İşe İade

İşe İade

Son dakika işe iade haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan işe iade ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını işe iade haber sayfamızda bulabilirsiniz.

İşe İade

haberleri sayfasında son dakika yaşanan işe iade gelişmeleri de dahil olmak üzere 4.784 işe iade haberi bulunmuştur. Tüm işe iade haberleri aşağıda listelenmiştir.
KİPTAŞ Tuzla Aydınlıkevler kura sonuçları sorgulama: KİPTAŞ Aydınlıkevler kura sonucu nasıl öğrenilir, Tuzla kura sonuçları listesi belli oldu mu?
KİPTAŞ Tuzla Aydınlıkevler kura sonuçları sorgulama: KİPTAŞ Aydınlıkevler kura sonucu nasıl öğrenilir, Tuzla kura sonuçları listesi belli oldu mu?Kiptaş Aydınlıkevler kura sonucu sorgulama ekranı araştırması başladı. KİPTAŞ Tuzla kura çekimi sonuçları merakla takip edilirken, 2+1 3+1 kura sonuçları isim listesi de araştırılıyor. Kura çekimi kapsamında kazananlar 120 ay vade imkanıyla ev sahibi olabilecek, projeye ismi çıkmayan kişilere ön başvuru bedelleri ise iade edilecek. İşte KİPTAŞ Tuzla Aydınlıkevler kura sonuçları sorgulama süreci…
13.01.2022Gündem
Özel sektör çalışanlarını ilgilendiren flaş karar! Kovulma sebebi
Özel sektör çalışanlarını ilgilendiren flaş karar! Kovulma sebebiMilyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, işçinin, mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ ve ‘cehalet abidesi’ şeklindeki ifadelerinin geçerli fesih sebebi olduğuna hükmetti.
Sakıt nedir, ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerçeği yansıtmıyor, iade-i ziyaret sakıt oldu
Sakıt nedir, ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerçeği yansıtmıyor, iade-i ziyaret sakıt olduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yapılan MKYK toplantısında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'nun gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Erdoğan, merak edilen iade-i ziyaret hakkında ise 'İade-i ziyaret düşünüyordum, ancak bu sakıt oldu' açıklamasını yaptı. Söz konusu açıklamanın ardından Sakıt nedir, ne demek? Sorularına yanıt aranmaya başlandı.
17.11.2021Gündem
Sendikadan, Bakan Bilgin'e açık mektup...
Sendikadan, Bakan Bilgin'e açık mektup...TEKGIDA-İŞ Sendikası'ndan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e açık mektup... Sendika Başkanı Mustafa Türkel mektubunda "Sizin bütçe görüşmelerinde verdiğiniz yanıtlar bize soluk aldırdı" dedi.
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Yapan yanar, metrobüs, metro, otobüs...
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Yapan yanar, metrobüs, metro, otobüs...Çalışan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Mazeret sayılmıyor. Yapan yanar. İşinizde olabilirsiniz. Mahkeme kararları var… ‘Köprüde trafik vardı’ diyerek geç kalma mazeret olarak kabul edilmiyor. Metro arızası da metrobüs hatları gibi ikamesi olmayan ulaşım araçlarıdır. Bir metro arızasından kaynaklanan gecikmenin telafisini ne yazık ki yaya olarak yerine getiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda iş akdi fesih gerçekleşmez, gerçekleşmesi halinde işe iade davasını kazanabilirsiniz. Ancak bir duraklık kullanıyorsanız ve yürüyerek de gidebileceğiniz bir mesafede metrobüsün yapılmasını bekliyorsanız dolaylı yoldan işinizi aksatıyorsunuz anlamına gelmektedir ve ihtar sebebi.
8 maaş birden! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor, 10 gün içerisinde...
8 maaş birden! İşçi-işveren milyonları ilgilendiriyor, 10 gün içerisinde...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. 10 günlük süresi var. 8 aylık maaş birden ödeniyor. İşverenin inisiyatifinde değil. Yazılı olarak başvuru yapılması gerekiyor. 1 ay detayı dikkat çekiyor. İşe iade davasını kazanan işçinin talebine rağmen işe başlatılmaması halinde işverence, 8 aylık ücrete kadar işe başlatmama tazminatı ödeniyor.
8 aylık maaş tek seferde ödeniyor! Flaş detay, 30 gün içerisinde...
