İşe İade

İşe İade

Son dakika işe iade haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan işe iade ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını işe iade haber sayfamızda bulabilirsiniz.

İşe İade

haberleri sayfasında son dakika yaşanan işe iade gelişmeleri de dahil olmak üzere 5.243 işe iade haberi bulunmuştur. Tüm işe iade haberleri aşağıda listelenmiştir.
İşveren ve işçiye kötü haber! Mahkeme iade kararı verdi
İşveren ve işçiye kötü haber! Mahkeme iade kararı verdiİşe iade davalarıyla alakalı emsal nitelikte bir karara imza atan Bölge Adliye Mahkemesi, işçinin işe iade yönündeki başvurusunun samimi olması gerektiğihne hükmetti. Mahkeme; işverenin de işe davette ciddi ve samimi davranmasının mecburi olduğuna dikkat çekti.
'Emekli çalıştırmıyoruz' diyerek kovuldu! EYT'lilere bir müjde de yargıdan geldi
'Emekli çalıştırmıyoruz' diyerek kovuldu! EYT'lilere bir müjde de yargıdan geldiEmeklilikte Yaşa Takınlanlara (EYT) yönelik düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle 2 milyonu aşkın kişi, çifte maaş hayali kurarken mahkemeden önemli bir karar çıktı. Tam 25 sene boyunca çalıştığı işyerinden emekli olduktan sonra 'emekli çalıştırmıyoruz' denilerek kovulan işçiye mahkemeden müjde geldi. Mahkeme kararına gerekçe olarak; işyerinde emekliliği hak edenlerin işten çıkarılmasına dönük objektif bir kararın bulunmamasını gösterdi.
Çalışan milyonları ilgilendiren karar! Sık sık rapor alan işçiye kötü haber
Çalışan milyonları ilgilendiren karar! Sık sık rapor alan işçiye kötü haberİşçi ve işveren milyonları ilgilendiren son dakika kararı! Çalıştığı fabrikadan, sık sık rapor alarak işi aksattığı gerekçesiyle kovulan işçiye mahkemeden kötü haber geldi. İş Mahkemesi'nin işe iade ettiği işçi ile ilgili Bölge Adliye Mahkemesi’nden flaş bir karar geldi.
5.03.2023Gündem
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! Tazminatsız kovulma sebebi
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! Tazminatsız kovulma sebebiÇalışan milyonları ilgilendiren son dakika gelişmesi! çalıştığı şirketin bir organizasyonunda misafirler için ayrılan bir şişe içkiyi arkadaşlarıyla içmek için sakladığı öne sürülen işçi, tazminatsız kovuldu. Mahkemenin 'işe iade ettiği' işçi ile ilgili Bölge Adliye Mahkemesi flaş bir karara imza attı.
Bakan Varank, yeni yıla 'motokurye' olarak girdi; sipariş götürdü
Bakan Varank, yeni yıla 'motokurye' olarak girdi; sipariş götürdüSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni yıla Ankara'da zorlu koşullarda çalışan motokuryelerle birlikte girdi. Kaskını takıp kurye kıyafetini giyen Bakan Varank, motosiklet ile dağıtıma çıktı.
1.01.2023Ekonomi
Rapor ile ilgili milyonlarca çalışanı kapsayan detaylar ortaya çıktı! Bunu yapan tazminatsız kovuluyor
Rapor ile ilgili milyonlarca çalışanı kapsayan detaylar ortaya çıktı! Bunu yapan tazminatsız kovuluyorHastalık raporuyla ilgili milyonlarca çalışanı ilgilendiren detaylar ortaya çıktı. Çalışanın hastalığına ilişkin rapor süresi bildirim süresi artı 6 haftayı aşmamakla birlikte işin yürütümünü önemli ölçüde engelleyecek noktaya geldiyse, çalışan sık sık rapor alıyorsa, işveren bildirim sürelerine uymak şartıyla iş sözleşmesini feshedebilir. Yargıtay tarafından kesintisiz olmasa da sık sık rapor alarak işyerine devamsızlık geçerli fesih nedeni kabul ediliyor. Kişi kıdem tazminatı alsa da işe iade sağlayamıyor. İşte sağlık raporu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...
