Bddk Kararı

Bddk Kararı

Son dakika BDDK kararı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan BDDK kararı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını BDDK kararı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Bddk Kararı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan bddk kararı gelişmeleri de dahil olmak üzere 287 bddk kararı haberi bulunmuştur. Tüm bddk kararı haberleri aşağıda listelenmiştir.
BDDK kredi açıklaması! Evin değerine göre ne kadar kredi kullanılabilecek? Konut kredilerinde kredi değer oranı ve kredi miktarı değişti mi?
BDDK kredi açıklaması! Evin değerine göre ne kadar kredi kullanılabilecek? Konut kredilerinde kredi değer oranı ve kredi miktarı değişti mi? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıkladı. Konut kredilerine ilişkin yeni karar! Ev kredilerinde düzenleme geldi. 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. Peki, Konut kredilerinde kredi değer oranı ne oldu? 1. el ve 2. el konutlarda kredi miktarı değişti mi? Evin değerine göre ne kadar kredi kullanılabilecek? Konut kredilerinde oran nasıl belirlenecek? Konut kredisi nasıl hesaplanacak? İşte BDDK açıklaması!
25.06.2022Ekonomi
Bankalarda yeni dönem! BDDK resmen duyurdu ve...
Bankalarda yeni dönem! BDDK resmen duyurdu ve...BDDK resmen duyurdu! Bankacılık sektörü ile ilgili son dakika açıklaması. Yeni düzenlemeler geliyor. Hazırlıklar başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben yaptığı açıklamada, "Bankacılık sektöründe finansal inovasyonu teşvik etmek, finansal kapsayıcılığı artırmak ve bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla yeni bir düzenleme hazırlığı içerisindeyiz." dedi.
29.09.2021Ekonomi
BDDK resmen duyurdu! Yürürlükten kaldırıldı, tek tek açıklandı...
BDDK resmen duyurdu! Yürürlükten kaldırıldı, tek tek açıklandı...BDDK'dan flaş düzenleme kararı! Resmen duyuruldu, detaylar tek tek açıklandı. Yeni tebliğin devreye girmesiyle birlikte eskisinin yürürlükten kaldırıldığı bildirildi. Düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ ile Risk Merkezi ve bilgi alışverişi kuruluşlarının faaliyetlerinin ifasında kullandıkları bilgi sistemleri yönetiminde ve denetiminde esas alınacak asgari usul ve esaslar düzenlendi. Toplam 3 bölümden oluşan Tebliğ, genel ilkelerin yanı sıra bilgilerin doğruluğunun, güvenliğinin ve güncelliğinin sağlanması ile bağımsız bilgi sistemleri ve iş süreçleri denetimi konularına hüküm getiriyor.
19.08.2021Ekonomi
Borcu olanları ilgilendiriyor! BDDK duyurdu, resmen değişti...
Borcu olanları ilgilendiriyor! BDDK duyurdu, resmen değişti...Borcu olanları yakından ilgilendiriyor. Resmen değişti. BDDK duyurdu. Arama ve mesaj sınırı getirildi. Borcun ödenmediği durumlarda resmi tatil günleri ve pazar günleri hariç olmak üzere sadece 09.00-20.00 saatleri arasında borçluyla iletişim kurulabilecek. Borçluya ulaşılamadığı durumlarda, arama sayısı günde en fazla 3, mesaj sayısı ise 1 ile sınırlı tutulacak. Borçla ilgili yetkili olmayan üçüncü kişilere borçla ilgili herhangi bir şekilde bilgi verilemeyecek. Öte yandan BDDK gözetim ve denetimine tabi tüm banka ve banka dışı mali kuruluşlar ile para-sermaye piyasaları ve sigortacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, sadece donuk alacaklarını değil canlı alacaklarını da varlık yönetim şirketlerine satabilecek.
14.07.2021Ekonomi
Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiriyor! Zorunlu oluyor, artık yapılamayacak...
Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiriyor! Zorunlu oluyor, artık yapılamayacak...Bankada hesabı olan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Değişiyor, artık yapılamayacak. Zorunlu oluyor. BDDK resmen duyurdu. Bankalara veya müşterilere ait bilgileri öğrenenler, üçüncü bir kişiye açıklayamayacak. Banka müşterisi olduğunu gösteren her türlü bilgi sır niteliğinde olacak. Çalışanlar görevden ayrılsa bile bu zorunluluk geçerli olacak. Öte yandan bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi kurmaları zorunlu olacak. Bankadan alınacak hizmetler için bu müşteri bilgilerinin paylaşımı ön şart olamayacak.
4.06.2021Ekonomi
Bankalarda yeni dönem! Kredi ödemeleri...
Bankalarda yeni dönem! Kredi ödemeleri...Bankalarda milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni dönem. Kredi ödemelerine ilişkin açıklama geldi. Önemli adımlar atıldı ve çalışmalar başladı. Yapılacak değişiklikle artık önceden müdahale edilecek. Ekonomi reformu kapsamında BDDK düzenlemelerinin sektöre önemli kazanımlar sağlaması hedefleniyor. BDDK, bankacılıkta teminata dayalı kredi tahsisinden, nakit akımlarına, projeye ve risklilik değerlendirmesine dayalı kredilendirmeye geçilmesini temel amaç olarak değerlendirdi. Erken uyarı göstergeleriyle kredilerde ortaya çıkabilecek olası ödeme sorunlarının erken tespit edilerek önceden müdahale edilmesi ile sorunlu alacaklara yeni akımların engellenmesi amaçlanıyor.
31.03.2021Ekonomi
Resmen değişti! Faiz riski kararı, bugün başladı...
Resmen değişti! Faiz riski kararı, bugün başladı...BDDK yeni kararı resmen duyurdu ve değişti. Artık o oran dikkate alınacak. Bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Faiz oranı riski ile ilgili maddede değişikliğe gidildi. 'Katılma hesabını' tanımlayan bent eklendi ve hesaplamada kurulun belirleyeceği oran dikkate alınacağı belirtildi. Yeni değişikliğe göre bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riski standart rasyosunun hesaplanmasında, bankacılık hesaplarında yer alan pozisyonlardan katılma hesabı kaynaklı olanlar Kurulca belirlenecek oranda dikkate alınacak.
27.03.2021Ekonomi
Bankalarla ilgili flaş karar! Zorunlu olacak, değişiyor...
Bankalarla ilgili flaş karar! Zorunlu olacak, değişiyor...Bankada hesabı olan ve bankada çalışan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Tüm bankalarda artık zorunlu olacak. Resmen duyuruldu ve tek tek açıklandı. BDDK internet sitesinde yayımladı. Bankaların sırrı ve müşteri sırrı niteliğindeki bilgilerin paylaşımlarına ilişkin esaslar belirleniyor. Yeni standartlar getiriliyor. Banka müşterisi olunduğu takdirde her türlü bilgi müşteri sırrı kapsamında olacak. Müşterilere ait sırrı öğrenen çalışanlar işte ayrılsa bile bunu başkasına söyleyemeyecek. Öte yandan bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi kurması zorunlu olacak. İşte tüm detaylar...
16.02.2021Ekonomi
BDDK'dan flaş hamle! Değişiklik yapıldı...
BDDK'dan flaş hamle! Değişiklik yapıldı...BDDK, yurt dışı yerleşiklerle vadede TL satım yönünde gerçekleştirilen para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin limitleri artırdı. Açıklamada, "Söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlama vadesine 7 gün kalan işlemler için %2 yerine %5 olarak yeniden belirlendi" denildi.
11.11.2020Ekonomi
"Türkiye için sert karar!" Kart kullananları ilgilendiriyor...
"Türkiye için sert karar!" Kart kullananları ilgilendiriyor...BKM) Genel Müdürü Soner Canko, BDDK'nın kararının Türkiye'de 10 milyon kişinin hayatını zorlaştıracağı söyledi. Ayrıca vatandaşların işlemlerini son güne bırakmaması konusunda uyardı.
