Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu

Son dakika yeme bozukluğu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan yeme bozukluğu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını yeme bozukluğu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Yeme Bozukluğu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan yeme bozukluğu gelişmeleri de dahil olmak üzere 223 yeme bozukluğu haberi bulunmuştur. Tüm yeme bozukluğu haberleri aşağıda listelenmiştir.
Anne babalar dikkat! İstismarın habercisi olabilir
Anne babalar dikkat! İstismarın habercisi olabilirÇocuklarda görülen tıkanırcasına yemek yeme veya yemek reddi, hiç yememe gibi bozuklukların nedenlerinin mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çeken Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Elif Türel, “Çocuklarda görülen hırçınlık, saldırganlık, alt ıslatma ve dışkı kaçırma, yeme bozukları gibi birçok davranış problemi, çocuğun yaşadığı istismarın habercisi olabilir” uyarısında bulundu.
11.01.2022Sağlık
Tedavi edilmeyen yeme bozuklukları ciddi sorunlara yol açıyor!
Tedavi edilmeyen yeme bozuklukları ciddi sorunlara yol açıyor! Yeme bozukluğu olan bireylerin bedensel, duygusal ve sosyal yönden yaşadığı anormal durum nedeniyle zarar görebildiğini belirten uzmanlar, aşırı ağırlık kaybının tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabildiğini vurguluyor. Uzmanlar, yeme bozukluğu rahatsızlıklarının tedavi edilmemesi halinde kemiklerin zayıflaması, saç ve tırnaklarda kırılganlık, kas erimesi, halsizlik, kronik depresyon, tekrarlayıcı anksiyete gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşabildiğine dikkat çekerek tedavisinde beslenme programının yanı sıra psikoterapinin de eş zamanlı uygulanması gerektiğini ifade ediyor.
14.12.2021Sağlık
“Kemik erimesi sakatlık ve deformitelere neden oluyor”
“Kemik erimesi sakatlık ve deformitelere neden oluyor”Yaşlılık ile ortaya çıkan problemlerin başında gelen osteoporoz ya da halk arasındaki adıyla kemik erimesinin ileri yaş grubunda ciddi komplikasyonlara yol açtığının altını çizen Fizik Tedavi Uzmanı Uzm. Dr. Gül Erden Hocaoğlu, ‘’Kemik erimesine bağlı kırıklardan, sakatlıklardan, deformitelerden korunmak mümkün” dedi.
9.11.2021Sağlık
Sosyal medya araçları olumsuz beden imajına yol açıyor!
Sosyal medya araçları olumsuz beden imajına yol açıyor!Genellikle başka bir alanda kendisini yeterli ve değerli hissetmeyen genç insanlarda beden üzerinden çekici olmaya yönelik çabalar ortaya çıkıyor. Düşük benlik saygısının beden memnuniyetsizliği ile ilişkili olduğunu belirten uzmanlar, sosyal medya araçları dışında televizyon reklamları, müzik videoları, reklam panoları ve dergiler gibi geleneksel medyaya maruz kalmanın erkek ve kadınlarda olumsuz beden imajına yol açtığını vurguluyor. Uzmanlar, beden görünümü ile aşırı uğraş içerisinde olan ve sürekli olarak kendisini yetersiz bulan gençlerin uzman yardımı alarak bu duruma yol açan nedenleri araştırmalarını tavsiye ediyor.
30.10.2021Sağlık
Yeme bozukluğuna neden oluyor! Beden algısını bozuyor!
Yeme bozukluğuna neden oluyor! Beden algısını bozuyor!Genellikle başka bir alanda kendisini yeterli ve değerli hissetmeyen genç insanlarda beden üzerinden çekici olmaya yönelik çabalar ortaya çıkıyor. Düşük benlik saygısının beden memnuniyetsizliği ile ilişkili olduğunu belirten uzmanlar, sosyal medya araçları dışında televizyon reklamları, müzik videoları, reklam panoları ve dergiler gibi geleneksel medyaya maruz kalmanın erkek ve kadınlarda olumsuz beden imajına yol açtığını vurguluyor. Uzmanlar, beden görünümü ile aşırı uğraş içerisinde olan ve sürekli olarak kendisini yetersiz bulan gençlerin uzman yardımı alarak bu duruma yol açan nedenleri araştırmalarını tavsiye ediyor.