Çalışan herkesi kapsıyor! İstifa kararı geçersiz sayıldı
Çalışan herkesi kapsıyor! İstifa kararı geçersiz sayıldıÇalışan herkesi yakından ilgilendiriyor. 16 sene boyunca çalıştığı işyerinin küçültme politikası doğrultusunda baskı altında imzaladığı istifa mektubu ile kapı önüne konulan işçi soluğu İş Mahkemesi'nde aldı. Mahkemenin işe iade kararı verdiği işçiye bir müjde de Bölge Adliye Mahkemesi'nden geldi.
Çalışan herkes için geçerli! Mesajlaşmalara dikkat, tazminatsız işten çıkarılabilirsiniz
Çalışan herkes için geçerli! Mesajlaşmalara dikkat, tazminatsız işten çıkarılabilirsinizİşverenin çalışanlarına tahsis ettiği bilgisayar ve cep telefonundaki yazışmalar tazminatsız işten atılmaya sebep olabiliyor. Burada bir yandan özel hayatın gizliliği sorgulanırken bir yandan da iş sözleşmesindeki madde detayı dikkat çekiyor. Peki işveren çalışana iş için verdiği telefondaki mesajları denetleyebilir mi? İşverenin çalışanın yazışmalarını okuması hak ihlali mi? İşte detaylar...
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! İşe iade ve tazminat ile ilgili flaş karar
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! İşe iade ve tazminat ile ilgili flaş kararKonya’da cuma namazına gittiği gerekçesiyle akaryakıt istasyonundaki işine son verilen Mehmet Yetkin’in (40), yerel mahkeme tarafından verilen 'işe iade' kararı bir üst mahkeme Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesince onandı. Karara sevinen Yetkin, "İstinaf mahkemesinin de doğru kararı vereceğine inancım tamdı. Bu karar emsal niteliğindedir. Tüm işçiler cuma namazlarına rahatlıkla gidebilir. İş yerime açacağım tazminat davasını kazanırsam da o parayı ya Mehmetçik Vakfı’na ya da Kızılay’a bağışlamayı düşünüyorum" dedi.
Çalışan herkesi kapsıyor! Flaş kıdem tazminatı kararı
Çalışan herkesi kapsıyor! Flaş kıdem tazminatı kararıYargıtay'dan çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatıyla ilgili emsal nitelikli karar geldi. Sokak hayvanlarına bakmak için çalıştığı fabrikanın çitlerini patrondan habersiz kesen işçi tazminatsız kovuldu. Mahkemenin işe iade ettiği hayvansever işçiye kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme; işverenin rızası dışında işyerinin etrafını çevreleyen çitlerin kesilmesinin iş yerinde olumsuzluklara yol açtığından yapılan feshin geçerli nedenle yapıldığına hükmetti.
TOKİ başvuru iptali e-Devlet’ten yapılabiliyor mu? TOKİ iptali nasıl yapılır? TOKİ iptalinde başvuru ücreti iade edilir mi?
TOKİ başvuru iptali e-Devlet’ten yapılabiliyor mu? TOKİ iptali nasıl yapılır? TOKİ iptalinde başvuru ücreti iade edilir mi?TOKİ Sosyal Konut başvurularında son günlere girilirken, daha önce başvurusunu gerçekleştirmiş ancak başvurusunu iptal etmek isteyenler sıklıkla iptal işleminin nasıl yapılacağını araştırıyor. Başvuru şartlarını taşımayan ve aynı haneden birden fazla başvuruda bulunanlar da başvuru iptali gerçekleştirmek istiyor. İptal işleminin e-Devlet üzerinden yapılıp yapılmayacağını ve başvuru ücretinin de nasıl iade alınacağı merak ediliyor. Peki, TOKİ başvuru iptali e-Devlet’ten yapılabiliyor mu? TOKİ iptali nasıl yapılır? TOKİ iptalinde başvuru ücreti iade edilir mi? İşte detaylar…
25.10.2022Ekonomi
Ticaret Bakanlığı duyurdu! Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde değişiklik! İnternet alışverişlerinde geçerli! Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar iade edilemeyecek!
