Dünyanın en büyük kaleleri 24 November, 14:18'de eklendi

Dünyanın en büyük kalesini tespit etmek o kadar da kolay olmasa gerek. Bir kalenin yüzölçümünün neye göre belirleneceğini her zaman tartışmalı bir sorun olmuştur. İşte Google Maps kullanılarak yüzölçümleri hesaplanan kalelerin listesi

1. Edinburgh Kalesi (35.737 m²)
Sönmüş bir volkanik kayalıklar üzerine kurulmuş olan Edinburgh Kalesi İskoçya'daki şehrin tüm gökyüzüne hakim. Kalede bulunan binalardan çok azı 16. yüzyıl öncesine dayanıyor.
2. Aleppo Citadel (39.804 m²)
Aleppo Citadel dünyadaki en eski kalelerden biri. Suriye, Aleppo'nun merkezinde 50 metre yükseklikteki tepeye kurulmuş. Bu tepenin kullanımı M.Ö. 3000 yılının ortalarına dayanıyor.
3. Himeji Kalesi (41.468 m²)
Himeji Kalesi Japonya'nın en güzel kalelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Savaş, bombalamalar ve depremlerden sonra sağlam kalabilmiş nadide kalelerden biridir.
4. Buda Kalesi (44.674 m²)
Macaristan'da Budapeşte'de Kale Tepesi'nin güney ucunda yer alan kale, ilk olarak 13. yüzyılda ina edilmiştir. İnşa sebebi Moğol istilasından Buda şehri sakinlerinin korunma ihtiyacıdır.
5. Spis kalesi ( 49.485 m²)
Slovakya'nın doğusunda bulunan kale Orta Avrupa'daki en büyük Orta Çağ kalelerinden biridir. Kalenin ilk inşası 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Alt kısımları ise 15. yüzyılın ortasında eklenmiştir.
6. Hohensalzburg Kalesi (54.523 m²)
Hohensalzburg Kalesi Avusturya'nın Salzburg şehrinde bulunur ve Avrupa'da en iyi korunmuş ve en büyük kalelerden biridir. 
7. Windsor Kalesi ( 54.835 m²)
Dünyada içinde insan yaşayan en büyük kale olarak adlandırılır. İngiltere'nin de en büyük kalesidir. Kraliçe 2. Elizabeth'in sık sık uğradığı ve haftasonları geçirdiği bir yerdir.
8. Prag Kalesi (66.761 m²)
Prag Kalesi Guinness Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en büyük kalesidir. Kalenin tarihi 9. yüzyıla kadar dayanır ancak 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar pek çok defa genişletilmiştir.
9. Mehrangarh Hisarı ( 81.227 m²)
Resmi kayıtlarda bir hisar olarak geçse de Mehrangarh bir Hint Kalesi'dir. 122 metre yükselikteki bir tepeye inşa edilen kale 36 metre yükseklikte ve 21 metre genişliğindedir.
 
10. Marlbork Kalesi (143.591 m²)
Polonya'da bulunan Malbork Kalesi dünyanın en büyük kalesidir. 1274 yılında Töton Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Bu kale şövalyeler tarafından Polonyalı düşmanlarını yenmek ve kendi kuzey Baltık bölgelerini kontrol altında tutmak için yapılmıştır.