Gazete Vatan Logo

'Richie Rich’in büyük vurgunu! Kargo kodları böyle hacklenmiş

Dolandırıcılar akılalmaz yöntemler icat ederek, ‘ben kanmam’ diyen vatandaşları dahi ağlarına düşürmeyi başarıyor. Türkiye genelinde organize olan bu çetenin yaptıkları ise akla hayale sığmayacak cinsten. Telefonlara mesajla link gönderdiler, tıklayanın tüm bilgilerine erişip hayatlarını kabusa çevirdiler. İnternet üzerinden kargo takip numaralarına ulaşan çetenin oyunu ise ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. Telekomünikasyon şirketi ve onunla çalışan kargo firmasının ağına sızan çetenin kargo kodlarını nasıl ele geçirdiği de ortaya çıktı.

'Richie Rich’in büyük vurgunu! Kargo kodları böyle hacklenmiş

Telefonlara link gönderip onlarca kişinin özel bilgilerine erişen hacker çetesinin ikinci tuzağı, polisin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Konya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, büyük vurgunun detaylarına ulaştı. Türkiye genelinde birçok ilde vatandaşların telefonlarına farklı içerikli linkleri mesaj olarak gönderen hacker çetesi üyelerinin, linklere tıklayanlardan elde ettiği bilgilerle 14 bin 200 kişiyi dolandırdığını belirledi. Operasyonda şüphelilerin 9 bin kişinin de kredi kartı bilgilerine ulaştığı ortaya çıktı. Polis 5 ilde harekete geçti, 15 kişi gözaltına alındı, 10 kişi tutuklandı. Çete liderinin yaşı dikkat çekerken, dolandırıcıların kargo oyunun ayrıntıları şoke etti.

OPERATÖR SİSTEMİNE SIZMIŞLAR

Siber Polisin geçtiğimiz günlerde düzenlediği ‘Richie Rich' operasyonu sonrası çete lideri Ramazan Ç.'nin kullandığı sistem üzerinde yaptığı inceleme sonrası, çetenin bir operatör şirketinin mobil uygulamasına sızdığı ve elde ettikleri bilgilerle uygulama üzerinden vatandaşların verdiği siparişlerin kargo kodlarına ulaştığı belirlendi.

Haberin Devamı

Polis, Ramazan Ç.'nin elde ettiği kodları gönderdiği çetenin koordinatörünün, kargo sahibi ile iletişime geçerek kendilerini kargo görevlisi olarak tanıttığı ve vatandaşların güvenini kazandıktan sonra, kargodaki ürünün içeriğini öğrendiğini belirledi.

Çete üyeleri, daha sonra kargoların gideceği adresteki vatandaşa ulaşıp onlara gelen SMS kodunu ele geçirerek, kargonun gideceği adrese vatandaştan önce giderek SMS kodu ile kargoları şirket çalışanlarından teslim aldı.

Çetenin saha görevlilerinin ise teslim aldıkları kargolardan elde ettikleri cep telefonu, kablosuz kulaklık, tablet bilgisayar, notebook gibi maddi değeri yüksek elektronik cihazları, çeşitli sosyal medya platformlarında oluşturdukları sahte hesaplar üzerinden veya e-ticaret sitelerinden satarak nakit paraya çevirdikleri anlaşıldı.


ŞÜPHELİLERDEN 10 KİŞİ TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Konya merkezli 20 ilde düzenlediği Kar-Tel Operasyonunda 13 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 13 şüpheliden 2'si özel kargo firması çalışanı olduğu öğrenilen 10 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haberin Devamı

Operasyonlarda, 16 adet cep telefonu, 2 adet dizüstü bilgisayar, 15 adet kredi kartı, 30 adet sim kart, 1 adet sahte kimlik, 1 adet ruhsatsız silah ve mağdurlara ait 3 adet cep telefonu ele geçirildi. Mağdurlara ait cep telefonları polis ekiplerince sahiplerine teslim edildi.

AKILALMAZ YÖNTEM

Operasyon hakkında bilgi veren Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Bengü Emre, “Konya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının ortaklaşa yürütmüş olduğu dosya dahilinde Richie Rich operasyonundan elde edilen verilerden aynı zamanda bu şüphelilerin, farklı bir dolandırıcılık işlemi yaptığını tespit ettik.

Bu yöntemle de insanların sanal ortamda, internet üzerinden kargo takip numaralarını elde ederek yine saha elemanları aracılığıyla bu kargoları sipariş veren kişilere ulaşmadan, saha elemanları tarafından elde edildiği belirlendi. Bunlarında genelde dijital maddeler yada telefon, laptop para olarak pahalı ürünleri seçerek bir an önce satışı yapıldıktan sonra, elde edilen nakit parayı da çete liderinin hesabına aktarılarak paranın aklandığı anlaşıldı” dedi.