Ticaret Bakanlığı duyurdu! Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde değişiklik! İnternet alışverişlerinde geçerli! Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar iade edilemeyecek!Ticaret Bakanlığı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğ’inde değişikliğe gitti. Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde yeni düzenlemeler yapıldı. Cayma hakkını da içeren düzenlemede tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda tüketici iade hakkını kullanamayacak. Düzenlemede tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlar da iade edilemeyecek. Peki, İnternetten alışverişte iade nasıl olacak? İnternetten alınan cep telefonu ve bilgisayarın iadesi yok mu? İnternet alışverisinde cep telefonu iadesi nasıl olacak? İşte detaylar…
23.08.2022Ekonomi
Borç ve alacağı olan milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Flaş imza detayı
Borç ve alacağı olan milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Flaş imza detayıÇalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Borç ve alacağı olan çalışanların dikkat etmesi gerekiyor. İbranameler tarafların sözleşme nedeniyle birbirlerine borç ve alacaklarının kalmadığını göstermek üzere hazırladıkları belgelerdir. İşçinin işveren karşısında daha zayıf konumda olması ibranamelere birtakım sınırlamaların konulmasını zorunlu kılmıştır. Borçlar Kanunu’ndaki düzenleme öncesinde Yargıtay ilkeleriyle sınırlanan ibraname, bugün kanunda yer alan kurallarla net bir şekilde sınırlandırılmıştır. Yargıtay’a göre ibranamelerin geçerliliği için gereken bir aylık süre, feshi izleyen bir aylık sürede işverenin olası baskılarını azaltmak, iş güvencesinin sağlanması açısından önemlidir. Geçerli ve haklı neden iddialarına dayanan fesihlerde dahi ibraname düzenlenmesi için feshi izleyen bir aylık sürenin beklenmesi gerekir. İşte ibranamelerle ilgili çalışanları ilgilendiren detaylar...
Tazminat kararı! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor
Tazminat kararı! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyorİşe iade davası ile ilgili flaş karar! İşveren halı bulundu. İşçi işe iade edilmedi. Birçok çalışan farkında olmadan yapıyor. Ancak çalışanın işten tazminatsız olarak çıkarılması ile sonuçlanabiliyor. İzin alarak iş görüşmesine gittiği tespit edilen çalışan tazminatsız olrak işten çıkarıldı.
Sözleşmeli personele kadro müjdesi! Geri sayım başladı, detaylar belli oldu
Sözleşmeli personele kadro müjdesi! Geri sayım başladı, detaylar belli olduSözleşmeli binlerce çalışana kadro düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmesi! Tarih belli oldu, 560 bin sözleşmeli personel bu haberi bekliyor. Çalışmalar hızlandı, mali ve özlük haklarla ilgili yasa için harekete geçilecek. Düzenleme taslağına göre; kamudaki sözleşmeli memurların memur olarak kamuya atanması isteğe bağlı olacak. İşte sözleşmeliye kadro düzenlemesinde detaylar...
30.07.2022Memur
EYT ile ilgili son dakika gelişmesi! Emeklilikte yaşa takılanlarda çözüm için geri sayım başladı! Dikkat çeken kesinti formülü...
EYT ile ilgili son dakika gelişmesi! Emeklilikte yaşa takılanlarda çözüm için geri sayım başladı! Dikkat çeken kesinti formülü...Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmesi! Emekli olmak için gün sayan milyonların gözü kulağı EYT düzenlemesinde. Geri sayım başladı, yaklaşık 6 milyon EYT'liyi ilgilendiren yasa önümüzdeki günlerde Meclis’te olacak. Hükümet, 3600 ek göstergenin ardından emeklilikte yaşa takılanlar için çalışmaları hızlandırdı. Çözüm formüllerinde dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT dosyasının önlerinde olduğunu ve ileriki günlerde tamamlanacağını belirterek, "En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600’de yaptığımız gibi, asgari ücrette yaptığımız gibi onlarla ilgili açıklama yapacağım. EYT var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım” dedi. Üzerinde çalışılan formüllerinden birine dikkat çeken Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin ise "Belli bir yaşa gelmiş olanların emekli edilmesi. Primi esas alan model başka bir model olarak görüşülüyor” ifadelerini kullandı. Peki masadaki EYT formülleri neler? Bu formüllerden hangisi öne çıkıyor? İşte emeklilikte yaşa takılanlar ilgilendiren son gelişmeler...
