Engelli Emeklilik

Engelli Emeklilik

Son dakika engelli emeklilik haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan engelli emeklilik ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını engelli emeklilik haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Engelli Emeklilik

haberleri sayfasında son dakika yaşanan engelli emeklilik gelişmeleri de dahil olmak üzere 313 engelli emeklilik haberi bulunmuştur. Tüm engelli emeklilik haberleri aşağıda listelenmiştir.
Emeklilikte yaş şartı yok! Erken emeklilik için prim yetiyor! On binlerce kişiyi kapsıyor...
Emeklilikte yaş şartı yok! Erken emeklilik için prim yetiyor! On binlerce kişiyi kapsıyor...Emekli olmak isteyen on binlerce kişiye güzel haber geldi. Emeklilik için yaş şartı aranmıyor. Engelli çalışanlar için emeklilikte yaş şartı yok. Belli bir süreyi ve primi doldurduklarında emekli olma imkanına kavuşuyorlarSosyal güvenlik mevzuatımızda bazı rahatsızlıkları ya da engelleri bulunan vatandaşlar için erken emeklilik imkânları bulunuyor. Bunlar malulen emeklilik ve engelli emekliliği. Bu iki emeklilik arasında önemli farklar var. Ancak çoğu zaman karıştırılıyor. Malulen emeklilik sigortalı olduktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıklarla gerçekleşiyor. Ya da iş kazası ile oluyor.
14.05.2022Emekli
Erken emeklilik fırsatı! Yaş şartı değişiyor, tarih öne çekiliyor, bir ay içerisinde...
Erken emeklilik fırsatı! Yaş şartı değişiyor, tarih öne çekiliyor, bir ay içerisinde...Emeklilik planı yapanlara güzel haber! Erken emeklilik imkanı doğdu. Tarih değişiyor. İki yıl daha erken emekli olmak mümkün oluyor. Uzun süre çalışma hayatında olan kişiler ne zaman emekli olacaklarını araştırmaya başlıyor. Emeklilik tarihini öne çekmek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Emeklilik yaşı işe girilen tarihe göre değişiyor. Çalışma mevzuatında bazı durumlarda erken emekli olma imkanı bulunuyor. Örneğin engelli vatandaşların emekliliğinde yaş şartı aranmıyor. Ayrıca engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlar da erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Engelli ve engelli çocuğu olanlara kolay emekli olma imkanı sağlanıyor. Bunların dışında kadın çalışanlar doğum borçlanması, erkek çalışanlar ise askerlik borçlanması yolu ile erken emekli olabiliyor. İşte erken emeklilik imkanı ile ilgili detaylar...
5.05.2022Uzmana Sor
Emekli maaşı yüksekten bağlanıyor! Dilekçe veren yaşadı 2022 yılına özel durum…
Emekli maaşı yüksekten bağlanıyor! Dilekçe veren yaşadı 2022 yılına özel durum…SGK, SSK, emekli, Bağkur’lu, engelli, ev kadını milyonları ilgilendiriyor. Emeklilik için büyük fırsat. Emekli aylık hesabında 2008 sonrası için gelişme hızı, TÜFE ve aylık bağlama oranının yüzde 30’u aylığa yansıtılmaktadır. 2021 yılı yerine 2022 yılında dilekçe verenler gelişme hızı ve TÜFE geçtiğimiz yılın enflasyonuna göre daha yüksek hesaplandığından bu yıl dilekçe verecek olanlara daha yüksek aylık bağlanacak. Ancak geçtiğimiz yıllarda daha erken dilekçe verip emekli olanlar daha karlı çıkmıştı, bu sadece 2022 yılına ait rakamlardan kaynaklanıyor. Staj sürelerinizi kayıt altına aldırsanız bile SGK emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. 1983 doğumlu kızım yüzde elli engelli. 12 yıl engelli kadrosunda çalıştı şuan çalışmıyor görme engelli ne zaman emekli olabilir. Eşim ev hanımı emekli olabilir mi? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yanıt verdi…
15.03.2022Uzmana Sor
SGK'lı, Bağ-Kur'lu, kamu çalışanı... Hepsini kapsıyor, emeklilik fırsatı
SGK'lı, Bağ-Kur'lu, kamu çalışanı... Hepsini kapsıyor, emeklilik fırsatıİşçi, memur, işveren çok sayıda kişi için geçerli. Erken emeklilik imkanı sağlanıyor. 1800 gün prim şartı bulunuyor. Bu şartı yerine getirenler emekli olabiliyor. SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor. Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalı olma ve 1800 gün prim ödenmesi gerekiyor. Kanser, kalp yetmezliği, demans gibi hastalıkları olanlar malulen emekli olabiliyor. İşte detaylar...
