Beyanname

Beyanname

Son dakika beyanname haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan beyanname ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını beyanname haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Beyanname

haberleri sayfasında son dakika yaşanan beyanname gelişmeleri de dahil olmak üzere 843 beyanname haberi bulunmuştur. Tüm beyanname haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kira gelirinde beyan sınırı belli oldu! 2 milyon kişiyi kapsıyor
Kira gelirinde beyan sınırı belli oldu! 2 milyon kişiyi kapsıyorKira geliri elde edenler, her yıl mart ayında Maliye’ye beyanname vermek zorunda. Konut ve işyeri kira geliri elde yaklaşık 2 milyon kişinin bu tarihe kadar beyanname vermesi gerekiyor.
17.03.2023Ekonomi
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanı
Kiracı - ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! 6 bin TL'ye 3.845 TL iade imkanıKiira geliri elde eden milyonlarca mülk sahibinin mart ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname veren tüm mülk sahiplerinin vergi ödemesi gerekmiyor. İstisna, gider ve indirimler bulunuyor. Ayrıca vergi iadesi de söz konusu. Kiracının ödediği vergiyi mal sahibi iade alabiliyor. İşte konun detayları...
9.03.2023Ekonomi
5 OHAL kararnamesi Meclis'e sunuldu
5 OHAL kararnamesi Meclis'e sunulduOlağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 5 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi daha Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu.
7.03.2023Gündem
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! İşte vergi beyanında püf noktalar....
Ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! İşte vergi beyanında püf noktalar....Kira geliri elde edenler, her yıl mart ayında Maliye’ye beyanname vermek zorunda. Beyanname veren tüm mülk sahiplerinin vergi ödemesi gerekmiyor. İstisna, gider ve indirimler beyannamelere yazılıp kira gelirlerinden düşüldüğünde, bazı mülk sahiplerine vergi ödemesi çıkmayacak. İşte ev sahiplerinin merak ettiği tüm detaylar...
7.03.2023Ekonomi
Depremzede ev hayvanları için 81 ile genelge gönderildi
Depremzede ev hayvanları için 81 ile genelge gönderildiTarım ve Orman Bakanlığı'nca, deprem bölgesinden diğer illere götürülen ev hayvanları için 81 ile genelge gönderildi. Sahibine beyanname verilen, kimliklendirme ve kayıt işlemleri tamamlanmamış depremzede ev hayvanları, bulundukları ilde kayıt altına alınabilecek. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) bilgilerinden ulaşılacak hayvanların sahiplerine 72 saat süre verilecek. Bu sürede hayvanı teslim almayan veya sahibi depremde hayatını kaybettiği belirlenen hayvanların sahiplendirilmesi sağlanacak.
2.03.2023Yaşam
SGK depremzedeler için harekete geçti! Ertelenen borçlar belli oldu, dikkat çeken 'ilaç' detayı
SGK depremzedeler için harekete geçti! Ertelenen borçlar belli oldu, dikkat çeken 'ilaç' detayıKahramanmaraş merkezli art arda gelen iki depremin ardından tüm ülke destek için seferber oldu. Devletin tüm kurum ve kuruluşları yardım için harekete geçerken, SGK da depremzedeler için bir genelde yayımladı. Bu kapsamda afet bölgesindeki vatandaşlara pek çok alanda kolaylık tanındı.
12.02.2023Gündem
Mücbir sebep ne demek? Mükellefler için mücbir sebep hali ne anlama geliyor?
Mücbir sebep ne demek? Mükellefler için mücbir sebep hali ne anlama geliyor?Mücbir sebep hali ne demek sorusunun yanıtı merak ediliyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük deprem 10 ili etkiledi. Yıkıcı etkilerinden dolayı 10 ili kapsayan OHAL ilan edildi. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem bölgesindeki mükellefler için mücbir sebep hali ilan edildi açıklamasını yaptı. Peki mücbir sebep ne demek? İşte mücbir sebep ile ilgili bilgiler...
7.02.2023Ekonomi
Deprem bölgesinde vergiler ertelendi
Deprem bölgesinde vergiler ertelendiHazine ve Maliye Bakanlığı, deprem bölgesinde bulunan mükellefler için 31 Temmuz tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.
7.02.2023Gündem
Çip taktırmayanlara ilk cezalar uygulandı
Çip taktırmayanlara ilk cezalar uygulandıEvcil hayvanlara çip uygulamasında sürenin dolmasıyla birlikte ocak ayında çip taktırmayanlara ilk cezalar uygulandı. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, "Cezaların hepsi yurtdışına çıkış veya şehirlerarası yolculuk sırasında belge istenilmesi zorunlu olduğu için uygulandı. Onun dışında bu tür hayvanların tespiti açıkçası çok zor" dedi.
