Gazete Vatan Logo

Yavru Vatana Solotürk mesajı: Çelik kanatlarımızın altında özgürsünüz

KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıl dönümü için Girne’ye gitmeye hazırlanan Solotürk ekibi uçuşlar öncesi yavru vatana bu mesajı yolladı

Yavru Vatana Solotürk mesajı: Çelik kanatlarımızın altında özgürsünüz

Türk Hava Kuvvetleri’nin gözbebeği ekiplerinden biri olan Solotürk F-16 gösteri ekibi, havada yaptıkları muhteşem varyasyonlarla dolu uçuşlarına devam ediyor. Yurt dışındaki havacılık festivallerinden devamlı ödülle dönen ekip bu ay önce 15 Kasım’da yavru vatan KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıl dönümü için Girne’de olacak. “Çelik kanatlarımız altında daima özgürsünüz demek için geliyoruz” diyen Solotürk ekibi, uçuşta 1964’te Kıbrıs’ta şehit düşen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in aziz hatırasını da anacak.

1571’den beri...

Solotürk ekibi KKTC uçuşu öncesinde resmi sayfasından yayınlanan mesajda, “1571’den beri vatan toprağı olan Kıbrıs’ın bir Türk yurdu olduğunu dosta düşmana göstermeye geliyoruz! Her zaman olduğu gibi 15 Kasım’da kuzeye bakın sevgili Kıbrıslılar! Jet sesinin özgürlüğün sesi olduğunu haykırmaya geliyoruz” dedi. Solotürk bir sonraki uçuşu ise 25 Kasım’da Edirne semalarında olacak. Solotürk ekibi Edirne’nin kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünde ise “Umudun ışığını gökyüzünden yüreklerinize getireceğiz” diyecek.

Ödüllü ekip

2009’da kurulan Solotürk F-16 gösteri ekibi, 8 yıldır gösteri uçuşlarını tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra ediyor. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınıyor. Havada zorluk derecesi çok yüksek hareketleri yapan Solotürk, 2011’de İngiltere Fairford’da dünyanın en prestijli hava gösterisi olan RIAT’ta (Royal International Air Tattoo) hava kuvvetleri tarihinde bir ilke imza atarak, ‘Dünyanın En İyi Gösteri Uçuşu’ ödülünü aldı. Son ödülünü geçtiğimiz Ağustos’ta Slovakya’da alan Solotürk, gösteri uçuşları dışında THK’nın vurucu gücü olarak harbe hazırlık faaliyetlerini sürdürüyor.