Nadir Hastalıklar

Nadir Hastalıklar

Son dakika nadir hastalıklar haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan nadir hastalıklar ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını nadir hastalıklar haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Nadir Hastalıklar

haberleri sayfasında son dakika yaşanan nadir hastalıklar gelişmeleri de dahil olmak üzere 198 nadir hastalıklar haberi bulunmuştur. Tüm nadir hastalıklar haberleri aşağıda listelenmiştir.
Justin Bieber'ın hastalığı ne? Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri ne?
Justin Bieber'ın hastalığı ne? Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri ne? Dünyaca ünlü Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’ın yüzü felç oldu. Yüzünün sağ tarafının felç olduğunu duyuran Justin Bieber’ın nadir hastalıklar arasında yer alan Ramsay Hunt sendromu olduğu belirtildi. Peki, Justin Bieber'ın hastalığı ne? Justin Bieber'ın yüzüne ne oldu? Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri ne? Ramsay Hunt sendromu belirtileri ne? Ramsay Hunt sendromu nedenleri ne? Ramsay Hunt sendromu tedavisi var mı? İşte Justin Bieber'ın hastalığı Ramsay Hunt sendromu hakkında merak edilenler…
13.06.2022Sağlık
Amerika'nın en fazla nefret edilen adamı Martin Shkreli yıllar sonra yeniden gündemde!
Amerika'nın en fazla nefret edilen adamı Martin Shkreli yıllar sonra yeniden gündemde!Amerika'da televizyon kanalları ve gazeteler kendisini "bir numaralı halk düşmanı" ilan ettiğinde henüz 32 yaşındaydı. Onun yerinde başka kim olsa bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaşır, yerle bir olan imajını düzeltmek için profesyonellerden yardım alırdı. O ise tam tersi bildiğini okumaya ve insanları sinirlendirmeye dozu artırarak devam ediyordu.
21.05.2022Dünya
Bakan Koca açıkladı: Çok kısa bir zaman içinde başlatılacak
Bakan Koca açıkladı: Çok kısa bir zaman içinde başlatılacakSağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlık tarafından yürütülen, evlilik öncesi tarama programına, dünyada sayılı ülkelerin yapabildiği genetik taramaların eklendiğini belirterek, "SMA taramasıyla başladığımız bu hizmet, tüm aile sağlığı merkezlerimizde ücretsiz olarak verilmektedir. SMA yenidoğan taramaları da çok kısa bir zaman içerisinde başlatılacaktır" dedi.
28.02.2022Gündem
Akraba evliliği yapanlar risk grubunda! Kaybedilen zamanın telafisi çok zor!
Akraba evliliği yapanlar risk grubunda! Kaybedilen zamanın telafisi çok zor!Nadir bir hastalık olan MPS LH hastalığında zamana karşı büyük bir yarış verildiğini dikkat çeken Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları (MPS LH) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muteber Eroğlu “Kaybedilen zamanın telafisi çok güç, bazen de imkânsız. Doğru merkezde, ehil hekimlerle tedaviye başlamak ve sürdürmek, pek çok başka nadir hastalıkta olduğu gibi bizim hastalığımızda da hayati önem taşımakta.” dedi.
2.02.2022Sağlık
Türk bilim insanı yeni bir hastalık keşfetti! Cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor, Demirhan Sendromu...
Türk bilim insanı yeni bir hastalık keşfetti! Cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor, Demirhan Sendromu...Türk bilim insanı tıp dünyasında devrim kabul edilecek gelişmeye imza attı. Genetik ve kanser hastalıkları ile ilgili çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Osman Demirhan, şimdi de iskelet sistemi hasarları ile cinsel organ düzensizliklerinin eşlik ettiği yeni bir hastalığı bularak tıp literatürüne 'Demirhan Sendromu'nu kazandırdı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, DMD hastalarıyla görüntülü konuştu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, DMD hastalarıyla görüntülü konuştuCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dünya Duchenne Müsküler Distrofi (DMD) Hastalığı Farkındalık Günü'nde telefonla görüntülü konuştuğu DMD hastalarına, yanlarında olduklarını söyledi.
6.09.2021Siyaset
SMA tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık!
