Geri Dön

İstanbul’dan 5 milyon kişi bayram tatiline gitti!

İstanbul’un neredeyse 3’te biri, 9 günlük kurban bayramı tatilini geçirmek üzere kentten ayrıldı. Trafik rahatlarken, İstanbul’un en gözde yerleri bile boş kaldı

İstanbul’dan 5 milyon kişi bayram tatiline gitti!

Bayramın başlamasıyla birlikte 15 milyon nüfusa sahip İstanbul adeta boşaldı. Önce memurlar ve öğrenciler, daha sonra ise özel sektör çalışanları tatile çıktı. Son 6 günde yaklaşık 5 milyon İstanbullu evlerinden ayrılarak şehrin 3’te 1’inin boşalmasına yol açtı. Toplu taşımacılıkta en büyük yükü yine şehirler arası otobüsler çekti. Ek seferlerle günde 2 bin 500 otobüsün çıktığı Büyük İstanbul Otogarı’ndan her gün yaklaşık 150 bin tatilci otobüsle ayrıldı. Sektör temsilcileri 18 Eylül Cuma gününden arefe gününe kadar yaklaşık 1 milyon kişinin otobüsle tatile ve sevdiklerinin yanına koştuğunu belirtti.

Uçaklar tıklım tıklım

Diğer yandan uçaklarda da yer kalmadı. THY ve özel havayolları toplamda 233 ek sefer koyarak artan yolcu talebini karşılamak için çaba sarf etti. Günlük giden yolcu hacmi 80 bin kişi olan Atatürk Havalimanı ile günlük giden yolcu hacmi 30 bin kişi civarında olan Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan geçtiğimiz cumartesi günü itibariyle her gün 110 bin kişi uçakla seyahat etti. Bayrama tatilinin başladığı 18 Eylül Cuma akşamından itibaren yaklaşık 600 bin İstanbullu yurt içi ve yurt dışı uçuşlarla tatile çıktı.

3 milyon yollarda

Bayram tatiline kendi aracıyla gidenler için daha net bir rakam ortaya çıkmadı. Ancak geçtiğimiz bayram tatilinde tam 1 milyon 63 bin araç İstanbul’dan çıkış yapmıştı. Kurban Bayramı tatilinin daha uzun olduğu göz önüne alındığında uzmanlar en az 1 milyon aracın yolcularıyla İstanbul’dan ayrıldığını belirtiyor. Uzmanlara göre her araçta ortalama 3 yolcu seyahat etti.

Bu şekilde hesaplandığında ise İstanbul’dan kendi otomobiliyle yaklaşık 3 milyon kişi tatile çıktı. Otobüs, uçak ve kendi aracıyla tatile çıkanlara trenler ve deniz araçlarını kullanan vatandaşlar eklendiğinde yaklaşık 5 milyon İstanbullunun ayrılarak tatile çıktığı belirtildi.