Geri Dön

Kabinede yeni değişiklik iddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi

Abdulhamit Gül’ün ayrılıp Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı’na getirilmesi sonucu kabinede yeni değişikliklerin olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Kabinede yeni değişikliklerin olabileceği sinyali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. İşte konuyla ilgili gelişmeler...

Kabinede yeni değişiklik iddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi

Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi, kabinde değişiklik iddialarını köşesine taşıdı. Selvi, "Erdoğan’ın konuşması, Kabine değişikliğinin devam edeceği mesajı olarak değerlendiriliyor." ifadelerini kullandı.

Selvi'nin ilgili yazısı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir grup AK Parti milletvekili ile kahvaltıda bir araya geldi. Erdoğan daha önce de iki ayrı grup halinde milletvekilleriyle toplantı yapmıştı. Önümüzdeki günlerde de bunu sürdürecek. Milletvekilleri ile doğrudan temas kurulması açısından bu tür buluşmalar çok yararlı oluyor.

Milletvekilleri hem ülke sorunları hakkında değerlendirmeler yapıyorlar hem de illerinin sorunlarını iletme imkânı buluyorlar. Kahvaltılı toplantıda 25 milletvekili söz almış.

Milletvekilleri sormadan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine değişikliğine ilişkin bir açıklama yapmış.

Abdulhamit Gül’ün ayrılıp Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı’na getirilmesinden söz ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabinede bir değişiklik yaptık. Bekir Bozdağ’ı Adalet Bakanlığı’na getirdik. Bekir Bey’in gelmesi çok isabetli oldu. Onun yerine de (Anayasa Komisyonu) Yusuf Beyazıt’ı getirdik. İhtiyaç olduğu zaman bu değişiklikleri yapacağız. Arkadaşlar bu değişikliklerden başka anlam çıkarmasın. Arkadaşlar bu değişikliklerden rahatsız olmasın” diyor.

Erdoğan Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı konuşmada da bakan değişikliğini bayrak yarışı olarak tanımlamıştı.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ DEVAM EDECEK

Bakan değişikliğiyle ilgili bir soru gelmiyor. Zaten herhangi bir rahatsızlık yok ama Cumhurbaşkanı’nın bilgi verme ihtiyacı hissetmesi olumlu karşılanıyor.

Erdoğan’ın, ”İhtiyaç olduğu zaman bu değişiklikleri yapacağız” sözünü ise milletvekilleri birkaç bakanın değişeceği yönünde yorumluyorlar. Erdoğan, Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı konuşmada da, ”Bundan sonra da elbette gerektiğinde yeni değişiklikler yapabiliriz” demişti.

Bu aşamada kaç bakan değişecek, kimler gidecek, kimler gelecek gibi konulara girmek istemiyorum. Bazı beklentiler var ama daha ilerisi spekülasyon olur. Ama Erdoğan’ın konuşması, Kabine değişikliğinin devam edeceği mesajı olarak değerlendiriliyor.

ABDULHAMİT GÜL’ÜN VEDASI

Adalet Bakanlığı’ndaki değişime gelince.

İnsanların kalitesi bir makama gelirken değil giderken belli olur. Abdulhamit Gül asil bir insandır. Bunu bakanlıktan ayrılırken de bir kez daha gösterdi. Arkasında temiz bir isim bıraktı. Ayrıca bir süredir yaşadığı görüş ayrılığına rağmen, bir sorun oluşturmadan ayrılmayı bildi. Ama Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından da anlaşılacağı gibi, AK Parti siyasetinde değerlendirilmeye devam edecek. Abdulhamit Gül, genç yaşına rağmen Türk siyasetinin geleceğinde var olabilecek bir siyasi mirasa sahip oldu.

BEKİR BOZDAĞ NEDEN SEÇİLDİ

Adalet Bakanlığı için Bekir Bozdağ’ın tercih edilmesini ise sadece iki örnekle paylaşmak isterim:

1) FETÖ’nün en güçlü olduğu dönemde... FETÖ’nün tüm operasyonlarını polis ve yargı üzerinden yaptığı bir devirde... 17-25 Aralık operasyonlarının hemen ardından Adalet Bakanlığı’na geldi. İllere giderek, yargı mensupları ile toplantılar yaparak FETÖ karşıtı yargı mensuplarını birleştirmeyi başardı. Milliyetçisi, muhafazakârı; sosyal demokratı, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türkü demeden FETÖ karşıtı yargı mensuplarını bir araya getirdi. HYSK seçimlerinde FETÖ’nün yenilmesini sağladı.

2) 15 Temmuz gecesi Meclis bombalanırken, kürsüden, “Bomba da atsanız buradayız. Ne yaparsanız yapın, buradayız” diyerek darbecilere karşı meydan okudu.

Zaten Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olduğu açıklanınca FETÖ’cü hesapların harekete geçmesinin nedeni o.

FETÖ’cüler Bekir Bozdağ’dan rahatsız olmasın da kimler olsun...

DESTEKLER DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı ile kahvaltıda milletvekilleri, elektrik ve doğalgaz faturaları ile gübre fiyatlarını gündeme getiriyorlar.

Cumhurbaşkanı, “Destekleri arttırıyoruz” diyor. Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamayı hatırlatıyoruz. Erdoğan, “2022 yılında 25.8 milyar olarak planladığımız tarımsal destekleme bütçesini 3.2 milyarlık ilave ile 29 milyar liraya çıkardığımızın müjdesini de paylaşmak istiyorum. Özellikle hububat üreticilerimizin girdi desteklerini geçen yıla oranla yüzde 127 oranında arttırdık” demişti.

YENİ DESTEK PAKETLERİ

AK Parti milletvekillerinin de dile getirdiği gibi gübre fiyatlarındaki artış, çiftçinin belini büktü. Eğer bu yıl yeterince gübre atılamazsa bu üretime olumsuz yansıyacak. Seçimleri en çok elektrik ve doğalgaz faturaları, marketlerdeki etiketler ile bir de tarım ürünleri ve gıdadaki artışlar etkiliyor. Domates, biber, soğan, un ve ekmek fiyatları en stratejik ürünler haline geldi. Ana muhalefet partisinden dahi daha etkililer.

Erdoğan bunun farkında. Elektrik fiyatlarıyla ilgili müdahalesinde olduğu gibi önümüzdeki günlerde dar gelirlileri ve esnafı rahatlatacak yeni destek paketleri devreye girecek. Ama mevsimini kaçırmamak adına gübreye öncelik verilmeli.