17.03.2017Ekonomi
Sıfır faizli kredi açıklaması! 200 bin lira kullandırılacak, ikiye bölünebilecek
Sıfır faizli kredi açıklaması! 200 bin lira kullandırılacak, ikiye bölünebilecekTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, geleneksel yaygın üretim konusundaki sıfır faizli 200 bin liralık tarım kredisinin 100 bin liralık kısmının mazot ve gübre alımında kullanılabileceğini ifade etti.
22.10.2022Ekonomi
BDDK’dan yeni kredi kararı: Sınır düşürüldü
BDDK’dan yeni kredi kararı: Sınır düşürüldüBDDK, kredi kullanacak şirketlerin 15 milyon TL'lik döviz varlığı sınırının 10 milyon liraya indirildiğini duyurdu.
22.10.2022Ekonomi
Emeklileri yakından ilgilendiriyor! Promosyon alanlara 2 bin 500 lira daha ödeme
Emeklileri yakından ilgilendiriyor! Promosyon alanlara 2 bin 500 lira daha ödemeEmekli maaşlarına gelen zammın ardından bankalar da promosyon yarışına girdi. Bankaların promosyonları 7 bin 500 liraya kadar çıktı. Öte yandan emekli promosyonuyla ilgili pek bilinmeyen bir detay daha var. Promosyon değişikliği yapacak emekliler için önemli açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu dikkat çeken bir uyarı geldi.
11.08.2022Emekli
Araba fiyatlarını yükseltecek son dakika gelişmesi! Tarih verildi, kriz büyüyor, yüzde 60...
Araba fiyatlarını yükseltecek son dakika gelişmesi! Tarih verildi, kriz büyüyor, yüzde 60...Araba fiyatlarını yükseltecek son dakika gelişmesi! Otomobil piyasasında büyük kriz kapıda. Tayvan’ın, Çin ve ABD arasındaki gerilimin merkez üssü olması çip üretimini tehdit ediyor. Tayvan, dünyadaki çip üretiminin yüzde 63’ünü karşılıyor. Uzmanlar artan gerilimle krizin derinleşmesinden endişeli. İşte araba fiyatlarını olumsuz etkileyecek gelişmenin detayları...
4.08.2022Otomobil
Ucuz konut, kredi kartı borçları ve fahiş fiyatlar... Tüm Türkiye'nin gözü kabine toplantısında!
Ucuz konut, kredi kartı borçları ve fahiş fiyatlar... Tüm Türkiye'nin gözü kabine toplantısında!Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına ilişkin son durum kabinenin öncelikli gündem maddesi olacak. Toplantıda ekonomi ve dış politikadaki gelişmeler ele alınacak.
1.08.2022Gündem
Kredilerle ilgili son dakika kararı! BDDK resmen duyurdu, sınır değişti
Kredilerle ilgili son dakika kararı! BDDK resmen duyurdu, sınır değiştiKredilerle ilgili son dakika kararı verildi. Kredi kısıtlama kararında esneme yapıldı. BDDK duyurdu. 15 milyon lira ve üzeri döviz varlığı olan şirketlere kredi sınırlaması getiren düzenlemede değişikliğe gidildi. Karara göre şirketler, bağımsız denetçiye onaylatarak bankalara verecekleri belgeleri yeminli mali müşavir onayıyla da alabilecek. Kredi kullanabilmek için belge verme yükümlülüğü olan şirketlere beyanları esas alınarak kredi verilecek. Kredi alan şirket, beyanlarını doğrulayan belgeleri 3 ay sonra verebilecek. İşte son dakika haberinin detayları...
7.07.2022Ekonomi
Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altında yeni rekor geliyor! Altın için tarih verildi! Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...
Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altında yeni rekor geliyor! Altın için tarih verildi! Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın fiyatları uçuşa geçecek. Altın fiyatlarında yeni rekor geliyor. Uzman isimlerden altın fiyatlarıyla ilgili tahminler peş peşe geldi. Altın fiyatları milyonlarca vatandaşın gündem konusu olurken, son günlerde yaşanan düşüşün devam edip etmediği merak ediliyor. 1 Temmuz altın gram fiyatı ve alış satış rakamları kuyumcuların canlı takip ekranında yer alırken, BDDK'nın kararı sonrası altındaki son durum gündem konusu halini aldı. Bugün ons, tam, yarım, gram, çeyrek altın fiyatı ne kadar, gramı kaç TL gibi araştırmalar konuya ilişkin incelemeler arasında yer aldı. İşte Kapalıçarşı'daki son durum ışığında altın gram fiyatı ve canlı alış satış rakamları…
2.07.2022Ekonomi
Kredilerle ilgili flaş açıklama! Alt ve orta gelirliye müjde gibi haber
Kredilerle ilgili flaş açıklama! Alt ve orta gelirliye müjde gibi haberKredilerle ilgili son dakika açıklaması. BDDK'nın kredilerle ilgili kararı sonrası önemli değişlikler gerçekleşti. Kredi çekip ev almak isteyen vatandaşlı ilgilendiren açıklama geldi. Konut satışları açısından 2022 yılı hareketli geçiyor. Bu yılın ilk beş ayında konut satışları 2021’in ayını dönemine göre yüzde 37.7 oranında artarak 575 bin 889 olarak gerçekleşti Yıl sonunda satış adetlerinin geçen yılın üstüne çıkarak 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor. Sektörde satış hareketliliği sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından konut kredilerine yönelik kısıtlama devreye alındı. Yeni uygulama kapsamında fiyatı 10 milyon TL'nin üstünde olan konutlara kredi verilmezken, fiyatı 5 ila 10 milyon TL olan A enerji sınıfı yeni konutlarda 3.5 milyon lira, ikinci el konutlara ise 2.5 milyon TL kredi imkanı sağlanacağı belirtildi. Düzenlemede fiyatı 2 milyon TL’nin altında kalan yeni konutlara verilen destek ise artırıldı. Birinci el konutlarda verilen kredi desteğinin yüzde 90’a çıkarılmasıyla sektörde ikinci yarıdan itibaren üretimin alt ve orta gelire yönelik projelere kayabileceği ifade ediliyor.
30.06.2022Ekonomi
Ev fiyatlarıyla ilgili güzel haber! Ev fiyatları düşüşe geçti! Emlak balonu patlıyor
Ev fiyatlarıyla ilgili güzel haber! Ev fiyatları düşüşe geçti! Emlak balonu patlıyorEv fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Ev fiyatlarıyla ilgili hükümet kanadından atılan adımlar sonrası düşüş gerçekleşti. Ev fiyatları düşüşe geçiyor. Bunun ön büyük sebebi ise sahte ilanların önüne kesen uygulamalar olduğu ifade ediliyor. İnternet sitelerinde ev fiyatlarıyla ilgili yapılan manipülasyonlar artık suç sayıldığı için fırsatçıların eli kolu bağlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile birlikte internet ortamında yer alan emlak ilanlarında yeni bir dönem başladı. Özellikle emlak fiyatlarının gerçek değerinin üzerinde gösterilmesi ve emlak piyasasında yapılan manipülasyonların önüne geçilmesi için çıkartılan düzenleme sonuçlarını göstermeye başladı. Emlak piyasalarını manipüle ederek konut ve benzeri gayrimenkullerin fiyatlarını yükselten fırsatçılara göz açtırmayacak olan bu düzenlemenin ardından yapılacak denetimlerle birlikte özellikle konut fiyatlarının dengelenmesi bekleniyor. Öte yandan BDDK'dan yapılan kredi hamlesi de ev fiyatlarının düşüşüne yardımcı oldu. İşte ev fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...
30.06.2022Ekonomi
Altın fiyatlarında şok etkisi! Altın fiyatlarında düşüş ne kadar sürecek? Son dakika açıklaması geldi...