29.10.2021Sağlık
Her yaşta ortaya çıkabiliyor! Depresyona neden oluyor!
Her yaşta ortaya çıkabiliyor! Depresyona neden oluyor!Dünya genelinde yaklaşık 125 milyon civarında insanı etkileyen sedef hastalığı, her yaşta ortaya çıkabiliyor. Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 29 Ekim günü, Dünya Sedef Hastaları Günü olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, Dünya Sedef Hastaları Günü’nde sedef hastalığı ile ilgili merak edilenleri anlattı.
25.10.2021Sağlık
Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor
Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyorYeme bozukluklarından biri olan gece yeme bozukluğu sendromu kişinin gece uykusundan uyandıktan sonra akşam yemeğini yediği halde, geç saatlerde çok fazla yemek tüketmesi olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere oranla gece yeme bozukluğuna daha yatkın olduğu tespit edilmiştir. Kadınların yaşadıkları hormonel değişikler gece yeme eğilimini artırır. Sonbaharın gelişiyle birlikte günlerin kısalmasının gece yeme bozukluğunu tetiklediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Çoban Çinko, konu hakkında bilgi verdi.
21.10.2021Sağlık
Deniz Akkaya-Efe Önbilgin dava kavgası yeniden başladı
Deniz Akkaya-Efe Önbilgin dava kavgası yeniden başladıİş insanı Efe Önbilgin, kızının annesi Deniz Akkaya'nın kızının bikinili fotoğraflarını paylaşmasını engellemek için dava açmış ancak kaybetmişti. Bunun üzerine Önbilgin, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı ve davanın yeniden görülmesi için başvurdu.
18.08.2021Magazin
Sözleri tepki çeken Deniz Akkaya geri adım atmadı!
Sözleri tepki çeken Deniz Akkaya geri adım atmadı!“Şişman ve çirkin insanlarla muhatap olmak istemiyorum. Yeme bozukluğu ve kendine bakmamak duygusal hastalıktır” açıklaması yapan deniz Akkaya, geri adım atmadı. Akkaya “Artık konu çok yayıldı ama ben boşa konuşmam” dedi.
14.08.2021Magazin
Bu belirtiler yeme bozukluğuna işaret ediyor!
Bu belirtiler yeme bozukluğuna işaret ediyor!Çocuklarda ve ergenlerde görülebilen yeme bozukluğu, birtakım ipuçları ile anlaşılabiliyor. Yeme hakkında takıntılı düşünce, davranışlar ve duyguların ipucu olarak değerlendirilebileceğini belirten uzmanlar, sıklıkla kalori hesabı yapılmasının ve uygulanan yoğun diyetlerin de yeme bozukluğuna işaret ettiğini vurguluyor. Gençlerin özellikle sosyal medyadaki “sıfır beden” fenomenler gibi olmak istedikleri için durumdan kötü etkilendiklerini kaydeden uzmanlar, aile tutumlarının da yeme bozukluğunda önemli bir etken olabildiğine dikkat çekiyor.
11.08.2021Sağlık
Sağlıklı beslenme alışkanlığı takıntıya dönüşmemeli!
Sağlıklı beslenme alışkanlığı takıntıya dönüşmemeli!Günümüzde sağlıklı beslenme konularının popülerlik kazanmasıyla ortaya çıkan alışkanlıklar kişilerde takıntılı biçimde bir beslenme alışkanlığına yol açabiliyor. Sabri Ülker Vakfı’nın derlediği bilgilere göre “Ortoreksiya Nervoza” olarak geçen sağlıklı beslenme takıntısı ciddi fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabiliyor.
27.07.2021Sağlık
Sosyal medya fenomenlerine 'filtre' yasağı geliyor!
Sosyal medya fenomenlerine 'filtre' yasağı geliyor!İskandinav ülkesinde sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda görüntülerde değişiklik yapmak için hemen hemen herkes tarafından kullanılan fotoğraf filtreleriyle ilgili flaş bir karar verildi. Norveç filtreli fotoğraflara yasak getirmeye hazırlanıyor.
6.07.2021Gündem
Uğurtan Sayıner son yolculuğa uğurlandı
Uğurtan Sayıner son yolculuğa uğurlandı'Bizimkiler' dizisinde 'Cemil' karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner son yolculuğuna uğurlandı.
