Geri Dön
DünyaRusya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili açıklama!

Rusya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili açıklama!

Türkiye-İsveç ve Finlandiya tarafından imzalanan ortak Memorandum'la İsveç ve Finlandiya'ya NATO üyeliği yolu açıldı. İki ülkenin üyeliği önündeki engellerin kalkmasına Rusya'dan ilk yorum geldi.

Rusya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili açıklama!

Dün akşam Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafından imzalanan Ortak Memorandum'da "Finlandiya ve İsveç'in PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacağı" üzerinde anlaşma sağlandı.

İki ülke terörle mücadelede Türkiye ile tam dayanışma ve işbirliği ile silah ambargosu olmayacağı garantisi verdiler. Türkiye de iki ülkenin üyeliği önündeki engelleri kaldırdı.

İsveç ve Finlandiya'ya NATO üyeliği yolunun açılması sonrası Rusya'dan ilk açıklama Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov'dan geldi.

NATO RUSYA'YI KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR

Hürriyet'te yer alan habere göre Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ryabkov NATO'nun Rusya'yı kontrol altına almaya çalıştığını iddia ederek "Madrid'de gerçekleştirilen zirve birliğin agresif Rusya politikasını bir kez daha kanıtladı." ifadelerini kullandı.

Rusyadan İsveç ve Finlandiyanın NATO üyeliğiyle ilgili açıklama

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN ÜYELİĞİ İSTİKRARSIZLĞA NEDEN OLACAK

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği durumu daha kötü hale getireceğini öne süren Rus politikacı, "Kuzey Atlantik ittifakının genişlemesinin uluslararası ilişkilerde tamamen istikrarsızlaştırıcı bir faktör olduğunu düşünüyoruz" dedi.

RUSYA DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

Rusya iki ülkenin NATO'ya katılması durumunda Moskova'nın kendi önlemlerini alacağını defalarca kez duyurmuştu.

Hatta Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov, Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının 'korkunç bir trajedi' olacağını belirterek tehditler savurmuştu.

Finlandiya'nın NATO'ya katılması durumunda Rusya'nın 'meşru hedefi' olacağını belirten milletvekili 'Finlandiya bu hamlesi ile ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır' demişti.