Geri Dön
EkonomiTesla ve TOGG rakip oluyor! Bu rakiplik elektrikli araç piyasasını nasıl etkileyecek?

Tesla ve TOGG rakip oluyor! Bu rakiplik elektrikli araç piyasasını nasıl etkileyecek?

İş insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu dünyanın elektrikli otomotiv devi Tesla, Türkiye’de kurduğu şirketle tüm modellerini ülkemize getiriyor. Bu Tesla'nın yerli aracımız TOGG'a da rakip olması demek. Peki bu Türkiye elektrikli araç piyasasını nasıl etkiler? Otomotiv yazarı Levent Köprülü değerlendirdi.

Tesla ve TOGG rakip oluyor! Bu rakiplik elektrikli araç piyasasını nasıl etkileyecek?

Türkiye’de elektrikli araç kullanımı yaygınlaşıyor. Son bir yılda elektrikli araç pazarı Türkiye’de yüzde 237 arttı. 2021 yılında toplam elektrikli otomobil pazarı 2 bin 849 olarak gerçekleşti.

2020 yılında bu rakam 844 adet olarak gerçekleşmişti. Türkiye’de yükselen elektrikli araç talepleri küresel alanda söz sahibi otomobil üreticilerinin dikkatini çekti. Son yıllarda global markaların son teknolojiye sahip elektrikli araçları Türkiye pazarına girdi.

TESLA ‘SÜPER ŞARJ’ NOKTALARINA TÜRKİYE’DEN 10 İL EKLEDİ

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın Türkiye’de faaliyete başlaması bekleniyor. Şirketin 2022 içerisinde Türkiye'de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını tamamlayarak 4 modelini de satışa sunması öngörülüyor.

Tesla’nın supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek. Süper Şarj istasyonları için Tesla'nın internet sitesinde Türkiye’den 10 il yer aldı. Bu iller; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak sıralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler