Anne Adayı

Anne Adayı

Son dakika anne adayı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan anne adayı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını anne adayı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Anne Adayı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan anne adayı gelişmeleri de dahil olmak üzere 698 anne adayı haberi bulunmuştur. Tüm anne adayı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Aşılama tedavisi kimlere yapılır kimlere yapılmaz?
Aşılama tedavisi kimlere yapılır kimlere yapılmaz?Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Bozdağ, açıklanamayan gebeliklerde tercih edilen aşılama tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.
22.07.2022Sağlık
Maaşlar yüzde 50 zamlı olarak ödeniyor! Milyonlarca çalışanı kapsıyor
Maaşlar yüzde 50 zamlı olarak ödeniyor! Milyonlarca çalışanı kapsıyorÇalışan milyonlara güzel haber! Ücretler yüzde 50 fazla olarak ödeniyor. Hesaplama detayları belli oldu. 45 saat ayrıntısı dikkat çekiyor. Günümüzde artık mesai kavramı tamamıyla değişti. Özellikle bazı sektörlerde 24 saat hizmet verilmesi zorunlu hale geldi. Bu durum 3 vardiyalı çalışma sisyeminin yaygınlaşmasına yol açtı. Gece çalışanların hakları ise gündüz çalışanlarından biraz daha farklı. Gece mesaisi yapanlar haftalık 45 saatin üzerinde çalışıyorlarsa yüzde 50 fazla ücret aylıyorlar. Ayrıca gece mesaisinde çalışanın 7.5 saatten fazla çalıştırılması yasak. Öte yandan kadın çalışanlar hamilelik dönemlerinde gece çalışmasına zorlanamıyor.
Sosyal medya fenomeni bebeğini ikinci kez doğuracak! Akılalmaz olay tıp dünyasını şoke etti! 18 yaşına gelene kadar...
Sosyal medya fenomeni bebeğini ikinci kez doğuracak! Akılalmaz olay tıp dünyasını şoke etti! 18 yaşına gelene kadar...Tıp dünyası bu akılalmaz olayı konuşuyor! Sosyal medya fenomenlerinden Jaiden Ashlea, bebeğini ikinci kez doğurmaya hazırlanıyor. Oğlunun henüz karnındayken yaşadığı sağlık sorununu öğrenen ve hiç yılmadan çözüm arayan genç anne adayı, adeta kabusu yaşadı. ABD'li moda ve güzellik blogger'ı, yaşadıkları nedeniyle şimdi bebeğini tekrar dünyaya getirecek. İşte ilginç olayın detayları...
20.05.2022Dünya
Tüp bebek transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler! 10 altın kurala dikkat!
Tüp bebek transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler! 10 altın kurala dikkat!Tüp bebek tedavisi sonrası anne adaylarınıın bazı kurallara uyması gerekiyor. Transfer sonrası verilen tüm ilaçları dikkatli ve düzenli kullanmak sürecin en önemli parçası. Tüp bebek transferi sonrasında pek çok kişinin aklında günlük yaşam alışkanlıklarının bu süreçte nasıl devam etmesi gerektiği soruları var. Peki, Tüp bebek transfer sonrası neler yapmalı? Tüp bebek tedavisinden sonra kaç gün dinlenmeli? Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner tüp bebek tranferi ile ilgili merak edilenleri anlattı. İşte Tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler!
14.05.2022Sağlık
Anneler Gününüz kutlu olsun! İşte En güzel Anneler Günü mesajları ve sözleri!
Anneler Gününüz kutlu olsun! İşte En güzel Anneler Günü mesajları ve sözleri!Anneler Günü sadece Türkiye’de değil, tüm dünyadaki annelere ithaf edilen çok özel bir gündür. Bu özel gün annelerimize minnettarlığımızı ifade etmek önemli bir fırsattır. Her yıl mayıs ayının ikinci ayı Anneler Günü olarak kutlanıyor. Annelerimiz, ilk öğretmenimiz, gerçek sevginin ve özenin simgesidir. Ve hiçbir şey annemizin yerini tutamaz. Koşulsuz sevginin, çabanın adıdır annelerimiz. Tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Bu özel günü kutlamak, özel hale getirmek için en güzel anneler günü mesajlarını sizin için derledik. İşte, eşe, anneye, kardeşe, anneaneye, kayınvalideye anlamlı, duygusal, uzun, kısa Anneler Günü mesajları!
