Başkanlık Sistemi

Başkanlık Sistemi

Son dakika Başkanlık sistemi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Başkanlık sistemi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Başkanlık sistemi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Başkanlık Sistemi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan başkanlık sistemi gelişmeleri de dahil olmak üzere 2.038 başkanlık sistemi haberi bulunmuştur. Tüm başkanlık sistemi haberleri aşağıda listelenmiştir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı ile ilgili tartışmalara son noktayı koyduAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ağrı'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 seçimlerindeki adaylığına yönelik tartışmalara da değindi. Bozdağ, "2023’te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın ikinci seçimi olacaktır. Yürürlüğü açıkça yazıyor." ifadelerini kullandı.
25.06.2022Siyaset
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye’ye yeni bir anayasa gereklidir
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye’ye yeni bir anayasa gereklidirTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’ye yeni bir anayasanın gerekli olduğunu belirterek, “İçerikten bağımsız olarak tamamen, halkın serbest oylarıyla seçilmiş parlamentonun bir anayasa yapması gerekiyor. Türkiye bunu hak ediyor şu andaki anayasa ne kadar değişiklikler yapılmış olsa da askeri dönemde yapılmış bir anayasa” dedi.
9.05.2022Gündem
Millet İttifakı'nda kriz! Meral Akşener'in önerisi dengeleri değiştirdi
Millet İttifakı'nda kriz! Meral Akşener'in önerisi dengeleri değiştirdiMillet İttifakı'nda adaylık krizi devam ediyor. Peş peşe hamleler yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylık plana suya düştü. İYİ Parti lideri Akşener'in isimsiz cumhurbaşkanı adayı önerisi ittifakta dengeleri değiştirdi.
17.03.2022Siyaset
Erken seçim ile ilgili son dakika açıklaması! TBMM Başkanı duyurdu
Erken seçim ile ilgili son dakika açıklaması! TBMM Başkanı duyurduTBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Erken seçim tartışmalarının eski hükümet sisteminin alışkanlıkları olduğunu belirten Şentop, 'O dönemde parlamento herhangi bir çoğunlukla seçim kararı alabiliyordu. Seçime gitmek için de birçok sebep vardı. Bunlardan hareketle seçim tartışmaları olurdu eskiden. Yeni anayasa değişikliği sonrası yeni hükümet sisteminin erken seçimi içinde bulundurmadığını belirtmek isterim.' dedi. Muhalefetin 'parlamenter sisteme geçilecek' tartışmasıyla ilgili ise Şentop, 'Seçimden önce mümkün değil. Seçime bununla girilecek. Seçilen Cumhurbaşkanı bu sisteme göre ülkeyi yönetecek.' ifadelerine yer verdi.
29.01.2022Siyaset
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan ‘Başkanlık Sistemi’ açıklaması
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan ‘Başkanlık Sistemi’ açıklamasıSanat, tarih ve kültür konulu Beyoğlu Sohbetleri’nin bu ayki konuğu TBMM Başkanı Mustafa Şentop oldu. Programda, başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şentop, “Vesayetçi sistemi tasfiye etmenin yolu, dışarıdan müdahaleyle hükümet kurup, düşürmeyi engellemek, hükümeti doğrudan milletin seçmesini sağlamaktır. İşte bu yeni getirdiğimiz sistemin temel özelliği budur. Bu sistemde müdahale edip, hükümet yıkma veya kurdurtma imkanı yok” dedi.
22.01.2022Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan gazeteci Hasan Karakaya'nın anma programında konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan gazeteci Hasan Karakaya'nın anma programında konuştuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu kalemşörler cumhuriyet mitinglerinden, gezi olaylarına, 17-25 Aralıka, 15 Temmuz darbe girişimine kadar demokrasimize yönelik tüm girişimlerde tetikçilik yapmaktan geri durmadı. Gün oldu çapulcuları savundular, gün oldu teröristlere sözcülük ettiler, gün oldu Türkiyeyi karaladılar, gün oldu yabancı güçlere ülkemize müdahale çağrısı yaptılar. Ama her seferinde gizlemeye çalıştıkları faşist karakterlerini ellerine geçirdikleri ilk fırsatta ortaya dökmekten çekinmediler. 2023e giden süreçte medyamızın bu iç hesaplaşmayı da yapacağına, bu habis zihniyetten kendisini bir an önce kurtaracağına inanıyorum" dedi.
31.12.2021Siyaset
Meclis Başkanı Şentop'tan erken seçim açıklaması
Meclis Başkanı Şentop'tan erken seçim açıklamasıSon dakika haberi... TBMM Başkanı Mustafa Şentop Genel Kurul'da meydana gelen olayların üzüntü verici olduğunu belirterek, "Tablo, görüntü hoş değil. Herkesin meclis içtüzüğü hükümlerine uyması gerektiğini ifade etmek istiyorum" dedi. Erken seçim tartışmalarıyla ilgili de konuşan Şentop, "Erken seçim tartışmalarını çok gereksiz buluyorum. Siyasi bir taleptir, mantığı yok" ifadelerini kullandı.
