Afrika

Afrika

Son dakika AFRİKA haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan AFRİKA ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını AFRİKA haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Afrika

haberleri sayfasında son dakika yaşanan afrika gelişmeleri de dahil olmak üzere 13.623 afrika haberi bulunmuştur. Tüm afrika haberleri aşağıda listelenmiştir.
Suudi Arabistanlı işadamı Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi överken kalp krizi geçirdi
Suudi Arabistanlı işadamı Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi överken kalp krizi geçirdiSuudi Arabistanlı iş adamı Mohammad Al Qahtani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'den övgüyle bahsettiği sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
10.08.2022Dünya
Bakan Nebati'den IMF iddiaları ile ilgili açıklama
Bakan Nebati'den IMF iddiaları ile ilgili açıklamaHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Prof. Bilge Yılmaz'ın dün yayınlanan bir televizyon programında bulunduğu iddialar ile ilgili bir açıklama yaptı.
9.08.2022Ekonomi
Dünyanın gözü Soçi'deydi! Övgü dolu sözler: Türkiye etkisini kanıtladı
Dünyanın gözü Soçi'deydi! Övgü dolu sözler: Türkiye etkisini kanıtladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Soçi kentindeki görüşmesi dünyanın birinci gündem maddesiydi. Putin'in Erdoğan'a teşekkürünün manşetten verildiği haberlerde, Ankara'nın tahıl sevkiyatı anlaşmasındaki hayati önemi vurgulandı.
6.08.2022Dünya
AEDES sivrisinek ısırığı belirtileri nelerdir, nasıl geçer? AEDES sivrisineği nedir, nasıldır, farkı ne?
AEDES sivrisinek ısırığı belirtileri nelerdir, nasıl geçer? AEDES sivrisineği nedir, nasıldır, farkı ne?İstanbul'da son günlerde ZİKA virüsü taşıyabilen AEDES sineklerinde artış yaşanıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, insanlara hastalık bulaştırma ihtimali yüksek olan AEDES sinekleri ile ilgili uyarılarda bulunarak bu sinekler için ilaçlamanın da çözüm olmadığı dile getirdi. Peki, AEDES sivrisinek ısırığı belirtileri nelerdir, nasıl geçer? AEDES sivrisineği nedir, nasıldır, farkı ne?
3.08.2022Sağlık
Zika virüsü bulaştırıyor! Yeni tehlike: Aedes
Zika virüsü bulaştırıyor! Yeni tehlike: Aedes İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanıyor. Özellikle zika virüsü bulaştıran 'Aedes' türü sivrisineklerle mücadelede ilaçlamanın yeterli olmadığı belirtiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, "İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor" dedi. Midilli, "Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var" diye konuştu.
3.08.2022Gündem
Litresi 3.500 TL'den satılıyor! Yüzde 100 arttı
Litresi 3.500 TL'den satılıyor! Yüzde 100 arttıPandemi ile birlikte talep arttı. Litresi 3.500 TL'den satılıyor. Türkiye’nin endemik bitki varlığı bakımından en zengin illeri arasında yer alan Aydın’da kendiliğinden yetişen kekik pandemi ile birlikte kıymete bindi. Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Başçayır Mahallesi’nde dede mesleği kekik yağcılığı yapan Bekir Özkul, pandemiden sonra üretim kapasitesini yüzde 100 arttırdıklarını ve ürettikleri kekik yağının litresini 3 bin 500 TL’ye suyunu ise 35 TL’ye sattıklarını ve siparişlere yetişemediklerini belirtti.
3.08.2022Ekonomi
Yeni salgında korkutan senaryo: Maymun Çiçeği hastalığı sonsuza kadar bizimle kalabilir
Yeni salgında korkutan senaryo: Maymun Çiçeği hastalığı sonsuza kadar bizimle kalabilirCovid-19 salgını bitmeyen başlayan Maymun Çiçeği hastalığı yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Acil durum' ilan ettiği Maymun Çiçeği hastalığı 78 ülkede 20 binden fazla insana bulaştı. Bilim insanları hastalık için korkutan bir senaryonun gerçek olması durumunda Maymun Çiçeği'nin sonsuza kadar bizimle kalabileceğini belirtiyor. Peki bu korkutan senaryo ne? İşte dikkat çeken detaylar...
