Bilim Kurulu

Bilim Kurulu

Son dakika Bilim Kurulu haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan Bilim Kurulu ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını Bilim Kurulu haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Bilim Kurulu

haberleri sayfasında son dakika yaşanan bilim kurulu gelişmeleri de dahil olmak üzere 9.208 bilim kurulu haberi bulunmuştur. Tüm bilim kurulu haberleri aşağıda listelenmiştir.
Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyor
Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyorSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bahar ve yaz aylarında etkisini artıran solunum yolu alerjilerinin, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırıldığı için yanlış tedavi uygulandığını belirterek, "Çoğu maalesef alerji değil de sanki enfeksiyon gibi tedavi ediliyor. Ezbere ilaçları da çok kullanmamak lazım" dedi.
18.06.2022Sağlık
Koronavirüs ile ilgili kritik uyarı! Risk büyük
Koronavirüs ile ilgili kritik uyarı! Risk büyükSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19’un toplumsal tehdit olmaktan çıktığını belirterek, "Tehlike bizler için azaldı, normalleşti, sıradanlaştı ama 65 yaş üzeri için kronik hastalığı olanlar ve özellikle bağışıklığı baskılayan hastalığı olanlar için yine de risk yüksek" dedi.
9.06.2022Gündem
Bakan Koca duyurdu! Koronavirüs tablosu artık haftalık olarak açıklanacak!
Bakan Koca duyurdu! Koronavirüs tablosu artık haftalık olarak açıklanacak!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük yayınlanan Covid-19 tablosunun, 1 Haziran'dan itibaren haftalık olarak yayınlanacağını duyurdu.
1.06.2022Gündem
Maske ile ilgili yeni karar! 81 ile yazı gönderildi
Maske ile ilgili yeni karar! 81 ile yazı gönderildiMaske kullanımıyla ilgili flaş gelişme! 81 ile yazı gönderildi. İçişleri Bakanlığından valiliklere maske genelgesi; covid-19 vaka sayılarındaki düşüşle birlikte, toplu ulaşım araçlarında maske kullanımına son verilirken, sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilecek.
30.05.2022Gündem
Kır düğünü hayali kuran çifte halı saha şoku! 30 bin TL tazminat kararı: ‘Korkunçtu’
Kır düğünü hayali kuran çifte halı saha şoku! 30 bin TL tazminat kararı: ‘Korkunçtu’Antalya’da düğünlerinin açık havada yapılması için organizasyon şirketiyle anlaşan çift, yağmur yağınca hayallerini 2,5 saat gecikmeli olarak halı sahada gerçekleştirebildi. Yaşadıkları halı saha hüsranın ardından mahkeme yolunu tutan çift, 30 bin TL tazminat kazandı. Mağdur Berrin Pamukçu, "Düğünümüz ciddi anlamda korkunçtu. Bizim gibi mağdur olanlar hakkını arasın, bizim davamız bir emsal olsun” dedi.
28.05.2022Yaşam
Karantina geri dönebilir! Bilim kurulu üyesi açıkladı
Karantina geri dönebilir! Bilim kurulu üyesi açıkladıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 20 gün içinde 21 ülkeye ulaşan maymun çiçeği vakaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yavuz, Türkiye'nin uluslararası seyahatler için bir geçiş ülkesi olması nedeniyle vaka görülme açısından yüksek riskli coğrafyalardan biri olduğuna işaret ederek, hastalığın ülkemizde de tespit edilmesi durumunda ilk vakanın iyileşme süreci olan yaklaşık 4 hafta boyunca karantinada tutulması gerekeceğini kaydetti.
28.05.2022Yaşam
Çiçek aşısı en son hangi yıl yapıldı, çiçek aşısı ne zaman kalktı? Çiçek aşısı izi nasıl olur?
Çiçek aşısı en son hangi yıl yapıldı, çiçek aşısı ne zaman kalktı? Çiçek aşısı izi nasıl olur?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile çiçek aşının geliştirilmesine ilişkin görüş alışverişi yapıldığını söyledi. Söz konusu gelişmelerin ardından “Çiçek aşısı en son hangi yıl yapıldı, çiçek aşısı ne zaman kalktı? Çiçek aşısı izi nasıl olur?” soruşlarına yanıt aranmaya başlandı.
26.05.2022Sağlık
Türkiye'de tek, dünyada ikinci... Antalya'dan yola çıkacak
Türkiye'de tek, dünyada ikinci... Antalya'dan yola çıkacakAntalya'da inşa edilen sualtı arkeoloji araştırmaları gemisi iki hafta sonra Akdeniz'e indirilmeye hazırlanıyor. UPL isimli 38 metrelik sualtı arkeoloji gemisinin, 500 metre derinlikten görüntü alabilme ve buraya indirdiği robotlarla kazı yapabilme özellikleri bulunuyor. Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Öniz "Bu gemi dünyada sualtı arkeolojisi için yapılmış birkaç büyük gemiden bir tanesi dedi.
