Dask

Dask

Son dakika DASK haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan DASK ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını DASK haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Dask

haberleri sayfasında son dakika yaşanan dask gelişmeleri de dahil olmak üzere 188 dask haberi bulunmuştur. Tüm dask haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kredi çekecekler dikkat! 6 bin TL fark oluyor, başvuru yapmadan önce...
Kredi çekecekler dikkat! 6 bin TL fark oluyor, başvuru yapmadan önce...Banka kredisi kullanmayı planlayan herkesi doğrudan ilgilendiriyor. Özellikle acil nakit ihtiyaç söz konusu olduğunda kişiler bir an evvler tüketici kredisi kullanmanın yollarını arıyor. Çok fazla araştırma yapılmadan kullanılan kredilerin maliyeti tükeci için daha fazla oluyor. İhtiyaç konut ya da taşıt kredisi kullanılırken öncelikle farklı bankalaıın faiz oranları ve avantajları incelenmeli. Örneğin 30 bin lira ve 24 ay vadeli bir ihtiyaç kredisinde karşılaştırma yaparak kredi çekenin 5-6 bin lira civarı tasarruf sağlaması mümkün. Çünkü şu sıralar aylık yüzde 2.05 veya yüzde 3 faizle kredi veren bankalar bulunuyor. Dolayısıyla için tek bir bankaya bağlı kalmadan iyi araştırma şart.
5.08.2022Ekonomi
Kiracı milyonları ilgilendiriyor! Ev sahiplerinden yeni fatura oyunu! Elektrik faturası, su faturası...
Kiracı milyonları ilgilendiriyor! Ev sahiplerinden yeni fatura oyunu! Elektrik faturası, su faturası...Kiracı milyonları ilgilendiriyor. Ev sahiplerinin yeni fatura oyunu herkesi şok etti. Son dönemde kiralık ev ilanlarında ‘fatura dahil’ ifadesi dikkat çekiyor. Kimi ev sahipleri kiralama kısa dönem olduğu için abonelikleri kendi adına tutarken, kimi de bu yolla tahliye ya da zam baskısı yapıyor. İstediği tarihte evden çıkmayan ya da istediği oranda zam yapmayan kiracının elektriğini suyunu kesen mülk sahipleri mağduriyet yaratıyor. Öte yandan kiracıların haklarıyla ilgili detaylar paylaşıldı. Buna göre; kiracılara zam yılda bir kez sözleşme yenileme döneminde ve TÜFE 12 ortalaması ile yapılıyor. Ancak haziran ayında yapılan düzenleme ile kira artışına sınır geldi. 1 Temmuz 2023’e kadar kiraya en çok yüzde 25 zam yapılabilir. 5 yılı dolan kiracı için de ev sahibi dava açarak kiranın yeniden belirlenmesini talep edebilir. Ev sahibi, kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişinin ihtiyacı varsa tahliye isteyebilir. Eski kiracıyı bu sebeple evden çıkarırsa 3 yıl başkasına kiralama yapamaz. Aksi takdirde, çıkarttığı kiracıya bir yıllık kira bedelini ödemekle zorunda kalır. İşte kiracıları ilgilendiren flaş detaylar...
2.07.2022Ekonomi
Evi olan ve ev almayı planlayan herkesi ilgilendiriyor! ikiye katlandı,
Evi olan ve ev almayı planlayan herkesi ilgilendiriyor! ikiye katlandı, Evi olan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Ödeme miktarı iki katına çıkarıldı. 100 metrekare için 300 bin TL ödeme yapılacak. Limitler yükseltilirken vatandaşlara iki seçenek sunulacak. DASK’ın tarihinde bir ilk yaşanıyor. Yeni düzenleme ile metrekare başına sağlanan teminat rakamı iki katına çıkıyor. Böylece 100 metrekare bir ev için teminat 150 binden 300 bine çıkmış olacak.
22.06.2022Ekonomi
Yüksek fatura ödemeleri ile ilgili flaş açıklama! Düşüyor
Yüksek fatura ödemeleri ile ilgili flaş açıklama! DüşüyorTüm aboneleri çok yakından ilgilendiriyor. Elektrik, doğal gaz ve su giderlerini kapsıyor. Faturalara ödenen tutar düşüyor. Yaz aylarının gelmesi ile pek çok kişi tatil planı yapmaya başladı. Tatil dönüşü fatura şoku yaşamammak için bazı önlemler almak gerekiyor. Yapılacak basit değişiklikler faturaya ödenecek miktarın düşmesini sağlıyor. Öte yandan tatil sürecine ayrılan bütçeyi de düşürmek mümkün. Alışveriş planı yapmak, tatile çıkılacak günlere yakın mutfak alışverişne dikkat etmek ve gereksiz alışveriş yapmamak tasarruf açısından önemli. İşte tatile çıkmadan bilinmesi gerekenler...