2.08.2022Dünya
Milli Savunma Bakanı Akar: 2 bin 226 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanı Akar: 2 bin 226 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanı Akar: "(Terörle mücadele operasyonları) 1 Ocak 2022'den itibaren 2 bin 226 terörist etkisiz hale getirilmiştir."
1.08.2022Gündem
Maymun çiçeği virüsü kapınca dünyanın gündemine oturmuştu! O sürece anlattı
Maymun çiçeği virüsü kapınca dünyanın gündemine oturmuştu! O sürece anlattıÖnce HIV ile mücadele etti, ardından pandemi döneminde Kovid geçirdi. Geçtiğimiz Haziran ayında ise maymun çiçeği virüsü nedeniyle 11 günü hastanede olmak üzere yaklaşık 3 hafta karantinada kaldı. İngiltere'de yaşayan Harun Tulunay (35), maymun çiçeği ile ilgili tecrübelerini paylaşınca, bir anda dünyanın gündemine oturdu. İngiltere'den Çin'e, Kanada'dan Hindistan'a kadar dünyanın her yerinde onun hikayesi yer aldı. Avrupa'da maymun çiçeği olduğunu açıklayan ilk hasta olduğu için Dünya Sağlık Örgütü onu, hastalığın farkındalık yüzü olarak tanıttı. Tulunay, Demirören Haber Ajansı'na yaşadıklarını anlattı. Harun Tulunay, "Ne HIV, ne maymun çiçeği, damgalanmak çok daha kötü etkiliyor" dedi.
31.07.2022Yaşam
Yüksek riskli ülkelere yapılan seyahatlere dikkat! Testleri ihmal etmeyin!
Yüksek riskli ülkelere yapılan seyahatlere dikkat! Testleri ihmal etmeyin!Ay aylarıyla birlikte yurt dışına seyahatler de arttı. Seyahat edeceklerin atlamaması gereken en dikkat çekici önlemlerin başında seyahat sağlığı geliyor. Özellikle başka ülkelere veya kıtalara yapılan seyahatlerde gerekli tedbirler alınmazsa büyük sağlık sorunları yaşanabilir. Peki, Seyahat öncesi testler ne zaman yapılmalı? Seyahate çıkmadan hangi önlemler alınmalı? Hangi aşılar yaptırılmalı? Dr. M. Zafer Ekinci seyahat öncesi alınması gereken sağlık önlemlerini anlattı.
31.07.2022Sağlık
Eyyam-ı Bahur ne demek? Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitecek?
Eyyam-ı Bahur ne demek? Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitecek? Türkiye’ Eyyam-ı Bahur sıcaklarının etkisi altına girdi. Boğucu sıcaklar yurt genelinde görülüyor. Yılın en sıcak günlerinin olduğu Eyyam-ı Bahur yer yer 40 dereceye kadar varacak yüksek sıcaklara neden olacak. Peki, Eyyam-ı Bahur ne demek? Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitecek? İşte Eyyam-ı Bahur hakkında merak edilenler…
31.07.2022Gündem
‘Eyyam-ı bahur’ kavuruyor! Uyarılar peş peşe geldi
‘Eyyam-ı bahur’ kavuruyor! Uyarılar peş peşe geldiTürkiye, yazın en sıcak günlerini yaşıyor. Güneyde sıcaklar 40 derecenin üzerine çıktı. Diğer bölgelerde de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Uzmanlar 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamaları konusunda vatandaşları uyarıyor.
31.07.2022Yaşam
Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları ne zaman gelecek, ne demek, Eyyamı Bahur nedir, cehennem sıcakları kaç gün sürecek?
Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları ne zaman gelecek, ne demek, Eyyamı Bahur nedir, cehennem sıcakları kaç gün sürecek?Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları ne demek, kelime anlamı nedir? Türkiye, "Eyyam-ı bahur"un etkisine girecek. Yılın en sıcak günlerinin yaşanacağı bu dönemde sıcaklıklar 40 dereceyi geçecek. İstanbul, Ankara, İzmir de 'eyyam-ı bahur'dan etkilenecek. Cehennem sıcakları olarak da bilinen "Eyyam-ı bahur" ne zaman gelecek, kaç gün sürecek?