24.05.2022Ekonomi
Pandeminin lokomotifi hastanede 120 koronavirüs hastası kaldı
Pandeminin lokomotifi hastanede 120 koronavirüs hastası kaldıKoronavirüs salgını sürecinde lokomotif görevi üstlenen ve hastalığın pik yaptığı dönemde 1000'den fazla Covid-19 hastası bulunan Ankara Şehir Hastanesi'nde 30'u yoğun bakımda olmak üzere toplam 120 kişi kaldı.
24.05.2022Sağlık
Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı, Adalet Bakanlığı cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Gözler Kabine Toplantısı’nda!
Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı, Adalet Bakanlığı cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Gözler Kabine Toplantısı’nda!Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Açık cezaevi izinleri ile ilgili alınan son kararlar yakından takip ediliyor. Pandemi nedeniyle 15 Nisan 2020'de mahkûmlara verilen covid 19 izninde sona yaklaşıldı. Açık cezaevlerinden evlerine gönderilen mahkum ve mahkum yakınları “Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı, ne zaman bitecek?” sorularına yanıt arıyor.
23.05.2022Gündem
Hastanede maske takmak zorunlu mu? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı, hastanelerde maske zorunluluğu var mı?
Hastanede maske takmak zorunlu mu? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı, hastanelerde maske zorunluluğu var mı?Hastanelerde maske kalktı mı, hastanelerde maske yasağı kalktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş, Erdoğan, "Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulaması vakalar 1000'in altına düşene kadar devam edecektir" ifadelerini kullanmıştı. 22 Mayıs itibariyle Türkiye'de son 24 saatte 118 bin 852 test yapılırken 905 vaka belirlendi. Söz konusu gelişmelerin ardından, Hastanede maske takmak zorunlu mu? Hastanelerde maske zorunlu mu, hastanelerde maske zorunluluğu var mı, hastanelerde maske yasağı kalktı mı?
23.05.2022Gündem
Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı?
Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Koronavirüs salgını nedeniyle, yaklaşık 2 yılı aşkın bir sürede 12 kez uzatılan açık cezaevi izinleri ile ilgili son durum mahkum ve mahkum yakınlarının gündeminde yer alıyor. Salgınla mücadelede normalleşme sürecinde Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından açık cezaevi izinleri ile ilgili açıklama yapıldı. Peki, Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? İşte detaylar…
22.05.2022Gündem
Kabine toplantısı ne zaman? Kabine saat kaçta toplanacak? İşte Kabine’nin gündemi!
Kabine toplantısı ne zaman? Kabine saat kaçta toplanacak? İşte Kabine’nin gündemi!Yeni haftaya girilirken milyonlarca kişinin gözü kulağı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne çevrildi. Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak. Alınacak yeni kararlar beklenirken, gündem, dış siyaset, koronavirüs salgınında gelinen son durum ve ekonomideki gelişmeler olacak. Peki, Kabine toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bakanlar Kurulu ne zaman toplanacak? Toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğu kalkacak mı? İşte Kabine’nin gündemi!
22.05.2022Gündem
Gözler Kabine Toplantısında! Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı, CTE mahkum cezaevi izinleri ne zaman bitiyor?
Gözler Kabine Toplantısında! Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı, CTE mahkum cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? CTE açık cezaevi izinleri için yapılan aramalar devam ediyor. Resmi Gazete kararının ardından “Cezaevi izinleri uzatılacak mı?” sorularına yanıt aranıyor. 5. Yargı Paketi içerisinde ele alınması beklenen CTE açıkcezaevi izinleri için sabırsız bekleyiş sürüyor. Peki, Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, cezaevi izinleri ne zaman bitecek? İşte Mahkumların Covid 19 izni…
20.05.2022Gündem
Bakan Koca 'Son günlerindeyiz' dedi ve sevindiren haberi duyurdu
Bakan Koca 'Son günlerindeyiz' dedi ve sevindiren haberi duyurduSağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Pandemi süreci boyunca Bilim Kurulu üyelerimiz düzenli olarak bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu. Birlikte hareket ederek büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki aynı dayanışma duyguları ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz" dedi. İşte son dakika haberinin detayları...
17.05.2022Gündem
Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak?
Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak? Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyurdu. 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri sona eriyor. Açık cezaevlerindeki hükümlülerin koronavirüs kapsamındaki izinleri ile ilgili açıklama geldi. Hükümlülere cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanınacak. Peki, Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak? İşte açık cezaevi izinlerinde son durum…
9.05.2022Gündem
Ameliyat öncesi PCR testi kalktı mı? PCR testi kaldırıldı mı?
Ameliyat öncesi PCR testi kalktı mı? PCR testi kaldırıldı mı? Sağlık Bakanlığı duyurdu! Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu ile ilgili önemli karar! Sağlık Bakanlığı ameliyat ya da endoskopi, kolonoskopi gibi girişimsel işlemler öncesinde hastalara tarama amaçlı test zorunluluğunu uyguluyordu. Peki, Ameliyat öncesi PCR testi kalktı mı? PCR testi kaldırıldı mı? İşte detaylar…
6.05.2022Sağlık
Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, ne zaman bitecek? Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri açıklaması!
Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, ne zaman bitecek? Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri açıklaması!Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Sorusu yanıt buldu. Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin Covid-19 iznine gönderildiği hatırlatılarak, Açık cezaevi izinleri ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı.
6.05.2022Gündem
Açık cezaevi hükümlülerinin salgın izni 31 Mayıs'ta bitecek
Açık cezaevi hükümlülerinin salgın izni 31 Mayıs'ta bitecekAdalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, açık cezaevlerindeki hükümlülerin koronavirüs kapsamındaki izinlerinin 31 Mayıs'ta sona ereceğini duyurdu.
6.05.2022Gündem
Yasaklarla ilgili son dakika açıklaması! 10 gün içerisinde...
Yasaklarla ilgili son dakika açıklaması! 10 gün içerisinde...Yasaklar ile ilgili flaş gelişme! Maske zorunluluğunun pek çok alanda kaldırılmasının ardından kısıtlamalar ile ilgili yeni açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımalardaki maske uygulaması kısıtlamalarının vaka sayıları aşağı trendde olduğundan bir hafta, 10 güne kadar kalkabileceğini söyledi.
2.05.2022Gündem
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Ve değişti zorunlu değil artık...
İşçi işveren milyonları ilgilendiriyor! Ve değişti zorunlu değil artık...Milyonlarca çalışan merak ediyordu. 2 yıldır pandemi nedeniyle evde çalışmak zorunda kalan çalışanlar ofislerine dönmek isterse ne olacak?Çalışma hayatında yeni gündem 'işyerine dönüş.' Tedbirlerin daha da yumuşatılmasıyla pandemi süresince uzaktan çalışanlar, artık ofislerine dönmeyi talep edebilir. Bu durumda işveren bunu kabul etmek zorundadır, aksi halde çalışana tazminatını alma hakkı doğar.
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisi: Böyle bir kavgada kaybeder
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisi: Böyle bir kavgada kaybederMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12 dakikalık grup toplantısı konuşmasının çok sert olduğunu söyleyerek, "Helalleşmeyi kavgalaşmaya çevirmenin anlamı yok. Şu an Türkiye'de helalleşme ile başlayan, kavgalaşmayla yola devam etmek istiyor. Ve Kemal Kılıçdaroğlu böyle bir kavgada kaybeder. Çünkü kavga tecrübesi yok. Ama bizde 53 yıllık kavga tecrübesi var" dedi.
28.04.2022Siyaset
Toplu taşımada maske yasağı ne zaman kalkacak? Tarih verdi
Toplu taşımada maske yasağı ne zaman kalkacak? Tarih verdiMaske ile ilgili son dakika açıklaması! Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, maske takma zorunluluğunun kapalı alanlarda da kaldırılmasına rağmen hala maske takmak isteyenler olabileceğini, kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yas üstü olanların kendilerini korumak amacıyla maske takmaya devam edebileceklerini söyledi. İlhan, toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında maske zorunluluğunun kalkması için belirlenen 1000 vaka hedefinin ise yaz döneminde yakalanabileceğini belirtti.
28.04.2022Yaşam
Müsilaj yeniden mi ortaya çıktı!  Bilim insanları numune sonuçlarını açıkladı
Müsilaj yeniden mi ortaya çıktı! Bilim insanları numune sonuçlarını açıkladıMüsilajda Marmara Denizi'ndeki son durum, bilim insanları tarafından ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ait Alemdar-2 adlı araştırma gemisinde değerlendirildi. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu, "Bize sunulan, bize söylenen veya işaret edilen tüm koordinatlara ve alanlara ziyaretlerimizi gerçekleştirdik ama kayda değer bir bulguya ulaşamadık." dedi.
27.04.2022Gündem
MEB harekete geçti! Flaş karar, 81 ilde resmen değişti! İlkokul, ortaokul ve liselerde...
MEB harekete geçti! Flaş karar, 81 ilde resmen değişti! İlkokul, ortaokul ve liselerde...MEB harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika kararı. Tüm Türkiye'de resmen değişti, Milyonlarca öğrenci ve öğretmeni yakından ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Milli eğitim camiasını normalleştirmeden Türkiye’nin normalleşmesi mümkün değil. Onun için başta 6 Eylül tarihinden itibaren kararlı bir şekilde kesintiye hiç uğratmadan, ama sağlık tedbirlerine de riayet ederek bugünlere gelmiş olmanın büyük bir mutluluğunu taşıyoruz" dedi. Bakan Özer "Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamayla artık kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Bugün biz de ilk kez 18 milyon öğrencimizin, 1.2 milyon öğretmenimizin ve diğer idare personelimizin eğitim okul binasında maske kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırdık. Ve öğrencilerimiz çok rahat bir şekilde okullarına gittiler. Okullarında çok güzel bir gün geçirdiler. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için çok farklı bir deneyim oldu.” diye konuştu. İşte son dakika haberinin detayları...
27.04.2022Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Bilim Kurulu ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki bilim kurulu haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.