Geri Dön
GündemDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO Bakanlar Toplantısı'nda açıkladı: 9 bin 653 kişi tahliye edildi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO Bakanlar Toplantısı'nda açıkladı: 9 bin 653 kişi tahliye edildi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuştu. Çavuşoğlu Ukrayna'dan tahliyesi gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısının 9 bin 653 olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO Bakanlar Toplantısı'nda açıkladı: 9 bin 653 kişi tahliye edildi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluNATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının katılımıyla, Rusya-Ukrayna savaşının görüşüldüğü olağanüstü toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardım koridorunun oluşturulmasında fikir birliği bulunduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukrayna Dışişleri bakanı Kubelayı Antalya Diplomasi Forumunda bir araya getirmek istediklerini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti;
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Trussla görüştük ve bu ayın sonuna doğru Londrada bir araya gelme konusunda da teyitleştik. Mümkünse 1+1 Dışişleri ve İçişleri bakanları toplantısı, bu toplantıdan sonra da İçişleri Bakanımız Süleyman Beyle de konuyu değerlendireceğim.

HER İKİ TARAFLA DİYALOG KURABİLEN NADİR ÜLKELERDENİZ
Toplantılardan çıkan izlenimlerini paylaşan Bakan Çavuşoğlu, Türkiyenin izlediği bu kararlı ama aynı zamanda dengeli politika ile savaşın başlamasından önce ve savaşın durdurulması için sarf edilen çabaların vurgulandığını belirterek Her iki tarafla diyalog kurabilen nadir ülkelerden bir tanesi olduğumuzu da ve bunun da çok önemli olduğunu da muhataplarımız bugünkü görüşmelerimizde dile getirdi dedi.

LAVROV KATILACAĞINI DÜN DE TEYİT ETTİ
İki ülkenin Dışişleri Bakanlarını Antalya Diplomasi Forumuna savaştan önce davet ettiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrovun daha önce geleceğini belirttiğini ve dün kurdukları mesajlı iletişimde bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

9 BİN 653 VATANDAŞIMIZI TAHLİYE ETTİK
Ukraynadaki Türklerle ilgili bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, Dün itibariyle bize kayıtlı 9 bin 653 tahliye gerçekleşti. 6 bin 690 kişiyi biz tahliye ettik, diğer taraftan vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla, araçları var aileleriyle gelmek istiyor, tren istasyonlarında ilk gün çok zor değildi ama daha sonra bizim bu trenle tahliyeleri başarıyla gerçekleştirdiğimizi görenler kendi vatandaşlarını da oraya yönlendirdi. Tren istasyonlarında ciddi kalabalıklar oluştu dedi.

TÜRKİYE HAVA SAHASI
Hava sahasıyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Dün biz hava sahası kapalı olsaydı biz dün AGİT'in Özel Gözlem Misyonu'nu Soçi'den İstanbul'a getiremezdik dedi.