Gazete Vatan Logo

'Kim o iki ayyaş?'

CHP'li Umut Oran, Başbakan Erdoğan'ın sözlerini Meclis gündemine taşıdı

'Kim o iki ayyaş?'

CHP’li Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü grup konuşmasında dile getirdiği ifadeleri Meclis gündemine taşıdı. Oran, Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde, "Bugün (28 Mayıs 2013) partinizin grup toplantısında yapmış olduğunuz konuşmada 'Hangi din olursa olsun bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa, bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksınız. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor' ifadesinde bulunduğunuz görülmektedir" dedi.

Kim o iki ayyaş

Oran’ın Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

"Yasa kabul eden iki tane ayyaş kimlerdir? TBMM’nin hangi döneminde 2 kişinin onayıyla yasa kabul edilmektedir? Bahsi geçen iki tane ayyaşın yaptığı yasa hangisidir? Bu yasa nasıl yapılmıştır, bu yasanın yapılması, kabulü ve yürürlüğe girişi hangi yollarla olmuştur? Bu yasanın TBMM tarafından kabul ve Resmi Gazete’de yayınlanma tarihleri nedir?

Bahsi geçen yasayı yapan şahısların ayyaş olduğu tarafınızca nasıl tespit edilmiştir? Bu konuda hangi raporlar Başbakanlıkta bulunmaktadır? Bu şahısların hangi alkollü içecekleri hangi sıklıkla tükettikleri tarafınızca neye binaen tespit edilmiştir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yasa yapan başka ayyaşlar da var mıdır? TBMM üyelerini ayyaş olarak tanımlamak TBMM’nin saygınlığına uygun mudur, daha önce bahsettiğiniz edepli, saygın, ilkeli, gerçeklerle uyumlu konuşan milletvekili tarifinde daha önceki milletvekillerini ayyaş olarak tanımlamak da bulunmakta mıdır? TBMM’nin manevi şahsiyetini zan altında bırakan, TBMM’nin geçmişteki üyelerine tahkir anlamı taşıyan sözler tarafınızca tashih edilecek midir, özür dilemeyi düşünüyor musunuz?"

İNCE'DEN SERT TEPKİ

Erdoğan grup konuşmasında alkol düzenlemesiyle ilgili "İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor" diyen Erdoğan'a CHP'den tepki büyük.

ATATÜRK VE İNÖNÜ

"Sizce kimi kastetti?" sorusuna, "Tabii ki Atatürk ve İsmet İnönü'yü kast etti" diye cevap veren İnce, "soru önergesi vereceğim ve bu soruları soracağım, gerekli cevabı yüreği varsa vermesini bekliyoruz" dedi.

İŞTE TWİTTER TEPKİLERİHaberin Devamı