Türk Bilim İnsanları

Türk Bilim İnsanları

Son dakika Türk bilim insanları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Türk bilim insanları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Türk bilim insanları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Türk Bilim İnsanları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan türk bilim insanları gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.046 türk bilim insanları haberi bulunmuştur. Tüm türk bilim insanları haberleri aşağıda listelenmiştir.
Hayvandan insana organ nakli için çalışmalar başladı! Türk bilim insanları duyurdu
Hayvandan insana organ nakli için çalışmalar başladı! Türk bilim insanları duyurduOrgan nakli ile ilgili son dakika gelişmesi, tıp dünyasında bir ilik yaşanacak. Türkiye'nin ilk yüz nakli, çift kol ve dünyanın ilk rahim naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, birçok naklin yanı sıra hayvandan insana nakilin araştırılacağı Bilim Vadisi oluşturmak için altyapı girişimlerini yaptıklarını duyurdu.
17.12.2022Sağlık
Kirlilik her yere ulaştı! Türk bilim insanları korkutan gerçeği açıkladı
Kirlilik her yere ulaştı! Türk bilim insanları korkutan gerçeği açıkladıTürkiye’nin bilim üssü kurma projesi kapsamında Antarktika kıtasına giden bilim insanları, Robert Adası’ndaki 3 lagün ve buzul göle dalarak örnekler topladı. Tortu örneklerinin Türkiye’de yapılan incelemelerinde 'fiber' ve 'parça' tipte mikroplastik bulunduğu tespit edildi. Araştırma sonrası açıklama yapan bilim insanları korkutan insanlık için korkutan haberi verdi.
2.12.2022Dünya
Mrna kanser aşısı nedir, ne zaman çıkacak? Kanser aşısı tarihi…
Mrna kanser aşısı nedir, ne zaman çıkacak? Kanser aşısı tarihi…Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci çifti kanser çalışmalarında geldikleri son durumu açıkladı. Koronavirüse karşı geliştirdikleri Biontech aşısıyla tarihe geçen Türk bilim insanları Özlem Türeci’yle Uğur Şahin, BBC’ye yeni bir röportaj verdi ve kanser aşısı tarihini açıkladı. Söz konusu açıklamanın ardından “Mrna kanser aşısı nedir, ne zaman çıkacak?” sorularına yanıt aranmaya başlandı. İşte Kanser aşısı tarihi…
17.10.2022Sağlık
Kanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları duyurdu: Tümörü yok edecek
Kanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları duyurdu: Tümörü yok edecekKanser hastası milyonlara umut olacak gelişme! Türk bilim insanları geliştirdi, tümörü yok edecek. Nano Thera Araştırma Grubu, kanser tedavisinde kullanmayı hedefledikleri Odaklanmış Ultrason Terapisi çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Ömer Aydın, “Odaklanmış Ultrason Terapi ile tümörü belli bir odak noktasında toplayıp yok etmeyi hedefliyoruz” dedi.
13.08.2022Sağlık
Ucuz tatil müjdesi! Tarih verip açıkladı: Yüzde 100...
Ucuz tatil müjdesi! Tarih verip açıkladı: Yüzde 100...Yerli turistin ne zaman uygun tatil yapabileceği ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, "Bizim yerli tatil reaksiyonumuz okul tatilleri ile alakalıdır. Okullar açılınca yerli turiste daha uygun fiyatlar olacaktır. Eylül ve Ekim fiyatları daha uygun olacak. Antalya’da 12 ay turizm yapılıyor. Gelmek isteyen Kasım, Aralık, Ocak, Şubat gibi de tatil yapabilirler” sözlerine yer verdi.
9.08.2022Ekonomi
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...Sakarya'nın Kocaali ilçesinde sahile renk katan ve nesli tükenme tehdidi altında olduğu için koruma altına alınan kum zambaklarını kopartmanın cezası dudak uçuklatıyor. 
9.08.2022Ekonomi
1 kovanla başladı, 100 kovana çıkarttı! 'Her şeyimiz doğal'
1 kovanla başladı, 100 kovana çıkarttı! 'Her şeyimiz doğal'Tokat’ta emekli öğretmen hobi olarak 1 kovanla başladığı arıcılığı 100 kovana çıkarttı.
9.08.2022Ekonomi
Gıda krizine çözüm olacak, Türk bilim insanları geliştirdi! Soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli...