SMA tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık!Nadir hastalıklara dikkat çekmek için, nadir hastalığa sahip çocukların nadir yanlarını güçlü bir özelliğe dönüştürerek onları hikayelerin baş kahramanı yapan Nadir-X projesi, devam ediyor. İkinci çizgi romanında SMA hastalığının da yer alacağı projede, çocukların gündelik hayatlarından izler taşıyan hikâyelerle toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, Prof. Dr. Kürşat Bora Çarman, hastalık hakkında önemli bilgiler verirken, SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir ise hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarına değindi ve Nadir-X’in önemini değerlendirdi.
20.08.2021Sağlık
Biontech aşısı hangi hastanelerde yapılacak? Biontech aşısı kaç doz, kimlere vurulacak?
Biontech aşısı hangi hastanelerde yapılacak? Biontech aşısı kaç doz, kimlere vurulacak?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen hafta düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında aşılama için “telefonlarınıza gelecek mesajları dikkatle takip edin” diyerek seslendiği 60-65 yaş arası yurttaşların beklediği mesaj cumartesi akşamında geldi. Aşılamada yeni grup açıldığını duyuran Bakan Koca, 60 yaş üzeri yurttaşlar ile risk grubunda olan morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromu olan yurttaşlar ve immuno supresif tedavi alanların aşı olabileceğini açıkladı. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta test edilmek üzere getirilen 5 bin 800 doz aşının ardından 2 gün içinde yaklaşık 1,4 milyon doz Biontech aşısının Türkiye’ye ulaştığını duyurdu. Biontech aşısı hangi hastanelerde yapılacak? Biontech aşısı kaç doz yapılıyor, Biontech aşısı kimlere vurulacak?
29.03.2021Gündem
Türkiye'de 5 milyon kişide var! Nadir hastalıklar...
Türkiye'de 5 milyon kişide var! Nadir hastalıklar...Bilim insanlarının nadir hastalıklar konusuna profesyonel bir bakış açısı getirmek ve sürdürülebilir sağlık politikası geliştirmek için çalıştıkları dile getirildi.
4.03.2021Sağlık
Türkiye'de nadir hastalıkların temel nedeni 'akraba evliliği'
Türkiye'de nadir hastalıkların temel nedeni 'akraba evliliği'PediatrikHematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, Türkiye'de nadir hastalıkların yüksek olma nedeninin akraba evliliği olduğunu belirterek, "Yaklaşık 5 milyon kişi bu durumdan etkilenmekte" dedi.
28.02.2021Sağlık
"Gelirlerinin yüzde 30'unu tedaviye harcıyorlar"
"Gelirlerinin yüzde 30'unu tedaviye harcıyorlar"Nadir Hastalıklar Günü dolayısıyla Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 5 ila 7 milyon kişinin SMA ve ALS gibi nadir hastalıklarla mücadele ettiği belirtildi. Dernek tarafından yapılan araştırmaya göre, nadir hastalıkların tedavisi için yıllık ortalama 12 bin 510 lira harcama yapılıyor.
26.02.2021Sağlık
Bakan Koca duyurdu! Çok yakında başlıyor
Bakan Koca duyurdu! Çok yakında başlıyorSağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Çok yakın bir zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödemesi kapsamında pregestasyonel tanı uygulamalarını başlatacağız" dedi.
26.02.2021Gündem
Bu hastalığın 7 binden fazla çeşidi var! En çok çocukları etkiliyor!
Bu hastalığın 7 binden fazla çeşidi var! En çok çocukları etkiliyor!Progeria, kistik fibrozis, kaçış sendromu, mukopolisakkaridoz ve lizozomal depo hastalıkları... Bu isimleri ilk kez duyuyor olabilirsiniz! Hatta ilk tanı konulduğunda bile duyanın şaşırdığı, o nedir diye düşündüğü bir hastalık grubu nadir hastalıklar. İçinde 7 binden fazla hastalık var ve ismi nadir olsa da, aslında kapsadığı hasta sayısı oldukça yüksek. Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Özbek, 28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü nedeniyle nadir hastalıklar hakkında bilgi verdi.
25.02.2021Sağlık
Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen'in CHAPLE başarısı!
Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen'in CHAPLE başarısı!Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji İmmunoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen, çocukluk çağının ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalığı CHAPLE Sendromunun kesin tedavisini buldu. Özen ve ekibinin tedaviyi anlattığı makalesi tıp dünyasında yoğun ilgi gördü.
7.01.2021Sağlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurmaylarına SMA talimatı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurmaylarına SMA talimatıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın hiçbir yerinde bizdekine benzer bir tedavi uygulaması bulunmuyor. Tedavi alamayan bir tane bile SMA hastamız yok" dedi.
