Geri Dön
YaşamCebinde yol parası olmayan mahkum öldü

Cebinde yol parası olmayan mahkum öldü

Manisa T Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tutulan kimsesiz mahkum 31 yaşındaki Abdullah Akgün, gece rahatsızlandı. Cezaevine çağrılan sağlık ekipleri müdahalenin ardından buradan ayrıldı. Gece uykuya dalan Akgün ise sabah koğuş arkadaşları tarafından yatağında ölü bulundu.

Akgün'ün cesedi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken, cezaevine giderek yetkililer ile mahkumlarla görüşen CHP Manisa Milletvekili ve Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi Özgür Özel; ölen mahkumun cebinde yol parası olmadığı için hastaneye götürülemediğini öğrendiğini söyledi.

Tekelliler Mahallesi yakınlarında bulunan Manisa T Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda, borcunu ödeyemediği için verilen 2 yıl hapis cezasını çeken ve 3 aydır burada tutulan Mardinli mahkum Abdullah Akgün, gece rahatsızlandı. Cezaevine çağrılan sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen Akgün, bugün saat 08.00 sıralarında koğuş arkadaşları tarafından yatağında ölü bulundu. Akgün'ün cesedi kesin ölüm nedenin tespit edilmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Arkadaşlarının, Akgün'ün götürülüşü sırasında dua ettikleri görüldü.

Komisyon üyesi cezaevine gitti

CHP Manisa Milletvekili ve Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi Özgür Özel, cezaevine giderek konu hakkında yetkililerden bilgi aldı. Mahkumlarla da görüştüğünü kaydeden Özel, Abdullah Akgün'ün cebinde taksi parası olmadığı için hastaneye götürülmediğini öğrendiğini söyledi. CHP'li Özel, "Bu ölümün; defalarca dikkat çektiğimiz bir sağlık sorunu, aslında ülke için bir sağlık skandalı yüzünden meydana geldiğini görmüş durumdayız. Abdullah Akgün adında bir mahkum hayatını kaybetti. Dün (cumartesi) saat 22.30 sıralarında üşüme, titreme ve yüksek ateş şikayetiyle 112 çağırılıyor. 112 geldiği zaman hastayı muayene ediyor. Orada şöyle bir sorunla karşılaşılıyor; Hastanın ateşi var ve normal şartlarda hastanın hastaneye götürülmesi lazım. 20'ye yakın mahkumun teyit ettiğine göre; eğer açık cezaevinde rahatsızlanırsanız ve ambulans sizi hastaneye götürürse geriye kendi imkanlarınızla dönmeniz gerekiyor. Cezaevi ile hastane arası 26 kilometre uzaklıkta. Taksi ücreti ise 50 liradan aşağı tutmuyor. Bu nedenle hiç kimsesi olmayan ve hiç parası olmayan bu mahkum hastaneye gidemiyor. Geçmişte geçirdiği bir rahatsızlığının olduğu ve kendisinin ilaç alerjisinin bulunduğunu söylediği, daha sonra bir iğne vurularak başında beklendiği, alerjik reaksiyon gelişmemesi üzerine 112 ekibinin cezaevinden ayrıldığı, hastanın birkaç sonra tekrar rahatsızlandığı, saat 02.00'de titremeyle birlikte uykuya daldığı ve sabah ölü bulunduğunu öğrenmiş durumdayız" diye konuştu.

"Burada bir kurum hekimi yok"

Cezaevinde kurum hekimi olmadığını öğrendiğini söyleyen Özel, "Ben cezaevi yetkilileri, gardiyanlarla, savcıyla, hastanın koğuş arkadaşları ve 100'den fazla mahkumla görüştüm. Genel olarak herkesin üzerinde durduğu sorun şu oldu; Burada bir kurum hekimi yok. Aile hekimliği uygulaması ile Sağlık Bakanlığı tüm kurum hekimlerini aldı. Kurum hekimi olmadığı için hastayım diyenin durumunu değerlendirecek kimse yok. Kurum hekimi olmadığı için hastaları, mahkumları tanıyan, kimin gerçekten rahatsız veya kimin o günü dışarı da geçirmek için gitmek istediğini bilen kimse yok. Bu kararları buradaki revirden sorumlu sağlıkçı olmayan birisi veriyor. Mahkumlara 'siz bunu daha önce yaşadınız mı' diye sordum. 20'den fazla mahkum şunu söylüyor; 'Parası olmayan birisinin hastaneye gitmesi gerektiğinde bir tepsi çıkarıyoruz. Herkes içine para atıyor. 50 lira toplanırsa hastaneye gidiyor. Çünkü dönüşte topladığımız para ile geri dönecek. Dönmezse ve yok yazılırsa açık cezaevinden kapalı cezaevine gider. O nedenle dönmek zorunda' diyorlar. Zaman zaman kurum amirleri bu konuda yardımcı olduklarını söyleseler de burada çok ciddi sıkıntılar ile karşılaşıldığı belirtiliyor" dedi.

Sorunlara dikkati çekti

Cezaevinin en yakın devlet hastanesine yarım saatlik mesafede olduğunu belirten Özel, belirlediği sorunları sıraladı. En önemli sorunun kurum doktorunun olmayışı, ikinci sorunun ambulansın en erken 30 dakika içinde gelebilmesi olduğunu belirten Özel, üçüncü sorunun ise hastaların hastane dönüşü ne ambulans ne de kuruma ait bir araç imkanına sahip olmayışı olduğunu dile getirdi. Özel, konuyu meclis gündemine taşıyacağını vurguladı.

Sağlık müdür yardımcısından açıklama

Manisa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Ali Özer de bir açıklama yaparak, "Hasta 112 ekiplerimiz tarafından doktor eşliğinde muayene edildi. Kendisine üst solumun rahatsızlığından kaynaklanan ateş sebebiyle ağrı kesici ve ateş düşürücü iğne yapıldı. Hasta muayene edildikten ve iğne yapıldıktan sonra 112 ekibimiz ve doktorumuz belli bir müddet hasta için bekledi. Ardından 112 ekibimiz cezaevinden ayrıldı. Eğer alerjisi olsaydı, 112 ekibimiz iğne yaptıktan sonra beklediği süre içinde hasta bir reaksiyon gösterirdi. Ancak böyle bir şey olmamış. Ölüm iğneden değil başka bir sebepten meydana gelmiş olabilir" diye konuştu.