Kedilerde Sıklıkla Rastlanan Hastalıklar 21 August, 1:57'de eklendi

Birçoğumuz kedilerimizin hiçbir zaman ciddi bir hastalık geçireceğine inanmak istemeyiz. Bunun bir sebebi de; tüylü dostlarımızın hastalıklarını gizleme konusunda oldukça başarılı olmasından kaynaklanır.

1.
Kronik böbrek yetmezliği
Kedilerde çok sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alan böbrek yetmezliklerinin semptomları arasında; iştahsızlık, halsizlik, kusma, ishal/kabızlık, depresyon ve kilo kaybı yer alır. Bunlara ek olarak fazla susama, akut görme kaybı, kriz ve komalar, idrarda kan, sık ve yoğun işeme de görülebilir. Kronik böbrek yetmezliği, kedi hastalıklarının %8,5'ini oluşturmaktadır.
2.
Hipertiroid
Özellikle yaşlı kedilerde görülen ve birçok kedinin başını ağrıtan Hipertiroid, tiroid bezlerinden salgılanan tiroid hormonunda artıştan dolayı meydana gelir. Kedinizde hipertiroid söz konusuysa bunu genellikle; iştahın artması, kilo kaybı, sinirlilik hali. aşırı hareket. fazla susama ve işeme, kusma, ishal ve huzursuzluktan anlayabilirsiniz.
3. Kanser
Kedinizi severken, vücudunda bir kitle, şişlik, yara bere var mı diye mutlaka ama mutlaka kontrol edin. Eğer küçük de olsa elinize bir şişlik. bir yumru gelirse ve bununla birlikte; iştah kaybı, halsizlik, aşırı salya, çiğneme ve yutmada zorluk. aşırı kilo kaybı ve diğer anormal değişiklikler de gözlemleniyorsa; aklınıza. kedinizde bir tümör olabileceğini getirmelisiniz. Hayvanlarda meydana gelen ve sonu pek de iyi olmayan bu lanet hastalığın çeşitlerinde de semptomlar genellikle aynıdır. Hastalığın diğer belirtileri arasında; olağandışı koku, anormal dışkı ve işeme, kusma ve ishal de yer alabilir.
4. Alerji
Deride kızarıklık, kabarıklık, şişlik, küçük yaralar, yüz ve kulak çevresinde kaşınma ve tüy dök ülmeleriyle baş gösteren alerjiler, hayvanlar kadar hayvan sahipl erinin de tedavi sürecinde zorlandığı hastalıklar arasında yer alır. Aşırı kaşınma yüzünden deride yaralanmaların da başladığı bu durum, hayati bir tehlike taşımasa da; kediler için yaşamı oldukça zorlaştırır.
5. Diabet
Şeker hastalığından şüphelendiğiniz evcil hayvanınızda dikkatle gözlemlemeniz gereken belirtiler; aşın yemek yeme isteği ve buna rağmen kilo kaybı, aşırı su içme, aşırı idrar yapmadır. Doğru bir tedavi ve uygun beslenmeyle şanslı kediciklerde hastalık düzeltilebilir, yeter ki erken teşhis konsun ve veteriner hekiminizin uyguladığı tedaviye uyulsun.