11.12.2021 Siyaset
Millet İttifakı'nda işler iyice karıştı! Şimdi de Popstar Tarkan krizi!
Millet İttifakı'nda işler iyice karıştı! Şimdi de Popstar Tarkan krizi!Millet İttifakı'nda her gün bir kriz patlat veriyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte adaylık hesapları kızışıyor. İttifak'ta şimdi de popstar krizi ortaya çıktı.
22.11.2021Siyaset
Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veda ziyareti
Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veda ziyaretiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.Erdoğan, "Sayın Merkel ile ikili diyaloğumuz bölgesel konuların çözüme kavuşturulmasında da rol oynadı. Her zaman çözüm odaklı bir lider oldu" dedi. Merkel ise, 'Almanya'da doktor, bilim adamı, akademisyen olarak çalışan anne babaları göçmen Türk insanlar var. Örnek teşkil eden kariyerleri olduğunu gördük. Bu örneklerden biri de Uğur Şahin ve Özlem Türeci.' dedi
16.10.2021Siyaset
TBMM Başkanı Şentop'tan 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'tan 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' açıklamasıTBMM Başkanı Mustafa Şentop, güçlendirilmiş parlamenter sistemin, parlamentoyu güçlendiren değil, hükümeti, yürütmeyi güçlendiren bir sistem olduğunu belirterek, "Bugün zaten güçlendirilmiş bir yürütme var. Güçlendirilmiş yürütmeden şikayetçi olup da dönüp dolaşıp yürütmeyi güçlendiren bir sistem önerisinde bulunmayı biraz ilgi çekici buluyorum." dedi.
14.10.2021Gündem
Muharrem İnce'den CNN TÜRK'te flaş açıklamalar
Muharrem İnce'den CNN TÜRK'te flaş açıklamalarMemleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı. "Cumhur İttifakı’nın yanında değiliz, ortak aday olmamalı" sözlerine yer veren Muharrem İnce, "Erdoğan 50 + 1 alırsa hepimiz gidelim" ifadelerini kullandı.
13.10.2021Siyaset
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan CHP'ye mesaj! Cumhurbaşkanı adayı gibi dolaşıyor...
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan CHP'ye mesaj! Cumhurbaşkanı adayı gibi dolaşıyor...CHP ile İYİ parti arasındaki gerginlik siyasi kulislerde dolaşmaya başladı. Liderlerden gelen peş peşe mesajlarda da adeta soğuk savaş rüzgarları esiyor. Son olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun üç ili gezmesi CHP'ye bir mesaj olarak algılandı.
12.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ters kroşe
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ters kroşeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin kırmızı çizgisi olan Anayasa’nın değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan ilk dört maddesi üzerinden hedef aldı.
8.10.2021Siyaset
Binali Yıldırım: Yeni sistem arayışı zaman israfıdır
Binali Yıldırım: Yeni sistem arayışı zaman israfıdırAK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, başkanlık sisteminin uygulaması görüldükçe kendisini geliştireceğini belirterek, "Türkiye bununla yoluna devam edecek. İyinin daha iyisi vardır. Mükemmel, iyinin düşmanıdır. Dolayısıyla yeni sistem arayışına gitmek zaman israfıdır" dedi.
1.10.2021Siyaset
Rusya dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PKK/YPG ve F-35 tepkisi
Rusya dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PKK/YPG ve F-35 tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan Soçi'de Rus mevkidaşı Putin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası İdlib'de geri adım atılmayacağını, mutabakatın sürdüğünü belirtti. Erdoğan Afganistan, Karabağ ve ABD konularında da önemli açıklamalar yaptı.Erdoğan, "PKK/YPG, ABD'de Beyaz Saray'da ağırlandı. Burada da bunlara ilgi, maalesef ileri derecede. Malum Amerikalı McGurk denilen bir adam var. Bu adam terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yapıyor" açıklamasını yapan Erdoğan, ABD ile F-35 sorununa ilişkin, "Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler" dedi.
30.09.2021Siyaset
Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanlığı adaylığı mesaisi! Akşener, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu...
Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanlığı adaylığı mesaisi! Akşener, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu...Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanlığı adaylığı için mesai başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu' ve İYİ Parti lideri Meral Akşener'den peş peşe hamleler geldi.
13.09.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu! Ekim ayında Meclis'e geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu! Ekim ayında Meclis'e geliyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dış siyasetteki mücadele alanlarından iç politikadaki sıcak tartışmalara, gündeme dair bütün gelişmeleri CNN TÜRK – Kanal D ortak yayınında değerlendirdi. Sel bölgesindeki vatandaşları uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darda zorda kalmadıkça ulaşıma kapalı sayılabilecek karayollarını da tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir." çağrısında bulundu. Okullar açılacak mı? sorusuna yanıt veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı: Müjdeyi yeni Milli Eğitim Bakanı'ndan alacaksınız. Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda bu konuyu ele alacağız. Yüz yüze eğitime geçebilmek temennimiz. Mahmut Bey; gerçekten 'okullarımızı açalım' diyorsa, Kabine olarak bu işe ikna olursak 'Hayırlı olsun' deriz.
12.08.2021Gündem
2023 seçimlerinde Millet İttifakı'nda Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, Meral Akşener başbakan adayı...
2023 seçimlerinde Millet İttifakı'nda Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, Meral Akşener başbakan adayı...2023 seçimlerinde Millet İttifakı'ndan Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı merak konusu olurken Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması muhtemel gözüküyor. Meral Akşener'le ilgili ise sürpriz bir senaryo ortaya çıktı.
6.08.2021Siyaset
Bayram sonrası siyasetin gündemi yeni anayasa olacak
Bayram sonrası siyasetin gündemi yeni anayasa olacakBayramın ardından gözler siyasi parti genel merkezlerine ve yeni anayasa çalışmalarına çevrildi. AK Parti çalışmada sona geldi, hazırlanan metin önce MHP ile paylaşılacak. Sonra diğer partilere sunulacak ve destek istenecek.
16.05.2021Siyaset
Bahçeli'den flaş yeni anayasa açıklaması: Metin yazımı sonuçlandı
Bahçeli'den flaş yeni anayasa açıklaması: Metin yazımı sonuçlandıMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. MHP lideri Devlet Bahçeli gündem hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Devlet Bahçeli, "MHP yeni anayasa konusunda sık sık dile getirdiği çalışmalarını bitirmiş ve metin yazımı sonuçlanmıştır. 100 maddelik yeni anayasa adıyla yeni anayasa önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır. İlk sözümüz yerine getirilmiştir. Ön çalışma şu anda elimizdedir" dedi.
4.05.2021Siyaset
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, 'yapısı değişmiştir' dedi ve duyurdu
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, 'yapısı değişmiştir' dedi ve duyurduMerkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu CNN TÜRK, TRT ve A Haber özel yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, Türkiye'de rezervlerin yapısının değiştiğini belirterek, "Türkiye'nin yıllardır 120 ton olan altını bugün 720 tondur" dedi.
23.04.2021Ekonomi
TBMM Başkanı Şentop'tan 'yeni anayasa' açıklaması: Heyecan verici
TBMM Başkanı Şentop'tan 'yeni anayasa' açıklaması: Heyecan vericiTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop canlı yayında CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova'nın sorularınıyanıtladı. Şentop, "Yeni anaysa tartışması bir heyecan verici Partilerin tutumlarını görmek istiyoruz. Yeni anayasa demek mevcut anayasadan tamamen farklı demek olmuyor." diyen Şentop vekillerin aşılanmasıyla ilgili olarak da, "Virüse yakalanma oranından 10 kat daha fazla etkileniyorlar. Toplumdaki bulaş oranı 2.8 iken, vekiller arasında bu oradan yüzde 24'lere kadar ulaşıyor." dedi.
3.02.2021Siyaset
TBMM Başkanı Şentop: Tarafsızlık siyasi değil hukuki işlem anlamındadır
TBMM Başkanı Şentop: Tarafsızlık siyasi değil hukuki işlem anlamındadırTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını ifade ederek, "Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Siyasi parti genel başkanı olabilir, olmayabilir, bir mecburiyet yok ama bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir. Anayasa buna engel değil. Oradaki tarafsızlıkla ilgili yemin, hukuki işlem anlamında bir tarafsızlıktır. Anayasa'nın birçok hükmünü dikkate aldığımız taktirde, siyasi anlamda bir tarafsızlık olarak yorumlanamaz. Anayasa'nın diğer hükümleri, böyle bir yorumu yapmayı imkansız hale getiriyor" dedi.
17.01.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş aşı kararı!  Ak Parti Sözcüsü canlı yayında duyurdu...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş aşı kararı! Ak Parti Sözcüsü canlı yayında duyurdu...AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti MYK toplantısının ardından Kovid-19 aşısı yaptıracağını bildirdi.Çelik, "Önderlik etmek ve teşvik etmek için Sayın Cumhurbaşkanımız toplantımızdan sonra aşı olacaklardır." dedi.
14.01.2021Siyaset
Mustafa Sarıgül'den CHP'li Sağlar'a tepki! 'Kabul etmeyiz'
Mustafa Sarıgül'den CHP'li Sağlar'a tepki! 'Kabul etmeyiz'Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'li Fikri Sağlar'ın ''Türbanlı hakimin karşısına çıktığımda adaleti sağlayacağından kuşkuluyum'' sözlerine tepki gösterdi. Sarıgül, ''Biz insanların giyimlerinden dolayı, kuşamlarından dolayı, etnik kökenlerinden dolayı asla ve asla ötekileşmesini, ayrışmasını asla kabul etmeyiz'' dedi.
2.01.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Başkanlık Sistemi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki başkanlık sistemi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.