6.01.2021Siyaset
Pfizer aşı kimin, sahibi kim? Pfizer Biontech hangi ülkenin?
Pfizer aşı kimin, sahibi kim? Pfizer Biontech hangi ülkenin?Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech şirketlerinden yapılan açıklamaya göre en azından bir semptom gösteren 94 kişiye yapılan aşı uygulamasında aşının etkinlik oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğu belirlendi. Aşı haberinin duyurulmasının ardından Pfizer aşı kimin? Pfizer'in sahibi kim? Pfizer Biontech hangi ülkenin? İşte Pfizer ilaç firması hakkında merak edilenler…
9.11.2020Gündem
Nadir hastalıklara çizgi romanla farkındalık yaratılacak
Nadir hastalıklara çizgi romanla farkındalık yaratılacakKistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KİFDER), nadir hastalıklara karşı farkındalık yaratmak için "Nadir-X" adlı çizgi roman projesini hayata geçirecek.
28.02.2020Sağlık
Nadir hastalıkları bulunanların sorunlarına çözüm aranıyor
Nadir hastalıkları bulunanların sorunlarına çözüm aranıyor"Nadir Hastalıklar ve Hasta Yakınları İhtiyaç Analiz Çalıştayı"nın, tanı ve tedaviye erişimde olası sıkıntıları belirleyen ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik sonuç raporu tamamlandı.
27.02.2020Sağlık
Anne ilgisiyle 31 yıldır hayata tutunuyor
Anne ilgisiyle 31 yıldır hayata tutunuyorDoğuştan kas erimesi hastalığıyla mücadele eden Çağlar Özyiğit, tüm zorluklara karşın yaşamdan kopmayarak, aynı hastalıkla başa çıkmaya çalışanlara örnek oluyor. Anne Gülgün Özyiğit, "Biz Çağlar'la hiç eve kapanmadık. 'Tedavisi yok, boşuna para harcıyorsun' deseler de biz Çağlar'la her şeyi yaptık" dedi.
1.02.2020Sağlık
Sağlık Bakanlığından 'özel' daire başkanlığı
Sağlık Bakanlığından 'özel' daire başkanlığıSağlık Bakanlığı Bakanlık bünyesinde, özel gereksinimli çocukların tanı ve tedavi süreçlerinin takip edileceği ve bu alanda bilimsel çalışmaların yürütüleceği Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı faaliyete başladı.
19.01.2020Sağlık
Sağlık Bakanlığı'ndan "özel" daire başkanlığı
Sağlık Bakanlığı'ndan "özel" daire başkanlığıSağlık Bakanlığı bünyesinde özel gereksinimli çocukların tanı, tedavi ve takip süreçlerinin yürütüleceği Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kuruldu.
18.01.2020Sağlık
Nadir hastalıklar Türkiye'de 5 milyon insanı etkiliyor
Nadir hastalıklar Türkiye'de 5 milyon insanı etkiliyorAntalya'da Çocuk Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, dünya çapında şu ana kadar 6 binin üzerinde nadir hastalığın tanımlanabildiğini, bu hastalıklardan dünya genelinde 400 milyon, Türkiye'de ise 5 milyon insanın etkilendiğini söyledi.
22.10.2019Sağlık
Tedavi sürecini kısa filmle anlattı
Tedavi sürecini kısa filmle anlattıMalatya'da 2 yıl önce meme kanseri tanısı konan Özlem Önal Erkurt, tedavi sürecince yaşadıklarını çektiği kısa filme anlattı.
24.06.2019Sağlık
Yeni bir nakil rekoru hazırlığı
Yeni bir nakil rekoru hazırlığıGeçtiğimiz günlerde aynı anda 5 karaciğer nakli ile dünya rekoru kıran Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bu sefer de aynı anda 10 ilik nakli yapılarak yeni bir rekora imza atılacak.
22.06.2019Sağlık
Nadir hastalara 14 özel merkez
Nadir hastalara 14 özel merkezALS, SMA, DMD, MS gibi nadir hastalık sahiplerinin tedavideki sıkıntılarını ortadan kaldırmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı hastanelerde özel bölüm oluşturulması için çalışma başlattı. 12 ilde tam donanımlı 14 merkez açılması planlanıyor.
24.05.2019Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Nadir Hastalıklar ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki nadir hastalıklar haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.