Gazete Vatan Logo

Özelin kapısını 499 puan+cüzdan açıyor

TEOG kapsamındaki ortak sınavlarla öğrenci alacak özel okullar taban puanlarını açıkladı. Gözde özel okullara girmek isteyen öğrencilerin yüksek puanlara sahip olmalarının yanı sıra yıllık 45 bin ile 112 bin lira arasındaki eğitim ücreti ödemesi gerekiyor

Özelin kapısını 499 puan+cüzdan açıyor

Liseye başlayacak öğrenciler ve velilerinin heyecanla beklediği özel okul taban kayıt puanları açıklandı. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda kayıtlar 30 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Özel liselere kayıtlarda 3 kez kayıt ve kesin kayıt ile iki kez serbest kayıt dönemi olacak. İlk etapta 30 Haziran-3 Temmuz arasında birinci ön kayıtlar alınacak. Asil listelerden ilk kesin kayıtlar ise 4 Temmuz’da yapılacak.

Taban puanları yükseldi

Özel okulların çoğunda geçen yıla göre taban puanları yaklaşık 5 ile 15 puan arasında yükseldi. Özel okulların TEOG puanlarını hesaplarken kabul ettiği genel bir standart bulunmuyor. Her lise kendi puan sistemini geliştirerek ilan etmiş durumda. Bazı okullar dört farklı alandan öğrenci seçerken, bazıları ortaokulda öğrencinin gördüğü 6 veya 12 ayrı dersin ortalamalarıyla öğrenci alıyor. Öğrencilerin puanlarının eşit olması halinde yaşı küçük olan öğrenci tercih edilecek.

Yıllığı 112 bin 800 lira

Türkiye’nin dört bir yanındaki gözde özel okullarda ortalama bir yıllık eğitim ücreti 45 bin lira civarında bulunuyor. Kontenjanı 15 olan TED Ankara Koleji bu okullar arasında 27 bin 350 lira ile en düşük ücrete sahip. Bu okullardan Üsküdar Amerikan Koleji’nde bir yıllık eğitimin maliyeti ise yaklaşık 64 bin lirayı buluyor. Özel okullar arasında ücret konusunda her sene ilk sırayı alan Robert Kolej için yine bir değişiklik olmadı. Bir yıllık peşin eğitim ücretinin 71 bin 110 lira olduğu Robert Kolej de, fiyatlar öğrencinin 5 yada 7 gün yatılı kalacağına ve taksit miktarına göre 112 bin 800 liraya kadar çıkıyor.

Haberin Devamı

Takvim nasıl işleyecek?

YERLEŞTİRMEYE Esas Puanların (YEP) ilanı ile özel okullar için birinci ön kayıt dönemi 30 Haziran-3 Temmuz arasında başlayacak. 4 Temmuz’da ise birinci kesin kayıtlar, 5 Temmuz’da birinci yedek liste kesin kayıt dönemi gerçekleşecek. 6 Temmuz’da ikinci ön kayıtlara alınacak. 7 Temmuz’da ikinci kesin kayıtlar yapılacak. 10 Temmuz’da üçüncü ön kayıt ve 11 Temmuz’da üçüncü yedek kayıtlar gerçekleştirilecek. 12 ve 13 Temmuz’da ise serbest kayıtlar gerçekleştirilecek.

Haberin Devamı