24.08.2021Ekonomi
Emeklilik fırsatı! Flaş detay, o şart aranmıyor
Emeklilik fırsatı! Flaş detay, o şart aranmıyorÇalışma hayatına başlayanlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyor. Bir süre çalıştıktan sonra pek çok kişi erken emekli olmanın yollarını araştırmaya başlıyor. Bazı durumlarda erken emekli olmak mümkün. Yaş şartına bakılmaksızın erken emeklilik hakkı engelli vatandaşlara tanınıyor. Doğuştan engelli olup SSK’lı, Bağkur’lu ya da memur olarak çalışmaya başlayan veya işe girdikten sonra engellilik durumu oluşan, her engelli bu hakka sahip. Buna da ‘malulen emeklilik’ deniyor. Engelliler, belirli koşulları yerine getirmeleri halinde yaşa bakılmaksızın erken emekli olabiliyorlar. Engellilerin emeklilik koşulları, hangi statüde çalıştıklarına ve ilk defa çalışmaya başladıkları tarihe göre değişiyor. İşte detaylar...
13.07.2021Emekli
Emeklilik ile ilgili flaş detay! Şartlar değişiyor, tarih...
Emeklilik ile ilgili flaş detay! Şartlar değişiyor, tarih...Emekli olacak pek çok kişiyi ilgilendiriyor. Şartlar değişiyor. Önemli detay belli oldu. Yaş şartı olmadan emekli olmak mümkün. Ülkemizde binlerce engelli çalışan için kolay emeklilik sistemi mevcut. Engelli çalışanlar diğer çalışanlara göre hem farklı hem kolay bir şekilde emekli olabiliyorlar. Emekli olmak için yaş, sigortalılık, prim günü gibi şartları daha hızlı tamamlayan engelli vatandaşlara emeklilik imkanı veriliyor.
12.07.2021Emekli
Emeklilere indirim, belli oldu! 225 lira ve...
Emeklilere indirim, belli oldu! 225 lira ve...Herkes emekli olunca ne kadar maaş alacağını ve hangi haklara sahip olacağını merak ediyor. Milyonlarca emekli içinde yer alan engelliler her yıl belirlenen miktarlarda vergi indirimi alarak gelirlerini artırırken bir yandan da erken emeklilik fırsatı yakalıyor. Vergi indirimleri bu sene 225 liraya kadar çıkıyor. Emekliler aynı zamanda emlak vergisi de ödemiyorlar. İşte engelli emeklilere yapılan indirimler...
6.02.2021Emekli
Memur, emekli, engelli herkesi ilgilendiriyor! İptal ediliyor…
Memur, emekli, engelli herkesi ilgilendiriyor! İptal ediliyor…Milyonlarca memur, emekli işçiyi çok yakından ilgilendiriyor. Herkes çok merak ediyordu. O sigortalar iptal ediliyor. Emeklilik için 1261 gün neden çok önemli? Engelli emeklilik şartları nelerdir? Dul-yetim aylığı nasıl alınır? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...
4.02.2021Uzmana Sor
Emeklilik için yüzde 60 şartı...
Emeklilik için yüzde 60 şartı...Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Emeklilik için yüzde 60 şartı var. Tek tek gün gün açıklandı. Ancak engellilik ve malullük kavramları zaman zaman karıştırılıyor. Engelli ya da malul kişiler haklarını tam olarak kullanamıyor. peki engelli emekliliği şartları nelerdir? Kimler malulen emekli olur?