Gıda krizine çözüm olacak, Türk bilim insanları geliştirdi! Soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli...Tüm dünyada baş gösteren kuraklık ve savaşlar buğday rekoltesinde düşüş ve buğdaya ulaşmada yaşanan zorluklar buğdayın önemini gözler önüne serdi. Türk bilim adamları tarafından soğuk ve kuraklığa dirençli, ürün kalitesi yüksek ıslah çalışmalarının buğday sıkıntısının yaşandığı şu günlere denk gelmesi sadece Türkiye değil dünya içinde umut oldu. Türk bilim adamları tarafından geliştirilen soğuk, kuraklık ve hastalıklara dirençli, ürün kalitesi yüksek buğdayda ilk hasat bugün gerçekleştirildi.
9.08.2022Ekonomi
Kanser aşısı ile kanseri yenmek mümkün mü? Kanser aşısı kaç doz yapıldı? Birinci aşama sonuçları ortaya çıktı!
Kanser aşısı ile kanseri yenmek mümkün mü? Kanser aşısı kaç doz yapıldı? Birinci aşama sonuçları ortaya çıktı!Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen kanser aşısının ilk sonuçları ortaya çıktı. Yapılan çalışmada kanser aşısının ilk sonuçları başarılı çıktı. Ayrıca, kanser aşısının da hastalığı başarılı bir şekilde uzak tutabildiği belirtildi. Peki, Kanser aşısı ile kanseri yenmek mümkün mü? Kanser aşısı kaç doz yapıldı? Birinci aşama sonuçları ne? Biontech kanser aşısı ne zaman çıkacak? İşte detaylar…
8.06.2022Sağlık
Türkiye’nin ilk yerli ve milli mantar çeşitleri! 'Yaprak77' ve 'Soylu77' tescillendi
Türkiye’nin ilk yerli ve milli mantar çeşitleri! 'Yaprak77' ve 'Soylu77' tescillendiYalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün çalışmalarıyla tescilleri alınan istiridye ile kulacık mantar çeşitleri Yaprak77 ve Soylu77, Türkiye’nin ilk yerli ve milli tohumluk misel mantarı oldu.
23.03.2022Ekonomi
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan TURKOVAC paylaşımı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan TURKOVAC paylaşımıİstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “TURKOVAC bugünden itibaren İstanbul’daki şehir hastanelerimizde uygulanmaya başladı” dedi.
30.12.2021Sağlık
TURKOVAC aşısı ile ilgili yeni gelişme! Randevu sistemi açılıyor
TURKOVAC aşısı ile ilgili yeni gelişme! Randevu sistemi açılıyorSeri üretimine başlanan yerli aşı TURKOVAC inceleme sürecinde. Örneklem yöntemiyle kontrol edilen aşıların hastanelere dağıtımı yapılacak. Aşıların bu hafta kullanıma girmesi bekleniyor.
28.12.2021Gündem
Yerli aşı Turkovac'a acil kullanım onayı verildi
Yerli aşı Turkovac'a acil kullanım onayı verildiSon dakika haberi... Yerli koronavirüs aşısı Turkovac için acil kullanım izni çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Turkovac acil kullanım onayı aldı. Kovid aşısı üreten 9 ülkeden biri olduk" dedi. Daha önce ‘Bu konudaki müjdeyi canlı bağlantı ile duyuracağız’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Turkovac'ın üretimiyle birlikte aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız” ifadelerini kullandı.
22.12.2021 Gündem
Kuru meyve ihracatı rekor kırdı
Kuru meyve ihracatı rekor kırdıTürkiye'ye 2021 yılının ocak-kasım döneminde 1 milyar 403 milyon dolar döviz kazandıran, 2021 yılı sonunda 1,5 milyar doları aşacak Türk kuru meyve sektörü, en büyük ihraç pazarı Almanya'nın kuru meyve ithalatçıları ile online platformda bir araya gelecek.
12.12.2021Ekonomi
Türk bilim insanlarının buluşu biyonik kulakla işitme verimini yüzde 15 artırdı
Türk bilim insanlarının buluşu biyonik kulakla işitme verimini yüzde 15 artırdıTrakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cem Uzun, tasarladıkları ve patentini aldıkları buluşun hasta uygulamalarındaki ilk sonuçlarında, işitme cihazlarında verimliliği yüzde 15 artırdığını söyledi.
Uçak yakıtlarında devrim! 2022'de ilk kez kullanılacak
Uçak yakıtlarında devrim! 2022'de ilk kez kullanılacakUçak yakıtları için devrim! Türk bilim insanları üretti, fosil kaynaklı yakıt dönemi resmen kapanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin yosundan ürettiği biyoyakıt 2022'de jet uçuşunda kullanılacak. Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi Koordinatörü Dr. Haznedaroğlu, "Jet yakıtı projesinin 3'te birini tamamlamış durumdayız. Şu anda yosunlardan elde edilen yağ optimizasyonunu gerçekleştirdik. 2022'nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon işlemleri tamamlandıktan sonra bir Türk Hava Yolları iç hat uçuşunda bir demo uçuşunu gerçekleştireceğiz" dedi.