30.07.2022Yaşam
Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayesi! Her şey bir mesajla başladı: Sonsuza kadar süper zenginiz...
Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayesi! Her şey bir mesajla başladı: Sonsuza kadar süper zenginiz...İstanbul Beyoğlu'nda yaşanan dolandırıcılık hikayesi akıllara durgunluk verdi. Kendisini Kamerunlu iş adamı olarak tanıtan ve adının Killo olduğunu söyleyen bir kişi, asansör firmasında çalışan Hasan Ö.'ye sosyal medya üzerinden ulaştı. Türkiye'ye yatırım yapacağını söyleyen Killo, Hasan Ö.'nün kendisine güvenmesin sağladı. Elindeki özel kimyasal madde ile paraları değiştirdiğini ve hayat boyu süper zengin olacağını söyleyen Killo, talihsiz adamdan 35 bin euro aldı. Gerçeği anlayan Hasan Ö.'nün dünyası ise başına yıkıldı...
30.07.2022Gündem
1000 yıllık efsane gerçek mi? Profesör 'İnsan Yiyen Köyü' araştırdı...
1000 yıllık efsane gerçek mi? Profesör 'İnsan Yiyen Köyü' araştırdı...Anadolu'da 1000 yıllık 'yamyam köy' gerçek mi efsane mi? Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Polat öğrencisinden duyduklarından sonra 'İnsan Yiyen Köyü' araştırdı. Yamyamlık denilince akıllara genellikle seri katiller ve bazı Afrika kabileleri gelse de Anadolu'da da yüzlerce yıl önce yamyamlık izlerine rastlandığı iddia edildi. Bugün Van sınırları içinde yer alan, eski adıyla Mirovharan köyü ile ilgili anlatılan ve yaklaşık 1000 yıl öncesine dayanan yamyamlık hikayeleri, şaşkınlık yaratacak cinsten. Konuyla ilgili araştırmalar yapan Doç. Dr. İrfan Polat çarpıcı detaylar paylaştı.
30.07.2022Gündem
Dünya şokta! Korkulan oldu, Avrupa'da ilk ölüm vakası...
Dünya şokta! Korkulan oldu, Avrupa'da ilk ölüm vakası...Ajanslar son dakika duyurdu. Korkulan oldu. İspanya, Avrupa'nın mevcut maymun çiçeği salgınından kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini açıkladı. İspanya Sağlık Bakanlığı ölümü doğruladı ancak ölen kişi hakkında ayrıntı vermedi. İşte son dakika haberinin detayları...
29.07.2022Dünya
Stellantis Grubu'nda  65 ülke bir Türk'e emanet
Stellantis Grubu'nda  65 ülke bir Türk'e emanetPeugeot Türkiye Genel Müdürü Anaç MEA Bölgesi’nde 65 Farklı ülkeden sorumlu Başkan Yardımcısı oluyor.
28.07.2022Otomobil
Bakan Akar'dan Suriye'ye yeni harekât ve F-16 satışıyla ilgili flaş mesajlar
Bakan Akar'dan Suriye'ye yeni harekât ve F-16 satışıyla ilgili flaş mesajlarMillî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Al-Jazeera Televizyonuna konuk olarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. Suriye’de yeni bir harekât düzenlenip düzenlenmeyeceği konusundaki soruyu yanıtlayan Akar "Açık sözlülükle söyleyebiliriz ki diğer devletlerin kabul edip etmemesini önemsemiyoruz. 40 yıldır Türkiye’ye zarar veren bu terör örgütüyle savaşma hedefimiz var. Bu örgütle mücadele etmek bizim vazifemiz" dedi. Akar ayrıca, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışında yeni şartlar koşması hakkında “Neticeye varılamadı diyemeyiz. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi bu uçakların kullanımı ile ilgili kanun ve şartlar yayınladı. Biz de Türkiye’nin egemen bir devlet olduğunu ve şartlı bir şekilde uçak almayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bu şartların daha sonra değişeceğine inanıyoruz." dedi.
