Gazete Vatan Logo

Teknik tamam sıra finansmanda

Türkiye, NATO’dan teknoloji transferi ve beklediği yardımı göremediği hava savunma sistemi konusunda Rusya ile S-400 füze sistemiyle ilgili görüşmelerini sürdürüyor

Teknik tamam sıra finansmanda

Devlet başkanları nezdinde de gündeme gelen konu için Türkiye ve Rusya arasında hummalı bir çalışma devam ediyor.

Teknik konular tamam

Görüşmelere yönelik son açıklama Rus devlet savunma şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov’dan geldi. St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda konuşan Çemezov, “S-400 sistemleri için görüşmeler sürüyor, anlaşmanın tüm teknik konuları üzerinde anlaşıldı. Şimdi gerçekleştirmekte olduğumuz görüşmeler mali konularla ilgili. Türk tarafı mali kaynak alma imkanını arıyor ve kredi almak istiyor. Bu konu hükümetler arasında ele alınıyor. Çünkü sadece hükümet kredi verebilir” dedi.

‘Birlikte üretmeye hazırız’

Ortak üretim ve teknoloji transferine sıcak baktıklarını söyleyen Çemezov şöyle konuştu: “Rusya olarak S-400 sistemlerini birlikte üretmeye hazırız. Ancak Türkiye’de bu konuda uzmanlık ve üretimin yapılabileceği üs konusunda eksikleri var. Türkiye’nin daha önce böyle bir üretimi olmadığı için bu yatırım çok karlı olmayabilir. Çok büyük miktarlarda para yatırıp hiçbir şey kazanmamak doğru değil. Yine de ekonomi dahil tüm açılardan değerlendirilmesi gerekir.”

Haberin Devamı

En erken 2020’de

Kulislerde anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in 9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek Dünya Petrol Kongresi’nde yapacakları görüşmede karara bağlanacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Rus savunma uzmanları ise satışın gerçekleşmesi durumunda S-400’lerin en erken 2020-2022 yıllarında geleceğini söylüyor.

‘Rusya, Türkiye ile savaş uçağı üretebilir’

Sergey Çemezov, AA’ya yaptığı açıklamada Türkiye ile 5’inci nesil savaş uçağı üretimi konusunu görüştüklerini belirterek, “Bu konuda Türkiye’de gerekli altyapı mevcut. Birlikte yeni ve modern bir şeyler yaratabiliriz” dedi.