Yaptıkları bu icad sayesinde.. 17 July, 16:55'de eklendi

Bazı meslekler var ki bir zamanlar böyle bir iş olduğunu günümüzde hayal etmek bile imkansız!İşte bundan yıllar yıllar önce var olan ama bugün anlamakta bile güçlük çektiğimiz meslekler...

1.
İngilizcesi 'knocker-upper' olan bu mesleği icra edenler için bugün çalar saatlerin yaptığını yapıyorlardı. Siz onlara uyanmanız istediğiniz saati söylüyordunuz onlarda evinizin önüne gelip sizi uyandırıyorlardı. Tabii ki de belirli bir ücret karşılığında.
2.
ALARM İNSANLAR
Kullandıkları yöntem ise hayli ilginç... Çocukluğumuzda hepimizin oynadığı tüftüf dediğimiz boruyu kullanıyorlardı. (2000 öncesi doğanlar bilir)

3.
Metal veya plastik ince bir borunun içinde üfleyerek camınıza küçük cisimler fırlatıyorlardı. Yada uzun bir sopa ile camınızı tıklatarak uyandırıyorlardı müşterilerini.

4.
BOWLİNG LOBUT DÜZELTİCİLERİ
Bowling'i bilirsiniz, ama bowling salonlarında bu işi yapana artık rastlayamazsınız.20-30 yıl önce bilgisayarlar henüz hayatımıza dahil olmamışken sizin devirdiğiniz lobutları yeniden dizen insanlar vardı.


5.
BUZ KESİCİLER
Şimdi artık buz kıran gemiler var ama daha önceleri bu geminin yaptığı işi icra eden insanlar vardı.

6.
Çok tehlikeli olan bu iş için giden insanlar denizin buzlanana bölümüne indiliyor, onlar da devasa testereler ile buzu keserek parçalara ayırıyorlardı. Her an buz gibi suya düşme ve kaybolma ihtimali ile çalışıyorlardı.

7.
Radar henüz kullanılmaya başlamadan önce savaş ortamlarında düşman uçaklarını dinleyerek tespit etmeye çalışan görevliler vardı.

8.
Dev kulakları andıran cihazlardan oluşan makineyi kulağına takan personel saatlerce dinleyerek bir uçak sesi yakalamaya çalışıyordu.

9.
Askerlerin dinlediği aletler ise hayli ilginç idi...
10.
İşte düşman uçakları böyle dinelniyordu...


11.
FARE YAKALAYICILAR
Özellikle Avrupa'da yaygın olan bu meslek mensupları kanalizasyonlarda silah ve kapanları ile fare avlıyorlardı. Fare ve kemirgen nufüsü bu şekilde kontrol altında tutuluyordu.

12.
Fare yakalaycılarının çoğu fare ısırıkları ve fare leşlerindeb bulaşan hastalıklarla mücadele etmek durumundaydılar. Hatta o dönemlerde tıp çok gelişmediği için bu ölümcül bir meslekti.


13.
SOKAK LAMBASI GÖREVLİLERİ
Günümüzde bir merkezden kontrol edilerek yakılan veya söndürülen sokaka lambaları bir zamanlar bir görevli tarafından yakılıp söndürülüyordu.

14.
Hatta artık sensörler sayesinde kendi kendine yanan lambaları sokak sokak gezip tek tek yakan görevliler vardı.
15.
Sokak lambacılarından ilginç kareler...


16.
Sokak lambacılarından ilginç kareler...


17.
SÜTÇÜLER
Müşterilerinin kapısına her gün taze süt götüen sütçüler.
18.
Bu meslek ülkemizde hala devam ediyor. Sütçülerin nesli Avrupa ve ABD'de ise 1990'larda tükenmiş.


19.
TELEFON OPERATÖRLERİ
Günümüzde telefon operatörü deyince aklımıza hemen Avea, Turkcell ve Vodafone gelebilir. Ama 30-40 yıl önce telefonlar yeni yeni yaygınlaşmaya başladığında ahize kaldırdığınıza karşınıza bir operatör çıkıyordu ve..
20.
size aramak istediğinizi ili soruyordu ve o şekilde bağlanabiliyordunuz.
Tabii artık telefonu cebimizde taşıdığımız bu günlerde bir çoğumuza telefon operatörü kelimesi çok uzak gelen bir kavram...

21.
KÜTÜK YÜZDÜRÜCÜLER
Avrupa'da en 1900'lerin başında ağaç ve kütük önemli sektörler arasındaydı. Ormanlık alanlardan kesilen ağaçların nakliyesi için büyük kamyonlar ve iş makinaları olmadığı için kütükler bir nehirden karşıya geçirilecekse yüzdürülüyordu.


22.
İşte bu işi meslek edinmiş insanlar vardı.
Kütük yüzdürücler çok ağır şartlarda çalışıyorlardı...


23.
MEZAR SOYUCULAR
1900'lü yılların başlarında üniverteler araştırma yapmak için insan kadavralarına ihtiyaç duyuyorlardı. Bazı insanlar ki biz onlara hırsız diyebiliriz bu işi meslek haline haline getirmişlerdi.
24.
İşin ticaretini yapan bu kimseler yeni gömülmüş cesetleri çalıp ünivertielere satıyorlardı. Tabii ki bu kişilerin aslında hırsız olduğunu çok sonradan anlaşıldı ve bu iğrenç meslek de ortadan kalkmış oldu.25.
Köpek maması denetleyicisi

26.
Sakız temizleyecisi


27.
Sütyen tasarımcısı
28.
Dinazor tozu alıcısı
29.
Bıçak fırlatıcı asistanı
30.
Çatlak doldurucu
31.
Balık doktoru
32.
Müzikli ölüm danışmanlığı
33.
Sülük satıcısı
34.
Koku hekimi
35.
Polen toplayıcı
36.
Kanalizasyon temizleyicisi
37.
Plastik tavuk üreticisi