29.07.2022Emekli
İşten çıkarma ile ilgili son dakika kararı! İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor...
İşten çıkarma ile ilgili son dakika kararı! İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor...İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor! İşten çıkarma ve kıdem tazminatı ile ilgili son dakika kararı geldi. Oğlu, bir suçtan dolayı gözaltına alındığı için işe gidemeyen işçi, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle tazminatsız kapı önüne konuldu. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay, kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili dikkat çeken bir karara imza attı. İşte çalışan herkesi ilgilendiren kararın detayları...
İşçi - işveren milyonları ilgilendiriyor! Tazminat ve işe iade ile ilgili flaş açıklama
İşçi - işveren milyonları ilgilendiriyor! Tazminat ve işe iade ile ilgili flaş açıklamaMilyonlarca çalışan ve işvereni doğrudan ilgilendiriyor.Tazminat, işe iade va çeşitli alacakları kapsıyor. Birçok çalışan işten çıkarıldığında işe iade talebiyle dava açıyordu. Tazimat ödemelerinin eksik yapılması da dava açıklan konular arasında bulunuyordu. Ancak 2018 yılında yapılan düzenleme ile işçi işveren arasındaki alacak davalarında arabulucuya başvuru zorunluluğu başladı. Arabulucu başvurusunda ve uzlaşılamaması halinde düzenlenecek tutanakta alacak kalemlerinin tek tek sayılması gerekiyor. Başvuruda ve tutanakta yer almayan alacaklar için dava açılamıyor. Arabulucu ile sonuç alınamaması durumunda dava yolu açılıyor.
EYT’de çözüm için net tarih verildi! Bakan ‘çalışma grubu kuruldu’ deyip duyurdu: İşte masadaki EYT formülleri...
EYT’de çözüm için net tarih verildi! Bakan ‘çalışma grubu kuruldu’ deyip duyurdu: İşte masadaki EYT formülleri...Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika açıklaması! EYT düzenlemesinde tarih verildi, geri sayım başladı. Bakan duyurdu, çalışma grubu oluşturuldu. Formüller üzerinde yapılan çalışmalarda prim sayıları da öne çıkıyor. Burada daha çok primi olan ile az primi olanlar arasında bir adalet sağlanması söz konusu olacak. Prime ve yıl şartına bakılıp yaş şartı düşünülmediğinde fazla primi olanların avantajlı olması da söz konusu olabilecek. İşte EYT’de çözüm formülleri ve son dakika gelişmeleri...
19.07.2022Emekli
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmesi! EYT’li yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren açıklamalar art arda geldi. Çözüm getirecek yeni formüllerin detayları da ortaya çıktı. Avrupa modeli ve 50 yaşını tamamlama formülü üzerinde duruluyor. Uygulanacak seçeneklerden hangisi Türkiye’deki sosyal güvenlik yapısına uygun olursa, sosyal güvenlikte aktif, pasif dengesini bozmayacak ve ilave yük getirmeyecekse bunlardan birisi hayata geçirilecek. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düşünülen formüllerin detayları...
18.07.2022Emekli
Tazminat ve işe iade talepleri ile ilgili flaş detay! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor
Tazminat ve işe iade talepleri ile ilgili flaş detay! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyorMilyonlarca çalışan ve işvereni doğrudan ilgilendiriyor.Tazminat, işe iade va çeşitli alacakları kapsıyor. Birçok çalışan işten çıkarıldığında işe iade talebiyle dava açıyordu. Tazimat ödemelerinin eksik yapılması da dava açıklan konular arasında bulunuyordu. Ancak yapılan düzenleme ile işçi ve işveren arasındaki tazminat, işe iade talebi gibi konular dava sürecine taşınmadan arabulucu ile çözüme kavuşturuluyor. Arabulucu ile sonuç alınamaması durumunda dava yolu açılıyor.