29.06.2021Magazin
Uğurtan Sayıner kimdir? Bizimkiler'in 'Cemil'i Uğurtan Sayıner hayatını kaybetti!
Uğurtan Sayıner kimdir? Bizimkiler'in 'Cemil'i Uğurtan Sayıner hayatını kaybetti!Bizimkiler dizisinde Cemil karakteri ile hafızalara kazınan Uğurtan Sayıner vefat etti. Birçok dizi ve filmde yer alan oyuncu, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğı belirtildi. Peki, Uğurtan Sayıner kimdir? Uğurtan Sayıner kaç yaşındaydı? İşte Bizimkiler dizisinin 'Cemil' karakteri Uğurtan Sayıner'in hayatı, dizi ve filmleri...
28.06.2021Gündem
Bizimkiler dizisinin Cemil'i tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner vefat etti
Bizimkiler dizisinin Cemil'i tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner vefat ettiTürk televizyonuna damga vuran ve 1989- 2002 yılları arasında yayınlanan 'Bizimkiler' dizisinde Cemil karakterine hayat veren tiyatro sanatçısı 77 yaşındaki Uğurtan Sayıner, yaşamını yitirdi. Uğurtan Sayıner'in cenazesi, yarın Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.
28.06.2021Magazin
Yeme bozukluğu vakaları arttı! En sık kadınlarda ve ergenlerde görülüyor!
Yeme bozukluğu vakaları arttı! En sık kadınlarda ve ergenlerde görülüyor!Son dönemde sağlık ve diyet ile ilgili sosyal medya paylaşımları oldukça popüler hale geldi. Kullanıcıların 'Nasıl diyet yapılır?', 'Nasıl fit kalınır?' 'Günde kaç kalori yakılmalı?' gibi paylaşımlarla sıkça karşılaştığını vurgulayan uzmanlar, bazı web sitelerinin düzensiz yemek yemeyi teşvik ederek yeme bozukluğunu bir moda ya da güzellik algısı olarak göstermeye çalıştığını ifade ediyor. Uzmanlar yeme bozukluğunun ergenlerde, kadınlarda ve manken, dansçı, sporcu gibi meslek gruplarında başarılı genç kızlarda daha çok görüldüğüne dikkat çekiyor.
8.06.2021Sağlık
Gece yeme sendromu en çok kadınlarda görülüyor!
Gece yeme sendromu en çok kadınlarda görülüyor!Gece uyanıp bilinçsizce yemek yemenin, beynin uyku uyanıklık kontrolünde yaşanan sorundan kaynaklandığını belirten uzmanlar, bu durumu uyurgezerliğe benzetiyor. Çoğunlukla genç kadınlarda görülen ve bir uyku bozukluğu olan bu sorun, kişiye aşırı kilo aldırabiliyor. Uyku sırasında kişinin farkında olmadan tehlikeli gıdalar yiyerek zehirlenebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, bu durumun ilaç tedavisiyle ortadan kalkabileceğini belirtiyor.
14.05.2021Sağlık
Pandemi ‘yeme bozuklukları’ riskini artırdı
Pandemi ‘yeme bozuklukları’ riskini artırdıYapılan çalışmalar Covid-19 sürecinde yeme bozuklukları riskinin arttığını gösterirken, uzmanlar bu riskin pandeminin bitmesiyle ortadan kalkmayacağı konusunda uyardı.
28.02.2021Sağlık
Yeme bozukluğu testi! Kaçamak mı, ruhsal sorun mu?
Yeme bozukluğu testi! Kaçamak mı, ruhsal sorun mu?Yeme bozuklukları, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden psikolojik bir durumdur. Genellikle yiyecek, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili bir takıntıyla başlar. Bazı durumlarda, yeme bozuklukları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve hatta tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Peki, Yeme bozukluğu nedir? Yeme bozukluğu belirtileri neler? Yemek bozukluğu testi nasıl yapılır? Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı yeme bozukluğunu anlamanın yollarını anlattı.