8 aylık maaş tek seferde ödeniyor! Flaş detay, 30 gün içerisinde...Tüm çalışanları çok yakından ilgilendiriyor. İşveren 8 aylık maaş tutarını ödemek zorunda. 30 gün detayı dikkat çekiyor. Yazılı başvuru şartı bulunuyor. İşe iade davasını kazanan işçinin talebine rağmen işe başlatılmaması halinde işverence, 8 aylık ücrete kadar işe başlatmama tazminatı ödenir. İşçinin işe başlama talebini, işverenin de işe başlama davetini yaparken dikkat etmesi gereken kurallar bulunuyor.
Yargıtay kararı! Asabi davranışlar sergilemek tazminatsız atılmaya sebep!
Yargıtay kararı! Asabi davranışlar sergilemek tazminatsız atılmaya sebep!Alışveriş merkezinde balık satış görevlisi olarak çalışan kişi mesai saatinde satışta olan ürünleri güvenlik noktasından geçirirken, diğer çalışanlar tarafından sehven güvenlik görüldülerinin yaptırılmadığı anlaşılınca ürünlere el konuldu. Duruma sinirlenip, mesai arkadaşlarına hakaret ve küfürler yağdıran satış elemanı tazminatsız işten kovuldu. İş Mahkemesi’ne başvuran işçiyi Yargıtay haksız buldu.
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! Hem maaşlar hem de tazminatlar düşüyor
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! Hem maaşlar hem de tazminatlar düşüyorMilyonlarca çalışan için geçerli. İmzayı atmadan bir kez daha düşünün. Ücret indirimini kabul edenler büyük hak kayıplarına uğruyor. Tazminatları düşüyor. İşveren işçinin ücretinde tek taraflı indirim yapamaz. Ücreti indirilen işçi ücret farkını isteyebilir, iş akdini tazminatlı olarak feshedebilir. İşçi ücret indirimini kabul ederse sadece ücreti azalmakla kalmaz, geçmiş yıllar için ödenecek kıdem tazminatındaki düşüşü de peşinen kabul etmiş sayılır.
İşçi işveren herkesi ilgilendiriyor! Tazminat alamaz, üstüne para öder...
İşçi işveren herkesi ilgilendiriyor! Tazminat alamaz, üstüne para öder...Milyonlarca işçi ve işvereni çok yakından ilgilendiriyor. İstifa eden işçi kıdem ve ihbar tazminatı alamaz. İşçiye işsizlik ödeneği de ödenmez. İstifa eden işçi ihbar sürelerine uymalıdır. Uymaması halinde işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İstifa ederek iş sözleşmesini fesheden işçi işe iade davası da açamaz...
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! 1 gün çalışmak yetiyor, para ödemesi...
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! 1 gün çalışmak yetiyor, para ödemesi...Çalışan milyonları çok yakından ilgilendiriyor. İşçi işveren herkes merak ediyordu. Tek tek açıklandı...İhbar tazminatına hak kazanmak için kaç gün çalışmak gerekli? Haber vermeden işten çıkarma ya da istifa durumunda ihbar tazminatı hakkı doğar. Bunun için bir gün çalışmak bile yeterli. İhbar tazminatında süreler kıdeme göre değişiyor. Yargı kararıyla işe iade durumunda alınan ihbar tazminatı iade edilir mi? İşte ihbar tazminatıyla ilgili bilmeniz gerekenler...
Ödemeler 8 maaş birden yapılıyor! Tek şartı var, onlar para alamıyor...
Ödemeler 8 maaş birden yapılıyor! Tek şartı var, onlar para alamıyor...Çalışanlarla ilgili flaş açıklama! 8 maaş birden ödeme yapılıyor. Ancak bir şartı bulunuyor. O çalışanlar dava açamıyor ve para da alamıyor. Çalışanlara işe iade hakkı tanınıyor. İşten çıkarılma durumunda 30 günlük süre var. Bu sürede işe geri dönüş başvurusu yapılması gerekiyor. Sonuç alınmazsa dava açılıyor. Ancak bazı yöneticiler bu haktan yararlanamıyor. Belli yetkilerle donatılmış olan yöneticilerin işten çıkarılırsa dava açma hakkı olmuyor, herhangi bir tazminat ödemesi de yapılmıyor. Görev tanımı detayı burada önem taşıyor. Hangi çalışanlar işe iade davası açabiliyor, kimler açamıyor? İşte yanıtı...
11.09.2021Ekonomi
O detaya dikkat edilmezse para ödenir! Flaş vergi açıklaması, çalışanlar...
O detaya dikkat edilmezse para ödenir! Flaş vergi açıklaması, çalışanlar...Vergi ile ilgili flaş açıklama! O detaya dikkat edilmezse para ödenmesi gerekiyor. Yüz binlerce çalışan ve işvereni yakından ilgilendiriyor. Bakanlık özelge ile konuya açıklık getirdi. İşten çıkartılan işçiye ödenen kıdem tazminatı dışındaki tazminatlardan vergi kesilip kesilmeyeceği konusunda bir banka tereddütte kaldı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak açıklama talep etti. Önemli bir ayrıntıya dikkat çekildi. Eğer 'arabuluculuk' konusunda o detaya dikkat edilmezse yüksek meblağda vergi ödenmesi durumunda kalınabilir, işçinin işe başlatmama tazminatından vergi kesilebilir.