Altın fiyatlarında şok etkisi! Altın fiyatlarında düşüş ne kadar sürecek? Son dakika açıklaması geldi...Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Altın fiyatları psikolojik sınırın altına kadar çekildi, uyarılar ve tahminler art arda geldi. Yatırımcıları şoke eden çakılma sonrası endişeli bekleyiş başladı. BDDK’nın döviz ve kredi kararı sonrası düşüşe geçen altın fiyatları yeni haftayla birlikte toparlanma sürecine girdi. 1000 liranın üzerinde işlem gören gram alın 949 liraya kadar geriledi. Çeyrek altın ise 1600 liraya kadar düştü. Bugüne 1822 dolardan başlayan ons altın da şu dakikalarda hafif yükselerek 1827 dolardan işlem görüyor. Bu gelişmelerden sonra da uzmanlar hem önemli tavsiyelerde bulundu hem de altının geleceği ile ilgili kritik tahminleri açıkladı. Peki 28 Haziran 2022 tam, cumhuriyet, yarım, gram ve çeyrek altın ne kadar, kaç TL? Gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu? İşte 28 Haziran Salı günü canlı altın fiyatları…
28.06.2022Ekonomi
Akaryakıt fiyatlarında son dakika gelişmesi! Motorin, benzin, LPG...
Akaryakıt fiyatlarında son dakika gelişmesi! Motorin, benzin, LPG...Akaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Dev bir indirim bekleniyor. Bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalgalanma sürüyor, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Petrol ve dolardaki düşüşle beraber, motorinde 29 Haziran Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere indirim bekleniyor. Peki benzinde indirim olacak mı? Motorine ne kadar indirim yapılacak? 28 Haziran güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? Akaryakıt ile ilgili son dakika haberi...
28.06.2022Ekonomi
BDDK'nın kredi kararının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan flaş açıklama
BDDK'nın kredi kararının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan flaş açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son zamanlarda hayata geçirilen kredi piyasası gelişmelerine yönelik tedbirlerin, hem Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesindeki seçmeli kredi yaklaşımını hem de finansal istikrarı destekler nitelikli olduğu belirtildi.
27.06.2022Ekonomi
BDDK'nın kredi kararı ile ilgili flaş açıklama!
BDDK'nın kredi kararı ile ilgili flaş açıklama!BDDK, döviz varlıkları 15 milyon lirayı aşan şirketlere kredi kullandırım sınırlaması getirdi. İTO'dan karar ile ilgili açıklama geldi. İTO Başkanı Avdagiç, “BDDK düzenlemesi ile makul maliyetli fonların spekülatif döviz işlemlerine yönelmesinin önüne geçilecektir” dedi.
27.06.2022Ekonomi
Kredilerle ilgili son dakika kararı! BDDK açıkladı! İşte şartlar ve oranlar
Kredilerle ilgili son dakika kararı! BDDK açıkladı! İşte şartlar ve oranlarKredilerle ilgili son dakika kararı. BDDK açıkladı. Resmen değişti. Yeni şartlar ve oranlar belli oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL ticari kredilerde getirilen son önlemle ilgili yeni bir açıklama metni yayımladı. Buna göre, Karar Kapsamına Dahil Olma Şartları ve Kapsama Dahil Olunmayan Haller: 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili düzenlemeler uyarınca bağımsız denetime tabi bir şirket (Şirket) olması, şirketin YP nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduatın) TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması ve şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması olarak belirlendi. İşte son dakika haberinin detayları...
26.06.2022Ekonomi
Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altına büyük darbe! Altında düşüş yeni başlıyor! Pazartesi günü gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...
Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altına büyük darbe! Altında düşüş yeni başlıyor! Pazartesi günü gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın...Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Altın fiyatları düşüşe geçti. BBDK'nın döviz hamlesi altın fiyatlarını dibe vurdurdu. Altın fiyatlarında düşüş yeni başlıyor. Altın fiyatlarında asıl düşüşün ise pazartesi günü yaşanacağı ifade ediliyor. Pazartesi gününe 1025 liradan başlayan gram altın salı günü 1036 lirayı görerek haftalık bazda zirveye ulaştı. Cuma günü BDDK’nın kararı öncesinde 1020 lira civarında hareket eden gram altın 968 liraya kadar geriledi. Gram altında günlük değer kaybı yüzde 5’e dayandı. Öte yandan altın uzmanlarından fiyatlarla ilgili peş peşe tahminler geldi. Dolar ve altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte izleyeceği yol hakkında bilgi verildi. İşte altın fiyatlarıyla ilgili merak edilen tüm detaylar...
26.06.2022Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Bddk Kararı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki bddk kararı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.