Borçlar Kanunu

Borçlar Kanunu

Son dakika borçlar kanunu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan borçlar kanunu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını borçlar kanunu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Borçlar Kanunu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan borçlar kanunu gelişmeleri de dahil olmak üzere 661 borçlar kanunu haberi bulunmuştur. Tüm borçlar kanunu haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kiracılar ev sahiplerinden talep edebilir! Çoğu kişi bilmiyor, izin almak yeterli
Kiracılar ev sahiplerinden talep edebilir! Çoğu kişi bilmiyor, izin almak yeterliKiracı, ev sahibi milyonları ilgilendiriyor. Kiracı içinde oturduğu eve tadilat yaptırırsa ve değerinin artmasını sağlıyorsa, mal sahibinden dairenin değer artışı oranı kadar talepte bulunabiliyor. Peki bunun detayları ve sınırları neler? Kiracı istediği gibi evde değişiklik yapabiliyor mu? Değer artışını kiracı ne zaman talep edebilir? Uzman isimler kiracının zorunlu ve faydalı masraflar sebebi ile değer artışı talebine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
31.05.2023Ekonomi
Ev sahibi ve kiracıları kapsayan emsal karar! Evi terk etmeyen kiracı haksız sayılacak
Ev sahibi ve kiracıları kapsayan emsal karar! Evi terk etmeyen kiracı haksız sayılacakYargıtay'dan ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren emsal bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; mahkemenin 'boşalt' kararına rağmen evi tahliye etmeyen kiracıya verilen beraat kararını bozdu. Mahkeme kararına direnen kiracının 'hakkı olmayan yere tecavüz' suçunu işlediğine dikkat çekildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Cansen Erdoğan, kiracıların ve ev sahiplerinin bilmesi gereken önemli ayrıntılara dikkat çekti.
23.05.2023Ekonomi
Fırsatçı ev sahipleri yasal sınır tanımıyor! Tahliye davalarında kritik detay
Fırsatçı ev sahipleri yasal sınır tanımıyor! Tahliye davalarında kritik detayEv sahibi -kiracı sorunları her geçen gün artıyor. Kiracısını evinden çıkarmak isteyen mülk sahipleri kiraya astronomik zamlar yapıyor. Yasal haklarını kullanmak isteyen kiracılar tahliye davaları ile karşı karşıya kalıyor. İstanbul'da yaşanan olay zincirleme kiracı mağduriyetine yol açtı.
8.05.2023Ekonomi
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle!  'Duyduklarım karşısında şaşkına döndüm'
Fırsatçı ev sahiplerinden yeni hamle! 'Duyduklarım karşısında şaşkına döndüm'Kira fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilebilmesi için yüzde 25'lik artış sınırı getirildi. Ancak bu sınırı uygulamak istemeyen mülk sahipleri mevcut kiracısını çıkarmamın yollarını arıyor. Böylece hem mülkünü yüksel bedel karşılığı kiraya verirken hem de depozito, peşin kira gibi kalemlerle ek gelir elde edebiliyor. Kiralık ev talebindeki artış ev sahiplerinin 'keyfi' taleplerinin artmasına yol açtı. İstanbul'da yaşanan olay ise 'Bu kadar da olmaz.' dedirten türden.
3.05.2023Ekonomi
Fahiş kira artışında yeni dönem! Ev sahipleri hapis cezası alabilir
Fahiş kira artışında yeni dönem! Ev sahipleri hapis cezası alabilirHükümetin alternatifli olarak üzerinde çalıştığı yeni kira düzenlemesi ile ilgili detaylar belli oluyor. Buna göre Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl arasında hapis cezası verilmesi planlanıyor. Çalışmaya göre ayrıca alım, satım, tüketim mallarının fiyatlarında fahiş artış yapanlar da aynı şekilde ceza alacak. Söz konusu kararla iki yılın üzerinde hapis cezası getirilmesi planlandığı için fahiş kira artışı zanlıları da tutuklu yargılanabilecek.
26.04.2023Ekonomi
Ev sahiplerinden fahiş kira oyunu! ‘Depremzede’dir iki, üç kat öder!