1.09.2021Ekonomi
Para ödemesi yapılıyor, hepsi ücrete dahil ediliyor! Milyonlar için geçerli, zamlı olarak...
Para ödemesi yapılıyor, hepsi ücrete dahil ediliyor! Milyonlar için geçerli, zamlı olarak...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Para ödemesi yapılıyor ve ek haklar da hesaba katılıyor. Zamlı ücret dikkate alınarak hesaplanıyor. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin... Tek tek açıklandı. İşverenler geçerli olmayan ve keyfi olarak fesih işlemi yapabiliyor. Buna karşılık işçi işe dönüş davası açıyor. Kazanılması durumunda eğer işçi işe başlatılmazsa tazminat ve ücret ödemesi yapılıyor. Ödenmesi gereken tutarlar ve tutarlara esas olan ücret tartışma konusu. Peki işe iadede ödemeler nasıl yapılıyor ve nasıl tespit ediliyor? İşçi hangi ödemeleri alır? İşte tüm bilgiler...
Faizi ile ödeniyor! Taksit kabul eden hakkını kaybediyor
Faizi ile ödeniyor! Taksit kabul eden hakkını kaybediyorBankaların uyguladığı en yüksek faiz oranı ile ödeniyor. Ancak çok önemli bir detay bulunuyor. Taksitle ödemeyi kabul edenler faiz hakkını kaybediyor. İş Kanunu’na tabi çalışanların hak ettiği kıdem tazminatlarının, iş akdinin sona erdiği tarihte peşin olarak ödenmesi gerekir. Süresinde ödenmeyen kıdem tazminatı için bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faizinin verilmesi gerekir. Peki faiz hangi tarihten başlar? “En yüksek mevduat faizi” nedir? İşçi faiz hakkını hangi durumda kaybeder? İşte tüm detaylar...
25.08.2021Ekonomi
Tazminat hakkı ile ilgili flaş karar! İşveren sözleşme nedeniyle kıdem tazminatından sorumlu!
Tazminat hakkı ile ilgili flaş karar! İşveren sözleşme nedeniyle kıdem tazminatından sorumlu!Özel okul öğretmenlerinin sözleşmeleri belirli süreli yapılıyor. En az 1 yıllık yapılan sözleşmenin yenilenmemesiyle birlikte kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği konusunda pek çok kişinin aklında soru işaretleri bulunuyor. Sözleşme 1 yıllık olsa da işveren okulun sözleşmeyi yenilememesini haklı bir neden dayandırmak zorunda. Hürriyet yazarı Ahmet Karabıyık, özel okul öğretmenlerinin kıdem tazminatı hakları ve işe iade hakkı ile ilgili merak edilenleri anlattı.
24.08.2021Memur
3 bin 577 TL ödeniyor, kesinti yapılmıyor! Flaş detay, tüm çalışanlar...
3 bin 577 TL ödeniyor, kesinti yapılmıyor! Flaş detay, tüm çalışanlar...Milyonlarca çalışanı kapsıyor. Kesinti yok! Ölüm, doğum ve evlenme yardımları, tazminat, toplu ödemeler... Hepsi için geçerli. işçilere aylık ödenen paranın asgari ücretin 7.5 katına kadar olan kısmından sosyal güvenlik primi kesintisi yapılıyor, aşan tutardan kesinti yapılmıyor. Peki, işten ayrılırken topluca ödenen kullanılmayan yıllık izin ücretleri, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi ödemelerden prim kesilir mi? Ücret dışındaki hangi ödemelerden prim kesintisi yapılır?
19.08.2021Ekonomi
Çalışanlara güzel haber! Karar verildi, geçersiz...
Çalışanlara güzel haber! Karar verildi, geçersiz...Milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendiriyor. Önemli bir karara imza atıldı ve geçersiz olduğuna karar verildi. İşe girişlerde imzalanan sözleşmelere işçinin belli bir süreden önce işten ayrılması halinde tazminat ödeyeceğine ilişkin cezai şart konuluyor. Sözleşmenin süresinden önce feshi koşuluna bağlı olan cezai şartın geçerli olabilmesi için sözleşmenin “belirli süreli” olması gerekir.
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Aşı olmayan çalışanı işten çıkarabilir mi?
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Aşı olmayan çalışanı işten çıkarabilir mi?Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor! Koronavirüsle mücadelede yeni aşamaya geçildi. İşçi ve işverenler bunu araştırıyor. Aşı kampanyaları devam ederken, kritik kararlar art arda geldi. Son günlerde bazı kurumlar hemen uygulamaya başladı. Aşı olmak istemeyenlere yaptırımın söz konusu olup olmadığı da tartışma konusu oldu. Peki aşı olmayanların işlerine son verilebilir mi? Hukukçular konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
