Organ Nakli

Organ Nakli

Son dakika organ nakli haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan organ nakli ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını organ nakli haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Organ Nakli

haberleri sayfasında son dakika yaşanan organ nakli gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.345 organ nakli haberi bulunmuştur. Tüm organ nakli haberleri aşağıda listelenmiştir.
Böbrek nakli bekleyenleri sevindirecek gelişme! İlk kez yapıldı, binlerce hayatı kurtaracak
Böbrek nakli bekleyenleri sevindirecek gelişme! İlk kez yapıldı, binlerce hayatı kurtaracakBöbrek nakli bekleyenleri sevindirecek gelişme! Bilim insanları başarıyla tamamladı, binlerce hayatı kurtaracak adım. İki böbrek de fonksiyonlarını başarıyla yerine getirdi, 77 saatte organ reddine dair hiçbir belirti görülmedi. Sağlık Bakanlığı’na göre Türkiye’de şu anda 20 binden fazla insan böbrek nakli bekliyor. Ancak geçen yıl yalnızca 1593 böbrek nakli yapılıyor. Hastalar bir böbreğe kavuşmak için yıllarca bekliyor. Bu süre içinde böbrek hastalığı ve böbrek yetmezliği çekiyor. Organ nakli yapılmadan önce onlarca insan ölüyor. Nakil ihtiyacı olan hasta sayısı her yıl artmaya devam ederken, ABD'de bilim insanları mucizevi bir operasyona imza attı. Bir hayvandan alınan çift böbrek, beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastaya başarıyla nakledildi.
Türkiye'nin ilk yüz naklinin üzerinden 10 yıl geçti
Türkiye'nin ilk yüz naklinin üzerinden 10 yıl geçtiAkdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz naklinin üzerinden 10 yıl geçti. Yıl dönümünü pasta keserek yüz nakilli Uğur Acar ve Turan Çolak ile kutlayan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Uğur, beni nakilden 6 ay önce ziyaret etti. Bazı sorular sorup, biraz sinirlendirdi. Naklini biraz öteledik ama sonrasında düşündük bu kadar önemli nakil için bu türden soruların sorulması çok normaldi" dedi.
21.01.2022Yaşam
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutundu
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutunduGeçen yıl erkek kardeşini kalıtsal hemokromatozis hastalığına bağlı karaciğer yetmezliğinden kaybeden 65 yaşındaki Süleyman Sürmeli, aynı hastalıktan kadavradan gerçekleşen organ nakli ile kurtuldu ve yeni hayatına 'merhaba' dedi. Nakil sonrası sağlığına kavuşan Sürmeli, “Uzun yıllar sağlığıma dikkat etmediğim için çok pişmanım. Bundan sonraki yaşamımda bana verilen emanet organa çok iyi bakacağım” dedi.
25.12.2021Sağlık
Organları, 3 ildeki 5 hastaya umut oldu
Organları, 3 ildeki 5 hastaya umut olduOrdu'da halsizlik nedeniyle gittiği hastanede fenalaşması sonucu beyin ölümü gerçekleşen off-road tutkunu Gökhan Tezlik'in (41) bağışlanan organları 3 ilde 5 hastaya nakledilecek. Evli ve üç çocuk babası Tezlik'in organları götürülürken eşi Saime Tezlik, kızı ve yakınları gözyaşı dökerek, ambulansın arkasından el salladı.
25.12.2021Sağlık
İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon!
İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon!İstanbul'da yasadışı organ ticareti yaptığı tespit edilen Filistin ve Ürdün uyruklu şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyonda şebeke üyesi 4 kişi yakalanırken, organlarını satmak ve nakil için gelen 6 kişi de yerleştirildikleri otelde gözaltına alındı. Şebekenin organ nakli için gelenlerden kişi başı 45 bin dolar aldığı tespit edildi. Bu paranın 15 bin dolarının ise organını satan kişiye verildiği belirlendi. Ameliyatların ise Beylikdüzü'ndeki bir hastanede yapıldığı kaydedildi. Şüphelilerin şebeke tarafından tutuldukları oteldeki anları kameraya yansıdı.
8.12.2021Vatan TV
İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon! 45 bin dolar alıp...
İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon! 45 bin dolar alıp...İstanbul'da yasadışı organ ticareti yaptığı tespit edilen Filistin ve Ürdün uyruklu şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyonda şebeke üyesi 4 kişi yakalanırken, organlarını satmak ve nakil için gelen 6 kişi de yerleştirildikleri otelde gözaltına alındı. Şebekenin organ nakli için gelenlerden kişi başı 45 bin dolar aldığı tespit edildi. Bu paranın 15 bin dolarının ise organını satan kişiye verildiği belirlendi. Ameliyatların ise Beylikdüzü'ndeki bir hastanede yapıldığı kaydedildi. Şüphelilerin şebeke tarafından tutuldukları oteldeki anları kameraya yansıdı.
8.12.2021Gündem
