Geri Dön

Akaryakıt tüketimini artırıyor! Bunu yapan yanar, yüzde 20 daha fazla öder...

Benzin, motorin ve LPG'de fiyatlar arttı. Akaryakıtta fiyat artışının yanında bir de soğuk hava etkisi ile tüketim daha da fazla oluyor. Hayatı olumsuz etkileyen soğuk hava ve kar araçların yakıt tüketimini de yüzde 10-20 artırıyor. Bu soğuk havalarda daha daha az yakıt tüketmek mümkün. Peki nasıl? Akü, lastik, gaz, fren, motor... İşte kar ve soğukta cebinizin yanmasını önleyecek 10 öneri...

Akaryakıt tüketimini artırıyor! Bunu yapan yanar, yüzde 20 daha fazla öder...

Benzin, motorin ve LPG'de fiyatlar arttı. Soğuk havalarda akaryakıt tüketimini olumsuz yönde etkiledi. Yurdun büyük bir bölümü kar yağışının ve soğuk havanın etkisi altında. Hayatı olumsuz etkileyen bu durum, araçların yakıt tüketimini de yüzde 10-20 artırıyor. Peki ne gibi önlemlerle ekonomi sağlanabilir? Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre işte kar ve soğukta cebinizin yanmasını önleyecek 10 öneri...

MOTORUN ÇABUK ISINMASI ÖNEMLİ

Aracın motorunun çabuk ısınması için uygun ortamı oluşturmaya çalışın. Örneğin; kış aylarında imkanınız varsa aracınızı kapalı garaja park ederek, aracın sıcaklığının dış koşullara göre daha yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, motor yağı katılaşmaz ve motor ilk çalıştığı andan itibaren zorlanmaz. Ayrıca motor sıcaklığı, yakıtın verimli yanma sıcaklığına çabuk ulaşır.

RÖLANTİ ALIŞKANLIĞINI BIRAKIN

Aracı rölantide ısıtmak eskiden kalan bir alışkanlık olarak halen devam ediyor. Bu alışkanlık yakıt israfı demek. Bunun yerine 30-40 saniye aracı çalıştırıp motor yağlanması sağlandıktan sonra yola çıkın. Yavaş yavaş yol alırken motor ısınır, tüketim azalır.

Akaryakıt tüketimini artırıyor Bunu yapan yanar, yüzde 20 daha fazla öder...

GAZ-FREN DEĞİL SABİT HIZ

Sadece kışın değil dört mevsim geçerli olan kural ani dur kalklardan kaçınmaktır. Bunun yerine trafiğe uygun sabit hızla ilerlemeye çalışın. Her fren sonrasında gaza yüklenmek ilk kalkışta harcanan enerjiyi harcamak anlamına gelir. Yani yakıt sarfiyatı yüzde 15-20 artar.

DOĞRU MOTOR YAĞI SEÇİN

Motor yağı viskozitesi, yağın belirtilen bir sıcaklıkta ne kadar kolay aktığını ifade eder. İnce yağlar düşük viskoziteye sahiptir ve daha yüksek viskoziteye sahip kalın yağlardan daha düşük sıcaklıklarda daha kolay dökülürler. İnce yağlar motorlarda sürtünmeyi azaltır ve soğuk havalarda motorların hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olur. Örneğin, 5W-30 dereceli yağ soğuk havalarda 10W-30 dereceli yağdan daha az kalınlaşır.

KIŞIN HAVA BASINCI DÜŞER

Lastik içindeki havanın hacmi yazın artar, kışın azalır. Bu yüzden yakıt tüketiminde en önemli unsurlardan olan lastiğin hava basıncının (psi) araç için ideal değerlerde olmasına dikkat edin. Lastik basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanması için daha çok motor gücü gerekir.

MEVSİME GÖRE LASTİK SEÇİMİ

Son günlerde yollarda yaşanan mağduriyetler, otomobiller için zorunlu olmasa da kış (kar) lastiğinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Kış lastiği hem güvenlik hem ekonomi sağlar. Bu lastiklerin genelde yakıt tüketimini artırdığı görüşü hakim ancak bunların da yakıt tasarruflu olanları mevcut ve yuvarlanma dirençleri düşük.

Akaryakıt tüketimini artırıyor Bunu yapan yanar, yüzde 20 daha fazla öder...

ARACINIZIN BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

Zorlu hava koşullarında güvenli ve yüksek performanslı sürüş için periyodik bakımı asla pas geçmeyin. Özellikle motor yağı, antifriz, camsuyu, yakıt ve hava filtreleri ile akü kontrolü soğuk havalarda konfor ve güvenliğiniz için önemli.

AKÜYE AŞIRI YÜKLENMEYİN

Buğu çözücüler, yan ayna ve koltuk ısıtıcıları gibi elektrikli donanımları gereğinden uzun kullanmayın. Aksi durumda akü üzerindeki yük, dolayısıyla yakıt tüketimi artar.

FAZLA YÜKLERDEN KURTULUN

Aracınız ne kadar hafif olursa motorun harcayacağı enerji de buna paralel düşer. 100 kilogram tüketimde önemli tasarruf değerlerine ulaşmanızı sağlar. Fazla yük özellikle karlı havalarda yol tutuşunu artırsa da tüketimin artmasındaki suçluların başında gelir. Pandizot, çocuk arabası, puset... Bu havalarda gerek duymadığınız ne varsa evde bırakın.

KLİMADA ZAMANLAMA

Kışın klimayı araca biner binmez çalıştırmak, daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Çünkü klimanın istenilen seviyede sıcaklık verebilmesi için motor sıcaklığının sağlanmış olması gerekir. Klima açılınca motorun ısınması da gecikir. Bu yüzden motor biraz ısınınca klimayı açmak gerekir.

HAVA KOŞULLARI ETKİLİYOR

Türkiye son yılların en soğuk kışını yaşıyor. Yurdun büyük bölümü kar yağışının etkisinde kaldı. Meteorolojinin tahminlerine göre karın etkisini yitirdiği bölgelerde hava sıcaklıkları bir süre daha düşük kalmaya devam edecek ve buzlanmalar olacak. Bu hava koşulları hem evde enerji tüketimini hem de trafiğe çıkan araçların yakıt sarfiyatını artırıyor. Bu artış azımsanacak gibi değil: Yüzde 10-20!

Akaryakıt tüketimini artırıyor Bunu yapan yanar, yüzde 20 daha fazla öder...

VERİMLİ YANMA İÇİN ŞART

Bunda, motorun verimli yanma sıcaklığına ulaşma süresinin uzaması, bakımların aksatılması, motor için mevsime uygun yağ seçilmemesi ve bu yüzden motor yağının kalınlaşması, sıfırın altındaki hava koşullarında lastik basıncının düşmesi sonucu yuvarlanma direncinin artması gibi birçok neden etkili oluyor. Biraz dikkatle tüketimi az da olsa düşürerek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

SİGORTASIZ YOLA ÇIKMAYIN

Kar yağışı ve buzlanma risklerine karşı kendinizi ve aracınızı mutlaka sigortayla koruma altına alın. Zorunlu Trafik Sigortası mutlaka olmalı. Kasko da yaptırılmalı. Çünkü trafik sigortası, trafikte karşı tarafa verilen hasarı karşılar. Kendi aracınızda oluşan yüksek tutarlı hasarları kaskodan karşılayabilirsiniz. Bir de trafik sigortasında maddi zararlar trafik sigortası teminat limitleri ile sınırlı. Araç başına teminat limiti 50 bin lira. Yani, 50 bin liraya kadar olan zararınız karşılanır.