Geri Dön
Çalışan Haklarıİşçi-işveren milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı da yanıyor, avans...

İşçi-işveren milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı da yanıyor, avans...

Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika kararı! İşçi-işveren milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. İşyerinden avans alamayanlar dikkat, bunu yaparsanız paranız yanıyor. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenin avans vermemesi üzerine istifa eden işçi ile ilgili verdiği emsal karar avans tartışmalarını farklı bir boyuta taşıdı. İşte detaylar...

İşçi-işveren milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı da yanıyor, avans...

Çalıştığı işyerinden avas talebinde bulunan işçi, 'Hayır' cevabı alınca istifa etti. Haklarını alamayınca İş Mahkemesi'nin yolunu tutan işçi, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alacaklarının tahsilini talep etti.

Davalı patron davanın reddini istedi. Mahkeme; kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak ihbar tazminatı talebinin reddine, kıdem tazminatı talebinin kabulüne karar verdi. Kararı hem davacı hem de davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, avans tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı.

HER İSTEDİĞİNDE AVANS ALAMAZ

Kararda şöyle denildi: "Davacının avans talebi karşılanmayınca iş akdini feshettiği anlaşılmakta olup mahkemenin buna ilişkin kabulü yerindedir. Mahkemece işverenin geçerli bir neden göstermeden davacının avans talebini karşılamaması davacı bakımından haklı fesih nedeni kabul edilerek kıdem tazminatı talebi hüküm altına alınmıştır.

Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’nun işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkını düzenleyen 24. maddesinde işverenin işçiye avans vermemesi şeklinde bir sebep bulunmamaktadır. Taraflar arasında işverenin davacıya her istediğinde avans vereceğine yönelik bir sözleşme de mevcut değildir.

Bu nedenlerle işçi tarafından yapılan fesih haklı nedene dayanmadığından kıdem tazminatı talebinin reddi yerine yasal olmayan gerekçe ile kabulü hatalıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verildi."