Gazete Vatan Logo

Kabine toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine gündeminde hangi konular var?

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak. Kritik Kabine toplantısının gündeminde başörtüsünü anayasal güvence sağlayacak anayasa değişiklik teklifi gündemin ilk sırasında yer alırken, enflasyonla mücadele ve ekonomik tedbirler de görüşülecek. Peki, Kabine toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine gündeminde hangi konular var? İşte 24 Ekim 2022 Kabine gündemi!

Kabine toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine gündeminde hangi konular var?

Kabine toplantısı için gözler Beştepe’de olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kritik toplantının gündeminde ise başörtüsünü anayasal güvence sağlayacak anayasa değişiklik teklifi yer alacak. Enflasyonla mücadele ve ekonomik tedbirler de Kabine’nin gündeminde yer alacak.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Kabine toplantısı 24 Ekim 2022 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak. Toplantının saati henüz belli değil. Kabine toplantısının 15.00’te başlayacağı düşünülüyor.

KABİNE GÜNDEMİNDE HANGİ KONULAR VAR?

Cumhurbaşkanlığı Kabine’sinin gündeminde başörtüsüne anayasal güvence sağlayacak anayasa değişiklik teklifi olacak. Bu kapsamda hazırlanan taslak metin ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından bir sunum yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "aileyi güçlendirecek şekilde başörtüsüne anayasal güvence" getirileceğine yönelik sözleri sonrası çalışmalar tamamlandı. Erdoğan’a teklif sunuldu. Kabinede teklife dair sunum yapılması ve düzenlemeyle ilgili olarak Erdoğan'ın onay vermesinden sonra anayasa değişiklik teklifinin meclise gelmesi bekleniyor. Anayasanın 41. maddesiyle aileye dair düzenlemeler yapılmasına ilişkin görüşler de değerlendirilecek.

Haberin Devamı

41 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden kazası hala gündemde. Patlamayla ilgili soruşturma devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak "raporların çıkmasıyla ihmali görünen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak" mesajı vermişti. Bu kapsamda soruşturma kapsamında ulaşılan son bulguların da kabine toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

Faiz kararı, esnaf ve dar gelirlilere dair atılacak yeni adımlar, meclis gündemindeki torba yasalar kabinede ele alınacak.

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun (TOGG) yürüttüğü çalışmalarda gözler 29 Ekim’de. Yerli otomobil banttan inecek. Gözler TOGG'un fiyatında. Kabine toplantısı sonrasında Erdoğan’ın yerli otomobile dair de mesajlar vermesi bekleniyor.