28.07.2022Gündem
Dünya AIDS Raporu: Önlem alınmazsa 2025’te her yıl 1.2 milyon yeni vaka olacak
Dünya AIDS Raporu: Önlem alınmazsa 2025’te her yıl 1.2 milyon yeni vaka olacakBirleşmiş Milletler’e bağlı UNAIDS kuruluşu, AIDS ve hastalığa neden olan HIV virüsü hakkında küresel raporu dün Kanada’da açıklayarak Kovid-19 salgını ve diğer küresel problemler sebebiyle AIDS ile savaşın tehlike altında olduğunu vurguladı. HIV vaka sayısı 2020’ye kıyasla 2021’de yüzde 3.6 düştüğü, bu düşüşün yanıltıcı olmamasını belirterek diğer yandan 10 yılda düşüşte olan vaka sayısının yeniden artışa geçtiği ifade edildi. Mevcut yolda ilerlenmesi halinde 2025'te yıllık yeni AIDS veya HIV vaka sayısının 1.2 milyonun üzerinde olacağı ön görüsünde bulunuldu.
28.07.2022Dünya
Numan Kurtulmuş: Türkiye tahıl koordinasyonunda küresel aktör oldu
Numan Kurtulmuş: Türkiye tahıl koordinasyonunda küresel aktör olduAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Rusya ve Ukrayna'da sizi de birinci derecede ilgilendiren tahıl sevkiyatıyla ilgili uluslararası bir mekanizmanın İstanbul'da kurulmuş olması bu süre içerisinde Türkiye'nin nasıl önemli bir küresel aktör haline getirildiğinin en büyük ispatıdır." dedi.
28.07.2022Siyaset
Çim sulamak yasaklandı! Dünyada büyük kriz
Çim sulamak yasaklandı! Dünyada büyük krizAvrupa’dan ABD’ye Afrika’dan Ortadoğu’ya dünya son yılların en kötü kuraklığını yaşıyor. Kuraklığın tarım rekoltesini de vurması beklenirken birçok ülkede su tüketimini azaltmak için önlem alınıyor.
28.07.2022Dünya
Cinsel istismar mağduru Hollywood yıldızı Ashley Judd’den itiraf: Hikayesini duymak istedim
Cinsel istismar mağduru Hollywood yıldızı Ashley Judd’den itiraf: Hikayesini duymak istedimGeçen sene Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde geçirdiği kazayla uzun süre gündemde kalan ABD'li oyuncu Ashley Judd, katıldığı bir podcast programında 1999 yılında kendisine cinsel saldırıda bulunan adamla yıllar sonra konuştuğunu anlattı. "Kederden kurtulmanın birçok yolu var" ifadelerini kullanan ünlü isim, bunu dinleyicileriyle paylaşmak istediğini dile getirdi.
27.07.2022Magazin
Bakan Varank: Türkiye, bugün yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biri
Bakan Varank: Türkiye, bugün yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biriSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişim noktası Türkiye, bugün artık yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biri konumunda" dedi.
27.07.2022Ekonomi
Tahıl Koordinasyon Merkezi açıldı! Bakan Akar: Tarihi misyon
Tahıl Koordinasyon Merkezi açıldı! Bakan Akar: Tarihi misyonTahıl Koridoru Anlaşması kapsamında oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu merkez, girişime dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, uydu internet ve diğer muhabere vasıtaları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip edecek, tüm faaliyetlerini taraf ülkeler ve BM ile koordineli olarak yürütecektir. Bu merkez ayrıca gıda krizinin önlenmesi ve Afrika'dan Avrupa ve Türkiye'ye olabilecek düzensiz göçün engellenmesine de katkı sağlayacaktır." dedi.
27.07.2022Siyaset
Afrika ülkesinde BM karşıtı gösteri! Çok sayıda ölü var
Afrika ülkesinde BM karşıtı gösteri! Çok sayıda ölü varKongo Demokratik Cumhuriyeti’nde dünden bu yana devam eden Birleşmiş Milletler (BM) karşıtı gösterilerde can kaybının 15’e yükseldiği bildirildi. Hayatını kaybedenler arasında 3 BM personeli olduğu aktarıldı.
26.07.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Afrika ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki afrika haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.