Haberin Devamı

Şüpheli şahısların dolandırıcılık olayını anlatan polis memuru Bengü Emre, “Şüpheliler, kargo numarasını ele geçirdikten sonra sanki kargo şirketinden arıyor gibi kargoyu teslim alacak kişinin bilgilerini ele geçirerek teslim alacak kişiyi arayarak ‘size teslim edilecek kargonun adres bilgisinde sıkıntı var, siz göndereceğimiz onay kodlarını bize gönderdiğinizde size ürününüz teslim edilecektir' diyerek bilgi veriyorlar.

Sipariş veren kişi de kargo şirketinden arandığını düşündüğü için kargo takip numarasını karşı tarafa iletiyor. Aslında bu esnada ikinci kez onay verilmiş oluyor. Bu verilen onaylar sayesinde de ‘Richie Rich' operasyonundaki veriler sayesinde mağdurların iletişim bilgileri de ele geçirilmiş olduğu için ikinci onay kodunda teslim edilecek kişi bilgilerini de değiştiriliyor. Daha sonra saha elemanlarını kargoyu teslim alabilecek konuma getiriyorlar” şeklinde konuştu.

ŞIRNAK'TAN KARGO TESLİM ALMIŞLAR

Kargo şirketi tarafından şüpheli şekilde aranan vatandaşlara uyarılarda bulunan Emre, “Vatandaşlarımız internetten sipariş verdiklerinde arayan numaralardaki kişilere ‘biz size tekrar dönüş yapacağız' diyerek telefonu kapatıp kargo şirketlerini arayarak bu konuyu kesinlikle kendilerini güvenceye almalarında fayda olacaktır.

Haberin Devamı

Bu çalışmayı yaparken kargo şirketlerinden de kendilerine saha elemanları seçmişlerdi. Kargo çalışanları sayesinde de kargo numaralarını sorgulamışlar. Özellikle para olarak değer tutabilecek ürünleri takibini alarak ve gerekiyorsa örnek veriyorum saha elemanlarının Şırnak'tan kargoyu teslim almaya gittiği tespit edildi” diye konuştu.

KARGO KODLARINI BÖYLE HACKLEMİŞ

Öte yandan Sabah’ta yer alan habere göre; Polis yaptığı incelemede Ramazan Ç'nin telekomünikasyon şirketi ve onunla çalışan kargo firmasının ağına sızıp, kargo çıkış kodlarını ele geçirdi.

Bu kodları illerde bulunan koordinatörler aracılığıyla saha elemanlarına ulaştırdığı, saha elemanlarının da kargo çalışanı gibi müşterileri arayıp, kargonun içerisinde ne olduğunu öğrendiklerini belirledi.

Daha sonra ise saha elemanlarının adrese yakın bir noktada beklediği, kargo yetkilisi gelince de SMS kodunu verip ürünü teslim aldığı öğrenildi. Örgütün özellikle cep telefonu ve buna benzer ürünleri aldıkları belirlendi.


Alınan ürünleri e-ticaret siteleri üzerinden satan saha elemanlarının paranın yüzde 60'ının kripto hesaplar üzerinden Ramazan Ç'ye gönderdikleri geri kalan yüzde 40'ını ise paylaştıkları öğrenildi.

ÖRGÜT ÜYELERİ ARASINDA KARGOCULAR DA VAR

SİBER ekipleri yapılan çalışmalar sonrası 500 kişiyi 1 milyon TL dolandırıp mağdur eden örgüte yönelik operasyon için harekete geçti.

Konya merkezli Erzurum, Van, Burdur, Aydın ve İstanbul illerinde belirlenen adreslere yapılan KAR-TEL operasyonunda aralarında 3 kargo çalışanının da olduğu 13 şüpheli gözaltına alındı.

Kargo çalışanlarının müşterilerin bilgileri ile sistemden sorgulama yapıp, kodları koordinatöre gönderdiği, bunun içinde her işlem başına para aldığı ortaya çıktı.

AMERİKA'YA KAÇMAYA HAZIRLANMIŞ

Ramazan Ç'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçmaya çalıştığı da ortaya çıktı. Parasını batırdıklarını ileri sürdüğü ailesiyle bir süredir görüşmeyen hackerin hamile olan eşini de alıp ABD'ye gitme planları yaptığı, polisin ise erken davranıp, kaçmadan gözaltına aldığı belirtildi.

Ramazan Ç'nin terör örgütü gibi hücre yapılanması kurduğu ortaya çıktı. Koordinatörler üzerinden sistemi çeviren hackerin, saha elemanlarını da koordinatöre bağladığı ileri sürüldü.

Genç hackerin kod isim olarak ise izlediği dizi ve filmlerdeki suçluların isimlerini kullandığı öğrenildi. Yapı içerisinde aktif olan bir örgüt üyesinin ise rumuz olarak Vladimir Putin ve Kim Yong gibi devlet adamlarının isimlerini kullandığı belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 13 şüpheliden aralarında bir kargocunun da olduğu10 şüpheli tutuklanırken, 3 şüpheli ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.