Karaciğer Nakli

Karaciğer Nakli

Son dakika Karaciğer nakli haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Karaciğer nakli ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Karaciğer nakli haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Karaciğer Nakli

haberleri sayfasında son dakika yaşanan karaciğer nakli gelişmeleri de dahil olmak üzere 660 karaciğer nakli haberi bulunmuştur. Tüm karaciğer nakli haberleri aşağıda listelenmiştir.
Yeni salgın alarmı! Çocukları vuruyor
Yeni salgın alarmı! Çocukları vuruyorABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), dün yaptığı açıklamayla ülkede çocuklara bulaşan ve kaynağı bilinmeyen akut hepatit vakasının 180’e ulaştığını duyurdu. Vakaların yarısında "Adenovirüs" tespit edildiği ve bunun önemli bir ipucu olduğu belirtildi.
19.05.2022Dünya
En güzel hediyeyi annesine o verdi! Kızının ciğeri ile hayata tutundu
En güzel hediyeyi annesine o verdi! Kızının ciğeri ile hayata tutundu10 yaşındayken annesinin kadavradan karaciğer nakli olduğu günlerde hastanenin koridorlarında koşturan Gülşen, 20 yaşına geldiğinde annesine karaciğerini bağışlayarak ona en güzel anneler günü hediyesini verdi. İkinci kez karaciğer nakli için bıçak altına yatan anne Gülden Acar, "Kızım bana sağlığımı hediye etti. Bundan güzel anneler günü hediyesi olmaz" diye konuştu.
7.05.2022Yaşam
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...Koronavirüs salgınından neredeyse sona gelindi. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada hayatı felç eden pandemi, hem vaka hem de ölüm sayılarının giderek azalması ile hayatımızdan çıkmak üzere. Ancak henüz kovid-19'dan tam olarak kurtulmadan yeni salgın alarmı verildi. Tüm dünya risk altında. Avrupa'da gizemli bir hastalık daha patlak verdi. Koronavirüs de ilk çıktığı dönemde akciğerlerde hasar bırakan gizemli bir hastalık olarak hayatımıza girmişti. Tıp çevrelerinin son zamanlarda en fazla konuştuğu konular arasında yer alan ‘gizemli hepatit' virüsü, büyük endişelere neden oldu. Uzmanlar çocuklarda karaciğer yetmezliğine neden olabilen hastalığa karşı ebeveynleri uyarırken, şimdiden birçok çocuk karaciğer nakli oldu. Salgın hastalıkların art arda yaşanması akıllara tarih boyunca insanlığın yaşadığı büyük salgınları getirdi. Dünyanın en büyük salgını... Asırlar önce milyonlarca kişiyi öldürdü, ülkenin yüzde 40'ını yok etti. İşte tarihte büyük ölümlere neden olan salgın hastalıklar…
6.05.2022Dünya
Gizemli virüs kabusu! Avrupa panikte, ölü sayısı artıyor
Gizemli virüs kabusu! Avrupa panikte, ölü sayısı artıyorDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şu ana kadar 16 ülkede görülen nedeni belirsiz hepatit virüsünün belirtileriyle ilgili uyarılarını yinelerken, Endonezya’da 3 çocuğun nisan ayında açıklanamayan karaciğer sorunu yüzünden öldüğü açıklandı.
2.05.2022Dünya
Yeni salgın korkusu! Gizemli hastalıkta ilk ölüm gerçekleşti
Yeni salgın korkusu! Gizemli hastalıkta ilk ölüm gerçekleştiİlk olarak İngiltere'deki çocuklarda görülen gizemli hepatit vakaları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. DSÖ, 11 farklı ülkede en az 169 kişide görülen virüsün bir kişinin ölümüne neden olduğunu duyurdu.
24.04.2022Gündem
Lise öğrencisi kız, tacizcisini öldürdü! ''Seni kaçıracağım, seninle evleneceğim' diyordu'
Lise öğrencisi kız, tacizcisini öldürdü! ''Seni kaçıracağım, seninle evleneceğim' diyordu'Kars’ta, 'Seni kaçırıp, evleneceğim' dediğini öne sürdüğü Birdal Doğan'ı (40), köy meydanında öldüren lise öğrencisi A.E. (17) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
1.03.2022Yaşam
Televizyon programına çıkıp yardım istemişti! Eşi defalarca bıçakladı
Televizyon programına çıkıp yardım istemişti! Eşi defalarca bıçakladıTekirdağ'da Elçin Ak (28), koruma kararı aldırıp yerleştiği sığınma evinden ayrıldıktan bir gün sonra boşanma aşamasındaki eşi Özgürcan Ak (33) tarafından 5 yerinden bıçaklandı. Elçin Ak ağır yaralanırken, olayın ardından kaçan Özgürcan Ak, yakalanıp tutuklandı. Elçin Ak geçen yıl bir televizyon programına katılmış, eşinin 3 çocuğunu kaçırdığını belirterek yardım istemişti.