Ev sahiplerinden fahiş kira oyunu! ‘Depremzede’dir iki, üç kat öder!Son birkaç yıldır yaşanan fahiş kira artışlarının yanı sıra Kahramanmaraş merkezli on ili etkileyen yıkıcı depremin ardından vatandaşlar başka illere göç etmeye başladı. Bunu fırsat bilen bazı ev sahipleri ve emlakçılar ev tutmak isteyen vatandaşlara değerinin çok üzerinde kira isterken, halihazırda evde oturan kiracının da kirasını neredeyse 3-4 katına çıkarmak istiyor.
9.04.2023 Gündem
Sıfır araba alan vatandaşlara uyarı! 10 yıl süresince iade hakkı var
Sıfır araba alan vatandaşlara uyarı! 10 yıl süresince iade hakkı varSıfır araba vatandaşları ilgilendiriyor. Sıfır alınan arabada herhangi bir ayıp çıkması durumunda 10 yıl boyunca iade hakkı tanınıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Cansen Erdoğan, "Satılan sıfır arabada ayıp çıkması durumunda eğer satıcı ayıbı gizlemişse tüketicinin satın alınan tarihten itibaren 10 yıllık süre boyuncu iade hakkı var." şeklinde konuştu.
24.03.2023Gündem
İşyeri kira tavanında rekor artış
İşyeri kira tavanında rekor artışMilyonlarca kişinin beklediği Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları açıklandı. Enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte işyerleri için kira artış oranı da belli oldu.
4.03.2023Ekonomi
Kiracılar dikkat! Deprem sonrası ortaya çıktı, ek bedel talep edilebilir
Kiracılar dikkat! Deprem sonrası ortaya çıktı, ek bedel talep edilebilirMülk sahipleri kendilerini 'alt kiracı'dan korumak için, kontratlara ek madde ilave etmeye başladı. Sözleşmeyi okumadan imzalayan kiracıların ise mağduriyet yaşaması söz konusu olabiliyor. Özellikle deprem sonrasında gündeme gelen misafir-alt kiracı bilmecesi ile ilgi dikkat çeken bir uyarı geldi.
1.03.2023Ekonomi
Depremzede işçi ve işverenleri ilgilendiriyor! Fesih ve tazminat hakkı doğuyor
Depremzede işçi ve işverenleri ilgilendiriyor! Fesih ve tazminat hakkı doğuyorKahramanmaraş merkezli 11 ilde meydana gelen depremler sonrası tüm Türkiye yardım ve destek için harekete geçti. Bir yandan yaralar sarılırken, hükümet destek paketlerini art arda açıkladı. Şimdi ise felaketin yaşandığı bölgede çalışma hayatını düzenleyecek yeni bir karar daha geldi.
23.02.2023Gündem
Bina depreme dayanıklı değilse tazminat davası açılabilir! Çoğunluğa gerek yok, tek kişi yetiyor
Bina depreme dayanıklı değilse tazminat davası açılabilir! Çoğunluğa gerek yok, tek kişi yetiyorAntalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, depreme dayanıklılık testinde yapının riskli çıkması halinde kat maliklerinden herhangi birinin, diğerlerinin onayını almadan hukuki süreci başlatabileceğini söyledi. Geçilmez "Eğer projeye veya standarda aykırı bir yapılaşma varsa; o yapının sahipleri, firmalara tazminat davası açabilir ya da tüketici mahkemelerinde dava açıp, zararlarını tazmin edebilir" dedi.
19.02.2023Gündem
Binanız riskli çıkarsa ev satış bedelini geri alabilirsiniz! Zaman aşımı yok
Binanız riskli çıkarsa ev satış bedelini geri alabilirsiniz! Zaman aşımı yokEv sahiplerinin binaları ve daireleri için deprem korkusu dolayısıyla almayı düşündükleri yapı denetim raporunda eğer sonuç ‘depreme uygun değil’ olarak çıkarsa, satın aldıkları yüklenici kurumlara ve müteahhitlere karşı tüketici kanunu çerçevesinde ayıplı mal hükmünden faydalanılarak tazminat davasından ev satış bedelini almaya kadar korunan hakları mevcut.
15.02.2023Ekonomi
Uzmanlar uyardı: Tazminat davası açıp tedbir kararı isteyin!