2.02.2023Gündem
Özel sektörde yüksek maaş alanlar için zam oranı verildi!
Özel sektörde yüksek maaş alanlar için zam oranı verildi!Asgari ücret, memur ve emekli zam oranlarının netleşmesinin ardından özel sektör çalışanları kendi maaşlarına yapılacak zam nmiktarını araştırmaya başladı. Yüksek maaş alanların alacağı zam oranları ile ilgili dikkat çeken açıklama
İndirim tutarları netleşti! Vergide yeni dönem başladı
İndirim tutarları netleşti! Vergide yeni dönem başladıGelir vergisi yasasına göre 2023 yılı boyunca geçerli olacak istisna ve indirim tutarları netleşti. Bu kapsamda, yeni dönemde ev sahipleri 2023 yılında elde ettikleri kira geliri yıllık 21 bin lirayı geçtiğinde beyanname verecek. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri kiralık otomobilin 17 bin lirasını gider gösterebilecek. 1.9 milyon liranın üzerinde kazanan Youtuber’lar beyanname verecek.
2.01.2023Ekonomi
'Çip' zorunluluğu sonrası sayı üçe katlandı
'Çip' zorunluluğu sonrası sayı üçe katlandıEvcil hayvanlara ‘çip’ takma zorunluluğunun getirilmesinin ardından korkulan oluyor. Hayvan sahipleri, 31 Aralık gecesi dolan süreye rağmen çip taktırmadıkları evcil hayvanlarını sokağa terk etmeye başladı. Her Eve Bir Pati Derneği Başkanı Emre Demir, “Normal aylarda bizim bahçemize 20-30 dostumuz gelirken, şu anda 80-90’lara dayandı” dedi.
2.01.2023Gündem
1 milyon 104 bin ev hayvanı kayıt altına alındı
1 milyon 104 bin ev hayvanı kayıt altına alındıEvcil hayvanlara çip taktırma süresi 31 Aralık'ta sona erecek. Şimdiye kadar 647 bin 397 kedi, 457 bin 142 köpek ve 18 gelincik olmak üzere 1 milyon 104 bin 557 ev hayvanı kimliklendirilerek, kayıt altına alındı. Ayrıca 31 Aralık'a kadar yetkili kurumlara beyanname veren evcil hayvan sahipleri de 2023'te ceza uygulanmadan hayvanlarına mikroçip taktırabilecek.
28.12.2022Gündem
Bakan Nebati: Katma değer beyannamelerinin verilme süresini uzattık
Bakan Nebati: Katma değer beyannamelerinin verilme süresini uzattıkHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Halihazırda her ayın 26ncı günü sonuna kadar verilmesi gereken katma değer vergisi beyannamelerinin verilme ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son gününü, her ayın 28inci günü sonuna kadar uzattık" dedi.
22.12.2022Ekonomi
Konaklama Vergisi Tebliği Resmi Gazete’de! 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor! Kimler konaklama vergisi ödeyecek?
Konaklama Vergisi Tebliği Resmi Gazete’de! 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor! Kimler konaklama vergisi ödeyecek?Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu! Konaklama Vergisi detayları belli oldu! Konaklama Vergisi Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Konaklama Vergisi’ne göre, otel, tatil köyü, butik otel, motel, pansiyon ile köy, ve yayla evi ve kampinglerde kalan kişilerden konaklama vergisi alınacak. Peki, Konaklama vergisi ne zaman yürürlüğe giriyor? Konaklama vergisini kim ödeyecek? Konaklama vergisi ne kadar? Çadır ve karavanda konaklayanlar vergi ödeyecek mi? İşte detaylar…
14.12.2022Ekonomi
Demre, Finike ve Kumluca'da vergi ödemelerine 1 ay erteleme
Demre, Finike ve Kumluca'da vergi ödemelerine 1 ay ertelemeHazine ve Maliye Bakanlığı, Antalya'nın Demre, Finike ve Kumluca ilçelerinde faaliyet gösteren mükelleflerin aralık sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile beyannameler üzerine tahakkuk edecek vergilerin ödeme sürelerinin 1 ay ertelendiğini duyurdu.
13.12.2022Gündem
Bakanlıktan vergi ödemesi kararı! 3 ilçede 1 ay ertelendi
Bakanlıktan vergi ödemesi kararı! 3 ilçede 1 ay ertelendiDemle, Finike ve Kumluca ilçelerindeki mükelleflerin beyanname ve ödeme süreleri 1 ay ertelendi.