Yüksek fatura ödemeleri ile ilgili flaş açıklama! Düşüyor
Yüksek fatura ödemeleri ile ilgili flaş açıklama! DüşüyorTüm aboneleri çok yakından ilgilendiriyor. Elektrik, doğal gaz ve su giderlerini kapsıyor. Faturalara ödenen tutar düşüyor. Yaz aylarının gelmesi ile pek çok kişi tatil planı yapmaya başladı. Tatil dönüşü fatura şoku yaşamammak için bazı önlemler almak gerekiyor. Yapılacak basit değişiklikler faturaya ödenecek miktarın düşmesini sağlıyor. Öte yandan tatil sürecine ayrılan bütçeyi de düşürmek mümkün. Alışveriş planı yapmak, tatile çıkılacak günlere yakın mutfak alışverişne dikkat etmek ve gereksiz alışveriş yapmamak tasarruf açısından önemli. İşte tatile çıkmadan bilinmesi gerekenler...
10.06.2022Ekonomi
Çalışanları ilgilendiren işe iade kararı! Sigara içtiği için kovulmuştu...
Çalışanları ilgilendiren işe iade kararı! Sigara içtiği için kovulmuştu...İşe iade davasında mahkeme kararını verdi. Adana’da bir fabrikada güvenlik görevlisi Salih Yılmaz, ‘Burada sigara içilmez’ tabelasının asılı olmadığı alanda sigara içti. Bunu gören tesis müdürü ise Yılmaz’ı işten çıkarttı. Mahkemeye başvuran Yılmaz, sigara içtiği alanda ‘Burada sigara içilmez’ tabelası olmadığı için davayı kazanarak işe geri döndü.
Meclis'te kabul edildi! O borçlar silinecek 5 yıl sınırı geldi...
Meclis'te kabul edildi! O borçlar silinecek 5 yıl sınırı geldi...On binlerce kişiyi ilgilendiren düzenleme Meclis'te kabul edildi. Yapılan düzenleme ile o borçlar silinecek. 5 yıl sınırı getirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasaya göre, Türkiye'de gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar vergiden muaf tutulacak.Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan serbest bölgelerde üstyapıların kullanımının etkinleştirilmesine katkı sağlanması, atıl kalmasının önüne geçilmesi ve yeni yatırımcı taleplerinin karşılanabilmesine imkan sağlanacak.Bu kapsamda faaliyet ruhsatı iptal edilen ya da süresi dolan kiracı kullanıcıların üstyapıda bulunan mallarının tahliyesi için 1 aydan az 6 aydan fazla olmamak üzere süre verilecek. Bu süre sonunda tahliyesi gerçekleşmeyen mallar idarece tasfiye edilecek. İhracatçı birliklerinin genel kurullarınca; iflas eden, ölen, ticareti terk eden veya son 5 yılda ihracat yapmayan üyelerin yasal takipte olanlar dahil borçları ve bu borçların gecikme zamları terkin edilebilecek. Böylece hem mevcut borçlar hem de ileride oluşabilecek benzer mahiyetteki borçlarla ilgili yaşanacak sıkıntıların önüne geçilecek.
2.06.2022Ekonomi
2022 Adli tatil ne zaman? Adli tatil ne zaman başlıyor?
2022 Adli tatil ne zaman? Adli tatil ne zaman başlıyor? Adli tatile kısa bir süre kaldı. Yargı teşkilatının çalışmalarına ara vereceği Adli tatilin ne zaman başlayacağı adli personel, yargı mensupları ve vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Adli tatilde kural olarak yargısal faaliyetler görülmez, bu faaliyetlere ara verilir. Ancak bazı istisnaları bulunuyor. Peki, 2022 Adli tatil ne zaman? Adli tatil ne zaman başlıyor? Adli tatil kaç gün? 2022 Adli tatil ne zaman bitiyor? İşte detaylar…
2.06.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

İşe İade ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki işe iade haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.