10.06.2022Ekonomi
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! İki katına çıkıyor! Yüzde 50 zam
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! İki katına çıkıyor! Yüzde 50 zamEvi olan milyonlar için güzel haber geldi. DASK, metrekare birim maliyetlerine göre konutun yeniden inşa bedelini ödüyor. Konutun metrekare birim fiyatını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirliyor. 2022 yılı betonarme binalar için belirlenen metrekare birim maliyeti 1.508 lira. Yeni düzenlemeye göre metrekare birim maliyeti iki katına çıkarak 3 bin 17 lira olacak. İşte deprem sigortasıyla ilgili yeni tüm gelişmeler.
23.05.2022Ekonomi
Ucuz kredi müjdesi! Kamu bankaları da paylaştı ve belli oldu! 0,89 ve 0,99 faizli konut kredisi detayları...
Ucuz kredi müjdesi! Kamu bankaları da paylaştı ve belli oldu! 0,89 ve 0,99 faizli konut kredisi detayları...Konut kredisi müjdesi! Ev sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor. Yüzde 0,99 ve 0,89 faiz oranları ile konut kredisi sağlanacak. Ev almak isteyen kişiler 'İlk Evim Konut Finansman Paketi' ile 'Genişletilmiş Konut Finansman Paketi'nin detaylarını araştırmaya başladı. Ayrıntılar ortaya çıkarken, kamu bankaları da banka personeli ile kredi ürünlerinin nasıl kullandırılacağına ilişkin detayları paylaştı. Hisseli sahipliklere ilişkin de bilgi aktarıldı. Vatandaşların en çok merak ettiği, 'konut kredisi kampanyaları cebe nasıl yansıyacak' sorusu da yanıt buldu. Çekilecek kredi miktarına göre aylık ve toplam geri ödeme hesabı yapıldı. 0.89 ve 0.99 faiz oranları ile 10 yıl vadede kredi tutarına göre aylık taksit ve toplam ödeme ne kadar olacak? İşte yeni konut kredisi rehberi...
12.05.2022Ekonomi
Kiracıları ve kiralık ev bakanları kapsıyor! Sözleşmede dikkat çeken zam maddesi! Kontrol etmezseniz...
Kiracıları ve kiralık ev bakanları kapsıyor! Sözleşmede dikkat çeken zam maddesi! Kontrol etmezseniz...Kiralık ev arayan, kirada oturan, ev sahibi herkesi yakından ilgilendiriyor. Satılık ve kiralık ev fiyatları son dönemde fahiş rakamlara ulaştı. Ev almak bir yana kiracı olmak dahi zorlaştı. Son aylarda gündemden düşmeyen kira fiyatları bütçeleri oldukça zorluyor. Öte yandan emlakçılar, arz azaldığı için ev kiralamak isteyenleri sıraya koymaya başladı. Sözleşmedeki maddeler de büyük önem taşıyor. Sonradan mağdur olmamak adına hakları koruyan bir belgeye imza atmak gerekli. Özellikle zam oranı maddesine dikkat çekiliyor. Sözleşme imzalarken nelere, hangi maddelere dikkat edilmeli? Kiraya veren ve kiracı açısından kiralama sürecinde neler yapılmalı? Tahliye şartları neler? Kiracı sözleşmesi bitmeden evden çıkmak isterse mal sahibi ne yapar? İşte bilinmesi gereken önemli tüm bilgiler...
11.05.2022Ekonomi
Bendevi Palandöken: Esnafımız sigorta eğitimlerini kaçırmamalı
Bendevi Palandöken: Esnafımız sigorta eğitimlerini kaçırmamalıUluslararası katılım belgeli sigorta ve risk eğitimlerinin devam ettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yalnızca esnaf ve sanatkarımıza özel online olarak verilen ve uluslararası katılım belgeli sigorta ve risk eğitimleri devam ediyor. Grup grup yapılacak olan eğitimlerde ilk grup belgesini bu hafta alacak. Sigorta bilinci ve var olan risklere karşı daha bilinçli olma konularında esnafımız bu ücretsiz eğitimi kaçırmamalı” dedi.