Refiye Yılmaz son durumu! İlik nakli bekleyen Refiye yaşıyor mu?
Refiye Yılmaz son durumu! İlik nakli bekleyen Refiye yaşıyor mu?ABD'de gerçekleşen çoklu organ nakli ile 5 organı birden değiştirilerek yeniden doğan Refiye Yılmaz’dan acı haber geldi. Tedavi gördüğü Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi hayatını kaybeden Yılmaz, Elmalı Mahallesi Mezarlığı'nda toprağa verildi. Milyonda bir görülen Gardner Sendromu'na yakalanan Refiye, Sağlık Bakanlığınca 14 Nisan 2013'te tedavi için ABD'ye gönderilmişti.
6.12.2021Yaşam
HIV virüsü tanıda geç kalınırsa AIDS’e dönüşüyor
HIV virüsü tanıda geç kalınırsa AIDS’e dönüşüyorKendine özel belirgin bir belirtisi olmayan HIV virüsü, tanı ve tedavisinde geç kalınması durumunda son evrede AIDS’e dönüşüyor. HIV virüsünün 8 – 15 yıl kadar hiç belirti göstermeyebildiğini belirten uzmanlar, belirtisiz dönemin virüsün vücutta çoğaldığı ve bulaştırıcılığın da maksimum olduğu dönem olması nedeniyle hastalığı tehlikeli hale getirdiğini vurguluyor. Uzmanlar, virüsün bilinenin aksine sadece cinsel yolla bulaşmadığını ve hastaların ilaçlara ücretsiz ulaşabildikleri için şüphe duyduklarında vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmalarını tavsiye ediyor.
5.12.2021Sağlık
Farkındalık için şehir şehir geziyorlar
Farkındalık için şehir şehir geziyorlarAnkara ve İstanbul'un ardından kronik böbrek hastalığına karşı farkındalık yaratmak için İzmir'e gelen 'Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat' TIR'ında, hızlı test yöntemiyle idrarda albümin testi ve kan basıncı ölçümü yapılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Ana bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Caner Çavdar, tuzlu gıdalardan uzak durup, rafine şekerli gıdalara dikkat etmek gerektiğini belirterek, "Böbrek hastalığına yol açan hastalıklarla ilgili bilgilenmek ve test yaptırmak için tüm halkımızı gezici TIR'ımıza davet ediyorum" dedi.
25.11.2021Sağlık
Günde 8 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor
Günde 8 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyorTürkiye’de resmi verilere göre 30 bine yakın insan organ nakli bekliyor. Buna karşın her 3 saatte 1, günde ise 8 kişi nakil beklerken yaşamını yitirirken 2021’in ilk altı ayında toplamda 3 bin 703 organ nakli gerçekleşti. Yapılan organ nakillerinin sadece 143’ünün vefaten bağış olduğunu söyleyen Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Bakan, “canlıdan organ bağışında oldukça iyi durumda olmamıza rağmen vefaten bağışlarda istenilen düzeyde değiliz” dedi.
8.11.2021Sağlık
Annesi için 35 kilo verdi
Annesi için 35 kilo verdiDiyarbakır'da kronik böbrek yetmezliği hastası olan annesi Hamdiye Akan'a (38) böbreğini vermek isteyen ancak obez olduğu için verici olması kabul edilmeyen Nurullah Akan (21), 5 ayda 35 kilo vererek annesini hayata bağladı. Sol böbreği alınarak annesine nakledilen Nurullah Akan, "İlk geldiğimde kilodan dolayı olmaz dediler, sonra ben diyete başladım kilo verdim. 5 ayda 127 kilodan 92 kiloya düştüm, direndim ve başardım. Annem bana bir can vermişti, bir can da ben anneme verdim" dedi.
7.11.2021Sağlık
Ablasının böbreğiyle hayata tutundu
Ablasının böbreğiyle hayata tutunduSakarya'da doğuştan böbrek hastası olan 28 yaşındaki Buğra Tevetoğlu, ablasından nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.
7.11.2021Sağlık
Ablasının böbreğiyle hayata tutundu
Ablasının böbreğiyle hayata tutunduSakarya'da doğuştan böbrek hastası olan 28 yaşındaki Buğra Tevetoğlu, ablasından nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.
7.11.2021Sağlık
Salgın döneminde kadavradan organ bağışı için duyarlılık çağrısı
Salgın döneminde kadavradan organ bağışı için duyarlılık çağrısıTrakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Kovid-19 salgını döneminde kadavradan yapılan böbrek nakli sayısının azaldığını söyledi.
6.11.2021Sağlık
Zamanla yarışılan ameliyatta böbrek 4 dakikada takıldı
Zamanla yarışılan ameliyatta böbrek 4 dakikada takıldıAntalya'da aort damarı ile bacaklarına giden iki damarında stent bulunan, kalbi yüzde 30 çalışan ve tek akciğeri olan böbrek hastası Kemal Murat'a (71), kız kardeşinden alınan böbrek 4 dakikada nakledildi. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, "Aorttaki kan akışı durdurulduğunda kalıcı hasar oluşmaması için 4 dakikalık sürede böbreğin ana atar damarını hastanın aortundaki titanyum metal stente bağladık" dedi.
6.11.2021Sağlık
