Geri Dön
SiyasetSeçim tarihi ile ilgili kritik gelişme! AK Parti ve MHP anlaştı, bir yıl içinde...

Seçim tarihi ile ilgili kritik gelişme! AK Parti ve MHP anlaştı, bir yıl içinde...

Seçim tarihi ile ilgili kritik gelişme! Muhalefette Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan sık sık erken seçim açılaması yapsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli seçimlerin 2023 Haziran ayında olacağını her defasında yineliyor. Aday ve erken seçim tartışmaları devam ederken, seçim kanunlarında değişikliklerin yolda olduğu ortaya çıktı. AK Parti ve MHP maddelerde uzlaştı, Meclis’e geleceği tarih belli oldu. Eğer yasa TBMM’de kabul edilirse o tarihten itibaren 1 yıl içinde erken seçim olamayacağı ve seçim barajında bazı değişiklikler yapılacağı belirtiliyor.

Seçim tarihi ile ilgili kritik gelişme! AK Parti ve MHP anlaştı, bir yıl içinde...

Erken seçim tartışmaları devam ederken, AK Parti ve MHP’nin yeni seçim yasası için uzlaştığı ve kanunun teklifinin Şubat ayında Meclis’te olacağı belirtildi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi seçim tarihine ve yeni seçim yasasına ilişkin kaleme aldığı yazıda çarpıcı ayrıntılara yer verdi.

İşte o yazı:

CHP’nin, “Geliyor gelmekte olan” diye bir sloganı var ya, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda önemli bir gösterge geliyor. Her ne kadar Kılıçdaroğlu eylül ayında erken seçime gidileceği tahmininde bulunduysa da iktidar kanadında başka bir hazırlık söz konusu.

Biliyorsunuz Anayasa’nın 67. maddesinde, “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor.

O nedenle seçim kanunuyla ilgili olarak şimdi vereceğim bilgileri önünüze 2023 yılının takvimini koyarak değerlendirirseniz sevinirim.

Çünkü AK Parti ile MHP’nin üzerinde anlaşmaya vardığı seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik öngören yasa teklifi, şubat ayında Meclis’e sunuluyor. Bu demektir ki seçim yasasındaki değişiklikler ne zaman Meclis’ten geçerse o tarihten itibaren 1 yıl içinde erken seçim yok. Seçim yasasındaki değişiklik Meclis’ten şubat ya da mart ayında geçti diyelim. Anayasa’ya göre 2023 yılının şubat ya da mart ayına kadar yeni yasayla erken seçim yapılamaz demektir. Tabii ondan sonra haziran ayına 3 ya da 4 ay kalıyor. 3 ay için de erken seçime gidilmez.

ÖNEMLİ ÜÇ DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin üzerinde mutabakata vardığı teklif üzerinde AK Parti’den Hayati Yazıcı, MHP’den ise Feti Yıldız çalışmaları yürütüyorlardı. Onlar da çalışmalarını tamamladılar. Değişikliklerle ilgili önemli olan 3 noktaya dikkat çekmek istiyorum:

1) Seçim barajı yüzde 7’ye düşürülüyor.

2) Seçimlere katılmak için Meclis’te grubun olması zorunluluğu kaldırılıyor.

3) Dar ya da daraltılmış bölge gündemde değil, seçimlerde nispi temsil sistemi devam ediyor.

Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ittifaklar açısından kritik. HDP’nin oluşturacağı üçüncü ittifak ve baraj sorunu yaşamayan İYİ Parti açısından yüzde 7 oranı önemli olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler