Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

Son dakika tükenmişlik sendromu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan tükenmişlik sendromu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını tükenmişlik sendromu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Tükenmişlik Sendromu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan tükenmişlik sendromu gelişmeleri de dahil olmak üzere 137 tükenmişlik sendromu haberi bulunmuştur. Tüm tükenmişlik sendromu haberleri aşağıda listelenmiştir.
Çağın sorunu ‘tükenmişlik’ sendromu! Belirtileri...
Çağın sorunu ‘tükenmişlik’ sendromu! Belirtileri...Sürekli olumsuz düşüncelere kapılmanın ‘tükenmişlik’ sendromuna neden olabileceğini belirten Psikolog Anıl Özcan, “Tükenmişlik sendromu, yoğun ve stresli yaşam şartlarından dolayı sık görülmeye başlanan fiziksel, zihinsel ve duygusal tükenmeye yol açan psikolojik bir rahatsızlıktır. Özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahip olanlar, sorumlulukları olması gerektiğinden fazla olanlar, ev, iş ve sosyal ortamda yoğun temposu olan kişiler bu durum ile daha fazla karşı karşıya kalabilirler” dedi.
1.02.2022Sağlık
Tükenmişlik sendromunda zihinsel bloklama yaşanıyor!
Tükenmişlik sendromunda zihinsel bloklama yaşanıyor!Tükenmişlik sendromunun çoğunlukla rekabetin yoğun olduğu çalışma ortamlarında ortaya çıktığını belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yorgunluk gibi fiziksel belirtiler, karamsarlık ve ümitsizlik gibi duygusal belirtilerle kendini gösterdiğine dikkat çekiyor. Tükenmişlik sendromunda bireyin zihinsel bloklama yaşadığını ve verimliliklerinin düştüğünü belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu sendromu en çok hizmet sektöründe ve sürekli aciliyet isteyen işlerde çalışan kişilerde görüyoruz. Bu kişilerin bir özelliği de sorumluluk duygularının yüksek olmasıdır.”dedi. Tarhan, takdir, övgü, onay sözlerinin yoğun şekilde kullanıldığı işyerlerinde tükenmişlik sendromunun daha az görüldüğünü belirtiyor.
23.01.2022Sağlık
Selim Bayraktar'dan Meryem Uzerli açıklaması!
Selim Bayraktar'dan Meryem Uzerli açıklaması!2011-2014 yılları arasında yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl'da 'Sümbül Ağa'yı oynayan Selim Bayraktar, 'tükenmişlik sendromu' yaşadığı gerekçesiyle diziden aniden ayrılarak, Almanya'ya giden eski rol arkadaşı Meryem Uzerli hakkında konuştu.
17.12.2021Magazin
Çalışanları ilgilendiren flaş değişiklik! Mesai saatleri...
Çalışanları ilgilendiren flaş değişiklik! Mesai saatleri...Çalışma hayatında radikal değişiklik. Talep arttı. Birçok kişi artık daha az saat çalışma istiyor. Koronavirüs salgınının etkisi ile çalışma hayatımızda radikal bir dönüşüm çağına girdik. Haftalık çalışma saatlerini azaltmak isteyenlerin sayısı eskisinden de fazla ve çoğu insan daha az saatler çalışarak hem daha üretken, hem de daha mutlu olacağına inanıyor.
Evden çalışma tükenmişlik sendromunu artırıyor
Evden çalışma tükenmişlik sendromunu artırıyorPandemide evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte çalışanlar arasında tükenmişlik sendromu arttı. Tükenmişlik, kişinin iş üretkenliğini azalttığı kadar, fiziksel ve psikolojik sağlığını da olumsuz etkiliyor. Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, pandemiyle birlikte evde çalışanların üçte ikisinde tükenmişlik belirtilerinin görüldüğünü söylüyor. Şalcıoğlu, evde çalışırken ‘tükenmişlik’ten kurtulmak için ev ile iş arasına fiziksel sınır koymanın ve çalışma saatlerini sınırlandırmanın doğru olduğunu belirtiyor.
28.04.2021Sağlık
'Tükenmişlik sendromu' en az Türkiye'de görülüyor
'Tükenmişlik sendromu' en az Türkiye'de görülüyorBelçika'da yapılan araştırmaya göre bireyselliğin ön planda olduğu batı toplumlarında anne ve babalar arasındaki 'tükenmişlik sendromu' oldukça yüksek çıkarken, en az görülen ülke ise Türkiye oldu.
