Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüştü. Erdoğan açıklamasında, "Görüşmemizde, son günlerde Filistin’de İsrailli bazı radikal grupların ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel meseleleri ve ikili ilişkilerimizi ele aldık." ifadelerini kullandı. Erdoğan açıklamalarında, "Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum.Türkiye olarak her hâlükârda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştü!

Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Yitzhak Herzog’la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, son günlerde Filistin’de İsrailli bazı radikal grupların ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel meseleleri ve ikili ilişkilerimizi ele aldık. Mescid-i Aksa’nın dün ve önceki gün sabah namazından sonra fanatik grupların baskınına uğraması ve müdahaleler neticesinde yine istenmeyen görüntüler yaşanması, gerilimin Gazze’ye de sirayet etmesi üzüntümüzü artırmıştır.

Bayramların bayram havasında yaşanması gerekirken bazı radikaller yüzünden her sene karşılaşılan bu görüntüler vicdanları yaralamakta, tüm İslam âleminde haklı tepkilere neden olmaktadır.

"Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum."

"ÇAĞRIMI YİNELİYORUM"

Erdoğan açıklamalarının devamında, "Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruretini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum.Türkiye olarak her hâlükârda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz."

"MESCİD-İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

AK Parti MYK toplantısı Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde yapılmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyleyen Erdoğan, “Filistin, Kudüs, Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çerçevede bir görüşme olacak. Şimdiye kadarki görüşmelerimizde de söylemiştik. İsrail, bu normalleşme sürecinde gerçekten Türkiye ile işbirliği yapmak istiyorsa o zaman Türkiye’nin kırmızı çizgilerine dikkat etmek durumunda. Bunu ‘bir kez daha Herzog’a ileteceğim” demişti.