Geri Dön

EYT’de son durum ne? EYT’de yaş sınırı olacak mı? Bakan Bilgin’den EYT ile ilgili yeni açıklama!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona gelindi. 1 milyon 900 bin EYT’liyi ilgilendiren EYT düzenlemesinde yaş sınırının olup olmayacağı merak edilirken bugün gerçekleştirilecek Kabine toplantısında düzenleme ile ilgili öneriler masaya yatırılacak. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'de yaş aralığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ne zaman çıkacak? EYT’de son durum ne? EYT’de yaş sınırı olacak mı? İşte Bakan Bilgin’in EYT ile ilgili yeni açıklamaları!

EYT’de son durum ne? EYT’de yaş sınırı olacak mı? Bakan Bilgin’den EYT ile ilgili yeni açıklama!

1 milyon 900 bin kişiyi ilgilendiren, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde gözler bugün yapılacak Kabine toplantısına çevrildi. EYT düzenlemesi Kabine’de masaya yatırılacak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir sunum gerçekleştirecek. Toplantı öncesinde katıldığı bir televizyon programında konuşan Bakan Bilgin, yüz binlerce kişinin merak ettiği yaş sınırı ile ilgili soruya da yanıt verdi.

EYT’de yaş sınırı olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’li sayısının aralık başında 1 milyon 900 bin olduğunu dikkat çekerek yapılacak düzenlemede yaş aralığı olup olmayacağının henüz netleşmediğini söyledi.  Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda bu konudaki önerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceği dile getirdi. EYT yaş sınırı ile ilgili soruya Bakan Bilgin, "İhtimal dahilindedir, değerlendirilecektir. Dikkat ederseniz olacak demiyorum, netleşmedi." şeklinde cevapladı. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra son kararın verileceğini kaydeden Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde imkanlar dahilinde en kapsayıcı çalışmayı yaptıklarını dikkat çekti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ne zaman çıkacak?

EYT’nin takvimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, "Ocağa varmadan biz masamızdan kaldırırız. Yani önümüzdeki hafta Meclis'e gitmiş olur." şeklinde cevapladı.

EYT’de kıdem tazminatı nasıl olacak?

"İşverenlerin kıdem tazminatı ödemesi için Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletiyle sunulacak destek banka limitlerinden düşecek mi?" sorusu üzerine Bilgin, "Bu işverenlerin kredi limitleriyle ilgili değil. EYT'liler, emekli olmaları durumunda biliyorsunuz kıdem tazminatı alacaklar. İşverenler, onlar adına bir kredi alacaklar ama ödemeyi biz işverene değil doğrudan doğruya işçiye yapmayı düşünüyoruz." dedi. Bilgin, "Emekli olanlar, çalışmaya devam ederlerse, aynı işçiler işlerinde çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik destek primi ödeniyor. O destek primi şimdi yüksek, emekli olup çalışanları, çalıştırmasınlar diye yüksek. Onu emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeyi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaç EYT’li var?

EYT'lilerin sayısı ile ilgili de Bilgi veren  Bakan Bilgin, "Aralık başındaki rakam 1 milyon 900 bindi. Sayılar her ay artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. 1 milyon 900 bin kişi, yaş şartı hiç konmasaydı, diğer iki şartı yani prim gün sayısını ve süresini yerine getirdiyse emekli olabilecekti. Bunların yaklaşık 400 bini memur, yaklaşık 480 bini Bağ-Kur'lular, çoğunluğu da 4A'lılar yani özel sektörde ağırlıklı olarak çalışanlar. Hiç işi olmayan, bir yerde çalışmayan ama yaşı bekleyenlerin sayısı da 274 bin kişi." yanıtını verdi. Bilgin, yaş sınırı olması halinde EYT'lilerin aşağı yukarı yarısının bu yıl, yarısının da gelecek yıl emekli olacağını söyledi.