15.03.2022Ekonomi
Ev, arsa, tarla, iş yeri alan milyonları ilgilendiriyor! Devlete ödeyecek! 19 bin lira...
Ev, arsa, tarla, iş yeri alan milyonları ilgilendiriyor! Devlete ödeyecek! 19 bin lira...Mart ayının sonuna kadar satış yapan bazı mülk sahiplerinin beyanname vermesi de gerekiyor. Beyanname vermek için; elde edilen kazancın istisna tutarını (2021 için 19 bin lira) aşması gerekiyor. Tek kriter 19 bin liralık istisna değil beyanname vermek için. Aynı zamanda mülkün alım tarihi ile satım tarihi arasında geçen sürenin, beş yıldan daha az olması gerekiyor. Mülkü alıp, üzerinden beş yıl geçtikten sonra satanlar için bir vergi yükümlülüğü bulunmuyor, beyanname verilmesi de gerekmiyor, vergi ödenmesi de gerekmiyor. Yalnızca alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farka bakılmıyor. İlaveten enflasyon etkisi dikkate alınarak kazanç daha aşağıya çekilebiliyor. Enflasyon etkisinin tutarsal karşılığı bulunuyor, alış bedelinin üzerine ilave ediliyor, maliyet daha yüksek bir tutar olarak hesaplanıp kazanç daha aşağıya çekilebiliyor. Dolayısıyla maliyet artınca kazanç düşüyor, vergi de daha az hesaplanıyor.
8.03.2022Ekonomi
SGK harekete geçti ve o borç silindi, 5 bin 700 lira...
SGK harekete geçti ve o borç silindi, 5 bin 700 lira...Milyonları çok yakından ilgilendiren karar. Vatandaş KDK’ya başvurdu SGK harekete geçti ve borç silindi.2004 yılında isteğe bağlı bağ-kurlulara sağlık karnesi verilmesi hizmetinin iptal edildiğini bilmediği için yaptırdığı vize işlemi sonucu tarafına 5 bin 700 lira borç çıktığı için Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvuran bir vatandaşın borç kaydı silindi.
19.02.2022Ekonomi
KDK, 2021'de 18 bin 843 başvuru aldı, idare tarafından yüzde 80’ine uyuldu
KDK, 2021'de 18 bin 843 başvuru aldı, idare tarafından yüzde 80’ine uyulduKamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 2021 yılında 18 bin 843 başvuru aldı, KDK’nın tavsiye kararlarının yüzde 80’ine idare tarafından uyuldu.
18.02.2022Gündem
Evi olan herkes için geçerli! Resmen değişti, ocakta başlıyor, yeni fiyatlar...
Evi olan herkes için geçerli! Resmen değişti, ocakta başlıyor, yeni fiyatlar...Evi olan milyonları ilgilendiriyor. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ödeme tutarları değişti. Ocak ayından itibaren geçerli olacak. Zorunlu Deprem Sigortası'nın teminatlarında 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere değişiklikler yapıldı. Buna göre azami olarak ödenecek teminat 268 bin liradan 320 bin liraya çıkarıldı.
17.11.2021Ekonomi
DASK'la ilgili flaş gelişme! Artık değişiyor, 61 ilde...
DASK'la ilgili flaş gelişme! Artık değişiyor, 61 ilde...Doğal afet sigortasıyla (DASK) ilgili kritik gelişme! Deprem, yangın, sel hepsini kapsıyor. 2022 itibarıyla değişiyor. 61 ilde tamamlandı, 8 ilde ise yeni sisteme geçiliyor. Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yılda zorunlu deprem sigortası beyanı ve ödemesinin etkin şekilde takibi sağlanacak.
27.10.2021Gündem
Kredilerle ilgili son dakika açıklaması! Maliyet düşüyor! Aylık 400 lira...
Kredilerle ilgili son dakika açıklaması! Maliyet düşüyor! Aylık 400 lira...Kredi başvurusu yapmak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Kredi maliyetleri son dönemde faizlere bağlı olarak yüksek seyrediyor. Ancak kredide tek maliyet faizden oluşmuyor. Taksit olarak karşınıza çıkan tutarın içinde görünmeyen masraflar da var. İnce hesaplarla her krediden avantaj sağlamak mümkün. Bu hesaplarla aylık 400 liraya kadar kar edebilmeniz sağlanıyor. İşte kredi çekmek isteyen milyonlara tavsiyeler...
