Gazete Vatan Logo

Maaş zammı ve terfi kararlarında cinsiyetçi tutumu mahkeme affetmedi! 1.15 milyon dolar tazminat kararı verildi

Google’ın Türk asıllı yöneticisi Ülkü Rowe, maaş zammı ve terfi kararlarında cinsiyetçi bir politika izlediği iddiasıyla şirket aleyhine açtığı davayı kazandı. Google, Ülkü Rowe’a 1.15 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Maaş zammı ve terfi kararlarında cinsiyetçi tutumu mahkeme affetmedi! 1.15 milyon dolar tazminat kararı verildi

Teknoloji devi Google’da 2017 yılında işe başlayan Ülkü Rowe, şirketi, kendisine benzer pozisyonlardaki erkek çalışanlardan daha az maaş teklifi yaptığı ve kendisinden daha az tecrübeye ya da donanıma sahip erkek adayları daha üst pozisyonlarda işe aldığı iddiasıyla mahkemeye verdi.

Google’da işe başladığında finans ve teknoloji sektöründe 23 yıllık deneyime sahip olan Rowe, sekizinci seviye çalışan olarak değerlendirilirken, bu dönemde kendisinden daha az tecrübeye sahip erkeklerin dokuzuncu seviye çalışan pozisyonlarına getirildiğini savundu. Rowe ayrıca cinsiyet ayrımcılığı güden politikadan şikâyetçi olması üzerine terfi fırsatlarının da engellendiğini iddia etti.

TERFİDE CİNSİYETÇİ DAVRANDI

Hürriyet'te yer alan habere göre; geçen hafta boyunca New York Bölge Mahkemesi’nde görülen davada, Google avukatları Ülkü Rowe’un maaşının tüm çalışanlar gibi performansına bağlı olarak artırıldığını belirtirken, bunun bazı senelerde erkek çalışma arkadaşlarına göre düşük bazı senelerde ise daha yüksek olduğunu savundu.

Haberin Devamı

Ancak sekiz jüri üyesinin cuma günü yaklaşık beş saat süren karar toplantısının ardından Google tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Jüri üyeleri maaş politikasında şirketin ihlalde bulunmadığını ancak terfi konusunda cinsiyetçi bir politika güttüğünü açıklayarak, Google’ın Rowe’a cezai tazminatlar ve bunun neden olduğu acı ve ıstırap için toplamda 1.15 milyon dolar (32 milyon TL) ödemesine karar verdi.

MAHKEME AYRIMCILIĞA İZİN VERMEDİ

Ülkü Rowe’un avukatı Cara Green mahkemenin ardından yaptığı açıklamada “Jüri kararı sadece Bayan Rowe’un Google’dan kötü muameleye tabi tutulduğu iddialarını doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda işyerinde ayrımcılığa ve misillemeye izin verilmeyeceği mesajını verdi” ifadelerini kullandı.