2.09.2020Emekli
Memur, işçi, Bağkur'lu yüz binlerce kişi için geçerli! Yaş şartı yok
Memur, işçi, Bağkur'lu yüz binlerce kişi için geçerli! Yaş şartı yokÇalışmaya başlayan herkes belirli bir süre geçtikten sonra ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Belirli koşullarda erken emekli olmak mümkün. Erken emekli olabilmek için çalışma gücünde yüzde 40 ve daha üzerinde kayıp olduğunun herhangi bir sağlık kurumu tarafından tespit edilmiş olması gerekiyor. Engelliler, belirli koşulları yerine getirmeleri halinde yaşa bakılmaksızın emekli olabiliyorlar. Engellilerin emeklilik koşulları, hangi statüde çalıştıklarına ve ilk defa çalışmaya başladıkları tarihe göre değişiyor.
1.09.2020Emekli
İşçi, memur, Bağkur'lu yüz binleri ilgilendiriyor! Yaş şartı yok...
İşçi, memur, Bağkur'lu yüz binleri ilgilendiriyor! Yaş şartı yok...Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Çalışma hayatına başlayan herkes 'ne zaman emekli olurum' sorusunun yanıtı arıyor. Onlar için emeklilikte yaş şartı yok! Kaç yaşında emekli olacağını merak eden çalışanlar engelli vatandaşlar yaş şartına bakılmaksızın emek olabiliyor.
26.08.2020Ekonomi
Malulen emeklilik hastalıkları hangileridir?
Malulen emeklilik hastalıkları hangileridir?Erken emeklilik yollarından biri olan malulen emeklilik, çalışmaya engel bir hastalığınızın bulunması demektir. Malulen emeklilik hastalıkları hangileridir? Malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır?
15.10.2019Emekli
Malul ve engelli nasıl emekli olur?
Malul ve engelli nasıl emekli olur?Milyonlarca kişi ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Milliyet'ten Cem Kılıç bugünkü köşesinde kimlerin malulen emekli olabileceğini anlatıyor.
5.02.2019Ekonomi
Engelli işçi statüsünde çalışanların erken emeklilikten yararlanma şartları nelerdir?
Engelli işçi statüsünde çalışanların erken emeklilikten yararlanma şartları nelerdir?Engelli işçilerin emeklilik şartları diğerlerinden farklıdır? Engelli statüsünde çalışan işçiler, erken emeklilik hakkına sahiptir. Bu işçilerin erken emeklilik şartlarının detayları ile ilgili tüm merak edilenleri sizin için derledik.
18 ilde sahte engelli raporu operasyonu!  21 kişi tutuklandı
18 ilde sahte engelli raporu operasyonu! 21 kişi tutuklandıİzmir merkezli 18 ilde sahte engelli raporu hazırladığı tespit edilen suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri tamamlanan 51 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkartılan 51 şüpheliden 21'i tutuklanırken, 8'i savcılık ifadesinin ardından 22'si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. tutuklular arasında doktor olmadığı öğrenildi. Öte yandan, suç örgütü üyelerinin, göstermelik danışmanlık şirketi açtıkları ve burada sahte rapor alacak kişilerle anlaştıkları ortaya çıktı.
21.01.2023Gündem
Sahte engelli raporu skandalı ortaya çıktı! Şoke eden ‘joker’ detayı
Sahte engelli raporu skandalı ortaya çıktı! Şoke eden ‘joker’ detayıErken emeklilik, ÖTV indirimi ve ücretsiz ulaşım kartı imkanı sağlıyorlar, sahte engelli raporu almak için , doktorları yanlış yönlendirdiler. Kamu hastaneleri ile bazı özel hastanelerdeki kayıt sistemi üzerinden yapılan akılalmaz sahtekarlığın detayları ifşa oldu. Şüphelilerin rapor alabilmek için kullandığı 'joker'ler şoke ederken, olayla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.