25.09.2021Ekonomi
Kredi çekecek herkesi kapsıyor! Bankalar faizleri düşürüyor, 20 bin TL'ye...
Kredi çekecek herkesi kapsıyor! Bankalar faizleri düşürüyor, 20 bin TL'ye...Kredi çekecekler dikkat. Bankalar kredi faizlerinde indirim yapıyor. Faizler bazı durumlarda daha düşük oluyor. Ancak dikkat, bu sadece bir pazarlama yöntemi olabilir. Çeşitli ihtiyaçları için kredi çekmek isteyen vatandaşlar maliyetine bakmadan sadece kredinin çıkmasını önemsiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. Faiz ve maliyetler hesaba katılmıyor, bankanın da sunduğu her şart kabul ediliyor. Düşük faiz oranları ise bazen yanıltabiliyor. 'Vade sonu toplam geri ödeme' kısmına bakılması gerekiyor. Vade de önemli, uzadıkça cepten çıkan para yükseliyor. Bu nedenle olabilecek en kısa vadenin tercih edilmesi gerekiyor. 20 bin lira kredi örneği ile tek tek açıklandı. Kredide maliyetlerini düşürmek için neler yapılabilir? İşte kredi ile ilgili önemli açıklamalar...
24.09.2021Ekonomi
Evi olan herkes için geçerli! Zorunlu olacak, harekete geçildi
Evi olan herkes için geçerli! Zorunlu olacak, harekete geçildiEvi olan herkesi ilgilendiriyor. Harekete geçildi. Zorunlu Afet Sigortası geliyor. Çalışmalara başlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığının tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ, 2. yılını geride bıraktı. Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, "Ülkemizde sıkça yaşanmaya başlayan afetleri göz önünde bulundurarak Zorunlu Deprem Sigortası ürününün kapsamını, sel başta olmak üzere genişletmeyi hedefledik. Sektör paydaşlarımızın da görüşlerini alarak Zorunlu Afet Sigortası çalışmalarına başladık." ifadelerini kullandı.
6.09.2021Ekonomi
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kapsamı genişliyor
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kapsamı genişliyorEvi olan herkesi ilgilendiriyor. Zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişliyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kapsamındaki zorunlu deprem sigortasının kapsamını genişletmek için çalışmalara başladı.
30.08.2021Gündem
Deprem sigortası ile ilgili flaş gelişme!
Deprem sigortası ile ilgili flaş gelişme!Deprem sigortası ile ilgili kritik gelişme! Hepsini kapsayacak. Çalışmalar başladı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (SEDDK) zorunlu deprem sigortasının kapsamının genişletilmesi ve bütüncül bir zorunlu doğal afet sigortasının tasarımına ilişkin çalışmalara başlandığı bildirildi.
23.08.2021Gündem
Arabası olan herkesi kapsıyor! Trafik sigortası ile ilgili flaş açıklama!
Arabası olan herkesi kapsıyor! Trafik sigortası ile ilgili flaş açıklama! Arabası olan milyonları kapsıyor. Trafik sigortası ile ilgili yeni değişiklikler belirleniyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy "Trafik kuralı ihlalleri sonucu uygulanan sürücü ceza puanları, sürücü belgelerine el konulma süresi gibi risk değerlendirmesinde esas alınabilecek bilgiler göz önünde bulundurularak sigorta skoru hesaplanması projesini, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılabilmesine katkı sağlaması ve sigorta şirketleri tarafından primlerin daha adaletli bir şekilde belirlenmesine imkân sağlaması bakımından oldukça önemsiyoruz" dedi.
1.06.2021Ekonomi
20 yaş üstü konutlarla ilgili flaş açıklama! Yüzde 30...
20 yaş üstü konutlarla ilgili flaş açıklama! Yüzde 30...Türkiye’nin dünyadaki deprem ülkeleri arasında ilk 10’da yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, İstanbul’da 2000 yılı ve öncesinde yapılan binaların sadece yüzde 30’unda deprem sigortası olduğunu söyledi.
31.05.2021Ekonomi
Arabası, evi, cep telefonu olan, hastaneye giden herkesi ilgilendiriyor! 3 bin 800 lira...
