Geri Dön

Kabine değişiyor! Ankara kulislerini sallayan iddia

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti 7. Olağan Kongresi'nde vereceği mesajlar merakla bekleniyor. Ankara kulislerinde kabine değişikliği olacağı iddiaları artık yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Kabinede bazı bakanlıkların da ayrılacağı ifade edildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise kabine değişikliği ile ilgili soruya cevap vererek, "Değişim konuşulmaya başlayınca kaçınılmaz olarak bir parça değiştiğinde sistemin hepsinde bir hareketlilik oluyor. 2023'e yönelik sadece partiye yönelik değil, ekibinde yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Kabine değişiyor! Ankara kulislerini sallayan iddia

AK Parti 7. Olağan Kongresi ile birlike kabinede yapılacak değişikliklerde gündemdeki yerini koruyor. Bir kabine revizyonu beklentisi olduğunu belirten 24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, "Kabinedeki değişiklik bugün ya da yarın olması beklenen bir durum" ifadesini kullandı.

24 TV Ankara Temsilcisi Yiğitel, kabine revizyonuna ilişkin şunları söyledi:

"KABİNEDE BİR REVİZYON OLACAK"

Kabinedeki değişikliğin bugün ya da yarın yapılması bekleniyor. Bazı bakanlıkların bölünmesi de söz konusu. Buna dair çalışmalar devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile ve Çalışma Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bölünebileceğine yönelik çalışmaların devam ettiği konuşuluyor. Fakat kesinleşmiş bir şey yok. Burada amaç bakanlıklardaki çalışmayı hızlandırmak. Zamanlama açısından ise kaynakların bize söylediği eli kulağında, bugün yarın değişikliğin gerçekleşmesi bekleniyor.

"AK PARTİ MYK'YA İSTİSNAİ HALLER HARİÇ MİLLETVEKİLİ ALINMAYACAK"

MYK'ya milletvekili alınmamasındaki amaç asli görevlerini yapmaları. Meclis'te çalışsın. O yüzden de parti yönetimi ve kabine herkes kendi profesyonl alanında eş güdümlü çalışsın şeklinde bir görüş var. Dolayısıyla MYK'da da yüzde 50'nin üzerinde bir değişiklk bekleniyor. Hal böyle olunca genel başkan yardımcılıklarında da bir değişiklik beklentisi var.

"KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİK 7-8'İ BULABLİR"

Kabinedeki değişiklik, eğer bakanlıklarda bölünme olursa 7-8'i bulabileceği konuşuluyor. Öbür türlü 5-6 isimle sınırlı olabileceği ifade ediliyor. Bazı bakanların yer değiştirebileceği konuşuluyor. Buna dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki gündür yoğun çalışıyor.

AK PARTİ'DEN KABİNE AÇIKLAMASI GELDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yarın yapılacak AK Parti kongresine değinen Ünal, "Kongrede Türkiye için güven ve istikrar diyeceğiz. Seçilecek kadrolar Türkiye'yi 2023'e taşıyacak" dedi.
Ünal kabine değişikliği iddialarına ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı: "Değişim konuşulmaya başlayınca kaçınılmaz olarak bir parça değiştiğinde sistemin hepsinde bir hareketlilik oluyor. 2023'e yönelik sadece partiye yönelik değil, ekibinde yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz."
"ÜÇÜNCÜ CİNSİYETİ DAYATMANIN APARATI OLDU"
Ünal, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik tepkilere de değindi. Sözleşmenin üçüncü cinsiyet, kimlik dayatmanın aparatı haline geldiğini söyleyen Ünal, "Kadın cinayetleri ve şiddetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.
"YENİ BİR METİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"
AK Parti'nin yeni bir metin üzerinde çalıştığını da belirten Ünal, çalışmanın yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.