Geri Dön

Bakan Kurum: Yenilenen Saraçoğlu Mahallesi nisanda açılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunup, restore edilerek koruma altına alınan, Türkiye'nin ilk toplu konut projesi Saraçoğlu Mahallesi'nin nisan ayında Ankaralılara kazandırılacağını söyledi.

Bakan Kurum: Yenilenen Saraçoğlu Mahallesi nisanda açılacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bakan Kurum Ankara'da 'Saraçoğlu'nu Koruma, Yenileme ve Yaşatma Projesi' alanında incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası açıklama yapan Kurum, "Ankaralılar için bir hayaldi; o hayali gerçekleştiriyoruz. Nisan ayında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Türkiye Yüzyılı'nda, Ankara'mıza Saraçoğlu Mahallesi'ni kazandırmış olacağız" dedi.

Bakan Kurum, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki yenileme çalışmalarını, kendisinin Emlak Konut Genel Müdürü olduğu dönemde başlattıklarını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi'nin ihyası adına bizlere bir talimat vermişti. Yaklaşık 126 bin metrekarelik alandaki Saraçoğlu Mahallesi'nin yenilenmesi, korunması, gelecek nesillere aktarılması adına bu projeyi başlatmıştık. Bakanlığımız döneminde de kararlı bir şekilde süreci yürüttük ve Türkiye bağlamında baktığınızda Ankara, Türkiye'nin kalbi, başkenti. Ankara'nın kalbi de Kızılay’ımız ve Saraçoğlu Mahallemiz" dedi.

Bakan Kurum: Yenilenen Saraçoğlu Mahallesi nisanda açılacak'ANKARA'NIN CAZİBE MERKEZİ OLACAK'

Bakan Kurum, çocukluk ve gençlik yıllarının Kızılay çevresinde geçtiğinden bahsederek, "Eskiden buluşma mekanı olarak buradaki bir mağazanın önü verilirdi. Evden telefonla insanlar birbirlerini arardı ve Kızılay'daki şu mağazanın önünde, şu saatte buluşalım denirdi. Ve burası tüm milletimizin birliğinin, beraberliğinin en yüksek seviyeye çıktığı mekanlardı. İlk toplu konut projesi olarak yapılmış 44 tane tescilli binanın olduğu, içinde tescilli ağaçların olduğu, buradaki iklimin, buradaki ekolojik koridorun, Ankara'nın diğer bölgelerine göre farklılık arz ettiği bir yaşamın olduğu projeyi tasarladık. Burada tüm tescilli eserleri koruduk. Bir tane ağacımıza zarar vermedik. Yeni ağaçlar ekledik. İçine 2 bin metrekarelik bir gölet tasarlandı. Projemiz bitme aşamasına geldi. İçinde ticari ünitelerin olduğu, ofislerin olduğu, konutlarıyla ve yaşam alanıyla Ankara'nın bir cazibe merkezi olacak" ifadelerini kullandı.