29.03.2021Sağlık
Sürekli yorgunluk ve uyku hali ile baş etmenizi sağlayacak 20 püf noktası
Sürekli yorgunluk ve uyku hali ile baş etmenizi sağlayacak 20 püf noktasıYorgunluk, şiddeti hafiften ciddiye değişen birçok tıbbi durumun ortak bir semptomudur. Yorgunluk, halsizlik aynı zamanda egzersiz eksikliği veya yetersiz beslenme gibi bazı yaşam tarzı alışkanlıkların doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkabilir. Yaşam kalitesini düşüren yorgunluk günlük işlerde aksamaya neden oluyor ve kronikleşiyorsa dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, kötü beslenme, yetersiz uyku, hareketsizlik, stresin yorgunluk sendromuna zemin hazırladığını belirtiyor. Peki, Yorgunlukla nasıl başedilir? Kronik yogunluk sendromu nedir? Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat kronik yorgunlukla baş etmenin yollarını anlattı.
17.03.2021Sağlık
Pandemi kadınlarda tükenmişlik sendromuna yol açtı!
Pandemi kadınlarda tükenmişlik sendromuna yol açtı!Pandemi sürecinde kadınların ailedeki yüklerinin çok arttığına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun travmalara ve tükenmişlik sendromuna yol açtığını vurguluyor. Uzmanlar, “Kadınlara yüklenen fazla sorumluluklar kaygı düzeyini arttırmakta, strese yol açmakta ve uzun süreli kronik stres ve kaygı hali de psikolojik sorunlara dönüşebilmektedir” uyarısında bulunuyor. Bu dönemde görev ve sorumlulukların paylaşılmasını tavsiye eden uzmanlar, kadınların yaşadığı travmaların toplumu da etkileyerek 'Toplumsal radyoaktivite'ye yol açabileceğinin altını çiziyor.
7.03.2021Sağlık
Hollanda'da sokağa çıkma kısıtlaması 3 Mart'a kadar uzatıldı
Hollanda'da sokağa çıkma kısıtlaması 3 Mart'a kadar uzatıldıHollanda hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelinde 23 Ocak'ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 3 Mart sabahına kadar uzatıldığını açıkladı.
8.02.2021Dünya
Evden çalışanlara kötü haber! Belli oldu
Evden çalışanlara kötü haber! Belli olduKoronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyada çalışma hayatında pek çok değişiklik oldu. Kuşkusuz en önemli değişiklik uzaktan çalışma modelinin birçok sektörde uygulanması ile yaşandı. Evden çalışan sayısı hızla arttı. Evden çalışma da bazı sorunları beraberinde getirdi. Yapılan araştırma çalışanların mesai sürelerinin uzadığını ortaya koydu. Evden çalışanların mesai süreleri uzarken yemek molaları da kısaldı.
Müjdeyi Bakan Koca verdi! Aralıkta geliyor
Müjdeyi Bakan Koca verdi! Aralıkta geliyorMilyonlarca kişinin gözü kulağı Bakan Koca'dan gelecek haberlerde. Corona virüs vakaları ile ilgili son durum hakkında Bilim Kurulu toplantıları sonrası, düzenli olarak bilgi veren Koca merakla beklenen aşı ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Koca tüm dünyanın beklediği corona virüs aşısının aralık ayında Türkiye'ye geleceğini duyurdu. 5 milyon doz Çin kökenli koronavirüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5’er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor.
25.10.2020Gündem
Tükenmişlik sendromuna karşı yürüyüş tavsiyesi
Tükenmişlik sendromuna karşı yürüyüş tavsiyesiMedicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, "çağın hastalığı" ve "tükenmişlik sendromu" olarak da bilinen fibromiyalji sendromuna ilişkin, "'Her tarafım ağrıyor', 'sabahları uyanamıyorum', 'sürekli yorgunum' diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ağrılardan ve yorgunluktan kurtulmak istiyorsanız kar kış demeyin yürüyüş yapın ve beslenmenize dikkat edin." dedi.
14.09.2020Sağlık
Tükenmişlik sendromunu önlemenin 11 yolu
Tükenmişlik sendromunu önlemenin 11 yoluGünümüz yaşamının en büyük sıkıntılarından biri de pek çok kişiyi etkileyen tükenmişlik sendromu. Tükenmişlik sendromu kişiyi çaresizliğe itiyor ve bedensel yakınmalara neden olabiliyor. Çaresizlik, yorgunluk nefrete dönüşebiliyor ve kişinin sosyal yaşamını etkiliyor. Uzmanlar ise tükenmişlik sendromununileride ciddi hastalıklara neden olabileceği konusunda ise uyarıyor. Peki, Tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Tükenmişlik sendromu nasıl anlaşılır? Tükenmişlik sendromunu tetikleyen faktörler neler? Prof. Dr. Ercan Abay, tükenmişlik sendromu ile baş etmenin yollarını anlattı.
