Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Pahalılığı adım adım çözüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Davet edildiği halde TOGG'un fabrika açılışına gelmeyip 10 bin kilometre öteye hamburger yemeye giden kendi ülkesindeki teknolojilerden habersiz vizontele muhalefetini de kendi cahilliğiyle baş başa bırakıyorum. Gel be gel, bir şeyler görürsün. Bir şeyler kaparsın. Her zaman bu fırsatı bulamazsın. Hamburger burada çok ama TOGG yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Pahalılığı adım adım çözüyoruz

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, 3 yıl aradan sonra fiziksel olarak Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Ticaret Bakanlığı destekleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde 'İnovasyonun Yeni Yüzyılı' teması ile düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, program öncesi sergi alanlarını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra programda, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TİM Başkanı Mustafa Gültepe de yer aldı.

SAVUNMA SANAYİİ ÜLKEMİZİN LOKOMOTİF SEKTÖRLERİNDEN BİRİ HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Etkinliklerin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Etkinliklerin önümüzde yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Burada paylaşılan her bir başarı hikayesiyle milletimizin zorluklar karşısında pes etmeyen çelikten iradesine bir kez daha şahit oluyoruz. 5-10 yıl öncesine kadar ülkemizin esamesinin dahi okunmadığı pek çok alanda bugün Türk şirketleri referans alınan, örnek gösterilen adımları yakından takip edilen konuma ulaşmıştır. Özellikle savunma sanayiinde Türkiye şampiyonlar ligine yükselmiştir. Ödül tevdii edilecek firmalarımızın da katkısıyla, bu alanda 20 yıl gibi kısa sürede çok büyük başarı hikayesi yazdık. Savunma sanayii ana ve alt yüklenicileri, KOBİ'leri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri geliştirdiği ürünleri ve ihracatıyla ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri haline dönüşmüştür" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

 SAVUNMA SANAYİ İHRACATINDA BU SENE 4 MİLYAR DOLARI AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM

Erdoğan, "Bundan 20 yıl önce savunma sanayiinde faaliyet gösteren firma sayımız 56 iken bugün aynı alanda bin 600'den fazla firmamız bulunuyor. Göreve geldiğimizde 62 savunma projesi yürütülürken yarısı son 6-7 yılda başlatılanlar olmak üzere bugün bu sayı 757'yi geçti. Savunma projelerimizin bütçesini yaklaşık 5 buçuk milyar dolardan ihale süreci devam edenlerle birlikte 75 milyar doların üzerine çıkardık. Toplam 248 milyon dolar savunma sanayi ihracatı yapabiliyorken, inşallah bu sene 4 milyar doları aşacağımıza inanıyorum. En basit savunma ürünlerinde bile yabancılara muhtaç olan bir ülkeyi NATO müttefiklerine ileri teknoloji ürünler satan bir ülke haline getirdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan enflasyon açıklaması: Pahalılığı adım adım çözüyoruz

Haberin Devamı

 PETROL ÜRETİMİMİZİ 100 BİN VARİLE ÇIKARTMAYI PLANLIYORUZ

"İnsansız Hava Araçları'nın tasarımı, üretimi ve satışında dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,

"Tüm bunları da gizli açık ambargolara, tehditlere, şantajlara baskılara rağmen başardık. Bundan sadece 20 yıl önce yüzde 70-80 oranında dışa bağımlı olduğumuz bir alanda kamu özel hep beraber sabırla çalışarak, üreterek zorluklar karşısında pes etmeyerek tabloyu tamamen tersine çevirdik. Benzer başarı örneklerinin havacılıktan enerjiye, otomotivden yazılıma, bankacılıktan iletişime kadar birçok sektörde yaşandığını biliyoruz. Göreve geldiğimizde adeta iflasın eşiğinde olan Türk Hava Yolları, bugün yolcu sayısında rekordan rekora koşuyor. Enerjide kendi sismik araştırma ve sondaj gemilerimizle Karadeniz'de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgazla yeni bir dönemi başlattık. Hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan, sınırlarımız içinde ve dışında petrol, doğalgaz arama faaliyetlerimizi kendimiz yürütebiliyoruz. Karadeniz Gazı'nı milli sistemimize dahil etme çalışmalarımız sürerken son dönemde petrolle ilgili çeşitli illerimizden müjdeli haberler geliyor. Yurt içi petrol üretimimizi önümüzdeki yıl günlük 100 bin varile çıkartmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

