Geri Dön
Gündemİkinci kafile Katar’a ulaştı

İkinci kafile Katar’a ulaştı

Türkiye ile Katar arasında yapılacak ortak tatbikata katılacak ikinci Türk askeri kafilesi Doha’ya ulaştı. Kafileyle birlikte tatbikatta kullanılacak zırhlı personel taşıyıcılar da gönderildi

İkinci kafile Katar’a ulaştı

Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında Katar’da kurulacak askeri üste görev alacak ikinci Türk askeri kafilesi önceki gece gitti. Katar Savunma Bakanlığı gelen yeni grup Türk askerinin başkent Doha’ya ulaşmasını bir basın açıklamasıyla duyurdu. Doha’ya inen Türk askerleri Katarlı yetkililer ve komutanlar tarafından karşılandı.

Tatbikat yapılacak

Doha’ya ulaşan Türk askerleri Tarık Bin Ziyad askeri üssünde tatbikata hazırlanacak. Türk askeri öncelikli olarak Türkiye ile Katar arasında yapılacak ortak tatbikatta görev alacak. Askerleri taşıyan TSK’ya ait askeri kargo uçağıyla Katar’daki tatbikatta kullanılmak üzere zırhlı personel taşıyıcılar da gönderildi. TSK’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken ikinci kafilenin sayısının da ilk kafileye yakın olduğu ifade ediliyor.

İkinci kafile Katar’a ulaştı

Bin Türk askeri

TSK ilk olarak 22 Haziran’da Doha’ya 5 zırhlı araç ve 23 askeri personel göndermişti. Katar’da hâlihazırda 88 Türk askeri bulunuyordu. İlk kafilenin gitmesiyle Katar’daki Türk asker sayısı 111’e çıktı. Edinilen bilgiye göre ileri aşamada Katar’a gidecek asker sayısının bini geçebileceği belirtiliyor.

‘Kansız savaş ilanı’

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye, ülkesinin son dönemde maruz bırakıldığı durumu “kansız savaş ilanı” olarak nitelendirdi. Londra merkezli El-Arabi el-Cedid gazetesine konuşan Atiyye, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin, “Ülkemizin maruz kaldığı durum, kansız savaş ilanı mahiyetindedir. Vatandaşlara zarar vermek ve Körfez ülkeleri arasındaki sosyal dokuyu parçalamak amacıyla kara, deniz ve hava sınırlarının kapatılması neyle izah edilebilir?” diye sordu. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Doha yönetimi, teröre destek verdiği iddialarını reddetmişti.

İkinci kafile Katar’a ulaştı

Ankara temasları

Ambargo altındaki Katar’ın Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye dün Ankara’da G.Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la görüştü.