Gazete Vatan Logo

EYT askerlik ve doğum borçlanması nasıl yapılır? e-Devlet üzerinden borçlanma başvurusu nasıl oluşturulur? e-Devlet doğum ve askerlik borçlanması ekranı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için prim eksiği olanlar e-Devlet üzerinden askerlik ve doğum borçlanması yapabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) askerlik ve doğum borçlanması yapacak olan vatandaşlar için borçlanma başvurusu adımlarını anlatan bir video paylaştı. Videoda, askerlik ve doğum borçlanmasının nasıl yapılacağı ile, borçlanma tutarı ve ödemesinin nasıl yapılacağı ve borçlanka takibi konularında vatandaşlara bilgi verildi. Peki, EYT askerlik ve doğum borçlanması nasıl yapılır? e-Devlet üzerinden borçlanma başvurusu talebi nasıl oluşturulur? Borçlanma için 1 günlük borç tutarı ne kadar? EYT askerlik ve doğum borçlanması ödemesi ne zaman yatırılır? Borçlanma takibi nereden yapılır? e-Devlet askerlik ve doğum borçlanması ekranı ve başvuru işlemleri!

EYT askerlik ve doğum borçlanması nasıl yapılır? e-Devlet üzerinden borçlanma başvurusu nasıl oluşturulur? e-Devlet doğum ve askerlik borçlanması ekranı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile birlikte belirlenen yaş şartını sağlayan ancak prim eksiği bulunan vatandaşlar emekli olabilmek için doğum ve askerlik borçlanması yapabiliyor. Düzenlemede sona gelinirken Sosyal Güvenlik Kurumu e-Devlet üzerinden borçlanma başvurusunun nasıl yapılacağını, askerlik ve doğum borçlanması işlemleri ile borçlanma tutarını anlatan videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

E- DEVLETTEN EYT İÇİN ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

EYT için askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar için e-Devlet üzerinden işlemler şu şekilde ilerliyor:

Öncelikle e- Devlet üzerinden sisteme giriş yapılır. Arama çubuğuna “borçlanma” yazarak arama yapılır. Kişinin borçlanabileceği hizmet türleri görüntülenir. Borçlanma yapılacak sekme seçilir. Örneğin, askerlik borçlanması yapmak isteyen bir kişi “4A ya da 4B Askerlik Borçlanması Başvurusu” uygulaması üzerinden açılan ekrandan “yeni başvuru” sekmesini tıklar. Sistem tarafından son sigortalılık statüsü ve askerlik durum bilgisi sorgulaması yapıldıktan sonra başvuru işlemine devam edilir. Kişi borçlanma tutarı beyan etmez, borçlanma tutarının hesabında dikkate alınacak kazancı belirler. Bir günlük borç tutarı kişinin beyan ettiği günlük kazancın yüzde 32’sidir. Askerlik borçlanması yapılmak istenen tarih aralığı seçilir. Son olarak tabligat için adres bilgisi görüntülenir. Kişi otomatik olarak gelen mernis adres bilgileri ile devam edebileceği gibi ayrıca bir adres bilgisi de beyan edebilir. Başvurusunu tamamlanan kişiye başvurusunun hangi üniteye yönlendirildiği bilgisi verilir. Borçlanma başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru ile ilgili üniveye yönlendirilir. Tahakkuk eden borç tutarı, kişinin belirlediği adrese gönderilmek üzere iadeli taahhütlü olarak postaya verilir. Kişi tebliğ edilen borcu, borcun tebliğ edildiği tarihten bir ay içinde kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan birine ödemelidir. Borcun tamamının yasal süresi içerisinde ödenmemesi halinde, ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Belirtilen süre içerisinde tebliğ edilen borcu ödemeyenler ile borcun sadece bir kısmını ödeyenlerin kalan borçları kalan süreler için yeniden başvuru yapmaları gerekir. Kişi evrak takip sistemi üzerinden başvurusunun durumunu takip edebilir.

Haberin Devamı

Haberin Devamı

BORÇLANMA İÇİN 1 GÜNLÜK BORÇ TUTARI NE KADAR?

Bir günlük borç tutarı kişinin beyan ettiği günlük kazancın yüzde 32’sidir. Doğum ve askerlik borçlanması günlük brüt asgari ücretin yüzde 32'sinden az bu tutarın 7,5 katından fazla ise yapılamıyor.

2022 DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI NE KADAR?

2022 yılı için askerlik borçlanması yapacak bir kişinin borçlanacağı her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar 69,02 TL'dir Aylık 2.070,6 TL ve yıllık 24.847,20 TL'dir. 400 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin 27 bin 608 TL, 540 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin ise 37 bin 270,08 TL ödeme yapması gerekir. Uzmanar borçlanmanın yılbaşından önce yapılmasını öneriyor.

Haberin Devamı

2023 DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI TUTARI NE KADAR OLACAK?

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da 2023’te değişiyor. Asgari ücret zammı kadar artacak doğum ve askerlik borçlanması primleri de 2023 yılında artıyor.

2023 asgari ücretle birlikte en düşük prim 106,7 lira, en yüksek prim de 799,6 lira oldu. Buna göre, doğum borçlanmasında bir çocuk için 720 günlük borçlanma tutarı 76 bin 861 TL olacak. 2 çocuk için 153 bin 720 TL olacak.

Askerlik borçlanması için 12 aylık tutar 38 bin 430 TL, 18 aylık borçlanma tutarı ise 57 bin 645 TL olacak.

EYT ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI ÖDEMESİ NE ZAMAN YATIRILIR?

Kişi tebliğ edilen borcu, borcun tebliğ edildiği tarihten bir ay içinde kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan birine ödemelidir.