HAMBURGER BURADA ÇOK AMA TOGG YOK; BU GENÇLİK İTHAL DEĞİL

Erdoğan, "Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG ile milletimizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçeğe dönüştürüyoruz. 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 99'uncu yılına bir armağan olarak TOGG'un Gemlik'teki son teknolojiye sahip üretim üssünü hizmete açtık. Üretim ekibinin akıllı cihaz tarif ettiği TOGG'un testleri devam ediyor. İnşallah birkaç ay içinde Türk sanayisinin gurur vesilesi olacak TOGG'u yollarımızda görmeye başlıyoruz. Bundan 60 sene önce algı üzerine kurulu propagandalarla devrim otomobillerini engelleyenlere cevabımızı Gemlik'ten devrim otomobiliyle verdik. Davet edildiği halde TOGG'un fabrika açılışına gelmeyip 10 bin kilometre öteye hamburger yemeye giden kendi ülkesindeki teknolojilerden habersiz vizontele muhalefetini de kendi cahilliğiyle baş başa bırakıyorum. Gel be gel, bir şeyler görürsün. Bir şeyler kaparsın. Her zaman bu fırsatı bulamazsın. Hamburger burada çok ama TOGG yok. Yerli ve milli çözümler üretmek yerine geçmişi şaibeli ithal ekonomi komiserlerinden medet umanları bir an önce içinde bulundukları gaflet uykusundan uyanmaya davet ediyoruz. Bizim bilgelerimiz burada. Bu gençlik ithal değil, yerli ve milli" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE OLARAK BİZ EKONOMİDE KONTAK KAPATMADIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı derinden sarsan salgın krizini güçlü sağlık ve üretim alt yapısı sayesinde en az hasarla atlatmıştır. O dönemde sadece 45 gün içinde Yeşilköy'de ve Anadolu Yakası'nda iki tane şehir hastanesini alt yapısıyla ultrasonografi, tomografi, MR, bütün bunlarla beraber bin 6 yataklı odalı, Yeşilköy'de, Anadolu Yakası'nda 45 günde bunları bitiren bir iradeyiz. Dünya bunlara hayran kaldı ve şu anda uçağıyla Yeşilköy'e inip 5 dakikada hemen şehir hastanesine geçilen bir arada biz bunu kurduk. İstedik ki, yurt dışından hastalar buyursunlar gelsinler. Dünyada bunlar pek yok. Cebinde Türk lirası olan buyursun, hastanelerimiz açık. Kısıtlamalar dolayısıyla insanların haftalarca evden çıkamadığı, batılı ülkelerde market raflarının günlerce boş kaldığı, sağlık çalışanlarının bile maskeye ulaşamadığı, tedarik zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle üretimin durma noktasına geldiği, dünyanın daha önce görmediği sahnelerin yaşadığı o sancılı günlerde Türkiye olarak biz ekonomide kontak kapatmadık. Batılı ülkeler bile, kamu yatırımlarına ara verirken biz mega projelerimiz dahil yatırımlarımıza yenilerini eklemeyi sürdürdük. Şirketlerimizi üretime, ticarete, istihdama devam etmeleri noktasında hem teşvik ettik hem de kendilerine gereken her türlü desteği sağladık" diye konuştu.

HAYAT PAHALILIĞI MESELESİNİ ÇÖZÜME KAVUŞTURUYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İhracat rakamlarından büyüme ve istihdam oranlarına birçok temel veride bunun müspet yansımalarını gördük görüyoruz. Salgına rağmen ekonomik büyümesini istikrarlı şekilde sürdüren sayılı ülkelerden dünyada biriyiz. Geçtiğimiz yıl, elde ettiğimiz yüzde 11,4'lük büyümeyle G-20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. Bunu da birilerinin iddia ettiği gibi tüketime dayalı değil, üreterek başardık. Bu büyüme oranına ulaşılmasında mal ve hizmet ihracatının katkısı 5,3 puan gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Küresel düzeyde resesyon endişesinin attığı bir dönemde 2022 yılının ilk 3 çeyreğinde ekonomik büyümemiz devam etti. İhracatımız her ay rekor kırarak 255 milyar dolarlık yılsonu hedefimize inşallah yaklaşıyoruz. Organize Sanayi Bölgelerimiz, fabrikalarımız, çoğu zaman 3 vardiya sistemiyle çalışıyor. Avrupası ve Amerika'sı dahil tüm dünyanın en büyük sıkıntı kaynağı olan hayat pahalılığı meselesini de adım adım çözüme kavuşturuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan enflasyon açıklaması: Pahalılığı adım adım çözüyoruz

DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİSİNE DAHİL EDENE KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Erdoğan, "Üretimi, istihdamı ve ihracatı önceleyen düşük faiz politikamızın enflasyon üzerindeki olumlu etkilerini yakında daha çok hissedeceğiz. Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına dahil edene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün atacağımız adımların neticelerini gelecekte göreceğiz. Maruz kaldığımız onca saldıra rağmen elde ettiğimiz başarıların sırrı mevcutla yetinmeyip, sürekli daha iyinin, daha yeninin peşinde koşmaktır. Biz başkalarının eksik ve hatalarına değil her zaman kendimize odaklandık, kendimizle yarıştık. Kim ne derse desin, doğru bildiğimiz yolda yürümekten asla çekinmedik. Meyve veren ağacı taşlamayı hatta kökünü kurutmayı amaçlayan zihniyet attığımız tüm adımlarla karşımızda yer aldı. Yapamazsınız, başaramazsınız dediler. Yatırımlara çamur atmak için akla hayale gelmeyen yollara başvurdular. Bizi hayalcilikle, macera peşinde koşmakla suçladılar. Türkiye'yi karalayarak vizyon projemizi engellemek istediler. Ülkenin şahlanışına ket vurmak için teröre destek vermek dahil her türlü yolu denediler. Biz bunların hiçbirine eyvallah etmedik, hiçbirine boyun eğmedik. İnanç tekeden bile süt çıkarır inancıyla ülkemiz ve milletimiz için çalışmaya devam ettik" diye konuştu.

TEDARİK AĞINA ALTERNATİF ÜLKE ARAYIŞLARINDA TÜRKİYE'NİN İSMİ DAHA FAZLA TELAFFUZ EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkale Köprüsü, 18 Mart. Dünyada ilk 3 taneden bir tanesi. Siyaseti, sivil toplumu, iş dünyasıyla bugün de yapmamız gereken bu olduğuna inandık. Şimdiye kadar başardıklarımızı gelecekteki başarılarımızın öncüsü olarak görüp kendimize yeni hedefler belirlememiz gerekiyor. Katma değer üreten, markalı, özgün tasarımlı ve inovatif ürünlerle dünya pazarlarında boy gösteren bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yoktur. İnovasyon ve teknolojik dönüşüm üretim ve ihracat hedeflerimiz için kilit öneme sahip araçlardır. Üretim zenginliği, kalite alt yapısı, insan kaynağı, dünyanın her yerine ihracat imkanı gibi pek çok avantaja sahibiz. Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde ülkemizin takip ettiği dengeli, hakkaniyetli ve barışçıl politikalarda Türkiye'ye yönelik ilgiyi artırmıştır. Gıda ve enerji krizinin herkesi etkilediği bir dönemde biz daha rahat bir konumdayız. Asya merkezli üretim ve tedarik ağına alternatif adres arayışlarında Türkiye'nin ismi daha fazla telaffuz ediliyor. Tüm bu avantajları ancak yeni pazarlara açılarak yeni müşteriler bularak ihraç sepetimizdeki katma değerli ürünlerin sayısını daha da çoğaltarak fırsata çeviririz. Sizlerden tıpkı bir Akıncı gibi, Türkiye'nin ihracat bayrağını yeni yerlere ulaştırmanızı, Kızıl Elma yolunda hep daha ilerilere yürümenizi bekliyorum" ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından İnovalig Şampiyonları da ödüllendirildi. İnovalig büyük ölçek kategori şampiyonu 5 firma ile Türkiye İnovasyon Haftası'na destek veren 10 kuruma da Cumhurbaşkanı Erdoğan ödüllerini takdim etti.