 öğrenci kesin kayıt yaptırdığı Notre Dame De Sion’da 123 kontenjan boş kaldı. 870 taban puanlı lisede asil listeden kesin kayıt yaptıranlardan en yüksek puan 900, en düşük puan 888.5 oldu. Dün yedek listeden gelenlerle kesin kayıt 135 oldu. En düşük aday 880 puanla kaydoldu. Notre Dame de Sion’da ikinci kayıt dönemi için sadece 5 kişilik yer kaldı.

Üsküdar Amerikan 09.00’da kapattı

Sabah 07.30’da okulun kapısını açan ve yoğunluk nedeniyle saat 09.00’da kapayacağını açıklayan Üsküdar Amerikan Lisesi de 400 puan üzerinden 395 tam puanlı 180 aday alacaktı. 122 boş kontenjanın bulunduğu okulun bahçesine ailesiyle birlikte kayıt yaptırmaya gelen adaylar doldurdu. Boş kontenjanların tamamen dolduğu okula son kayıt 397.5 puanla yapıldı.

Haberin Devamı

Alman Lisesi doldu

Alman Lisesi’nde ise sabah saatlerinde yedek listeden başvuru yapan bir çok adayın ailesi, ellerinde telefon, başvurdukları diğer okullardan gelecek burs hakkıyla ilgili bilgi bekledi. Bu yıl puanı 900 üzerinden 890 olan okulda, 130 öğrencilik kontenjana 32 öğrenci kayıt yaptırdı. Önceki gün 98 kontenjan boş kaldı. Ancak dün yedek listeden gelen adaylar 98 kişilik boş kontenjanı doldurdu. Alman Lisesi’ne son giren adayın puanı 892.5 oldu.

Adaylar ne dedi?

“Geleceğim için tercih ettim”

Eda Paksoy: “Zorlu bir TEOG süreci geçirdim. Alman Lisesi’ne kayıt yapma hakkı kazandım ama Üsküdar Amerikan Lisesi’ni tercih edeceğim. Bu okulun geleceğim için daha iyi olacağını düşünüyorum.”

“Açıkta kalmaktan korkuyoruz”

Ayça Göçmen: “Oğlum Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki sırada bekliyor. Ben de Alman Lisesi’ndeki sırayı takip ediyorum. Sınavda sadece iki yanlışımız vardı. 494 puanla, 400’üncü sıradayız. İkinci kayıtlar başlayacak diyorlar. Ama oğlum açıkta kalmaktan çok korkuyor. Bütün şansımızı deniyoruz.”

Haberin Devamı

“Sabah 06.00’da geldik”

Alp Özcan: “Sabah 06.00’dan beri Notre Dame de Sion’da bekliyorum. Eğitimde büyük bir kaos var. Saint Joseph’te vekaletimiz var. Burada bir olumsuzluk olursa orayı tercih edeceğiz. Aslında okulların da yapabileceği bir şey yok. Eğitim sistemi gerçekten kötü.”

“Hayallerime 7 kişi var”

Melih Işık: “Sabahtan beri bekliyoruz. Saint Benoit’ayı seçmek istiyorum. Buradan aldığım eğitimle hayallerimi gerçekleştireceğime inanıyorum. Önümde 7 kişi var. Eğer bu 7 kişinin önüne geçebilirsem kayıt yaptıracağım.”