1.03.2022Yaşam
Karaciğer nakli sonrası koronavirüse yakalandı, hayatını kaybetti
Karaciğer nakli sonrası koronavirüse yakalandı, hayatını kaybettiSakarya'da, Geyve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde memur olarak görev yapan Jale Erkovan (41) karaciğer nakli olduğu hastanede koronavirüsten yaşamını yitirdi.
1.03.2022Yaşam
Karaciğeri iflas eden başkana acil donör aranıyor
Karaciğeri iflas eden başkana acil donör aranıyorGeçtiğimiz günlerde safra kesesi rahatsızlığı dolayısıyla Denizli'ye sevk edilen ve burada karaciğerinin iflas ettiği öğrenilen Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer için acil donör arandığı bildirildi. Başkan Dinçer'in yakınlarının hiçbirinin dokusunun kendisi ile uyuşmadığı belirtildi.
11.02.2022Gündem
'Omicron' döneminde çocuk vakalar, yüzde 100 arttı
'Omicron' döneminde çocuk vakalar, yüzde 100 arttıAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Çocuk Hastanesi'nde, Covid-19 servislerinde doluluk oranı yüzde 100 oranında arttı. Başhekim Prof. Dr. Tanıl Kendirli, "'Omicron' döneminde tüm toplumda olduğu gibi çocuk yaş grubunda pozitif sayısı arttı. Servislerde de doluluk anlamında yüzde 100'e kadar arttığını söyleyebiliriz, 3 ay önceye göre" dedi.
4.02.2022Gündem
Karaciğer kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Karaciğer kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?Prof. Dr. Murat Gönenç “karaciğer kanseri” hakkındaki sorularımızı yanıtladı.
20.01.2022Sağlık
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutundu
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutunduGeçen yıl erkek kardeşini kalıtsal hemokromatozis hastalığına bağlı karaciğer yetmezliğinden kaybeden 65 yaşındaki Süleyman Sürmeli, aynı hastalıktan kadavradan gerçekleşen organ nakli ile kurtuldu ve yeni hayatına 'merhaba' dedi. Nakil sonrası sağlığına kavuşan Sürmeli, “Uzun yıllar sağlığıma dikkat etmediğim için çok pişmanım. Bundan sonraki yaşamımda bana verilen emanet organa çok iyi bakacağım” dedi.
25.12.2021Sağlık
5 binin üzerinde organ nakli yapıldı
5 binin üzerinde organ nakli yapıldıAkdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Üniversite Hastanesinde bugüne kadar 5 binin üzerinde organ nakli yapıldığını söyledi.
4.11.2021Sağlık
Organ nakli ile ilgili merak edilenler! Kimler canlı verici olabilir?
Organ nakli ile ilgili merak edilenler! Kimler canlı verici olabilir?Böbrek nakli için Türkiye’ye gelen ve Antalya’da Prof. Dr. Alper Demirbaş, Prof. Dr. Asuman Yavuz ve ekibinin yönetiminde ameliyat olan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, bir hekim olarak o süreçte yaşadıklarını aktardı. “İkinci bir yaşamın anlamına vakıf olmak çok güzel bir duygu.” şeklinde konuşan Çilingiroğlu, herkesi bağışçı olmaya davet etti. 3-9 Kasım Organ Bağışı kapsamında açıklamalar yapan Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Asuman Yavuz, organ nakli hakkında merak edilenleri paylaştı.
3.11.2021Sağlık
Pandemi, organ bağışına engel değil
Pandemi, organ bağışına engel değilCanlı vericisi olmadığı için yaşaması, kendi deyimi ile 'kutsal bağışa' bağlı olan 3 çocuk babası Mehmet Ruhi Aman (58), bir ay önce kadavradan yapılan karaciğer nakliyle hayat buldu. Bir isimsiz kahramanın kendisine hayat verdiğini belirten Aman, Organ Bağışı Haftası için mesajında; "Pandemi, organ bağışına da organ nakline de engel değil. En güzel örneği de benim. Bağış organla yeniden doğdum. Kaybedilen hayatlar toprak değil can olsun" dedi.
2.11.2021Sağlık
İngiliz hastaya, Türk şifası
İngiliz hastaya, Türk şifasıTatil için geldiği Aydın'ın Didim ilçesine hayran kalıp ailesiyle birlikte yerleşen İngiliz Susan Dawn Forster (62), ikinci hayat operasyonu gerekince tercihini de Türk hekimlerinden yana kullandı. Siroz tanısı koyulan Forster'e, bir Türk'le evli olan kızı Sheree Forster Gürsoy'dan (32) karaciğer dokusu nakledildi. Prof. Dr. Murat Kılıç, "Anne ve kızının sağlık durumları iyi, şifayla taburcu ettik" dedi.
22.10.2021Sağlık
Kız kardeşinin karaciğeriyle sağlığına kavuştu
Kız kardeşinin karaciğeriyle sağlığına kavuştuAdana'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 15 yıldır ara verilen canlıdan canlıya karaciğer nakline yeniden başlandı. Bilal Yağmurcan'a (24), kız kardeşi Beyza Yağmurcan'dan (21) alınan karaciğer nakledildi.
