Geri Dön
MemurMemura seyyanen zam var mı, bu yıl seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne zaman verilecek?

Memura seyyanen zam var mı, bu yıl seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne zaman verilecek?

Memura seyyanen zam yapılacak mı, seyyanen zam var mı? Milyonlarca emekli ocak ayında maaşlarına zam alacak. Merkez Bankası'nın yılsonu yüzde 18.4'lük tahminine göre yapılan hesaplamalara göre 6 aylık enflasyon verisi 9.17 oranında olacak. Açıklanan 4 aylık yüzde 6.72'lik enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı almaları kesinleşecek. Memur ve Memur emeklileri Ağustos'ta yapılan toplu sözleşme gereğince ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna zamma enflasyon farkı da eklenecek.

Memura seyyanen zam var mı, bu yıl seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne zaman verilecek?

SGK, Bağkur, memur emeklisi 2022 yılında maaşlarına yapılacak zammı merak ediyor. Düşük emekli maaşları konusunda ise ‘seyyanen zam’ yapılması formülü tartışılıyor. Peki, Memura seyyanen zam var mı, bu yıl seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne zaman verilecek?

MEMURA SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

2 bin liranın altında maaş alan emeklilere seyyanen zam yapılması tartışılmaya başladı. Seyyanen zam herkesin maaş farkı fark etmeksizin aynı TL tutarında zam almasıdır. 

Hükümet, maaşı asgari ücretin altında kalan emeklilerin durumunun düzeltilmesine de önem veriyor. Bu konuda ne yapılabileceğine ilişkin de bir çalışma yürütülüyor. Düşük emekli maaşlarına seyyanen zam önerilmesi gündemde.

MEMURA ZAM YÜZDE12.5’İ BULACAK

Merkez Bankası’nın tahminlerine göre yüzde 18.4’lük enflasyonun oluşacağı, son 6 aylık enflasyonun yüzde 10’a çıkması bekleniyor. Şu anki farka göre ocak zammı yüzde 8.72 seviyesinde. 2021 yılı için geriye kalan son iki ayda yüzde 4’e yakın enflasyon beklentisi var.

Tüketici fiyatları endeksi kasım ve aralık ayında geçen yılki kadar artarsa yıl başında işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yüzde 10.5 zam yapılacak. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 5 toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 7.5 enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memur emeklilerinin alacağı toplam zam oranı da yüzde 12.5’i bulacak.