Dünya genelinde saçmalık derecesindeki 15 yasak 24 June, 15:19'de eklendi

Son dönemlerde bizim de yakından tecrübe ettiğimiz bir konu. Saçma yasaklar. Neyse ki bizim ülkemizde bu, şu anlık ''Twitter mivitter''la sınırlı tutuluyor. Listemizde zaman yolculuğundan, reenkarnasyon yasağına kadar, halimize biraz da olsa şükrettirecek 15 saçma yasak bulacaksınız.

1. Singapur: Sakız çiğnemek
Şehrin sokaklarını kirlettiğini gerekçesiyle 1992 yılından beri Singapur'da sakız satışı ve ithali yasaktır. 
2. İran: Batılı tarzda saç kesimi
İran'da erkeklerin saçlarını mohikan ve aslan yelesi modelinde kestirmeleri veya saçlarını uzatarak at kuyruğu yapması yasaktır. 
3. Küba: Cep telefonları
Fidel Castro döneminde sadece yüksek rütbeli devlet görevlilerinin cep telefonu kullanma hakkı vardı. 
4. Manila: Claire Danes
Stardust filminin başrolünde izlediğimiz, Prenses Mononoke animasyonunda da sesini dinlediğimiz aktrist Claire Danes, Utah Eyaleti'nin Manila şehrini berbat, tekinsiz ve böcek kokulu bir yer olarak nitelendirdikten sonra, yıldızın bu şehirdeki bütün filmlerinin satışı/gösterimi ve herhangi bir gelecekte şehre girişi yasaklanmıştır. 
5. Rusya: Emo tarzı
Rusya Hükümeti, genç yaş grubunda intihar teşebbüsü oranlarının artmasıyla birlikte, ulusal idareye tehdit olarak adlandırdığı ''Emo''luk modasını yasaklamıştır.
6. Çin: Oyun konsolları
Çin hükümeti 2000 yılında çıkardığı bir kanunla gençlere zamanlarını boşa harcamayı ve tembelliği yasakladı.
7. Bangladeş: Plastik poşet
Muhtemelen listemizdeki en mantıklı yasak. Doğayı daha fazla kirletmemek amacıyla 2002 yılından beri Bangladeşte plastik poşet kullanımı yasaktır.
8. İsviçre: Popoya şaplak atmak
İsviçre'de ebeveynlerin bile çocukların poposuna şaplak atmaya kanunen hakkı yoktur.
9. Çin: İzinsiz reenkarne olmak
Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, Çin'de devlet kurumlarından ön izin almadan reenkarnasyona uğramak yasaktır. Bu saçma yasak, Çin Hükümeti'nin Tibetli Budistleri kontrol altında tutma çabasının bir parçasıdır.
10. Danimarka: Birçok bebek ismi
Danimarka'da hükümet onaylı 24 bin civarında bebek ismi vardır. Eğer çocuğunuza farklı bir isim koymak isterseniz, önce gidip bunu onaylatmalısınız. 
11. Danimarka: Takviye edilmiş besinler
Danimarka'da bazı enerji içeceklerinin ve donata benzetebileceğimiz bazı şekerlemelerin tüketimi yasaktır. Bunlara örnek olarak Ovaltine adlı bir tür enerji içeceği verilebilir. 
12. Malezya: Sarı
Malezya Hükümeti 2011 yılında, t-shirtten bilekliğe, şapkadan eteğe kadar sarı renkli herhangi bir kıyafetin giyilmesini, muhalif bir aktivist grubun rengi olduğu gerekçesiyle yasaklamıştır. 
13. Romanya: Scrabble
1980'lerin Romanyasında başkan Nicolae Ceausescu, bu kelime oyununu fazla entellektüel ve huzur kaçırıcı şeytani bir oyun olarak tanımlayıp yasaklatmıştır. 
14. Çin: Yasemin
Tunus'taki Yasemin Devrimi'nin Çinli protestoculara ilham vermesinin ardından Çin Hükümeti göstericileri darma duman etmekle kalmamış; yasemin çiçeğinin kendisini de yasaklamıştır. 
15. Yine yeni yeniden Çin: Zamanda yolculuk
Muhtemelen tarihteki gelmiş geçmiş en saçma yasak; zamanda yolculuk'. Bunun henüz mümkün olmadığı günümüzde, Çin Hükümeti zaman yolculuğunu konu edinen herhangi bir film, kitap ya da tv programına sansür uygulamaktadır.