20.01.2023Yaşam
Erken emeklilik, ÖTV indirimi ve ücretsiz ulaşım kartı! Sahte engelli raporu skandalı ortaya çıktı
Erken emeklilik, ÖTV indirimi ve ücretsiz ulaşım kartı! Sahte engelli raporu skandalı ortaya çıktıErken emeklilik, ÖTV indirimi ve ücretsiz ulaşım kartı imkanı sağlıyorlar, sahte engelli raporu almak için , doktorları yanlış yönlendirdiler. Kamu hastaneleri ile bazı özel hastanelerdeki kayıt sistemi üzerinden yapılan akılalmaz sahtekarlığın detayları ifşa oldu. Şüphelilerin rapor alabilmek kullandığı 'joker'ler ise şoke etti.
17.01.2023Gündem
Orman Genel Müdürlüğü işçi alımı ilanı güncellendi! Başvurular sadece İŞKUR’dan yapılacak!
Orman Genel Müdürlüğü işçi alımı ilanı güncellendi! Başvurular sadece İŞKUR’dan yapılacak!Orman Genel Müdürlüğü engelli ve eski hükümlü/tmy statüsünde daimi işçi alımı ilanınu güncelledi. Müdürlük, adaylarca açık iş ilanlarına yapılan başvuruların bazılarının Türkiye İş Kurumu üzerinden bazılarının ise https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr (Kariyer Kapısı) adresi üzerinden yapıldığı anlaşıldığını kaydetti. Adayların 2-6 Ocak 2023 tarihleri arasında başvurularını Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanacak ilanlar üzerinden yapılması istendi. Peki, Orman Genel Müdürlüğü işçi alımı başvurusu nasıl yapılır? Orman Genel Müdürlüğü işçi alımı başvuru şartları ne? İşte detaylar…
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) işçi alımı ilanı yayınlandı! OGM İŞKUR üzerinden 224 sürekli işçi alacak!
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) işçi alımı ilanı yayınlandı! OGM İŞKUR üzerinden 224 sürekli işçi alacak!Orman Genel Müdürlüğü (OGM) duyurdu! Engelli ve eski hükümlü daimi işçi alımı yapılacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 141 engelli ve 83 eski hükümlü/TMY statüsünde çalıştırılmak üzere toplamda 224 daimi işçi alımı yapılacak. Başvurular İŞKUR üzerinden alınacak. Peki, OGM işçi alımı başvurusu nasıl yapılır? OGM işçi alımı başvuru şartları ne? İşte OGM eski hükümlü ve engelli işçi alımı ilanı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sözleşmelilere kadro ve EYT açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sözleşmelilere kadro ve EYT açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Mahalli idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yıl da aday memurluk süresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçiş 3+1 yıllık bir süre sonunda gerçekleşecektir. Halihazırda 3 yılı dolmuş olan sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edeceklerdir" dedi.
28.11.2022Gündem
İŞKUR TYP alımları ne zaman? 2022 İŞKUR okullara güvenlik, temizlik personeli alımı başvurusu ne zaman başlayacak, şartları neler?
İŞKUR TYP alımları ne zaman? 2022 İŞKUR okullara güvenlik, temizlik personeli alımı başvurusu ne zaman başlayacak, şartları neler?İŞKUR TYP başvurusu için yapılan aramalar devam ediyor. Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okullara güvenlik, temizlik personeli alımı gerçekleştirilecek. MEB bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşlar ise arama motorlarına yönelerek TYP alımlarının ne zaman başlayacağını sorguluyor. Peki 2022 İŞKUR TYP alımları ne zaman? İŞKUR okullara güvenlik, temizlik personeli alımı başvuru şartları neler, TYP personel alımı başvuruları ne zaman?
SSK, Bağkur’lu, EYT'li, emekli, çalışan, engelli milyonları ilgilendiriyor! SGK o süreyi dikkate almıyor ama istisna var...