8.05.2022Gündem
Hamileler Ramazan'da nelere dikkat etmeliler?
Hamileler Ramazan'da nelere dikkat etmeliler?Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı, Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın, Ramazan boyunca hamilelerin nelere dikkat etmesi gerektiğini sizler için anlattı.
19.04.2022Sağlık
Gebelik şekerine nasıl bakılır? Şeker yükleme testi bebeği şeker hastası yapar mı?
Gebelik şekerine nasıl bakılır? Şeker yükleme testi bebeği şeker hastası yapar mı?Anne adayları, gebe kaldığı andan itibaren çevreden duyduğu, doğru olmayan bilgiler ile kendini baskı altında hissediyor. Özellikle de oral glukoz tolerans testi ya da bilinen adıyla şeker yükleme testi hakkında dolaşan spekülasyonlar ise anne adayını stres altına alıyor. Bebek gelişimi ve sağlığı için çok önemli olan bu testin, bebeği şeker hastası yapacağı yönündeki haberlere itibar etmemeleri gerektiğini ifade eden Perinatolog Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Behram, “Gebelik sürecinde yapılan şeker testinin anneye ve bebeğe zararı yoktur. Çünkü anne adayı tarafından içilen glikozu suyun direkt bebeğin kanına geçmesi söz konusu değildir. Sonuç olarak, hekimler gerekli görürse anne adayları gebelik döneminde şeker testini yaptırmaktan hiç korkmamalıdır” diye belirtti.
23.03.2022Sağlık
Suda doğum ile gebenin stresi azalıyor
Suda doğum ile gebenin stresi azalıyorKaradeniz Bölgesi’nin kalbi niteliğinde hizmet veren Liv Hospital Samsun, dünyada son yıllarda yaygınlaşan suda doğum hizmetini misafirlerine sunmaya başladı.
7.03.2022Sağlık
Hamilelikte kaçınmanız gereken 5 önemli beslenme hatası!
Hamilelikte kaçınmanız gereken 5 önemli beslenme hatası!Hamilelik döneminde anne adayının doğru beslenme alışkanlığı edinmesi, bu sürecin sağlıklı atlatılmasında kilit role sahip. Öyle ki anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlıklı tamamlaması, annenin hamilelik dönemini sorunsuz geçirmesi, doğumun sağlıklı geçmesi ancak yeterli, dengeli ve kaliteli beslenmeyle sağlanabiliyor. Aslında sağlıklı beslenme programına hamilelik öncesinde başlanması çok daha doğru bir yaklaşım oluyor. Doğru beslenme alışkanlığı sayesinde; erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebekte oluşabilecek pek çok önemli sağlık problemine karşı önlem alınabildiği gibi, anne adayında da diyabet, yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, kemik erimesi, obezite ve lohusalık depresyonu gibi ciddi komplikasyonlar engellenebiliyor.
22.02.2022Sağlık
Tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen 10 yanlış!
Tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen 10 yanlış!Tüp bebek tedavisi sayesinde bugüne dek milyonlarca sağlıklı bebek dünyaya geldi. Ancak tüp bebek tedavisiyle ilgili toplumda doğru sanılan bazı hatalı bilgiler çiftlerin tedaviye geç başvurmalarına veya tedaviden kaçınmalarına neden olabiliyor. Peki, İlk tüp bebek denemesinde başarı şansı düşük mü? Bebeklerde doğumsal anomali riski artar mı? Tüp bebek tedavisi erken menopoza neden olur mu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nadiye Köroğlu, tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen 10 yanlışı anlattı.
27.01.2022Sağlık
AIDS'ten korunmak için bu tavsiyelere kulak verin!