Uzmanlar uyardı: Tazminat davası açıp tedbir kararı isteyin!Avukat Cem Murat Sofuoğlu, enkazların kaldırılmaya başladığını belirterek “Mahkemeye başvurup yıkılmış binalardan örnekler aldırın. Çünkü o kusurlu binalar yıktırılacak ve numuneler, deliller ortadan kaybolacak” diye konuştu.
15.02.2023Gündem
Kiracı-ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kritik 1 ay detayı
Kiracı-ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Kritik 1 ay detayıKiralardaki fahiş artış gündemdeki yerini koruyor. Mülk sahipleri hükümet tarafından devreye alınan yüzde 25'lik artış sınırını aşmak için her yolu deniyor. Pek çok ev sahibi ise mevcut kiracısını çıkararak evini yüksek bedeller ile yeniden kiraya vermek istiyor. Kiracı-ev sahibi arasındaki davanlar hiç olmadığı kadar artarken kiracılar sahip oldukları hakları merak ediyor.
30.01.2023Ekonomi
Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Dikkat çeken tazminat kararı
Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Dikkat çeken tazminat kararıArabası olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Kazaya karışan kusurlu olan sürücü, karşı tarafın masrafları yanında bir de tazminat ödemek zorunda kalıyor. Avukat Cansen Erdoğan, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak kaza sonrası kusurlu tarafın ödemesi gereken tazminatlar ile ilgili bilgi verdi.
30.01.2023Gündem
Hasarlı trafik kazalarında emsal karar
Hasarlı trafik kazalarında emsal kararHasarlı trafik kazalarında Yargıtay’a göre, onarım masrafı ve araçta meydana gelen değer kaybına ek olarak “araçtan mahrumiyet bedeli” de kusurlu taraftan talep edilebilir. Doç. Dr. Umut Yeniocak, bu kararın nasıl uygulanacağını anlattı.
25.01.2023Gündem
Tazminat alabilirsiniz! Mağazada alışveriş yapan herkes için geçerli, mutlaka başvurun
Tazminat alabilirsiniz! Mağazada alışveriş yapan herkes için geçerli, mutlaka başvurunAVM'nin içinde yer alan mağazalarda, otoparkta ya da dışarıdaki dükkanlarda, çanta-eşya hırsızlığı ve kayıp olayları yaşanabiliyor. İşletmeler bu gibi durumlarda astıkları 'Çalınan ve kaybolan eşyalarınızdan müessesemiz sorumlu değildir' yazısına sığınıyor. Peki bu yazının hukuki sorumluluğa ve kusur durumlarına etkisi var mı? Uzman isim bu durumda tazminat talebinde bulunulabileceğine dikkat çekti. İşte detaylar...
21.01.2023Gündem
Kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren karar! Arabuluculukta yeni dönem başlıyor
Kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren karar! Arabuluculukta yeni dönem başlıyorKiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren karar. Kira, komşuluk ve kat mülkiyeti ihtilafları için yeni dönem başlıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 7'nci Yargı Paketi'yle arabuluculuğun kapsamının genişletileceğini söyledi. Bozdağ, 'Kira alacakları, kat mülkiyeti ihtilafları, komşuluk hukukundan kaynaklı ihtilaflar gibi konuları arabuluculuk kapsamına alıyoruz' ifadelerini kullandı. İşte haberin detayları...
12.01.2023Ekonomi
Ev sahibi, kiracı ve emlakçıları doğrudan ilgilendiriyor! Flaş karar: Zorunlu
Ev sahibi, kiracı ve emlakçıları doğrudan ilgilendiriyor! Flaş karar: ZorunluKira fiyatlarındaki fahiş artış ev arayan kişi sayısının artmasına neden olurken, konut arzındaki düşüş ev bulmayı da güç hale getirdi. Bütçesine uygun ev bulanlar ise ev sahibinin taleplerini kabul etmek zorunda kalıyor. Kimi mülk sahipleri kefil şartı isterken kimileri bir yıllık kira bedelini peşin olarak ister hale geldi. Kiracılar ise evden çıkmarılma korkusuyla evi muhtemel alıcı ve emlakçılara göstermek istemiyor. Bu yasal mı? Kiracının böyle bir hakkı var mı? İşte detaylar...