17.11.2021Ekonomi
Koronavirüs salgını ile ilgili flaş açıklama: Grip statüsüne geçecek!
Koronavirüs salgını ile ilgili flaş açıklama: Grip statüsüne geçecek!Onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren Alman şirketi BioNTech'in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, salgının geleceğine ve varyant aşılarına dair açıklamalarda bulundu. Covid-19’un ve pandeminin ne zaman biteceği ile ilgili Türeci, "Birkaç yıl daha virüsle uğraşacağız. Koronavirüs daha yönetilebilir bir virüs olacak" dedi. Mutasyonlar için geliştirilen aşı üzerine konuşan Şahin, "Şu anda mevcut aşıyı değiştirmeye gerek yok" diye konuştu.
1.11.2021Gündem
Türk bilim insanları yerli esnek güneş hücresi üretti
Türk bilim insanları yerli esnek güneş hücresi ürettiEskişehir Teknik Üniversitesinden bilim insanları uydulara, uzay araçlarına, askeri taşıtlara enerji sağlayan güneş hücrelerinin üretiminde galyum arsenik alttaş yerine silisyum alttaş kullanarak maliyeti düşürüp yerlileştirmeye katkı sağladı.
Merkel'den BioNTech'in üretim tesisine ziyaret: Olağanüstü durumdayız
Merkel'den BioNTech'in üretim tesisine ziyaret: Olağanüstü durumdayızAlmanya Başbakanı Angela Merkel, COVID-19 aşısını geliştiren Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortakları olduğu BioNtech şirketinin üretim tesisini ziyaret etti.
19.08.2021Dünya
Romanya'daki ceviz zararlısını Türk bilim insanları tespit etti
Romanya'daki ceviz zararlısını Türk bilim insanları tespit ettiRomanya’da görülen ceviz zararlısı, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ve ekibi tarafından tespit edilip, makale yayınlandı.
Türk bilim insanları geliştirdi! Seri üretime hazırlanıyor
Türk bilim insanları geliştirdi! Seri üretime hazırlanıyorGebze Teknik Üniversitesinde geliştirilen, led ışıkla aktif hale gelerek ağızdaki zararlı bakteri ve mikropları 3 dakikada yüzde 99 oranında temizleyen akıllı nanomoleküller içeren diş macunu ile diş fırçası, seri üretimle kullanıma sunulacak.
Dünyada bir ilk! Türk bilim insanları geliştirdi! Korkulan hastalıkta riski azaltacak
Dünyada bir ilk! Türk bilim insanları geliştirdi! Korkulan hastalıkta riski azaltacakDünyada bir ilk! Türk bilim insanları tarafından geliştirildi. Semptomlar konusunda daha hassas. Erken teşhis ile milyonların korktuğu hastalıkta riski azaltıyor. Uzmanlar, hastalığın ilerleyişinin azalacağını ve yaşam kalitesinin artacağını öngörüyor.
9.07.2021Sağlık
Türk bilim insanları geliştirdi: Kıkırdak hasarını önlüyor
Türk bilim insanları geliştirdi: Kıkırdak hasarını önlüyorSüleyman Demirel Üniversitesi’nde çalışan Türk bilim insanları ve mühendisler yüzde 100 yerli sermayeyle, 2019 yılında kurdukları biyocerrahi temalı şirkette, kıkırdak hasarını önleyen eklem içi enjeksiyonlar üretti. Ürünler sayesinde hastanın proteze giden süreci 4 yıla kadar ertelenirken, doğru hekim kontrolüyle hiç takılmaya da biliyor. Şirketin Genel Müdürü Prof. Dr. Serdar Sezer, dünyada biyocerrahi alanında bir Türk markası oluşturmayı hedeflediklerini, 2 yılda 30 ülkeyle anlaşma imzaladıklarını söyledi.
Türkiye'yi öncü ülkelerden biri yapacak projeler desteklenecek
Türkiye'yi öncü ülkelerden biri yapacak projeler desteklenecekTÜBİTAK, Türkiye'nin kutup bilimleri konusunda özgün çalışmalarla öncü ülkeler arasında yer alma vizyonuyla belirlenen öncelikli araştırma temalarında kutup projelerini desteklemek için çağrıya çıktı.
40 bilim insanı arasında o isim de var! NASA'nın...
40 bilim insanı arasında o isim de var! NASA'nın...NASA'nın 31 Ekim'de fırlatacağı kızılötesi uzay teleskopu The James Webb Uzay Teleskobu'nda görev almak için seçilen 40 bilim insanı arasında Almanya'yı Türk astrofizikçi Akın Yıldırım temsil edecek.

Benzer Haber Etiketleri

Türk Bilim İnsanları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki türk bilim insanları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.