2.08.2020Sağlık
'Hasta sayılarında yükselme olabilir'
'Hasta sayılarında yükselme olabilir'Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ruh sağlığında da rahatsızlık uyandıran etkisi olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Psikiyatrist Emre Tan, “Bu salgın elini yüzüne götürme, el yıkama, kıyafet temizleme gibi obsesyonları artırmış durumda. Daha önceden psikiyatrik rahatsızlığı olmayan bazı kişilerde de hastalanma ihtimalini arttırdığını söyleyebiliriz” dedi.
21.03.2020Sağlık
"Beni şöhretim için kullanmış"
"Beni şöhretim için kullanmış"Meryem Uzerli, Mart 2013’te 'tükenmişlik sendromu'na yakalandığını söyleyerek ‘Muhteşem Yüzyıl’daki ‘Hürrem’ rolünü bırakıp doğup büyüdüğü Berlin’e dönmüştü.
20.03.2020Magazin
Meryem Uzerli kimdir? Nerelidir? Meryem Uzerli kaç yaşında?
Meryem Uzerli kimdir? Nerelidir? Meryem Uzerli kaç yaşında?Engelsiz Yaşam Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği ve bu yıl onuncu kez düzenlediği “10. Yılın En İyileri Ödül Töreni” önceki gece bir törenle gerçekleştirildi. Yılın En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü'nü alan Uzerli, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. İlk olarak Muhteşem Yüzyıl dizisiyle büyük çıkış yapan Meryem Uzerli hakkında merak edilen bilgiler… Meryem Uzerli kimdir? Nerelidir? Meryem Uzerli kaç yaşında?
9.01.2020Gündem
Kronik yorgunluk sendromunu hafife almayın
Kronik yorgunluk sendromunu hafife almayınHer yaş grubunda görülen kronik yorgunluk sendromu hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Cebrail Kısa, “Sürekli yorgun hissetme, uyku hali, ilişkilerden kaçınma ve içe kapanma gibi belirtileri vardır. Bu bir hastalıktır ve psikiyatristler tarafından değerlendirilmelidir. Klinik belirtilerin uzun süre devam etmesi kişiyi intihara kadar götürebilir” dedi.
23.12.2019Sağlık
Demans hastalığında erken tanı önemli
Demans hastalığında erken tanı önemliAlman Alzheimer Akademi Başkanı Mefküre Ülker, yaşlanmayla beraber beynin bilişsel fonksiyonlarında yavaşlama görülebileceğini, bu sebeple unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği yaşamanın normal olduğunu, ancak bu doğal sürecin ardına gizlenmiş demans hastalığına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
2.12.2019Sağlık
'Tükenmişlik sendromu' iddialarına yanıt
'Tükenmişlik sendromu' iddialarına yanıtSon dönemin yükselen yıldızlarından biri olan Edis Görgülü, görüntüsünde şaşırtıcı bir değişikliğe gitmişti...
21.11.2019Magazin
İş yerinde tükenmişlik sendromu kilo aldırıyor
İş yerinde tükenmişlik sendromu kilo aldırıyorTükenmişlik, kişinin hem iş hem de günlük yaşamına olumsuz yönde etkilenmesine neden olarak kilo almayı tetikliyor. Uzmanlar tükenmişliğin neden olduğu iş yükü ve bitkinliğin kontrolsüz ve duygusal beslenmeyi tetiklediğini, bunun da doğal olarak kilo kontrolünü zorlaştırdığını söylüyor.
18.10.2019Sağlık
'Doğru yapılan hacamat kalıcı iz bırakmaz'
'Doğru yapılan hacamat kalıcı iz bırakmaz'Uzm. Dr. İlknur Can, bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olan hacamatın, eğitimini almış ehil hekimler tarafından uygulanması halinde çok faydalı bir tedavi yöntemi olduğunu anlattı.
16.10.2019Sağlık
Cesur Meryem!
Cesur Meryem!Uzun süredir yeni bir projede yer almayan oyuncu Meryem Uzerli, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerini heyecanlandırdı.
5.08.2019Magazin
Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli ayrıldı mı?
Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli ayrıldı mı?Üç buçuk yıldır ilişki yaşayan Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli ayrıldı. Çiftin, Kaleli’nin tükenmişlik sendromu yaşadığı için ayrıldığı söyleniyor.
30.09.2018Magazin
“Hayır diyememek” depresyonu tetikliyor
“Hayır diyememek” depresyonu tetikliyorMesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Filiz Şükrü Gürbüz, bu sendromun depresyondan farklı olduğunu ve hayır demekte güçlük çeken kişilerde görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyledi.
16.08.2018Sağlık
Gayet iyiyim
Gayet iyiyimBurak Özçivit, ‘Tükenmişlik Sendromu’na yakanlandığı iddialarına yanıt verdi
8.08.2018Magazin

Benzer Haber Etiketleri

Tükenmişlik Sendromu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki tükenmişlik sendromu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.