10.08.2021Sağlık
Teslim olan ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın'ın büyük korkusu!
Teslim olan ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın'ın büyük korkusu!Son dakika haberine göre; Brezilya’da teslim olan ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın ilk gecesini Sao Paulo’daki Türkiye Başkonsolosluğu’nda geçirdi. Her türlü ihtiyacı burada karşılanan Aydın, Brezilya polisine teslim edilmeyi istemiyor. Çünkü bu durumda iade kararı çıkana kadar yaklaşık 40 gün tutuklu kalabilir.
3.07.2021Gündem
Belirsiz süreli iş sözleşmesi nedir, ne zaman biter? Belirsiz süreli iş sözleşmesi kimlere yapılır?
Belirsiz süreli iş sözleşmesi nedir, ne zaman biter? Belirsiz süreli iş sözleşmesi kimlere yapılır?Türkiye'de çalışan ile işveren arasında yapılan iş sözleşmeleri çoğunlukla belirsiz süreli iş sözleşmesidir. 4857 sayılı iş kanununda iş sözleşmesi türlerinden bahsedilmektedir. Bununla birlikte bu sözleşmelerde uyulması gereken kurallardan da bahsedilmektedir. İş sözleşmesinin spesifik bir şekli bulunmaz. İşçi ve işveren istedikleri gibi bir sözleşme hazırlayarak bu sözleşmeyi imzalayabilir.
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! 30 gün detayı, süreyi kaçıran...
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! 30 gün detayı, süreyi kaçıran...Milyonlarca çalışan için geçerli. 30 gün süre sınırı bulunuyor. Bu süre içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Kovid – 19 pandemisi dolayısıyla geçen yıl 17 Nisan’da başlayan işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona eriyor. Yasağın bitmesinin ardından işten çıkarmalarda artış bekleniyor. İş Kanunu’na göre, işe iade davası açmak mümkün. Peki işten atılan herkes işe iade davası açabilir mi? İşe iade davasının kaç gün içinde açılması gerekir? Zaman aşımı süresi ne zaman başlar? İşveren işe iade edilen işçiyi başka bir yerde çalıştırabilir mi? İşe başlatmama tazminatı ne kadardır?
Çalışanlara kötü haber! Okumadan imzalayanlar kaybediyor
Çalışanlara kötü haber! Okumadan imzalayanlar kaybediyorMilyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Pek çok kişi işe başlarken sunulan sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumuyor. İş sözleşmelerinde önemli detaylar bulunuyor ve birçok çalışan farkında olmadan özel şartları kabul etmiş oluyor. Bu özel şartlara uyulmaması ise işten çıkarma sebebi oluyor.
İşçilere kötü haber! WhatsApp grupları...
İşçilere kötü haber! WhatsApp grupları...Sakarya’da bir işyeri, çalışanların anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ta kendi aralarında kurduğu grupta ürünleri kötüleyen 3 çalışanı işten attı. İşçilerden biri haksız fesih iddiasıyla işe iade davası açsa da hem yerel mahkeme, hem de istinaf davayı reddetti. Yargıtay ise benzer bir dosyada işçiyi haklı bulmuştu.
Ücret indirimi ile ilgili flaş detay! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor
Ücret indirimi ile ilgili flaş detay! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyorMilyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Birçok kişi bilmiyor. İşverenin yazılı olarak yapması ve çalışanında yazılı olarak yanıt vermesi gerekiyor. Çalışan isterse ücret iadesi talep edebiliyor. Koronavirüs salgını döneminde işleri bozulan veya pandemiyi gerekçe gösteren kimi işveren, ücretsiz izne çıkarma yetkisini de kullanarak ücrette indirim, çalışma koşullarında değişiklik gibi taleplerle işçinin karşısına çıkabiliyor. Böyle bir değişikliğin geçerli olabilmesi için işverenin değişiklik talebini yazılı yapması, işçinin de yazılı olarak kabul etmesi gerekir. Yazılı olarak kabul etmeyen işçi indirimli ücretle çalışmaya devam etse bile daha sonra dava açarak ücret farkını isteyebilir.

Benzer Haber Etiketleri

çalışanİşçiişverentazminatişe iade

İşe İade ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki işe iade haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.