20.12.2022Ekonomi
Bunu yapan çalışanlara ihbar ve kıdem tazminatı yok! Çoğu kişi habersiz
Bunu yapan çalışanlara ihbar ve kıdem tazminatı yok! Çoğu kişi habersizÇalışan ve işveren milyonlarca kişiyi kapsıyor. İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması işverenin sorumluluğunda. Ancak çalışanların da bu konuda yükümlülükleri var. Çalışanlar tarafından detayları yeterince bilinmiyor. Yükümlülükleri ihlal durumunda ise işçiler birçok yaptırımla karşı karşıya kalabiliyor. Buna ihbar ve kıdem tazminatsız işten çıkarılma da dahil. Öte yandan işverene tazminat ödemek zorunda bile kalabilirsiniz. Konuyla ilgili önemli uyarı geldi...
Ev sahibi ve kiracı milyonları ilgilendiriyor! Bunu yapan ihtarsız tahliye ediliyor
Ev sahibi ve kiracı milyonları ilgilendiriyor! Bunu yapan ihtarsız tahliye ediliyorYargıtay, mülk sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Hukuk Genel Kurulu, "Kiracı ve mülk sahibi arasında çeşitli sebeplerle açılmış ceza davaları varsa kira ilişkisi çekilmez hale geleceğinden tahliye kararı verilmelidir" dedi. Avukat Cansen Erdoğan, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, tahliye kararı gerektirecek davranışlardan bahsetti.
7.12.2022Ekonomi
Ev sahiplerinden kiracılara yeni şart! Yüzde 25 zam kuralı sonrası değişti
Ev sahiplerinden kiracılara yeni şart! Yüzde 25 zam kuralı sonrası değiştiİstanbul'da kira fiyatlarındaki artış, kiracılara büyük zorluk yaşatmaya devam ediyor. Özellikle bazı ev sahiplerinin yüzde 25 zam kuralına uymadığı da ifade edilirken ev sahiplerinin kiracılara yeni şartlar koşmaya başladığı da belirtiliyor. Buna göre ev sahipleri kiracılardan kefil istiyor. Hatta bazı ev sahiplerinin biraz daha ileri giderek memur kefil şartı koyduğu aktarılıyor. Peki, bu durum yasaya uygun mu? Avukatlar konuyla ilgili değerlendirmelerini aktardı. İşte detaylar...
5.12.2022Ekonomi
Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren flaş tahliye kararı!
Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren flaş tahliye kararı!Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kiracı ve kiralayanı yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Hukuk Genel Kurulu, "Kiracı ve mülk sahibi arasında çeşitli sebeplerle açılmış ceza davaları varsa kira ilişkisi çekilmez hale geleceğinden tahliye kararı verilmelidir" dedi.
5.12.2022Ekonomi
Aralık ayı kira artış oranı ne, Aralık ayı kira artış oranı yüzde kaç? TEFE-TÜFE kira artış oranı 2022
Aralık ayı kira artış oranı ne, Aralık ayı kira artış oranı yüzde kaç? TEFE-TÜFE kira artış oranı 2022Aralık ayı kira artış oranı açıklandı mı, yüzde kaç? sorularına yanıt aranmaya başlandı. Ev sahibi ve kiracılar TEFE TÜFE’ye göre ortaya çıkacak kira artış oranlarının açıklanıp açıklanmadığını merak ediliyor. TBMM Genel Kurulu'nda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023'e kadar bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edilmişti. Peki, Aralık ayı kira artış oranı yüzde kaç oldu, TEFE-TÜFE kira artış oranı ne?
5.12.2022Ekonomi
Rapor alıp izin kullanan milyonlarca çalışanı kapsıyor! Tazminatsız kovulma sebebi sayılıyor
Rapor alıp izin kullanan milyonlarca çalışanı kapsıyor! Tazminatsız kovulma sebebi sayılıyorÇalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Rapor alıp izinli gününde istirahat etmeyip başka işte çalışan işçi tazminatsız kovuluyor. Çalışan herkesi ilgilendiren karar ile ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Cansen Erdoğan, "İşçinin istirahatlıyken evde bulunması gerekmiyor ama işçi raporluyken başka işte çalışırsa işverenin tazminatsız işten çıkarma hakkı bulunuyor." şeklinde konuştu.

Benzer Haber Etiketleri

Borçlar Kanunu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki borçlar kanunu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.