SSK, Bağkur’lu, EYT'li, emekli, çalışan, engelli milyonları ilgilendiriyor! SGK o süreyi dikkate almıyor ama istisna var...SSK, Bağkur’lu, EYT'li, emekli, çalışan, engelli milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Tek tek açıklandı. Emeklilikle ilgili çok sayıda vatandaş bu sorulara yanıt arıyor. Borçlanma yoluna giderek emekli olmanın hesabını yapan kişilerin kafalarında bazı soru işaretleri bulunuyor. SGK, staj sigortasını emeklilik hesabında dikkate almıyor ancak bazı durumlar istisnaya tabii. EYT çıkarsa emekli olabilir miyim? 25 yılı dolmadığı için askerlik borçlanması yapılmasına gerek var mı? İŞKUR engelli destekli yer açan biri işletmeyi yürütemediğinden dolayı o iş yerini bir başkasına devredebilir mi? Çocuk parası desteği ödemeleri ne zaman arttırılacak? Staj sigortası emeklilikte sayılıyor mu? gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarımız Mert Nayır yanıt verdi…
11.08.2022Uzmana Sor
Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 1017 sürekli işçi alacak! İşte GSB işçi alımı başvuru şartları!
Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 1017 sürekli işçi alacak! İşte GSB işçi alımı başvuru şartları!Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) duyurdu! 1017 sürekli işçi alacak! Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı İŞKUR üzerinden temizlik görevlisi 767 sürekli işçi, 144 engelli sürekli işçi ve 106 eski hükümlü olmak üzere toplam 1017 sürekli işçi alımı yapacak. Peki, İŞKUR Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Gençlik ve Spor Bakanlığı işçi alımı şartları ne? İşte İŞKUR başvuru ekranı…
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...
EYT’de kritik 5 formül! Milyonlar bekliyordu, 50 yaşını tamamlayan...Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmesi! EYT’li yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren açıklamalar art arda geldi. Çözüm getirecek yeni formüllerin detayları da ortaya çıktı. Avrupa modeli ve 50 yaşını tamamlama formülü üzerinde duruluyor. Uygulanacak seçeneklerden hangisi Türkiye’deki sosyal güvenlik yapısına uygun olursa, sosyal güvenlikte aktif, pasif dengesini bozmayacak ve ilave yük getirmeyecekse bunlardan birisi hayata geçirilecek. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düşünülen formüllerin detayları...
18.07.2022Emekli
Erken emeklilik hakkı! Emeklilik ile ilgili flaş detay! İki şart var
Erken emeklilik hakkı! Emeklilik ile ilgili flaş detay! İki şart varEmeklilik ile ilgili son dakika açıklaması. Erken emekli olmak isteyen çok sayıda vatandaşı ilgilendiriyor. Malulen emekli olabilmek için ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekiyor. Doğrudan hastaneye başvurarak rapor almak yerine SGK’ya başvurarak sevk gerçekleştirmek gerekiyor. Sevkin SGK üzerinden yapılmasının nedeni, yalnızca sağlık kurulu raporunun malullük aylığı almak için yeterli olmamasıdır. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi yoksa veya prim ödemesini borçlanma ile 1800 güne tamamlayamıyorsa malullük aylığı alamıyor. Yani, malul sayılmak, malullük aylığı almaya yetmiyor. Ancak kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kaybın olması, bu kişinin engellilik oranının da en az yüzde 40 olacağını gösterir. Bu nedenle her malul engellidir. Ancak her engelli malul sayılmayabileceği gibi, her engelli de malullük aylığı alamaz. Çünkü yüzde 40 engelli olan bir kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olmayabilir. Malullük aylığı alabilmek açısından ikinci şart, kişinin malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK’ya başvurduğu tarihte en az 1800 gün ödenmiş priminin olmasıdır. Yani, malullük aylığı talep eden kişilerin SGK’ya başvurdukları tarihte en az 5 yıl prim ödemiş olmaları gerekiyor. Aksi takdirde, sevk işlemi yapılamıyor ve bu kişiler malullük aylığı alamıyor.
11.07.2022Emekli

Benzer Haber Etiketleri

Engelli Emeklilik ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki engelli emeklilik haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.