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Organ ve Doku Bağışı Haftası' açıklaması
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Organ ve Doku Bağışı Haftası' açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, organ nakli için bekleyen 26 bin 894 hasta bulunduğunu belirterek, "Organ nakli merkezlerimiz oldukça başarılı. Fakat bazı hastalar yıllarca bekliyor." ifadesini kullandı.
5.11.2021Gündem
Ölüm sonrası yaşamı aydınlatan 'kornea dedektifleri'
Ölüm sonrası yaşamı aydınlatan 'kornea dedektifleri'Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir'de oluşturulan 4 kişilik Kornea Timi, kamu hastaneleri, ölüm bilgi sistemi ve adli tıp kurumlarındaki ölüm vakalarını tek tek kontrol ederek kornea nakline ihtiyaç duyan kişilere umut olabilmek için savaşıyor. 'Kornea dedektifleri' araştırmaları sonucu belirledikleri adreslere giderek vefat eden kişinin yakınlarını nakil işlemi için ikna ediyor. Ekip üyelerinden Sevda Şan, "Aileler genellikle bizim gözü yerinden çıkararak göz nakli yaptığımızı zannediyor. Oysaki biz gözün üzerindeki lens kadar ince olan şeffaf bir tabakayı çıkarıyoruz. Bu şeffaf kısım 1-2 saat içinde çürüyor ve toprak oluyor. Nakil gerçekleştiğinde ise bir kişinin görmesini sağlıyor" dedi.
5.11.2021Sağlık
'Pandemi döneminde böbrek nakli yüzde 50 azaldı'
'Pandemi döneminde böbrek nakli yüzde 50 azaldı'Ankara Şehir Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Erkan Ölçücüoğlu, pandemi döneminde böbrek nakli işlemlerinin yaklaşık yüzde 50 azaldığını söyledi.
5.11.2021Sağlık
26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor
26 bin 894 kişi organ nakli bekliyorSağlık Bakanlığı tarafından, "2021 yılında, 2 bin 376 kişi karaciğer, 22 bin 775 kişi böbrek, bin 290 kişi kalp, 285 kişi pankreas, 157 kişi akciğer, 8 kişi böbrek-pankreas, 2 kişi kalp kapağı, 1 kişi ince bağırsak olmak üzere toplam 26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor" açıklaması yapıldı.
5.11.2021Sağlık
5 binin üzerinde organ nakli yapıldı
5 binin üzerinde organ nakli yapıldıAkdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Üniversite Hastanesinde bugüne kadar 5 binin üzerinde organ nakli yapıldığını söyledi.
4.11.2021Sağlık
Türkiye'de 30 bin 64 hasta organ bekleme sırasında
Türkiye'de 30 bin 64 hasta organ bekleme sırasındaAkdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Nefroloğu Prof. Dr. Hüseyin Koçak, Türkiye'de 30 bin 64 hastanın hastanın organ bağışı beklediğini söyledi.
4.11.2021Sağlık
Organ nakli ile ilgili merak edilenler! Kimler canlı verici olabilir?
Organ nakli ile ilgili merak edilenler! Kimler canlı verici olabilir?Böbrek nakli için Türkiye’ye gelen ve Antalya’da Prof. Dr. Alper Demirbaş, Prof. Dr. Asuman Yavuz ve ekibinin yönetiminde ameliyat olan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, bir hekim olarak o süreçte yaşadıklarını aktardı. “İkinci bir yaşamın anlamına vakıf olmak çok güzel bir duygu.” şeklinde konuşan Çilingiroğlu, herkesi bağışçı olmaya davet etti. 3-9 Kasım Organ Bağışı kapsamında açıklamalar yapan Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Asuman Yavuz, organ nakli hakkında merak edilenleri paylaştı.
3.11.2021Sağlık
Organ bağışı caiz mi? Organ bağışı şartları nelerdir, başvurusu nasıl yapılır?
Organ bağışı caiz mi? Organ bağışı şartları nelerdir, başvurusu nasıl yapılır?Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verildiğini belirtti. Söz konusu açıklamanın ardından Organ bağışı caiz mi? Organ bağışı şartları nelerdir, başvurusu nasıl yapılır? soruları artış gösterdi.
3.11.2021Gündem
Diyanet'ten organ bağışı açıklaması!
Diyanet'ten organ bağışı açıklaması!Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verildiğini belirtti. Kılıç, "Eğer organ, canlı bir insandan alınacaksa bu organın, alınan kişide temel bir hayati fonksiyonu devre dışı bırakmaması, organ veya dokusu alınacak kişinin buna izin vermiş olması ya da yakınlarının rızasının sağlanması önem arz etmektedir. Alınacak organ veya doku nakli karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması ve bunun devlet kontrolü altında yapılması, organ bağışının caiz olabilmesi için en önemli şartlardandır" ifadelerini kullandı.
3.11.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

organ nakliBöbrek nakliakdeniz üniversitesinakilorgan bağışı

Organ Nakli ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki organ nakli haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.