Geri Dön

Peşmerge ile PKK karşı karşıya!

Barzani’ye bağlı Peşmergeler ile Ezidiler’in yoğun yaşadığı Sincar’da bulunan PKK’lı teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 PKK’lı öldü, 3 PKK’lı ile 4 Peşmerge yaralandı

Peşmerge ile PKK karşı karşıya!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı bünyesinde yer alan Suriyeli Peşmergeler, PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığına karşı önceki gece sınıra gönderildi. Peşmerge Bakanlığı, Roj Peşmerge Birliği’nden 500 kişilik bir gücü Sincar’a bağlı Suriye sınırındaki Sinun kasabası ve merkeze yaklaşık 60 km uzaklıktaki Hanesur’a konuşlandırdı. Dün sabah 06.30 civarında PKK’lılar Hanesur’a geçmeye çalışan Peşmergelerin üzerine ateş açtı. Peşmergenin de ateşe karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 PKK’lı terörist öldü, 3 PKK’lı ile 4 Peşmerge yaralandı.

Barzani’nin danışmanı: PKK hemen çekilmeli

IKBY Başkanı Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, PKK’ya tepki gösterdi: “PKK’ya soruyorum: Münbiç’i Suriye rejimi ordusuna teslim ettiniz, eğer sorun aramıyorsanız neden Sincar’dan da çekilmiyorsunuz? PKK militanları Hanesur’a geçmek isteyen Roj Peşmergeleri’ne 1 saat içerisinde bölgeyi terk etmeleri tehdidinde bulunduktan sonra saldırdı. Peşmerge, DEAŞ’ı püskürtüp Kobani’den çekildi. PKK da Sincar’dan çekilmelidir.”

Ezidi lideri Beg: Bölgeyi boşaltsınlar

Bölgede yaşayan sivillerin güvenlik nedeniyle evlerini terk ederek Sincar dağına gittiği belirtiliyor. Sincar nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Ezidiler’in dini lideri Mir Tahsin Beg, “PKK’nın kesinlikle bölgeyi boşaltmasını istiyoruz. Bölgemizde çatışma yaşanmasını istemiyoruz” diyerek PKK’nın Sincar’dan ayrılmasını istedi. Ezidi Ruhani Meclisi’nin 3 maddelik bir bildiri yayınlayacağı öğrenildi. Bildiri de bölgenin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlanarak IKYB tarafından yönetilmesinin istendiği vurgulanacak.

Türkmen cephesi: Peşmerge eşit koruyor

Irak Türkmen Cephesi de PKK’nın bölgeden çıkmasını istiyor. ITC YK üyesi ve Kürdistan Parlamentosu vekili Aydın Maruf, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Peşmerge’nin Sincar’da yaşayanları eşit şekilde koruduğunu belirterek, PKK’nın varlığına ihtiyaç olmadığını söyledi. Maruf, PKK’nın Sincar’dan sıkıntı yaratmadan çıkmayacağını da söyledi.”