AIDS'ten korunmak için bu tavsiyelere kulak verin!Edinilmiş immün yetmezlik sendromu yani insanlarda hayati tehdit oluşturan AIDS'in temel nedenini HIV virüsü oluşturuyor. Yaklaşık 38 milyon insan HIV enfeksiyonu ile yaşıyor ancak bu durumun farkına varmayabiliyor. Virüsün bulaşma yolları konusunda bilinçli olmak ve hastalıktan korunmak için gerekli önlemleri almak büyük önem taşıyor. Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Muhammet Fatih Kılınç, AIDS ile ilgili merak edilenleri anlattı.
30.11.2021Sağlık
Murat Gezer ve Nazlı Çarmıklı Gezer çiftinden müjdeli haber!
Murat Gezer ve Nazlı Çarmıklı Gezer çiftinden müjdeli haber!Geçtiğimiz haziran ayında genç işadamı Murat Gezer’le nikâh masasına oturan Nazlı Çarmıklı Gezer bebek bekliyor.
15.11.2021Magazin
Salgında anne adayı ölümleri 7 kat arttı
Salgında anne adayı ölümleri 7 kat arttıTrabzon'da pandemi döneminde hamile anne adayı ölümlerinin 7 kat arttığını belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin "Bu çok ciddi bir rakam. Sadece bölgemizde değil, dünya genelinde de benzer oranlar söz konusu" dedi. Prof. Dr. Tekin, tüm anne adaylarına aşı çağrısı yaptı.
19.09.2021Sağlık
Emzirme sonrası göğüs nasıl eski haline getirilebilir?
Emzirme sonrası göğüs nasıl eski haline getirilebilir?Hamilelik heyecan verici bir süreçtir. Sağlıklı bir bebek sahibi olduktan sonra anneler kendilerinde bazı değişiklikler yapmak isteyebilirler. Özellikle emzirme döneminden sonra göğüslerde yaşanan deformasyonların düzeltilmesi sıklıkla talep edilmektedir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. İlsun Aka bu konu ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.
16.09.2021Sağlık
Fazla kilolar ani bebek ölümü riskini artırıyor
Fazla kilolar ani bebek ölümü riskini artırıyorKadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Hatice Korkmaz, “Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar. Hamilelik dönemindeki aşırı kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek ölümü risklerini de arttırdığı bilinmektedir” dedi.
11.09.2021Sağlık
'Gebelikte alınan fazla kilolar ani bebek ölümü riskini artırıyor'
'Gebelikte alınan fazla kilolar ani bebek ölümü riskini artırıyor'Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Hatice Korkmaz, “Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar. Hamilelik dönemindeki aşırı kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek ölümü risklerini de arttırdığı bilinmektedir” dedi.
11.09.2021Sağlık
Hamileliğin son üç ayında uyku problemleri artıyor!
Hamileliğin son üç ayında uyku problemleri artıyor!Hamilelikte anne adayları değişen hormon dengesi, stres, heyecan, artan karın hacmi gibi birçok farklı nedenle uyku sorunları yaşıyor. Bu sorunlar anne adayını rahatsız ettiği kadar, bebeğe de ciddi zararlar verebiliyor. Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, hamilelikte yaşanan uyku sorunlarını çözmenin mümkün olduğunu söylüyor.
4.09.2021Sağlık
Hamilelikte en sık rastlanan 7 şikayet!
Hamilelikte en sık rastlanan 7 şikayet!Bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden Covid-19 pandemisi anne adaylarındaki endişeyi katladı. Öyle ki hamilelik sürecinde yaşanan en küçük şikayetler bile “Ya bebeğime bir şey olursa?” korkusuyla çok daha fazla kaygıya ve strese yol açabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ebru Dikensoy pandemi sürecinde anne adaylarına özel önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.
16.08.2021Sağlık
Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileri
Hamilelere yaz aylarında egzersiz önerileriBirçok anne adayı bebeğine zarar vereceği düşüncesi ile hamilelik döneminde spordan uzak duruyor hatta mümkün olduğunca az hareket ediyor. Bunun tersine gebelik döneminde doğru yapılan egzersizler oldukça önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Güler konu hakkında önemli bilgiler verdi.
30.07.2021Sağlık
Hamileler denize veya havuza girerken nelere dikkat etmeli?