12.10.2021Sağlık
Sporcular, kıkırdak nakliyle spora yeniden dönebilir
Sporcular, kıkırdak nakliyle spora yeniden dönebilirSpora bağlı gelişen kıkırdak yaralanmalarının, donörden kıkırdak nakli ile tedavisinin mümkün olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, ‘Kıkırdak hasarı nedeniyle spordan uzaklaşan NBA profesyonel sporcularıyla yapılan bir araştırmada, sporcuların yüzde 80’inin kıkırdak nakli tedavisinin ardından hasarlanma öncesi performansla spor hayatına dönebildikleri gösterildi” dedi.
23.09.2021Sağlık
'Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebiliyor'
'Karaciğer 1 haftada eski kapasitesine dönebiliyor'Karaciğerin kendisini yenileyebilen tek iç organ olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Onur Yaprak “Karaciğerin kendisini yenileyebilme özelliği günümüzde canlı verici nakillerde her yıl on binlerce hayatın kurtarılmasını sağlıyor. Canlı vericilerde kalan karaciğerin çok hızlı büyüyerek 1-2 hafta sonra 2 katına ulaştığı ve 6’ncı ayda orijinal karaciğer büyüklüğünün yüzde 85 ila 90’ına ulaştığı saptandı. Karaciğerin işlevsel olarak eski halini kazanması ise sadece 1 hafta sürmektedir” dedi.
2.09.2021Sağlık
Oğlunun verdiği kilolar sayesinde nakil olup hayata tutundu!
Oğlunun verdiği kilolar sayesinde nakil olup hayata tutundu!Romanya'da yaşayan 58 yaşındaki Cornelius Florin Suciu, Hepatit B hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle nakil olmak için Türkiye’ye geldi. Babasına karaciğerini vermek isteyen oğlu Dimitrie Suciu ise yapılan tahliller sonrası şaşkına döndü. Karaciğerinde yağlanma belirlenen ve babasına organ bağışında bulunması imkânsız görülen genç adam, 6 ayda 23 kilo vererek babasına yeni hayatını hediye etti.
5.08.2021Sağlık
Kurbanlıkların hastalıklı karaciğerini imha edin
Kurbanlıkların hastalıklı karaciğerini imha edinKurban Bayramı’nda vatandaşların halk arasında köpek kisti diye bilinen paraziter hastalığa karşı uyanık olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, “Kurban edilen hayvanların karaciğer veya akciğer gibi organlarında kistik hastalık ile karşılaşılması durumunda bu sakatatlar tüketilmemeli. Bulaş zincirinin kırılması için köpek ve yabani hayvanların ulaşamayacağı şekilde imha edilmeli” dedi.
19.07.2021Sağlık
6 günde 12 böbrek, 6 karaciğer nakli
6 günde 12 böbrek, 6 karaciğer nakliAntalya'da 6 günde 18 kişi, karaciğer ve böbrek nakli ameliyatlarıyla sağlıklarına kavuştu. Prof. Dr. Alper Demirbaş ve Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu'nun başkanlığını yaptığı ekip, neredeyse gün ışığı görmeden gerçekleştirdikleri ameliyatlarda, canlı vericiden 12 hastaya böbrek, 6 hastaya ise karaciğer nakli yaptı.
18.07.2021Sağlık
Antalya'da 6 hasta, çapraz böbrek nakliyle hayata tutundu
Antalya'da 6 hasta, çapraz böbrek nakliyle hayata tutunduAkdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Başarılı çapraz nakiller gerçekleştirildi. Hocalarımız organ naklini bir üst seviyeye çıkardı." dedi.
9.07.2021Sağlık
Böbrek nakli merkezi birinci yılında; pandemiye rağmen 22 nakil yapıldı
Böbrek nakli merkezi birinci yılında; pandemiye rağmen 22 nakil yapıldıBaşakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi "Böbrek Nakli Merkezi" birinci yılını kutladı. Hastanenin Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Melih Kara, "Bugün bizim doğum günümüz, ilk naklimizi geçen temmuzda yaptık. Şu ana kadar 21 canlı, 1 kadavra 22 nakil gerçekleştirdik. Böyle bir dönemde kamu için ciddi bir rakam" dedi.
18.06.2021Gündem
Karaciğer kanserinde ürküten artış
Karaciğer kanserinde ürküten artışKaraciğer sorunları ile artan karaciğer kanseri vakalarına dikkat çeken Prof. Dr. Onur Yaprak, “Tüm dünyada 2020 yılında 900 bin olan karaciğer kanserli hasta sayısının 2040 yılında 1 milyon 400 bine yükseleceği öngörülüyor. Bunun en büyük sorumlusu toplumda artan diyabet, obezite, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır” dedi.
1.04.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Karaciğer Nakli ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki karaciğer nakli haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.