Arabası, evi, cep telefonu olan, hastaneye giden herkesi ilgilendiriyor! 3 bin 800 lira...Tüm vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor. Birçok kişi yıllarca çalıştıktan sonra ev ve araba alabiliyor. Ücretli çalışanların büyük kısmı ise bu tür yatırımları banka kredisi kullanarak elde edebiliyor. Kredi kullananlar maaşlarının belli bir kısmını her ay bankaya kredi ödemesi için yatırıyor ve çoğu zaman ev, araba, arsa gibi yatırımlar kişinin diğer ihtiyaçlarını kısıtlamasına yol açıyor. Fakat sağlıklı bir yaşama sahip olmayınca bu yatırımların bir anlamı kalmıyor. Özellikle koronavirüs salgını döneminde sağlığın insan yaşamı için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sağlık sigortası yaptıranların sayısı da bu dönemde arttı. Fakat yine de yeterli düzeyde değil. Çoğu kişi sağlığına yaptığı yatırımı boşa harcanan para olarak görüyor. Özel sağlık sigortasının yıllık ortalama prim tutarı 3 bin 800 lira. Tamamlayıcı sağlık sigortasının yıllık ortalama prim tutarı ise 980 lira. Sağlık giderleri ileride ortaya çıkabilecek daha yüksek meblağlardan kurtulmayı sağlıyor.
16.04.2021Ekonomi
TOBB, TZOB, TİSK ve AFAD arasında işbirliği anlaşması! 81 ilde geçerli
TOBB, TZOB, TİSK ve AFAD arasında işbirliği anlaşması! 81 ilde geçerliTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı koordinasyonunda, afet risklerinin azaltılmasını amaçlayan yeni bir iş birliği başlattıklarını belirterek, "Bu kapsamda, 81 il ve 160 ilçedeki oda ve borsalarımız aracılığıyla, iş dünyamıza yönelik hazırlık çalışmaları gerçekleştireceğiz." dedi.
25.03.2021Ekonomi
Mahkeme kararıyla kapattırdı! Tesadüfen dedesine ait arsadan...
Mahkeme kararıyla kapattırdı! Tesadüfen dedesine ait arsadan...İzmir'in turistik ilçesi Foça'da, 3 yıl önce tesadüfen dedesine ait arsadan yol geçtiğini öğrenen ve yolu kapatan Mahmut Limnili (58), kaymakamlık kararıyla açtırılan yolu bu kez de mahkeme kararıyla kapattırdı. Limnili hukuka saygılı olduğunu, arsasının ancak bedeli ödenerek kamulaştırılabileceğini belirtti.
27.02.2021Yaşam
DASK ve deprem sigortasıyla ilgili flaş açıklama!
DASK ve deprem sigortasıyla ilgili flaş açıklama!DASK ve deprem sigortasına talep arttı. Vatandaşların her gün gerçekleşen depremler sebebiyle DASK ve deprem sigortasına yönelmesiyle birlikte kafalarında birçok soru işareti oluşmaya başladı. İşte DASK ve deprem sigortasıyla ilgili tüm bilinmeyenler ve merak edilenler...
22.02.2021Ekonomi
Resmen değişti, DASK'ta yeni dönem! Fiyatlar açıklandı...
Resmen değişti, DASK'ta yeni dönem! Fiyatlar açıklandı...Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme Resim Gazete'de yayımlandı. Deprem sigortasında yeni dönem başladı. İl il fiyatlar belli oldu. İstanbul’da ve İzmir’de evler 268 TL’ye Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına alınabilecek. 100 metrekare betonarme bir ev, Edirne, Ankara ve Gaziantep’te yıllık 90 TL’ye, Ardahan’da yıllık 129 TL’ye, Ağrı, Artvin, Giresun, Kayseri, Niğde, Rize’de 59 TL, Aksaray, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir’de 38 TL’ye, Antalya’da 129 TL’ye ve Bursa’da 173 TL’ye Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine sahip olacak. Kampanya kapsamında Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması ise 163 TL olarak hesaplanıyor.DASK Koordinatörü Erdal Turgut “İzmir deneyimi bize, DASK’ın deprem kadar pandemiye karşı da önemli bir tedbir olduğunu gösterdi. Bu nedenle tüm ev sahibi vatandaşlarımızın yararlanabileceği ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyasını başlattık. Kampanyanın, deprem güvenceli bir Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi.
19.01.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Dask ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki dask haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.