Hamileler denize veya havuza girerken nelere dikkat etmeli?Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelerin denize ve havuza girerken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.
13.07.2021Sağlık
Gebelik bulantı ve kusmaları gözünüzü korkutmasın!
Gebelik bulantı ve kusmaları gözünüzü korkutmasın!Hamilelikte sık görülen mide bulantısı anne adaylarını en çok zorlayan belirtilerden biridir. Gebeliğin ilk aylarında yoğun olarak hissedilen bulantılar hamilelerin yaşam kalitesini bozuyor. Doğal bir süreç olan bu dönemde uzmanlar vitamin ve sıvı takviyesi ile beslenme planının doğru yapılması gerektiğini belirtiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nihal Çetin gebelik sürecinde bulantı- kusma şikayetlerine karşı alınması gereken önlemleri anlattı.
29.06.2021Sağlık
Hamilelikte oruç anne ve bebek için risk doğuruyor
Hamilelikte oruç anne ve bebek için risk doğuruyorDiyanet İşleri Başkanlığı ve bilimsel araştırmaların gebelikte oruç tutulmaması konusunda hemfikir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Lebriz Hale Aktün, “Açlık ve susuzlukta anne adayı ve bebeğin savunma sistemleri alarm durumuna geçiyor. Annede böbrek, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar da varsa bu durum hem anne hem bebek açısından hayati tehlikelere gebe” dedi.
19.04.2021Sağlık
Doğuma günler kala koronavirüse yakalandı
Doğuma günler kala koronavirüse yakalandıİstanbul'da yaşayan 35 yaşındaki Selma Yeşilova, 9 ay 5 günlük hamileyken koronavirüse yakalandı. Hastalığının 5'inci gününde doğum sancıları başlayan genç kadın, koronavirüs pozitif halde doğuma alındı. Yoğun önlemlerle gerçekleştirilen doğumda, sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getiren Yeşilova, “Herkesin annesi ve kardeşiyle geçirdiği lohusalık sürecini karantinada geçirdim" dedi.
10.04.2021Sağlık
Hamilelikte bulantı, gaz ve kabızlık için en etkili 5 çözüm!
Hamilelikte bulantı, gaz ve kabızlık için en etkili 5 çözüm!Genellikle anne adaylarında ikinci trimesterden itibaren yaygın olarak görülen mide sorunları hamilelik için hayli zorlu bir süreç olarak tanımlanır. Bu sorunların en önemli nedeni hormon seviyelerindeki değişiklik. Hormon seviyeleri bağırsak hareketlerini yavaşlatmanın ötesinde sindirimi etkileyebilir ve gaz birikmesine neden olabilir. Rahminizi ve içindeki bebeği beslediği için “gebelik hormonu” olarak da adlandırılan progesteron hamilelikte şikayetlerin sıklıkla görülmesine neden oluyor. Peki, Hamilelikte kabızlık için ne yapmalı? Hamilelikte mide bulantısı ve gaz problemine ne iyi gelir? Hamilelikte yanması ve kabızlık nasıl geçer? Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin Asdemir, sindirim sistemi problemi yaşayan hamileler için en etkili 5 çözüm yolunu anlattı.
8.04.2021Sağlık
'Dondurulmuş embriyo transferinde gebelik şansı artıyor'
'Dondurulmuş embriyo transferinde gebelik şansı artıyor'Tüp bebek tedavisinde daha çok dondurulmuş embriyo transferinin tercih edildiğini belirten Doç. Dr. Nadiye Köroğlu, “Dondurulmuş embriyo transferinde gebelik şansı artıyor. Taze embriyo transferine göre dondurulmuş embriyo transferinde ilaç kullanımı ve hastaneye gelme sayısı daha az olduğu için anne adayının stresi de daha azdır. Bu yöntemde bir miktar daha yüksek gebelik oranları elde edilir. Ayrıca kanser tanısı alıp kemoterapi ya da radyoterapi öncesinde embriyo dondurulup, tedavi tamamlanıp iyileşme sağlandıktan sonra da uygulanır” dedi.
27.03.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Anne Adayı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki anne adayı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.