13.12.2022Gündem
Borsaya giren yatırımcı vergi ödeyecek mi?
Borsaya giren yatırımcı vergi ödeyecek mi?Altın, döviz, mevduat gibi yatırım araçlarının yanında; yılbaşından bugüne en büyük getiriyi Borsa İstanbul (BİST) sağladı. 2022 başında (BİST 100) 2.033,32 seviyesinde iken 5.193,30 seviyesine gelmiş durumda. Yatırımcı sayısı da; getiriyle beraber yılbaşından bugüne yaklaşık 1 milyon artarak hisse senedi yatırımcı sayısı 3.4 milyona ulaştı. Peki borsaya giren milyonlarca kişi vergi yüküyle karşılaşacak mı?
13.12.2022Ekonomi
Bakanlık duyurdu: Vergilerin ödeme süreleri 1 ay ertelendi
Bakanlık duyurdu: Vergilerin ödeme süreleri 1 ay ertelendiHazine ve Maliye Bakanlığı Düzce ilinde faaliyet gösteren mükelleflerin Kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimleri ile ilgili açıklama yaptı.
23.11.2022Ekonomi
Gümrük muayene memuru maaşı ne kadar? Gümrük muayene memuru ne iş yapar?
Gümrük muayene memuru maaşı ne kadar? Gümrük muayene memuru ne iş yapar?Kamu personel alımı ilanlarında dönem dönem gümrük muayene memuru alımı ilanları yayınlanıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan ilanlara pek çok kişi ilgi gösteriyor. Gümrük Muayene Memurunun görevi, sorumlulukları ve maaşı da sıklıkla merak ediliyor. Peki, Gümrük muayene memuru maaşı ne kadar? Gümrük muayene memuru ne iş yapar? Gümrük muayene memuru nasıl olunur? İşte gümrük muayene memuru maaşı ve aldıkları eğitimler…
16.11.2022Memur
Vergilerle ilgili flaş gelişme! Daha az vergi ödemesi için kritik tarih verildi, detaylar belli oldu
Vergilerle ilgili flaş gelişme! Daha az vergi ödemesi için kritik tarih verildi, detaylar belli olduVergi ödemeleriyle ilgili son daikka açıklaması geldi. Milyonlarca kişi 2022’de elde ettikleri gelirleri üzerinden beyanname verecek ve vergi ödeyecek. Ancak masrafların gelirden düşülebilmesi için belgelenmesi gerekiyor. Masraf yapmasına rağmen belgesi elinde olmayan vatandaşların ‘2022 tarihli belge’ edinmek için artık sayılı günleri, 1.5 ayı kaldı. İşte vergi ödemeleriyle ilgili bilinmeyen detaylar...
15.11.2022Ekonomi
Bakanlıktan gelir vergisi kararı! Artık yapılmayacak
Bakanlıktan gelir vergisi kararı! Artık yapılmayacak‘Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
31.10.2022Ekonomi
Milli Mücadele'nin en önemli isimlerinden biriydi! 'Türk Papa' Eftim
Milli Mücadele'nin en önemli isimlerinden biriydi! 'Türk Papa' EftimCumhuriyete giden yolda Milli Mücadele'nin en önemli destekçilerinden biri de, “Ben Türk dostu Eftim değil, Türkoğlu Türk Eftim'im” diyen Papa Eftim'di. İşte Büyük Taaruz'dan önce TBMM’nin bahçe duvarında halka seslenen, Milli Mücadele'ye hem destek veren hem de destek toplayan 'Türk Papa'nın hikâyesi.
29.10.2022Gündem
SGK harekete geçti! Kritik detay, bildirmeyenlere para cezası uygulanacak
SGK harekete geçti! Kritik detay, bildirmeyenlere para cezası uygulanacakSGK resmen harekete geçti. Kritik detay ortaya çıktı. Ev hizmetinde çalışanların SGK'ya bildirilmesiyle ilgili flaş gelişme. 10 günden az çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemesi yapılması gerekiyor. Uzmanlar konuyla ilgili önemli uyarıda bulunarak idari para cezası uygulanacağını söyledi.
İnternet haber sitelerinde yeni dönem! Basın kartı sahibi olacaklar
İnternet haber sitelerinde yeni dönem! Basın kartı sahibi olacaklarSosyal Medya Yasası olarak da bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. 40 maddelik düzenlemenin geçtiğimiz günlerde 12 maddesinin daha TBMM'de kabul edilmesiyle şu ana kadar 14 maddesi yasalaşmış durumda.
12.10.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Beyanname ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki beyanname haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.