27.01.2021Sağlık
“Anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor”
“Anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor”Yeme bozukluklarının altında bebeklik döneminde anne ile kurulan bağın rol oynadığını belirten Uzm. Dr. Emin Çağlar, “Psikiyatrik açıdan anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor. İlk 1 yaşta anne bebek ilişkisi bozulursa sonraki dönemlerde o çocukta beslenme ve yeme bozuklukları açısından risk meydana geliyor” dedi.
6.01.2021Sağlık
Anoreksiya nedir, belirtileri? Anoreksiya nervoza nedenleri nedir, hangi rahatsızlıklara neden olur?
Anoreksiya nedir, belirtileri? Anoreksiya nervoza nedenleri nedir, hangi rahatsızlıklara neden olur?Anoreksiyayla mücadele eden Josi Maria adlı Instagram fenomeni, Kanarya Adaları'na gidiyorum" dedikten sonra kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. En son İrem Derici ile gündeme gelen Anoreksiya hastalığı yaygın görülmeye başlayınca hastalığın ne olduğu merak ediliyor. Anoreksiya nedir, Anoreksiya belirtileri nelerdir?
21.12.2020Gündem
Fazla spor yapayım derken kısır kalabilirsiniz!
Fazla spor yapayım derken kısır kalabilirsiniz!Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, çok fazla egzersiz yapmanın, doğurganlığı etkilediğini ve kısırlığa yol açtığını söyledi.
3.09.2020Sağlık
Kilo almak için ne yapılır? Sağlıklı kilo almanın 10 adımı!
Kilo almak için ne yapılır? Sağlıklı kilo almanın 10 adımı!'Kilo almak için ne yapmalıyım? Kilo almak için ne yemeliyiz? Kilo almak için ne yapılır?' soruları biraz tuhaf gelse de kilo almak isteyenler tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Diyet sadece kilo vermek için değil aynı zamanda kilo almak isteyenler tarafından da yapılıyor. Aşırı zayıf kişilerin kilo almak için mutlaka bir uzmana danışmaları ve kontrollü bir diyet programı uygulaması gerekiyor. Kilo alımına engel bir sağlık problemi olmadığı takdirde uygun bir planlama ile ideal kiloya ulaşılabiliyor. Orantılı ve formda bir vücuda sahip olmak için uzman yardımı almak ve bazı kurallara uymak önem taşıyor. Peki, kilo almak için ne yapılmalı? Diyetisyen Aslıhan Altuntaş sağlıklı kilo almanın püf noktalarını anlattı.
2.09.2020Sağlık
Bulimia nervoza nedir? Bulimia nervoza hastalığı belirtileri ve nedenler nelerdir? Bulimiya nervozanın olası sonuçları ve tedavisi!
Bulimia nervoza nedir? Bulimia nervoza hastalığı belirtileri ve nedenler nelerdir? Bulimiya nervozanın olası sonuçları ve tedavisi!Sosyal medya fenomeni Duygu Özarslan’ın aldığı kilolarla gündem oldu ve Instagramda paylaştığı bikinili pozlarında oynadığı ve gerçekleri yansıtmadığı için çokça eleştirildi. Bir Twitter kullanıcısının "Olay Duygu Özaslan’ın kilo almış olması değil, olay şuan olduğu halini kabullenip sevmek yerine kendi görmek istediği hali yansıtmak, insanları kandırmak. insanlar lanse edilen “mükemmel” vücutları görüp kendini sorguluyor, aç bırakıyor, sağlığını kaybediyor..." eleştirisi ise binlerce beğeni aldı. Çıkan haberler sonrası ise Duygu Özarslan bir açıklama yaptı ve Bulimiya nervoza hastalığı nedeniyle kilo aldığını belirtti. Peki, Bulimiya nervoza nedir? Bulimia nervoza belirtileri nelerdir? Bulimiya nervozanın olası sonuçları…
8.07.2020Gündem
Burcu Esmersoy 'anoreksiya' mı oldu?
Burcu Esmersoy 'anoreksiya' mı oldu?Ünlü sunucu Burcu Esmersoy, "anoreksiya nevroza" hastalığına yakalandığı haberlere isyan etti.
16.02.2020Magazin

Benzer Haber Etiketleri

yeme bozukluğuYeme bozukluğu belirtileriUğurtan Sayınerbizimkilersosyal medya

Yeme Bozukluğu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki yeme bozukluğu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.